PDA

Επιστροφή στο Forum : Netgear Περίεργα προβλήματα με τον DGN2200v3



Daem0n
22-07-13, 09:24
Γεια σας,

Έχω ένα Netgear DGN2200v3 και μου παρουσιάζει τα εξής προβλήματα:

1. Ενώ όλα δείχνουν να πηγαίνουν ιδιαίτερα γρήγορα (σελίδες, torrents κτλ), όταν τρέξω κάποιο online παιχνίδι υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, τρέχοντας το Guild Wars 2 μέχρι να μου εμφανίσει το login screen μπορεί να κάνει και ένα λεπτό. Στο δε World of Warcraft τρέχοντας τον launcher του ψάχνει για updates πάλι για κανένα λεπτό. Παρόλα αυτά το latency στα παιχνίδια (αφού περάσει τη πρώτη καθυστέρηση του loading) είναι σε normal επίπεδα.
2. Το δεύτερο πρόβλημα που παρουσιάζει είναι με τον δικτυακό εκτυπωτή μου. Έχω έναν HP OfficeJet 6500A συνδεδεμένος ενσύρματα στο δίκτυο μου και ενώ μόλις τον ανάψω τον βλέπουν όλοι οι υπολογιστές του δικτύου, μετά από λίγα λεπτά είναι σαν να μην υπάρχει.

Για να βεβαιωθώ πως το πρόβλημα είναι στον router πήρα τον ZTE που μου είχε δώσει ο ΟΤΕ, του έβαλα τις ίδιες ρυθμίσεις με τον Netgear (IPs, port forwardings κτλ) και χωρίς να αλλάξω τίποτα στους υπολογιστές ή στον εκτυπωτή, και τα 2 προβλήματα που αναφέρω λύθηκαν! Να προσθέσω επίσης πως πριν τον DGN2200v3 είχα τον DGN2200 ο οποίος δυστυχώς κάηκε, αλλά και εκείνος με τις ίδιες ρυθμίσεις, στο ίδιο δίκτυο, δούλευε μια χαρά.

Δεδομένο ότι ο Netgear φαίνεται να δουλεύει κατά τα αλλά, αναρωτιέμαι μήπως τα προβλήματα που περιγράφω οφείλονται σε κάποια λάθος ρύθμιση. Έχει συναντήσει κανείς κάτι παρόμοιο ή μήπως υπάρχει κάτι που μπορώ να δοκιμάσω πριν καταλήξω στην αγορά νέου router;

@ ADSLgr.com All rights reserved.