PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο ένα θέμα προβληματικής σύνδεσης!



okourkoulos
16-07-13, 13:28
Καλημέρα,

Διαβάζω καιρό τώρα, αλλά εγγράφηκα και θα πω κι εώ το παράπονό μου!

Είμαι συνδρομητής στη WInd εδώ και 4 έτη.
Στο πρώτο μου σπίτι έφτανα μέχρι τα 4-5 MBps γιατί...όλοι οι πάροχοι μέχρι εκεί μου είπαν ότι φτάνω!

Στο νέο σπίτι αρχές του χρόνου παρατήρησα πρόβλημα στη σύνδεση και συνεχείς αποσυνδέσεις.
Πήρα το 13800, ήρθε τεχνικός, άλλαξε modem, για λίγο έφτιαξε και μετά τα ίδια.
Το Μάιο, με το νεότερο modem, πάλι τα ίδια.
Ήρθε τεχνικός, φταίει η καλωδίωση στο σπίτι, λέει! Κάτω έχεις 10 και πάνω 5, άρα...
Άλλαξα πρίζες, ήρθε ηλεκτρολόγος, όλα ΟΚ.
Έχω το μοντεμ σε πρίζα δικιά του (διελεύσεως) με το splitter.
Το τηλέφωνο είναι δυστυχώς σε άλλη πρίζα διελεύσεως δυστυχώς.
Να τα βάλω όλα σε μια πρίζα καλύτερα, ε?

Ξαναπαίρνω τηλέφωνο και μου λένε να ξανάρθει τεχνικός γιατί μπορεί να είναι νέο πρόβλημα, αλλά αν δε βρουν πρόβλημα θα με χρεώσουν άσκοπη μετάβαση!
Εννοείται πως άκουσε γκάζια και απείλησα ότι θα φύγω αφού ο από πάνω μου κι ο από κάτω έχουν πάνω από 10 στη πολυκατοικία 15 ετών στην Άνω Γλυφάδα. Σημειωτέον, ό ένας με WInd!

Παραθέτω λεπτομέρειες σε φωτο:
126382

Please συμβουλή!

okourkoulos
18-07-13, 09:48
Καλά, ούτε ένας δε μπορεί?

theopan
18-07-13, 10:21
Ήρθε τεχνικός, φταίει η καλωδίωση στο σπίτι, λέει! Κάτω έχεις 10 και πάνω 5, άρα...
Άλλαξα πρίζες, ήρθε ηλεκτρολόγος, όλα ΟΚ.
Έχω το μοντεμ σε πρίζα δικιά του (διελεύσεως) με το splitter.
Το τηλέφωνο είναι δυστυχώς σε άλλη πρίζα διελεύσεως δυστυχώς.
Να τα βάλω όλα σε μια πρίζα καλύτερα, ε?

Οι τηλεφωνικές πρίζες σαν εξαρτήματα είναι ενός τύπου. Δεν υπάρχουν "διελεύσεως" και "τερματικές" όπως σε αυτές της τηλεόρασης. Βρες που είναι η είσοδος στο διαμέρισμά σου βγάλε την πρίζα και σύνδεσε το ρούτερ πάνω στα σκέτα γυμνά καλώδια που έρχονται από κάτω στο κτίριο μπας και βελτιωθεί. Αν βελτιωθεί έχει πρόβλημα κάπου η εσωτερική εγκατάσταση στο διαμέρισμά σου. Αν όχι έχει πρόβλημα το καλώδιο που ανεβαίνει από τον κατανεμητή του κτιρίου στο διαμέρισμά σου. Αν "κάτω" συγχρονίζει 10Mbps και "πάνω" μόνο 5 κάπου υπάρχει πρόβλημα μέσα στο κτίριο και ο ηλεκτρολόγος που έφερες απλά δεν έκανε όσο καλή δουλειά νόμιζες. Κάτι άλλο δεν υπάρχει...

okourkoulos
18-07-13, 10:43
126484Ευχαριστώ.

Διελεύσεως είναι αυτές που διακλαδίζουν. Δανείστηκα όρο από αλλού, αλλά κατάλαβες πιστεύω ότι σε δύο απ'τις τρεις πρίζες τηλεφώνου υπάρχουν διακλαδώσεις.
Πως καταλαβαίνω ποιά είναι η κεντρική.
Χτες παρέμβαλα ένα splitter στο τηλέφωνο που είναι μόνο του, γιατί δεν είχα φίλτρο απλό και ανέβηκε λίγο η ταχύτητα.
Το κακό είναι πως όταν ο τεχνικός της Wind είπε 10 κάτω, εγώ δεν το είδα. Παίζει να είπε μούφες?
Διάβασα τον οδηγό για έλεγχο μέχρι το κατανεμητή, αλλά δε φτάνουν οι γνώσεις μου να συνδέσω κατευθείαν καλώδιο απ΄το κατανεμητή στο modem. πριζάκια RJ δε ξέρω να φτιάχνω ακόμα.
Θα δοκιμάσω να βρώ ποιά γραμμή στις πρίζες παίζει να συνδέσω πάνω και θα δω τι βγάζω.

OxAp0d0
20-07-13, 23:34
Πως καταλαβαίνω ποιά είναι η κεντρική.

Σε σχετικά καινούρια πολυκατοικία, συνήθως είναι στο σαλόνι. Την καταλαβαίνεις αν την ανοίξεις και δεις 2 (ή 4) πιο "χοντρα" καλώδια που έρχονται από τον κατανεμητή στην είσοδο της πολυκατοικίας, ενώ υπάρχουν και άλλα ζεύγη, πιο εύκαμπτα για σταλεί το σήμα στις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού.

Μπορείς να κάνεις το πολύ απλό (χωρίς να φτιάχνεις νέες συνδέσεις κτλ): Αποσυνδέεις όλα τα καλώδια, άρα απενεργοποιείς όλες τις υπόλοιπες πρίζες του διαμερίσματος. Μετά συνδέεις τα καλώδια που έρχονται από κάτω στην πρίζα και κοτσάρεις πάνω της το ρούτερ.

Για το πως θα κάνεις δοκιμή στην είσοδο, θέλει πιο πολύπλοκους χειρισμούς, ανάλογα και πως ενώνονται τα καλώδια στο κουτί της πολυκατοικίας. Αν έχει κλιψάκια είναι πανεύκολο, συνήθως όμως συνδέται το ζεύγος από έξω κατευθείαν πάνω στα καλώδια που οδηγούν στο σπίτι σου.

okourkoulos
23-07-13, 12:41
Τελικά στείλαν σήμερα τεχνικό του ΟΤΕ!
Στο κατανεμητή έχει 15MBps ενώ πάνω στο σπίτι έχει 7,5.
Θα αρχίσω να παίζω με τα καλώδια στις πρίζες μέσα στο σπίτι γιατί μάλλον εκεί έχει παιχτεί κάτι τελικά.
Είναι και παλιά εγκατάσταση με μπλε - κόκκινο καλώδια...

theopan
23-07-13, 21:14
Είναι και παλιά εγκατάσταση με μπλε - κόκκινο καλώδια...

Καλά οι περισσότεροι (κι εγώ) "μπλε-κόκκινο" (ραζίμ) έχουμε... Δεν είναι λόγος αυτός από μόνος του για τέτοια απόκλιση.

nikolo
29-08-13, 23:13
καλησπερα παιδια, εχω παρομοιο θεμα με αποσυνδεσεις γι αυτο και δεν ανοιγω καινουριο θεμα. εδω και 2 χρονια εχω wind και καθε φορα που με παιρνουν τηλεφωνο ή παιρνω πεφτει το ιντερνετ για κανα 5λεπτο. μιλησα με τη wind και μου ειπαν πως δεν ειναι δικο τους το προβλημα (δεν αντιλεγω λογικο μου φαινεται). την εγκατασταση ηρθε και την ελεγξε ενας γειτονας ηλεκτρολογος, ο οποιος ειχε κανει και την εγκατασταση δεν βρηκε κατι. κανενα αλλο διαμερισμα της πολυκατοικιας δεν εχει προβλημα. φιλτρακια και splitter ειναι τα δευτερα που βαζω πανω.

kmpatra
31-08-13, 11:34
καλησπερα παιδια, εχω παρομοιο θεμα με αποσυνδεσεις γι αυτο και δεν ανοιγω καινουριο θεμα. εδω και 2 χρονια εχω wind και καθε φορα που με παιρνουν τηλεφωνο ή παιρνω πεφτει το ιντερνετ για κανα 5λεπτο. μιλησα με τη wind και μου ειπαν πως δεν ειναι δικο τους το προβλημα (δεν αντιλεγω λογικο μου φαινεται). την εγκατασταση ηρθε και την ελεγξε ενας γειτονας ηλεκτρολογος, ο οποιος ειχε κανει και την εγκατασταση δεν βρηκε κατι. κανενα αλλο διαμερισμα της πολυκατοικιας δεν εχει προβλημα. φιλτρακια και splitter ειναι τα δευτερα που βαζω πανω.
μερικές φορές πρόβλημα δημιουργούν και οι ίδιες οι τηλεφωνικές συσκευές. Δοκίμασε μια αλλη να δεις αν κάνει τα ίδια. Εννοείται οτι κάθε τηλεφωνο πρέπει να έχει το δικό του φίλτρο/splitter. Δώσε και τα στατιστικά της γραμμής να δούμε τι γίνεται εκει,τα 5 λεπτά για επανασύνδεση είναι πολλά.

nikolo
01-09-13, 16:22
μερικές φορές πρόβλημα δημιουργούν και οι ίδιες οι τηλεφωνικές συσκευές. Δοκίμασε μια αλλη να δεις αν κάνει τα ίδια. Εννοείται οτι κάθε τηλεφωνο πρέπει να έχει το δικό του φίλτρο/splitter. Δώσε και τα στατιστικά της γραμμής να δούμε τι γίνεται εκει,τα 5 λεπτά για επανασύνδεση είναι πολλά.

στη γραμμη υπαρχουν 3 τηλεφωνικες συσκευες (2 ιδια ασυρματα κι ενα ενσυρματο), εχω δοκιμασει ολους τους συνδυασμους και παλι το ιδιο προβλημα. καθε συσκευη εχει φιλτρο και ειναι τα δευτερα που βαζω. splitter αλλαξα προχθες και πλεον οταν με παιρνουν τηλ ή κλεινω το τηλ, δεν πεφτει παντα το ιντερνετ.

σχετικα με τα στατιστικα της γραμμης ελπιζω να εννοεις αυτα....
128033

kmpatra
02-09-13, 00:04
προβλημα στο upload...ισως και απο φιλτρο/σπλιτερ. Δοκιμασε να βγάλεις ολες τις συσκευες και τα φιλτρα/σπλιτερ απο πάνω και να βάλεις μόνο του το ρουτερ στη γραμμη (κατά προτιμηση στην κεντρικη πριζα) και δες τι δειχνει εκει στα στατιστικά . Αν αλλαξει το upload και παει κοντά στο 1024 κατι γινεται με τα φιλτρα ή τα τηλέφωνα.Σε τέτοια περιπτωση θελουν ολα ψαξιμο (πριζες,φιλτρα,ρουτερ),δεν πιστευω κι εγω να ειναι κάτι απέξω. Σιγουρέψου οτι τα φιλτρα και το σπλιτερ ειναι συνδεδεμενα σωστα επάνω στη γραμμή (χαζή ισως υπόθεση,χωρις παρεξηγηση,δες εδω για να σιγουρευτούμε (http://visionca.gr/PDF%20Files/%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1%20%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE %BD%CE%AF%CE%B1%CF%82%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20Broadband.pdf) ).Ας πει και καποιος αλλος κάποια γνωμη,αν βλέπει κάτι διαφορετικό. Εχεις συναγερμό στο σπίτι συνδεδεμένο με την τηλ. γραμμή?

nikolo
02-09-13, 15:44
προβλημα στο upload...ισως και απο φιλτρο/σπλιτερ. Δοκιμασε να βγάλεις ολες τις συσκευες και τα φιλτρα/σπλιτερ απο πάνω και να βάλεις μόνο του το ρουτερ στη γραμμη (κατά προτιμηση στην κεντρικη πριζα) και δες τι δειχνει εκει στα στατιστικά . Αν αλλαξει το upload και παει κοντά στο 1024 κατι γινεται με τα φιλτρα ή τα τηλέφωνα.Σε τέτοια περιπτωση θελουν ολα ψαξιμο (πριζες,φιλτρα,ρουτερ),δεν πιστευω κι εγω να ειναι κάτι απέξω. Σιγουρέψου οτι τα φιλτρα και το σπλιτερ ειναι συνδεδεμενα σωστα επάνω στη γραμμή (χαζή ισως υπόθεση,χωρις παρεξηγηση,δες εδω για να σιγουρευτούμε (http://visionca.gr/PDF%20Files/%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1%20%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE %BD%CE%AF%CE%B1%CF%82%20%CE%BA%CE%B1%CE%B9%20Broadband.pdf) ).Ας πει και καποιος αλλος κάποια γνωμη,αν βλέπει κάτι διαφορετικό. Εχεις συναγερμό στο σπίτι συνδεδεμένο με την τηλ. γραμμή?

η συνδεσμολογια ειναι οκ...συναγερμος δεν υπαρχει συνδεδεμενος με τηλ. γραμμη....σχετικα με την επαναφορα του νετ ειναι 2 λεπτα τελικα(εμενα μου φαινοταν αιωνας :p)

στατιστικα απο την κεντρικη πριζα μονο με ρουτερ συνδεδεμενο στη γραμμη χωρις σπλιτερ
128087

@ ADSLgr.com All rights reserved.