PDA

Επιστροφή στο Forum : Crypto Λύση για F200



ptisi
03-02-07, 11:17
Καλημέρα σε ολους ;)

Εχω το crypto εδώ και 3 χρόνια και ποτέ δεν μου έχει παρουσιάσει το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ πρόβλημα. Γι΄αυτό πρέπει να πω ότι μένω έκπληκτος από όλα αυτά που βλέπω σε αυτό το φόρουμ.
Για όσους λοιπόν αντιμετωπίζουν προβλήματα συγχρονισμού ή αποσυνδέσεων ή οτιδήποτε άλλο να ξέρετε ότι δεν φταίνε ούτε οι drivers (εγώ έχω τους πιο παλιούς και λειτουργούν θαυμάσια :p ) ούτε η συσκευή ούτε η τηλεφωνική γραμμή αλλά ούτε και οι εταιρείες . Οφείλωνται κατά 99% στην αλλάγή της τάσης του ρεύματος των καλωδίων ( ή κάποιων από τα καλώδια ) που ξεκινούν ή καταλήγουν στο splitter.

Αυτό που πρέπει να κάνετε όταν έχετε προβλήματα συγχρονισμού ή αποσυνδέσεων είναι απλώς να αποσυνδέσετε και από τις δύο άκρες ΟΛΑ τα καλώδια που καταλήγουν ή ξεκινούν από το splitter και μετά από 1 λεπτό να τα ξανασυνδέσετε. Το ίδιο πρέπει να γίνει και για το καλώδιο που ξεκινά αποτην πρίζα του τηλεφώνου στον τοίχο όπως και για το καλώδιο USB απο το computer στο F200.

Με αυτόν τον τρόπο η τάση του ρεύματος των καλωδίων θα επανέλθει στα κανονικά της επίπεδα και δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα συγχρονισμού ή οτιδήποτε άλλο.

dalton85
03-02-07, 16:04
Καλα ρε φίλε μιλάς σοβαρά. Τοσο καιρό φταίει τo καλώδιο του τηλεφώνου!!!!
Και εμείς που δεν έχουμε τηλέφωνο τι πρέπει να κάνουμε ?Φαντάζομαι οτι δεν μας αφορά η παραπάνω λύση.
Μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις καλυτερα το πρόβλιμα και στη live μορφί του αν ήθελες να δώσεις κάποια ευσταθείς λύσει.

fotis21023
04-02-07, 12:01
καλημερα σε ολους!ειμαι νεο μελος στο φορουμ και απο μια περιηγηση που εκανα χτες το βραδυ στις σελιδες του,διαπιστωσα οτι πολυς κοσμος εχει προβλημα με το μοντεμ κρυπτο f200.
εχω και εγω το εξης προβλημα.το πακετο adsl in a box που ειχα παρει ηταν για annex b(over isdn) ενω εγω ειχα γραμμη pstn.επικοινωνησα με την εταιρεια και μου ειπαν να μην εγκαταστησω τους ντραιβερς που ειχε το cd και με παρεπεμψαν σε μια διευθυνση για να τους κατεβασω.το εκανα και συνδεθηκα αλλα παρατηρω οτι αρκετα συχνα σταματαω να ειμαι συνδεδεμενος ενω ολες οι ενδειξεις δειχνουν οτι ειμαι(λαμπακι,ενδειξεις στον υπολογιστη).κανω απεγκαταστση,τους ξαναεγκαθιστω,συνδεομαι και μετα απο μια μερα ξαναπαρουσιαζει προβλημα.διαβασα εδω μεσα οτι το μοντεμ δεν ειναι και πολυ καλο και προτεινουν καποιοι να παρουμε ρουτερ της αλκατελ το speedtouch ktl ktl.μηπως ομως δεν ειναι θεμα μοντεμ κια δωσουμε τσαμπα λεφτα?υπαρχει κανενας που ειχε το ιδιο προβλημα και σωθηκε αλλαζοντας μοντεμ?
συγνωμη για το μακροσκελες ποστ αλλα εχω σαλταρει.το τηλεφωνικο κεντρο της φορτνετ ειναι χαλια.περιμενεις επι 10 λεπτα για να συνδεθεις.η φορτνετ με παρεπεμψε στην κρυπτο,η κρυπτο μου ειπε οτι εινια θεμα γραμμης,ο ΟΤΕ ειπε οτι ειναι θεμα μοντεμ.τελος παντων!οποιαδηποτε σχολιο πανω στο θεμα ειναι ευπροσδεκτο

dalton85
04-02-07, 15:24
καλημερα σε ολους!ειμαι νεο μελος στο φορουμ και απο μια περιηγηση που εκανα χτες το βραδυ στις σελιδες του,διαπιστωσα οτι πολυς κοσμος εχει προβλημα με το μοντεμ κρυπτο f200.
εχω και εγω το εξης προβλημα.το πακετο adsl in a box που ειχα παρει ηταν για annex b(over isdn) ενω εγω ειχα γραμμη pstn.επικοινωνησα με την εταιρεια και μου ειπαν να μην εγκαταστησω τους ντραιβερς που ειχε το cd και με παρεπεμψαν σε μια διευθυνση για να τους κατεβασω.το εκανα και συνδεθηκα αλλα παρατηρω οτι αρκετα συχνα σταματαω να ειμαι συνδεδεμενος ενω ολες οι ενδειξεις δειχνουν οτι ειμαι(λαμπακι,ενδειξεις στον υπολογιστη).κανω απεγκαταστση,τους ξαναεγκαθιστω,συνδεομαι και μετα απο μια μερα ξαναπαρουσιαζει προβλημα.διαβασα εδω μεσα οτι το μοντεμ δεν ειναι και πολυ καλο και προτεινουν καποιοι να παρουμε ρουτερ της αλκατελ το speedtouch ktl ktl.μηπως ομως δεν ειναι θεμα μοντεμ κια δωσουμε τσαμπα λεφτα?υπαρχει κανενας που ειχε το ιδιο προβλημα και σωθηκε αλλαζοντας μοντεμ?
συγνωμη για το μακροσκελες ποστ αλλα εχω σαλταρει.το τηλεφωνικο κεντρο της φορτνετ ειναι χαλια.περιμενεις επι 10 λεπτα για να συνδεθεις.η φορτνετ με παρεπεμψε στην κρυπτο,η κρυπτο μου ειπε οτι εινια θεμα γραμμης,ο ΟΤΕ ειπε οτι ειναι θεμα μοντεμ.τελος παντων!οποιαδηποτε σχολιο πανω στο θεμα ειναι ευπροσδεκτο

Πρόβλημα του modem σου με το DSLAM ειναι του OTE. βρές όλους τους drivers που υπάρχουν για το modem και άρχισε έναν έναν. Εγκατέστισε και το πακέτο :
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=2996B9B6-03FF-4636-861A-46B3EAC7A305&displaylang=el
Απο οτι έχουν πει μερικοί αυτο το fix για την ασφάλεια φτιάχνει το πρόβλιμα για modem f200 δεν χάνεις τπτ αν το δοκιμάσεις

ptisi
19-05-07, 02:38
Καλα ρε φίλε μιλάς σοβαρά. Τοσο καιρό φταίει τo καλώδιο του τηλεφώνου!!!!
Και εμείς που δεν έχουμε τηλέφωνο τι πρέπει να κάνουμε ?Φαντάζομαι οτι δεν μας αφορά η παραπάνω λύση.
Μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις καλυτερα το πρόβλιμα και στη live μορφί του αν ήθελες να δώσεις κάποια ευσταθείς λύσει

1. Ναι μιλάω σοβαρά.
2. Διάβαζε καλύτερα τί γράφω, δεν είπα ότι φταίει το καλώδιο αλλά η τάση του ρεύματος.
3. Αν δεν έχεις τηλέφωνο τρέξε ν' αγοράσεις ένα...
4. Εχεις δίκιο, τώρα που το κοίταξα καλύτερα, το "πρόβλιμα" βρίσκεται αλλού.
5. Μάλλον εσύ θα πρέπει να ψάξεις για μια πιό "ευσταθείς" λύση.

29gk
23-05-07, 20:04
Δεν υπαρχει περιπτωση με το που βγαζεις τα καλωδια το μοντεμ να κανει reset και ετσι να επανερχεται μετα απο "σκαλωμα" ?

Σημειωση :

Εκανα χρηση του F200 για πανω απο ενα χρονο και δεν ειχα το πραραμικρο προβλημα

dalton85
24-05-07, 16:30
Σε μενα δεν δουλεψε ποτε το f200 δεν πανα το εκανα χρυσο, θυσιες στο ονομα του, προσευχες. Ολο στα μεγαλα bandwidth μου κολαγα και για download ουτε λογος δεν γινοταν. Εκανα τηλεφωνα στη εταιρια παροχης και μεσα στην ατυχια μου πετυχα ευτυχος ενα παλικαρι που επιτελους ηξερε τι του γινοταν μεσα εκει. Μου λεει οτι το συγκεκριμενο modem εχει καποια ασυμβατοτητα με καποιους DSLAM. To εχω εξακριβωση τη θεωρια αυτη παιρνοντας το ιδιο modem που το ειχε ενας φιλος μου και βαζοντας το στην γραμμη μου(φυσικα του φιλου μου δουλευε κανονικα και με την ιδια εταιρια).Παλη δεν δουλευε τπτ. Παω crypto και παιρνω το f330 και μου λενε τοτε ναι οντως υπαρχει μια ασυμβατοτητα με το σημα. Αλλα και αυτο τα ιδια εκανε με το αλλο. Τελικα πειρα ενα sagem που ειχα και βρηκα την υγεια μου.

Το modem κανει reset οπως λες αλλα ηταν αχρηστη διαδικασια σε μενα.
Τηλεφωνο δεν εχω ακομα.
Για μενα πρωτα πρεπει να κανεις ολη την διαδικασια που εχω γραψει στο παραπανω post μου και μετα αν δεν δουλεψει τπτ αυτο που εκανα εγω. Πρεπει παντα να εξαντλησεις οτι μπορεις να κανεις μονος σου και μετα να τρεχεις στις εταιριες.

RASTAVIPER
24-05-07, 17:09
Kαι εγώ για όσους μήνες το είχα μέχρι να το αλλάξω με το 9107, δεν είχα ποτέ προβλήμτα.Μήπως σου έτυχε ελαττωματικό και από την αρχή δε σου δούλευε?

dalton85
25-05-07, 02:40
Kαι εγώ για όσους μήνες το είχα μέχρι να το αλλάξω με το 9107, δεν είχα ποτέ προβλήμτα.Μήπως σου έτυχε ελαττωματικό και από την αρχή δε σου δούλευε?

Αυτο ειναι που εγραψα πανω απο το δικο σου post που προφανος ή δεν καταλαβες τι λεω ή δεν το διαβασες ολοκληρο και προσεκτικα:hmm::hmm::hmm::

To εχω εξακριβωση τη θεωρια αυτη παιρνοντας το ιδιο modem που το ειχε ενας φιλος μου και βαζοντας το στην γραμμη μου(φυσικα του φιλου μου δουλευε κανονικα και με την ιδια εταιρια).Παλη δεν δουλευε τπτ. Εδω τελειωνω

Το αναλυω για να το καταλαβεις.:Πηρα του φιλου μου(το δικο του f200) που δουλευε στην γραμμη του κανονικοτατα εχοντας και αυτος τον ιδιο παροχεα και με DSLAM του ΠΟΤΕ και βαζοντας το στην δικια μου γραμμη δεν δουλευαι ουτε αυτο το modem στη γραμμη μου εχοντας το ιδιο προβλημα. Διαβασε και την συνεχεια του παραπανουμου post για να μην επαναλαμβανομαι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.