PDA

Επιστροφή στο Forum : format --> problem



Σελίδες : [1] 2

xlimitzouras
02-02-07, 20:40
σε ενα απο τα προηγούμενα format μου αντιμετωπισα το εξής πρόβλημα...

εκανα format κανονικα και ολα πηγαν καλα, ομως για κακη μου τυχη το συστημα δν αναγνώριζε καθόλου την καρτα TV μου...

δεν εδωσα και πολυ σημασια μεχρις σημερα...

ξαναέκανα format χθες και σήμερα ειδα πως εκτος απο την καρτα tv το συτημα δεν αναγνωριζε καθολου και την κάρτα ηχου μου...

ολες οι συνδεσεις ειναι PCI...

TI ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ??? ΟΕΟ

hemlock
02-02-07, 20:44
να βαλεις του τελυταιους drivers!

xlimitzouras
02-02-07, 20:47
what?

βαζω drivers, τους τρεχω, κι οταν παω να τρέξω το προγραμμα μου λεει πως << this device ( tv card or sound card ) does not detected >>

πειτε τιποτα γιατι δεν εχω και ηχο ρε παιδες

wi fi thief
02-02-07, 20:53
ποια καρτα ηχου εχεις?

hemlock
02-02-07, 20:54
Μπορεις να κοιταξεις αν μοιραζονται καποια κοινα IRQs μεταξυ τους ή και με αλλη συσκευη?
Μπορεις να τους αλλαξεις θυρα Pci?

xlimitzouras
02-02-07, 20:57
ποια καρτα ηχου εχεις?


sound blaster audigy 2 eax ( 180 e )

λετε να χουν ποιασει σκόνη... βασικα τα ξεσκόνισα λιγο και παλι δε μ παιζουν... να παρω κανα spray ??

WAntilles
02-02-07, 20:58
1. Αρκετές κάρτες τηλεόρασης θέλουν να έχουν ένα IRQ δικό τους. Αυτό επιτυγχάνεται συνήθως στο 3ο PCI slot.

2. Όσο για την κάρτα ήχου... :-k

manoulamou
02-02-07, 20:59
Και για μελλοντικη χρηση μια μικρη διορθωση στα:
Tags: karta hxoy>>>>> κάρτα ήχου;)

xlimitzouras
02-02-07, 21:04
να ψαξω για αλλη καρτα ηχου?

hemlock
02-02-07, 21:06
να ψαξω για αλλη καρτα ηχου?
Αν ειναι αχρηστη ,ναι, να την αλλαξεις...:p
Αλλα πρωτα δες αν λειτουργει το συστημα χωρις την καρτα TV. (βγαλτη)

EvilHawk
02-02-07, 21:07
να ψαξω για αλλη καρτα ηχου?

Όχι απλά να αλλάξεις pci την κάρτα!
(o wan είναι γνωστός "λάτρης" των προιόντων sound blaster :p )

wi fi thief
02-02-07, 21:08
μπες στο device manager (διαχειρηση συσκευων) και δες στο sound and audio devices (συσκευες αναπαραγωγης ηχου και video) αν την διαβαζει την καρτα και πως.

xlimitzouras
02-02-07, 21:13
μπες στο device manager (διαχειρηση συσκευων) και δες στο sound and audio devices (συσκευες αναπαραγωγης ηχου και video) αν την διαβαζει την καρτα και πως.

μου λεει να εγκαταστησω τα προγράμματα οδηγησης

EvilHawk
02-02-07, 21:16
Λογικό δεν είναι μετά απο format? ;)

xlimitzouras
02-02-07, 21:18
Λογικό δεν είναι μετά απο format? ;)


ναι, τι να κανς, να βαλω το installation cd?

wi fi thief
02-02-07, 21:23
μου λεει να εγκαταστησω τα προγράμματα οδηγησης
Δεν το καταλαβα αυτο. Σου δειχνει αγνωστη συσκευη στο "διαχειριση συσκευων"?
Μπορεις να ανεβασεις screenshot?

14656

xlimitzouras
02-02-07, 21:31
πες μου ενα site για να ανεβασω

hemlock
02-02-07, 21:33
Adslgr.com;)
ή εναλλακτικα imageshack.com

wi fi thief
02-02-07, 21:35
αν δεν μπορεις να το ανεβασεις απ' ευθειας μεσω του φορουμ (???) : http://www.imageshack.gr/

xlimitzouras
02-02-07, 21:41
τι παταώ για να αντιγράψω την εικονα στη ζωγραφικη???:oops:

manoulamou
02-02-07, 21:43
http://www.seoconsultants.com/windows/print-screen/

http://www.computerhope.com/jargon/s/screshot.htm

http://www.iopus.com/guides/screenshot.htm

wi fi thief
02-02-07, 21:46
ενα πολυ καλο προγραμματακι για screen capture εδω : http://www.faststone.org/FSCaptureDetail.htm

hemlock
02-02-07, 21:50
τι παταώ για να αντιγράψω την εικονα στη ζωγραφικη???:oops:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16339

xlimitzouras
02-02-07, 21:54
Διαχείριση συσκευών
14665

xlimitzouras
02-02-07, 22:12
τι εγινε? τπτ?

κηδεια?

AddictedToChaos
02-02-07, 22:13
Δεν έχεις περάσει ούτε έναν driver προφανώς με τόσα θαυμαστικά.

Δεν έχεις τα cd με τους drivers; Αν δεν τα 'χεις, πήγαινε στο site του κατασκευαστή των components του pc σου και κατέβασε τους.

Αν και το κόβω να δυσκολεύεσαι να βρεις τους σωστούς. Αθάνατη m$ btw :p

wi fi thief
02-02-07, 22:19
αυτο ακριβως που περιμενα. Το προβλημα εινα με τους drivers της audigy !
Kανε δεξι κλικ πανω σε ολα τα κιτρινα ερωτηματικα του "αλλες συσκευες" και επελεξε απενεργοποιηση.
στην συνεχεια μπες στο προσθαφαιρεση προγραμματων του πινακα ελεγχου και απεγκατεστησε οτι εχει σχεση με creative και sound blaster.
Πατα εναρξη>εκτελεση και γραψε regedt32.
Στο παραθυρο που θα προκυψει επελεξε (στα αριστερα) ΗΚΕΥ_LOCAL_MACHINE>SOFTWARE βρες το Creative Tech κανε δεξι κλικ πανω του και επελεξε διαγραφη.
Κανε επανεκκινηση αγνοησε τυχον μνμτα οτι ο υπολογιστης βρηκε νεο hardware και εγκατεστησε τον οδηγο απο το cd-rom της creative η αν δεν τον εχεις βρες τον καταλληλο εδω (http://us.creative.com/support/downloads/)

τα θαυμαστικα αναφερονται : τα δυο "ελεγκτης ηχου" στην audigy και στην ον μπορντ, το "βιντεο" στην καρτα tv και το "εισαγωγης pci" στο creative game port. Το απλο "ελεγκτης πολυμεσων" μαλλον κι αυτο στην καρτα tv.

wi fi thief
02-02-07, 22:33
Ti φταιει η ΜS ρε Νικο? Το προβλημα ειναι προφανες : δεν εχει τους σωστους οδηγους !
Εμενα αυτη η audigy μου εχει ψησει το ψαρι στα χειλη καθως με την απεγκατασταση δεν καθαριζει αυτοματα την registry !!!

xlimitzouras
02-02-07, 22:35
Ti φταιει η ΜS ρε Νικο? Το προβλημα ειναι προφανες : δεν εχει τους σωστους οδηγους !

δν το πιασα:p

οκ, το πιασα


για τν καρτα TV πρεπει να διαγράψω τιποτα?

wi fi thief
02-02-07, 22:40
αναφερομαι στον hemlock που βριζει την ms.
επιασε το κολπο με την audigy κατ' αρχην?
για την καρτα tv απλα περασε τους οδηγους απο το cd της.

xlimitzouras
02-02-07, 23:02
μαλλον δε πετυχε... ( δε μου βγαλε εικονιδια που να λενε οτι εντοποιστηκε καινουριο υλικο... )

τα εικονιδια με το θαυμαστικο να τα αφησω απενεργοποιημένα ???

wi fi thief
02-02-07, 23:08
εκανες εγκατασταση του driver απο το cd-rom η απο το internet?

xlimitzouras
02-02-07, 23:09
απο πουθενα ακομα...

αν την αναγνοριζε δεν θα εβγαζε εικονιδια κατω δεξια πως εντοπιστηκε υλικο???


τα εικονιδια με το θαυμαστικο να τα αφησω απενεργοποιημένα ???

AddictedToChaos
02-02-07, 23:15
αναφερομαι στον hemlock που βριζει την ms.

Εχμ, εγώ αναφέρθηκα στην m$ :whistle:

Δεν έχει σημασία, φταίει, φταίει. Στο linux δεν κάθεσαι να ψάχνεις από δω κι από κει για τόσο σημαντικά πράγματα.

Άσε δε, πως οι περισσότεροι drivers είναι ήδη σεταρισμένοι και τρέχουν χωρίς να κάνεις κάτι εσύ.

wi fi thief
02-02-07, 23:20
@ xlimitzouras : κανε εγκατασταση απο το cd και εισαι ok !!!
Aν ειχες επιλεξει καταργηση εγκαταστασης στην επανεκκινηση θα διαβαζαν τα win αυτοματα την καρτα και θα ζητουσαν τον οδηγο. Μονο που δεν θα ησουν σιγουρος ποιο υλικο απο τα 5 θα αφορουσε ο αυτοματος οδηγος.
@ addicted : ω ναι εχεις δικιο παλι βιαστηκα... δεν εχω ιδεα απο το linux δεν μπορω να παρω θεση.;)

Sorry hem !!!

xlimitzouras
02-02-07, 23:34
ok εγκατεστησα την καρτα και επιτελους λιγη μουσικη....

το προβλημα συνεχιζεται με την ******* καρτα TV...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ wi fi thief ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ

wi fi thief
02-02-07, 23:37
το προβλημα συνεχιζεται με την ******* καρτα TV...

κανε εγκατασταση απο το cd της (ποια καρτα εχεις?)
ελπιζω να μην ακους Metal και παει χαμενος τοσος κοπος για το τπτ !!!!:p :p :p

xlimitzouras
02-02-07, 23:50
απο το cd προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση ... δν πειραζει μωρε... στα @@ για την καρτα TV

wi fi thief
02-02-07, 23:56
αμα ειναι η crypto pctv εχω και εγω την ιδια και θελει κολπο να εγκτασταθει καθως ο οδηγος της δεν ειναι executable. Αφου την εχεις γιατι να μην την χρησιμοποιεις?
Κανε κλικ στην υπογραφη μου να ακουσεις μουσικαρα ρε !!!!:band:
η σποντα περι metal πηγαινε στους hemlock , addicted !!!:p :p
αλλα να ξερεις οτι μεχρι και τα τσιπακια εχουν γουστο και απεγκαθιστανται αυτοματα οταν παιζεις μεταλο !!!:twisted:
κανεναν ελληνικο ορθογραφο για τον ΙΕ7 (vista) εχει κανεις να προτεινει?

xlimitzouras
03-02-07, 00:03
μπα, μια k-world παλια ομως...\

παρε να χεις http://www.youtube.com/watch?v=vuF156L94N0

γνωστο αλλα μη εξαιρετεο

wi fi thief
03-02-07, 00:21
οπως εισαι τωρα δημιουργησε ενα σημειο επαναφορας συστηματος.
Στην συνεχεια μπες στην οθονη που μας εστειλες το screenshot κανε καταργηση εγκαταστασης (προσοχη ! οχι απενεργοποιηση) σε ολα τα nvidia wdm στους "ελεγκτες ηχου βιντεο και πολυμεσων" Αν η καρτα σου λειτουργει κανονικα, στην επανεκκινηση θα σου αναγνωρισει νεο υλικο. Βαλε μεσα το cd rom και επελεξε "εγκατασταση απο cd" (oχι αυτοματη) και μαλλον θα εισαι μια χαρα. Αν οχι επανεφερε το συστημα στο σημειο επαναφορας που δημιουργησες.

δεν ειμαι φαν της συγκεκριμενης μουσικης που προτεινεις αλλα αν θελεις κατι εξαιρετικο και ποιοτικο στο ειδος ψαξε τους Bonobo, Hexstatic, Herbalizer, Coldcut, Roots Manuva, Amon Tobin η οτι αλλο γουσταρεις απο το καταπληκτικο label Ninja Tune (http://www.ninjatune.net/home/)

xlimitzouras
03-02-07, 00:28
πως δημιουργω σημειο επαναφορας συστηματος??? noob

na kanw καταργηση σε ολα οσα λενε nvidia???

στις << αλλες συσκευές >>τι να κάνω ? να τισ αφισω απενεργοποιημενες?

wi fi thief
03-02-07, 00:47
εναρξη>ολα τα προγραμματα>βοηθηματα>εργαλεια συστηματος>επαναφορα συστηματος και επελεξε δημιουργια ενος σημειου επαναφορας (ονομασε το ΟΚ η οπως θελεις για να το αναγνωριζεις ευκολα). Για να επιστρεψεις μετα απο τυχον λαθος στην κατασταση που ειναι τωρα το συστημα πρεπει να ακολουθησεις την ιδια διαδικασια αλλα θα διαλεξεις το επναφορα του συστηματος σε προηγουμενο σημειο και θα επιλεξεις την σημερινη ημερομηνια και το σημειο που δημιουργησες. Μαθε πως να χρησιμοποιεις το συγκεκριμενο προγραμμα μεσω της βοηθειας των windows. Θα σε γλυτωσει απο αρκετα format. Xρησιμοποιησε το πριν απο ενεργειες που δεν εισαι σιγουρος για το επιτυχες αποτελεσμα τους οπως για παραδειγμα η εγκατασταση drivers.
Ολες οι επιλογες που εχεις στην διαχειριση συσκευων για καθε συσκευη ξεχωριστα σου παρεχονται με δεξι κλικ πανω τους. Αυτο θα κανεις και στους nVidia wdm και στο αλλες συσκευες.
διαβασε προσεκτικα το προηγουμενο μνμ μου : Οχι σε ολα τα nvidia αλλα στα 4 nvidia wdm που υπαρχουν στο "ελεγκτες ηχου..."

xlimitzouras
03-02-07, 01:20
τελικα ολα πηγαν καλα και εγκατέστησα τη karta tv...

αλλα μου συνεβη το εξησ: ενω λειτουργουσε κανονικα το pc πηγα να βαλω ενα καλοδιακη στην καρτα tv ( cable gia to controller ) το pc εκλεισε μονο του...

προσπαθησα να το ξανανοιξω αλλα τιποτα...

τελικα εβγαλα την καρτα tv απο την pci slot και λειτουργησε to pc...

να ξαναπροσπαηθω να βαλω την καρτα 'η μπορει να υπ'αρξει μεγαλο προβλημα???

yiapap
03-02-07, 17:28
τελικα ολα πηγαν καλα και εγκατέστησα τη karta tv...

αλλα μου συνεβη το εξησ: ενω λειτουργουσε κανονικα το pc πηγα να βαλω ενα καλοδιακη στην καρτα tv ( cable gia to controller ) το pc εκλεισε μονο του...

προσπαθησα να το ξανανοιξω αλλα τιποτα...

τελικα εβγαλα την καρτα tv απο την pci slot και λειτουργησε to pc...

να ξαναπροσπαηθω να βαλω την καρτα 'η μπορει να υπ'αρξει μεγαλο προβλημα???Nαι μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα.
Βέβαια τέτοιο σύμπτωμα συνήθως οφείλεται στο τροφοδοτικό (δεν επαρκεί), αλλά δεν αποκλείεται να είναι ελλατωματική η κάρτα.
---------------------

Στο linux δεν κάθεσαι να ψάχνεις από δω κι από κει για τόσο σημαντικά πράγματα.

Άσε δε, πως οι περισσότεροι drivers είναι ήδη σεταρισμένοι και τρέχουν χωρίς να κάνεις κάτι εσύ.:rofl: :rofl: :rofl: Μπα σε καλό σου! Μας έκανες και γελάσαμε και σήμερα!

wi fi thief
03-02-07, 21:03
Nαι μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα.
Βέβαια τέτοιο σύμπτωμα συνήθως οφείλεται στο τροφοδοτικό (δεν επαρκεί), αλλά δεν αποκλείεται να είναι ελλατωματική η κάρτα.



...η (το πιο πιθανο) να ειναι προβληματικο το remote control (μαλλον δημιουργει βραχυκυκλωμα). Ποση ωρα λειτουργησε χωρις προβλημα η tv pci χωρις να συνδεσεις πανω του το "καλωδιακι"???
Αν πριν απο τα format το συστημα λειτουργουσε χωρις προβλημα και με το καλωδιακι και εφ οσον δεν προσεθεσες καποιο νεο κομματι hardware, δεν υποψιαζομαι προβλημα ανεπαρκειας τροφοδοτικου.
Εχε υπ' οψιν σου οτι οταν θελεις να συνδεσεις η να αποσυνδεσεις καποιο hardware απ' ευθειας στην μητρικη (οχι εξωτερικες συσκευες) πρεπει να βγαζεις τον υπολογιστη απο την πριζα και να εισαι σιγουρος οτι δεν "κουβαλας" στατικο ηλεκτρισμο...

vagsta
04-02-07, 00:04
Προσεξε το γιατι μπορει να σου βραχυκυλωσε. Με ανοιχτο το μηχανημα μην βαζεις χερι ρε φιλε Α) μπορει να παθεις ηλεκτροπληξια Β) μπορει να τα καψεις ολα & κατι αλλο πριν βαλεις χερι με κλειστο το μηχανημα πρεπει να γειωθεις να φυγει ο στατικος ηλεκτρισμος απο το σωμα σου για να μην καψεις παλι τιποτα.

xlimitzouras
04-02-07, 00:56
ok παιδες, ευχαριστω πολυ...

το κοβω να παιρνω καμια tv με usb...

xlimitzouras
10-02-07, 01:19
κακα νεα παιδια...

σημερα αγορασα μια καρτα tv pci slot...

την εβαλα στο pci slot και οταν πατησα να ξαναλειτουργησει το pc μετα απο 2 δευτερα σταματησε και αρχισε να μυριζει παραξενα....

τελικα εβγαλα την καρτα καιι ξαναλειτουργησε, απλα ηταν κιτρινεσμενο το pci slot και η καρτα μυριζε...

καμια ιδέα???????????

hemlock
10-02-07, 11:25
κακα νεα παιδια...

σημερα αγορασα μια καρτα tv pci slot...

την εβαλα στο pci slot και οταν πατησα να ξαναλειτουργησει το pc μετα απο 2 δευτερα σταματησε και αρχισε να μυριζει παραξενα....

τελικα εβγαλα την καρτα καιι ξαναλειτουργησε, απλα ηταν κιτρινεσμενο το pci slot και η καρτα μυριζε...

καμια ιδέα???????????
Αν εχει καει να την πας για αλλαγη παραυτα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.