PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με λογαριασμο χρηστων.



silmarillion02
17-07-13, 00:58
Καλησπέρα!
Λοιπον το πρόβλημα μου είναι το εξής:
Ολα ξεκινησαν απο ενα "πειραγμα" μαλλον στο shell32.dll .
Κατεβασα ενα προγραμμα για αλλαγη των skins σε win7.
Κατι εκανα λαθος και πειραξα αυτο.
Εκανα 1 ωρα να το φτιαξω πρωτα γιατι εβγαζε μαυρη οθονη και μετα απο 4-5 επανεκκινησεις εδειχνε comple και καθε φορα που πηγαινα να μπω σε χρηστη μου ελεγε σφαλμα εφαρμογης explorer.exe και μετα παταγα alt+ctrl+delete για να κανω new task explorer.exe και ουτε αυτο ανοιγε. Και αυτο σφαλμα εφαρμογης taskmng. Δοκιμασα και σε safe mode τιποτα. Τελικα καταφερα να μπω σε safe mode με cmd και λειτουργησε και εκανα scf /cleannow και μετα ολα ok. Restart και δουλευε. Απεγκατεστησα και το προγραμμα που ειχε δημιουργησει το προβλημα και ολα καλα. Ανακαλυψα ομως αλλο προβλημα. Ηθελα να σιγουρευτω για το registry και πηγα να ξανακανω scf /cleannow. Και μου πεταει μηνυμα οτι πρεπει να εχω δικαιωματα διαχειρηστη. Ενω ειμαι κανονικα διαχειρηστης. Κανω αποσυνδεση χρηστη παω στον user και παλι το ιδιο. Παω να αλλαξω τυπο χρηστη απο τυπικο σε διαχεισιστη δεν γινετε.

126392
126395

Το θεμα ειναι οτι εχω 5 χρηστες ΟΛΟΙ Admins. Παω στην καρτελα ΧΡΗΣΤΕΣ στον ΠΙΝΑΚΑ ΕΛΕΓΧΟΥ και Διαχεισιση αλλων χρηστων και σε ολους ειναι κομπλε ως admins τους γραφει.

126394

Αν παω ομως σε εναν χρηστη και παω εκει που αλλαζει απο admin σε τυπικο χρηστη εχει ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ τον Τυπικο και δεν αλλαζει.
Παντως οτι χρειαζετε δικαιωματα διαχειρηστη σε θεματα προγραματα, εγκαταστασεις κτλ. γινονται κανονικα.

ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ?

yiannis1203
17-07-13, 17:54
Αυτό συνβαίνει μόνο με τον χρήστη Victoria ή και με τους άλλους;

silmarillion02
18-07-13, 14:14
Σε όλους τους χρήστες συμβαίνει.

ZORO
18-07-13, 14:33
Δοκίμασε να κάνεις επαναφορά του συστήματος, πριν το χρονικό σημείο που άρχισες τους πειραματισμούς. Αν στο ενδιάμεσο εγκατέστησες κάποιο πρόγραμμα θα πρέπει να το ξαναεγκαταστήσεις.

silmarillion02
18-07-13, 15:47
Το έκανα και αυτο. Το προβλημα ειναι μονο στο cmd βασικα. Ολα τα αλλα μπορω να τα κανω. Μονο εντολες δεν μπορω...

yiapap
18-07-13, 15:54
Άνοιξε κονσόλα με δεξι κλικ "Run As Administrator..." τρέξε το sfc από εκεί.
Το sfc χρειάζεται elevated rights για να τρέξει, ο "απλός" admin δεν αρκεί.

silmarillion02
19-07-13, 01:40
Σωστάάά... Πως δεν το σκεφτηκα? Δούλεψε! Ελπιζω να μην προκυψει στο μελλον αλλο προβλημα! Thank's for help! :clap:

silmarillion02
25-07-13, 17:41
Καλησπέρα παίδες!
Αν και το ζητημα με το cmd λυθηκε επαναφερω το θεμα για τους χρηστες. Εκει τι παιζει και δεν μπορω να κανω αλλαγη? Ενω ειναι ολοι διαχειρηστες αν μπω σε καποιον ειναι τσεκαρισμενο το τυπικος χρηστης. Οπως στις εικονεσ\ς παραπανω... Εφτιαξα καινουριο χρηστη Διαχειρηστη και προσπαθησα να αλλαξω τους υπολοιπους αλλα τιποτα. Εγω χρησιμοποιω τον 1ο user που υπηρχε στο pc δηλαδη ειμαι διαχειρηστης ετσι και αλλιως. Να μου πεις αφου μποορω να κανω τα παντα ως διαχειρηστης τι με εννοχλει? Αλλα θελω να δω τι παιζει...

yiapap
25-07-13, 17:50
Το κουμπί θα ενεργοποιηθεί μόνο αν πας να αλλάξεις κατηγορία τον χρήστη. Αν είναι Admin θα ενεεργοποιηθεί μόλις επιλέξεις τυπικός. Αν είναι τυπικός θα ενεργοποιηθεί αν επιλέξεις Admin.

silmarillion02
25-07-13, 17:55
Δηλαδή αυτό που μου βγαζει γκρί τον Διαχειριστή οταν παω να αλλαξω τυπο χρηστη ειναι φυσιολογικο. Σωστα?

yiapap
25-07-13, 17:59
Δηλαδή αυτό που μου βγαζει γκρί τον Διαχειριστή οταν παω να αλλαξω τυπο χρηστη ειναι φυσιολογικο. Σωστα?Σωστά, αφού είναι ήδη διαχειριστής. Αν το κάνεις σε έναν τυπικό χρήστη θα δείς ότι ενεργοποιείται επιλέγοντας να τον κάνεις Διαχειριστή.

silmarillion02
25-07-13, 18:03
Α, ωραιά! Εγω ντέ και καλά πρέπει να εχω κάποιο πρόβλημα! :p
Αρα πάει και αυτό!
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.