PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα γραμμής ή κάτι άλλο;



nautilus7
12-07-13, 20:19
Καλησπέρα, αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με το adsl. Είμαι στην περιοχή της Ηλιούπολης, χαμηλά, δίπλα στο μετρό Άγιος Δημήτριος.

Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν ήμουν στη Forthnet πριν από περίπου 3-4 μήνες. Η ταχύτητα που έπιανα εκείνη την περίοδο ήταν 12-14mbps και η σύνδεση ήταν αρκετά σταθερή χωρίς προβλήματα αποσυνδέσεων. Το τελευταίο διάστημα όμως είδα σημαντική πτώση στην ταχύτητα της γραμμής (έγινε 7-8mbps) με αρκετές αποσυνδέσεις, που σε ορισμένες στιγμές έφταναν σε ανυπόφορο βαθμό (2-4mbps και αποσυνδέσεις κάθε λίγα δευτερόλεπτα). Το θέμα δεν το έψαξα με τη forthnet, γιατί σκόπευα να φύγω, λόγω καλύτερης προσφοράς που είχα από τη Wind.

Εδώ και μια βδομάδα λοιπόν είμαι συνδρομητής Wind, αλλά και εδώ τα πράγματα δεν είναι πολύ καλύτερα. Η ταχύτητα που έπιασα από την 1η μέρα ήταν 8mbps, είτε με το router της Wind, είτε με αυτό που είχα από τη Forthnet. Σήμερα όμως εδώ και μερικές ώρες η ταχύτητα έχει πέσει σε εξευτελιστικά επίπεδα (1,2mbps με αποσυνδέσεις), ενώ πριν από λίγο ανέβηκε στα 4mbps μετά από restart του router. Σας επισυνάπτω τα στατιστικά της γραμμής μου στη φωτογραφία. Το attenuation, που κοιτάνε όλοι, είναι χαμηλό, όσο ήταν σχεδόν πάντα. Τι είναι όλα αυτά τα errors που γράφει στις τελευταίες γραμμές;

126245
126247

Το βράδυ θα κάνω τηλέφωνο στη Wind, αλλά ήθελα πρώτα να ρωτήσω και εδώ για το τι μπορεί να φταίει. Είναι θέμα γραμμής προφανώς, ε; Μου κάνει τρομερή εντύπωση όμως, γιατί γενικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα (όσο ήμουν στη Forthnet) και πριν από μερικά χρόνια, όταν την πρωτόεβαλα, έπιανα 18+mbps, τα οποία σταδιακά μειώνονταν όσο γέμιζε το δίκτυο. Τι μπορεί να έχει συμβεί και έχει μειωθεί τόσο δραματικά η ταχύτητά της γραμμής μου; Χαζεύοντας τριγύρω στο forum διάβασα ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο μετά από αλλαγή ζεύγους γραμμής. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό;

@ ADSLgr.com All rights reserved.