PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτάσεις για VPN Provider



R-evil-S
16-07-13, 19:35
Όπως λέει ο τίτλος θα παρακαλούσα για κάποιες προτάσεις-εμπειρίες για VPN Providers.

Τα βασικότερα που με απασχολούν είναι:



Ασφάλεια/Ανωνυμία - Μη τήρηση Logs από την πλευρά του Provider
Ταχύτητα
Ευχρησία (ενδεχόμενη ύπαρξη client του Provider για σύνδεση)



Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

stefp
16-07-13, 22:49
ΗΜΑ - HideMyAss
Μιλάμε για υπηρεσία VPN με πληρωμή, έτσι? γίναι αρκετά γρήγορο, εύχρηστο, έχει Client (που κάνει και τεστ για να διαλέξεις από ποιόν από τους ΠΑΡΑ πολλούς servers θες να συνδεθείς), κάνεις κλικ και μπαίνει. Παρέχει ασφάλεια-ανωνυμία γενικά..αλλά:
το μόνο θέμα είναι περί τήρησης logs ότι νομίζω κρατάει. Έχει κάτι disclaimers και στα FAQ που έχει (πριν αγοράσεις δες το site τους) νομίζω γράφει αν/τι κρατούν..

R-evil-S
17-07-13, 09:03
Ναι σε επί πληρωμή αναφερόμουν. Ξεχάστηκα να το γράψω παραπάνω.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες stefp.
Βασικά η χρήση θα γίνει από Γερμανία θα ήθελα να είμαι απόλυτα καλυμμένος γι αυτό έχω και τόσες απαιτήσεις.

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη...:)

Apu Illapu
19-07-13, 02:07
Το HMA λέει:


What logs do you keep? Do you monitor my activity?
We only log the times you connect and disconnect from our service. We do not log what activity you get up to behind our VPN service, such as what websites you visit and who you talk to. For more information go to our privacy policy.

Ναι, αλλά, δεν ξεχνιέται το "Lulzsec Fiasco".

Όλες οι εταιρίες διατηρούν log files (έστω και για σύντομα χρονικά διαστήματα). Απλά βρες την πιο συμφέρουσα λύση για τις δυνατότητες που προσφέρεις σε σχέση με το κόστος της.

johnson
19-07-13, 04:51
Επίσης p2p traffic και port forwarding μη τα θεωρείς δεδομένα (αν σε ενδιαφέρουν).

stefp
25-07-13, 11:26
Το HMA λέει:


Ναι, αλλά, δεν ξεχνιέται το "Lulzsec Fiasco".

Όλες οι εταιρίες διατηρούν log files (έστω και για σύντομα χρονικά διαστήματα). Απλά βρες την πιο συμφέρουσα λύση για τις δυνατότητες που προσφέρεις σε σχέση με το κόστος της.

μωρέ είναι κάποιες που λεν ότι "δεν κρατάμε ΑΠΟΛΎΤΩΣ ΤΊΠΟΤΕ" και είχα διαβάσει άρθρο για 3-4 τέτοιες, αλλά δε μπορώ να θυμηθώ ονόματα, αλλά αν ψάξεις λίγο θα τις βρεις πιστεύω.. πάντως υπάρχουν!

dpdt1
25-07-13, 16:26
riseup.net χωρις logs, στις ηπα, πιο ριζοσπαστικο. λιγο αργο ομως.

R-evil-S
04-08-13, 11:15
Ενδιαφέρομαι και για p2p, οπότε αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει VPN Provider και γι αυτόν το σκοπό θα με ενδιέφερε..

SotSirx
04-08-13, 13:28
Διαβασε το αρθρο (http://torrentfreak.com/vpn-services-that-take-your-anonymity-seriously-2013-edition-130302/) για τα παρακατω vpn,ειναι αρκετα κατατοπιστικο και ελπιζω να σε βοηθησει αρκετα...

R-evil-S
06-08-13, 17:44
Διαβασε το αρθρο (http://torrentfreak.com/vpn-services-that-take-your-anonymity-seriously-2013-edition-130302/) για τα παρακατω vpn,ειναι αρκετα κατατοπιστικο και ελπιζω να σε βοηθησει αρκετα...

Ευχαριστώ SotSirx, το έχω δει το άρθρο αυτό.
Απλά με ενδιέφερε περισσότερο να μάθω για προσωπικές εμπειρίες χρηστών.

@ ADSLgr.com All rights reserved.