PDA

Επιστροφή στο Forum : νεα πακετα forthernet adsl -vdsl



sakels
19-07-13, 20:39
νεα πακετα forthernet adsl -vdsl

http://www.forthnetgroup.gr/media/broadband/internet/forthnet_internet_price-list-2013_v2.pdf

makfil
20-07-13, 00:20
Αυτό που δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη είναι η παροχή vdsl από KV και, δυστυχώς, αρκετός κόσμος που είναι ικανοποιημένος μέχρι τώρα, όπως εγώ και πολλοί γνωστοί και φίλοι, αναγκάζονται να αλλάξουν πάροχο στις περιοχές που ενεργοποιήθηκε το νέο δίκτυο του ΟΤΕ.

invaider
20-07-13, 17:21
Αυτό που δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη είναι η παροχή vdsl από KV και, δυστυχώς, αρκετός κόσμος που είναι ικανοποιημένος μέχρι τώρα, όπως εγώ και πολλοί γνωστοί και φίλοι, αναγκάζονται να αλλάξουν πάροχο στις περιοχές που ενεργοποιήθηκε το νέο δίκτυο του ΟΤΕ.
Γιατί αναγκάζετε?

makfil
20-07-13, 17:44
Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.
Ρωτάς αν αναγκάζεται η Forthnet ή γιατί αναγκάζονται οι συνδρομητές να αλλάξουν πάροχο;

gorath
20-07-13, 20:44
Γιατί αναγκάζετε?

Γιατί σε ορισμένες περιοχές που σήμερα ο ΟΤΕ δίνει vdsl 30 και 50 mbps από καμπίνα, η forthnet επιμένει σε adsl από το AK και τραγικές τις περισσότερες φορές ταχύτητες της τάξεως 1-2 mbps.

pan05
22-07-13, 00:02
νεα πακετα forthernet adsl -vdsl

http://www.forthnetgroup.gr/media/broadband/internet/forthnet_internet_price-list-2013_v2.pdf

Δηλαδή αυτή τη στιγμή έχουμε 19.90 μόνο aDSL για ένα χρόνο και 19.90 aDSL και απεριόριστα προς Forthnet για ένα χρόνο.

Ό,τι να 'ναι.

avga
23-07-13, 17:45
Γιατί σε ορισμένες περιοχές που σήμερα ο ΟΤΕ δίνει vdsl 30 και 50 mbps από καμπίνα, η forthnet επιμένει σε adsl από το AK και τραγικές τις περισσότερες φορές ταχύτητες της τάξεως 1-2 mbps.

οι τραγικές ταχύτητες της adsl, οφείλονται στις μεγάλες αποστάσεις που έχουν τα ΑΚ από τον τελικό χρήστη, για τις περιπτώσεις που λες. οποιοσδήποτε σου δώσει adsl δηλαδή, ακόμα και ο οτε, που του ανοίκουν, πάλι την ίδια τραγική ταχύτητα θα έχεις. το vdsl είναι καλό σαν λύση για να ανεβάσεις την ταχύτητά σου, αλλά δεν έχουν πολλοί την δυνατότητα να δίνουν 80-100 ευρώ το δίμηνο για ίντερνετ.


Δηλαδή αυτή τη στιγμή έχουμε 19.90 μόνο aDSL για ένα χρόνο και 19.90 aDSL και απεριόριστα προς Forthnet για ένα χρόνο.
Ό,τι να 'ναι.

το σκέτο adsl είναι 17,9 (http://www.forthnetgroup.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=6694) για ένα χρόνο, +10 για vdsl. η τιμή που γράφει ο τιμοκατάλογος είναι η κανονική, χωρίς την προσφορά.

gorath
23-07-13, 23:02
οι τραγικές ταχύτητες της adsl, οφείλονται στις μεγάλες αποστάσεις που έχουν τα ΑΚ από τον τελικό χρήστη, για τις περιπτώσεις που λες. οποιοσδήποτε σου δώσει adsl δηλαδή, ακόμα και ο οτε, που του ανοίκουν, πάλι την ίδια τραγική ταχύτητα θα έχεις. το vdsl είναι καλό σαν λύση για να ανεβάσεις την ταχύτητά σου, αλλά δεν έχουν πολλοί την δυνατότητα να δίνουν 80-100 ευρώ το δίμηνο για ίντερνετ

Ε, δε θα μείνουμε και στο dial up επειδή η forthnet που έχει χαμηλές τιμές δεν μπαίνει στο VDSL! Πλήρωνα 32 ευρώ το μήνα για να έχω ISDN γραμμή και μάξιμουμ 2Mbps download. Τώρα πληρώνω 35. Σιγά τα ωά. Σε περιοχές που είναι μακρυά από το ΑΚ, το VDSL από καμπίνα δεν είναι απλά καλή λύση, είναι μονόδρομος. Και φυσικά καλό είναι και να υπάρχουν κάποιοι που θα τιμήσουν όποιον τέτοιες εποχές κάνει επενδύσεις. Αν δεν τον τιμήσουν απλά δε θα ξανακάνει και χαμένος θα βγει ο καταναλώτής.
Και ας μη μιλήσουμε για την εξυπηρέτηση των εναλλακτικών. Ήμουν στη Forthnet και απλά ΒΑΡΕΘΗΚΑ να περιμένω στην αναμονή του κωλοcall center τους 50+ λεπτά της ώρας όχι για να εξυπηρετηθώ, αλλά να μιλήσω έστω με κάποιον. Όλα έχουν ένα κόστος.

xatzikiriakos
24-07-13, 11:15
Ε, δε θα μείνουμε και στο dial up επειδή η forthnet που έχει χαμηλές τιμές δεν μπαίνει στο VDSL! Πλήρωνα 32 ευρώ το μήνα για να έχω ISDN γραμμή και μάξιμουμ 2Mbps download. Τώρα πληρώνω 35. Σιγά τα ωά. Σε περιοχές που είναι μακρυά από το ΑΚ, το VDSL από καμπίνα δεν είναι απλά καλή λύση, είναι μονόδρομος. Και φυσικά καλό είναι και να υπάρχουν κάποιοι που θα τιμήσουν όποιον τέτοιες εποχές κάνει επενδύσεις. Αν δεν τον τιμήσουν απλά δε θα ξανακάνει και χαμένος θα βγει ο καταναλώτής.
Και ας μη μιλήσουμε για την εξυπηρέτηση των εναλλακτικών. Ήμουν στη Forthnet και απλά ΒΑΡΕΘΗΚΑ να περιμένω στην αναμονή του κωλοcall center τους 50+ λεπτά της ώρας όχι για να εξυπηρετηθώ, αλλά να μιλήσω έστω με κάποιον. Όλα έχουν ένα κόστος.

θα μπορούσες να έχεις την ίδια ταχύτητα με κάτω από 20 ευρώ όμως. η 30αρα, θα πάει 42 από 37 μετά το 6μηνο, δεν την λες μικρή διαφορά.
Φυσικά και δεν θα μείνεις στο dial-up, αν έχεις την δυνατότητα να πληρώσεις. Και μισθωμένη μπορείς να βάλεις και πολλές συνδέσεις με ένα multiconn και ό,τι θες. Δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη, προφανώς.
Άλλο να δίνεις 18-20 ευρώ το μήνα και άλλο 40-όσο θες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.