PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL Τεχνική υποστήριξη Cyta VS Forthnet 10:0 --- Πωλήσεις Cyta VS Forthnet 0:1



perfecto
14-07-13, 00:57
Είμαι και εγώ παθόν της αναμονής για την ενεργοποίηση Forthnet VDSL 50 μετα από αλαγή από CYTA 50
Και διάβασα διάφορους εδώ μέσα που λένε πρήξε τους πίεσε τους κλπ.
Το μόνο που έκανα μετά από 5-6 τηλεφωνήματα ήταν να τους πω ότι με απογοήτευσαν.-
(παρόλο που μου έλεγαν ψέματα ότι περιμένετε λίγο και θα ενεργοποιείται σε μερικά λεπτά την προηγούμενη μέρα)
Δεν νομίζω ότι βρίζοντας κάποιον τεχνικό θα κάνει το καλύτερο για εσένα, μάλλον το αντίθετο θα γίνει…. Εμένα πάντως αν με έβριζες σίγουρα θα σε έγραφα στα παλιά μου τα παπούτσια.
Μου υποσχέθηκαν ότι την δευτέρα το αργότερο θα με ενεργοποιήσουν…. Δηλαδή 4 μέρες μετά που σταμάτησε να δουλεύει η 50αρα τις cyta.
Έχω και ένα ΝΕΟ ΜΟΥ ΕΠΕΜΕΝΑΝ ΟΤΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΝΩ ΠΡΟΦΙΛ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΣΚΕΤΟ VDSL ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ USER NAME KAI PASSWORD ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΠΡΟΦΙΛ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ VDSL2!!!! Αυτό σας λέει τίποτα? Η είναι και αυτό ψεματάκι?
Περιπίπτοντος πήγα στο κατάστημα της forthnet να ρωτήσω… ρε παιδιά δεν χωρούσε γάτα να μπει στο κατάστημα από τον κόσμο!!!!!!!!
Την ίδια ώρα πήγα και στην CYTA να παραδώσω το παλιό rooter δεν υπήρχε κανίς πελάτης κάθισα και κανένα μισάωρο εκεί δεν χτύπησε τηλέφωνο δεν μπήκε στο μαγαζί ψυχή!!!!!!! Και είχαν και ένα τεράστιο κουτί που πετούσαν μέσα τα rooter από επιστροφές….
Ε ΜΕΤΑ ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΣΚΕΠΤΙΚΑ…. Στην forthnet πρέπει να έχουν ΤΣΟΥΝΑΜΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΩΝ τι περιμένεις να γίνουν όλα σε μια μέρα???? (ΟΧΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ,ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΜΕ ΨΕΜΑΤΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ)

ΚΑΝΩ ΥΠΟΜΟΝΗ, 42000/10000Πέρση-36000/10000φέτος είχα συγχρονισμό στην cyta , 47130/5000 έχω στην forthnet στο προφίλ VDSL σκέτο μπορεί στο από κάτω που γραφει VDSL2 να πάρω και κάτι παραπάνω ποιος ξέρει,
Υγ, από την CYTA για ένα ολοκλιρο χρόνο ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος από τεχνική υποστήριξη και εξυπηρέτηση πελατών, ΑΚΑΡΙΑΙΑ.- Eίχε τύχει να με πάρουν τρεις διαφορετικοί τεχνικοί αφού έχει λυθεί το πρόβλημα μου σε χρόνο dt και να με ρωτήσουν κατά την διάρκεια της μέρας αν όλα είναι καλά και αν έχει ξαναεμφανιστεί πρόβλημα, τι να λέμε τώρα. Χόρια που απαντάνε σε 5 δευτερόλεπτα.- και όχι σε 15+λεπτα που απαντάνε στην forthnet και σου λένε συστηματικά ΨΕΜΑΤΑ
ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Τεχνική υποστήριξη Cyta VS Forthnet 10:0 --- Πωλήσεις Cyta VS Forthnet 0:1

incisiv
14-07-13, 10:35
Φιλε σε πιστευω γιατι και εγω απο τη Πεμπτη το πρωι ειμαι ενεργοποιημενος (στο σπιτι) αλλα internet δεν εχω.Μεχρι στιγμης εχω κανει 10 τηλεφωνα στη τεχνικη υποστηριξη με εχουν καλεσει αυτοι τρεις φορες αλλα ματαια.Internet Γιοκ.Το ρουτερ δειχνει οτι υπαρχει dsl αλλα το φωτακι του internet ειναι κοκινο.Εχω κανει τρεις φορες hard reset συμφωνα με τις υποδειξεις τους,εχω περασει αλλες τοσες φορες ξανα και ξανα το user name και το pass αλλα τιποτε.
Κανουν ενεργειες λενε.Οπως να κατεβασουν την ταχυτητα συγχρονισμου.Μα βρε αστερια η γραμμη συγχρονιζει εξ αρχης χωρις αποσυνδεσεις τοπροβλημα ειναι οτι δεν παιρνει ip.Σκετη απογοητευση.
Οταν ημουν στον ΟΤΕ (σπιτι γιατι στην δουλεια παραμενω στον ΟΤΕ) και ειχα προβλημα την αμεσως επομενη μερα ο τεχνικος ηταν διπλα μου και αμεσα ελυνε το προβλημα.Στην Forthnet ομως πεφτει δουλεμα και οχι δουλεια.
Ειμαι σιγουρος οτι ξερουν που ειναι το προβλημα αλλα το να στειλουν τεχνικο εκει αμεσα τους κοστιζει.Σιγουρα θα το αποκαταστησουν αλλα με τους δικους τους οικονομικους ρυθμους δηλαδη οταν ο τεχνικος τους περασει απο το dslam του Νεου Ηρακλειου.Τους ενδιαφερουν μονο οι πωλησεις και οχι το after sale service.
Προσωπικα επειδη νοιωθω οτι δεν τους εχω αναγκη τη Δευτερα το μεσημερι θα κανω αιτηση υπαναχωρησης για επιστροφη στον ΟΤΕ.

perfecto
15-07-13, 13:15
Αφού και σήμερα δεν ενεργοποιήθηκε η γραμμή , πήγα στο κατάστημα, και αφού πρώτα με αντιμετώπισαν σαν ηλίθιο και μου είπαν ότι δεν μπορούν να με βοηθήσουν , και μην δίνοντας μου καμία αιτιολογία γιατί δεν έχω ακόμα ενεργοποιηθεί και γιατί δεν μου έχουν ολοκληρώσει την φοριτοτιτα αριθμού,
Η υπομονή μου τελείωσε.
Μου λένε και το ανεκδιήγητο δεν πατε και στο άλλο κατάστημα της FORTHNET που είναι στην περιοχή,
Και αφού η υπομονή μου εξατμίστηκε τελείως ,
ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΕΛΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΦΩΝΑΞΑ ΣΤΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΜΕ ΠΡΟΦΑΝΗΣ ΤΗΣ ΠΡΟΘΕΣΗΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ.
Αποτέλεσμα: σε 2 ΛΕΠΤΑ ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΗΣ FORTHNET ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ , ΕΚΑΝΕ 2 ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΑΝΕΡΓΙΑ ΣΕ ΕΝΑ LAPTOP KAI ΣΕ 3 ΛΕΠΤΑ ΣΥΝΟΛΟ ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΨΑΝ ΡΟΛΟΙ!!!!! ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΜΕ SMS ΚΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ ΜΟΥ Καλούσε ΚΑΝΟΝΙΚΑ
ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ? ΖΕΙΣ ΣΕ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΗ ΧΩΡΑ ΟΠΟΥ ΜΟΝΟ ΜΕ ΚΑΥΓΑΔΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ.

ermis333
13-08-13, 13:43
Επειδή είχα και εγώ πρόβλημα με την ενεργοποίηση του internet forthnet να σας πώ τι φταίει.....τα routers technicolor 788vn που παίρνουμε από τα Forthnet shop, είναι με παλιό Firmware με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συνδεθεί σωστά. Άμα έχει συγχρονίσει κανονικά το router σημαίνει πως είσαι έτοιμος

Είχα το ίδιο πρόβλημα, άλλαξα το firmware και ως εκ θαύματος ήρθε το ίντερνετ.

Τα firmware κτλ τα βρήκα από post του "GSF"

https://www.dropbox.com/s/6sn3tgzx1j3tp9h/vdnt-k_TG788vn_R10255_AR_CB6N1A.rbi

Κατεβάζεις το Firmware και μετά το Upgrade wizzard από εδώ http://download.modem-help.co.uk/mfcs-A/Alcatel/Modems/Wizards/Upgrade/
(απαιτεί Login οπότε εγγράψου και κατέβασε ανάλογα με το ποια windows έχεις το απαραίτητο wizzard (για το windows 8 κατεβάζεις το wizzard για τα 7).

Αποσυμπιέζεις το wizzard και τρέχεις το αρχείο setup, επιλέγεις αναβάθμιση thomson, θα σου ζητήσει ip είναι η 192,168,1,254 και username: user pass τίποτα, μετά θα σου πεί δεν βρήκα firmware κτλ....πατάς κάτω δεξιά have disk και πήγαινεις στο σημείο που έχεις αποθηκεύσει το firmware, για να σου το δείξει πρέπει να επιλέξεις να σου δείξεις all files γιατί έχει για προεπιλογή την παλιά μορφή Firmware Που ήταν σε .bin. Τρέχεις την αναβάθμιση, όταν τελειώσει κάνεις reset το router (όχι restart) και μετά από λίγο θα παίξει. Για κάποιο λόγω έχει 3 παράθυρα με Internet από το Internet services μέσα στο web interface το μεσαίο είναι αυτό στο οποίο γράφεις τα στοιχεία που σου έχει δώσει η Forthnet χωρίς το @forthnet.gr

Έφυγα και εγώ από Cyta όπου συγχρόνιζα στα 24/3 Και τώρα είμαι στα 28/5 με 9 SNR (θα τους πάρω να μου το πάνε 6)

Stardust80
21-10-13, 21:49
Να έρθει ο τεχνικός σπίτι σου να πάει στο dslam για να πάρεις ip, δε νομίζω πως έχει να κάνει. Γενικότερα, το VDSL είναι μια πονεμένη ιστορία για όλους τους παρόχους, αλλά να σας λένε ψέματα, δε βρίσκω κάποιο λόγο...Με τον καυγά πάλι, νομίζω ότι είναι άδικο σε σχέση με τους άλλους που πολύ είναι ευγενικοί

perfecto
22-10-13, 14:35
Να έρθει ο τεχνικός σπίτι σου να πάει στο dslam για να πάρεις ip, δε νομίζω πως έχει να κάνει. Γενικότερα, το VDSL είναι μια πονεμένη ιστορία για όλους τους παρόχους, αλλά να σας λένε ψέματα, δε βρίσκω κάποιο λόγο...Με τον καυγά πάλι, νομίζω ότι είναι άδικο σε σχέση με τους άλλους που πολύ είναι ευγενικοί

1 Τώρα εσύ που διάβασες για τεχνικούς που πήγαν σε κάποιο σπίτι δεν ξέρω ?
2 λένε ξεκάθαρα ψέματα και αδιαφορούν προκλητικά.-
3. για τον καυγά, εσύ τι θεωρείς δίκαιο δηλαδή? , να μείνει το μαγαζί σου χωρίς internet επ αόριστο και να λες ευχαριστώ?
4 αν είσαι και εσύ ένας από τους σχετικούς υπάλληλους να ξέρεις ότι ο κόσμος δεν έχει απεριόριστη υπομονή, και όταν υποτιμάς την νοημοσύνη κάποιου να ξέρεις ότι το πιθανότερο είναι να τον εξοργίσεις με απρόβλεπτη εξέλιξη………………….

@ ADSLgr.com All rights reserved.