PDA

Επιστροφή στο Forum : Q-Wimax??



blackshadow84
03-02-07, 15:42
Παιδια στο site της q υπάρχει η υπηρεσια Q Broadband Wireless Business - Q BWB

Μηπως ξερετε αν δηλαδη πλεον δίνεται η υπηρεσια στο κοινο (wimax) και αν όλο το δικτυο ειναι ετοιμο???

Αν διαβασα σωστα ομως απευθυνεται μονο σε επιχειρησεις??

Γιατι ρε παιδια στο πηγαδι κατουρισαμε εμεις???

:hmm: :down:

wintech2003
03-02-07, 16:19
Διοτι το WiMAX ειναι για εταιρίες... δεν ειναι WiFi...

Οταν το κοστος ενός ζευγαριου base station + κεραιών για point to point συνδεση αγγίζει τα 6000€ καταλαβαινεις οτι δεν μπορεί να μπει σε σπίτι.

Γενικά το WiMAX θα πρέπει να ξεχαστεί για ιδιωτική χρήση απο όλους.

yiapap
03-02-07, 16:33
Γενικά το WiMAX θα πρέπει να ξεχαστεί για ιδιωτική χρήση απο όλους.Δε νομίζω!
Ειδικά για αυτούς που χρειάζονται ευρυζωνικές συνδέσεις και βρίσκονται σε απομακρυσμένα σημεία το WiMax είναι η καλύτερη λύση! Η 2η εναλλακτική είναι η οπτική ίνα που, όπως καταλαβαίνεις βρίσκεται πολυυυυυύ μακριά!

Άλλωστε γιατί να πάρεις ζεύγος πομποδεκτών; Point to multipoint δεν είναι το WiMax;
Άσε που οι τιμές εδώ (http://www.hyperlinktech.com/web/antennas_3500.php)είναι της τάξης των 50$, άντε να πάρεις κάτι καλύτερο (http://www.wlanmall.com/degree-sector-tsunami-mp16-3338-wimax-antenna-p-676.html) για 450$ !

blackshadow84
03-02-07, 16:57
Oχι μονο ρε παιδια, εγω γνωριζω εταιρειες που οταν χρειαζονται τοσο πολυ το adsl απλως μετακομιζουν ή παιρνουν μισθωμενες γραμμες.
Τωρα να εγκαταστεις ολοκληρο δικτυο wimax για να κερδισεις ενα μεριδιο ελαχιστω εταιρειων το βρισκω πολυ κακη στρατηγικη. Αφηστε που και στο εξωτερικο το wimax ειναι για ιδιωτικη χρηση και οχι αποκλειστικα για εταιρειες.
Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω....:hmm:

flatrate
03-02-07, 17:32
Διοτι το WiMAX ειναι για εταιρίες... δεν ειναι WiFi...

Οταν το κοστος ενός ζευγαριου base station + κεραιών για point to point συνδεση αγγίζει τα 6000€ καταλαβαινεις οτι δεν μπορεί να μπει σε σπίτι.

Γενικά το WiMAX θα πρέπει να ξεχαστεί για ιδιωτική χρήση απο όλους.

l0l?

6000 ευρο κοστιζει το AP ?

Διότι η πιο διαδεδομένη υλοποίηση από τις 3 (access, basic, flex) του wimax για BS είναι μια κεραία με AP συνδεδεμενα με RF cable (antenna - modem/tranciever) κι ενα καλώδιο RJ45 απο εκει στο NIA (για να εχει ρευμα το AP) και ενα δευτερο RJ45 που βγαινει απο εκει σε μας για χρηση.

To CPE εχει ενσωματωμενη κεραια με modem/tranciever που συνδεεται αμεσα στο NIA και παλι RJ45 σε μας.

Που ειναι το κοστος σε ολα αυτα ?

Ήδη ο οτε δοκιμάζει της redline wimax στον υμηττό.

Θα είναι πολύ καλή υλοποίηση για μέσα στην πολη δεδομενο οτι τo throughput του wimax αναμένεται να αυξηθεί κι άλλο, διοτι τόσο στα 3.5GHz οσο και στα 5GHz υποστηρίζεται channel bandwidth 14MHz και 20MHz αντιστοιχα.

wintech2003
18-02-07, 18:42
Και εγώ για Redline μιλάω...

Δηλαδή γνωρίζεις για άλλες τιμές?

Link να στήσει η Marak με 2 Redline BS, κάτω απο 6-7000€ πάντως δεν εχω δει....

Αν εχεις άλλη ενημερωση με ενδιαφέρει πολύ ;)

gpan
18-02-07, 19:02
Λοιπόν επειδή το έχω πάρει για πτυχιακή το συγκεκριμένο θέμα το wimax (ή αλλιώς η εναέρια διεπαφή ΙΕΕΕ 802.16) εκπέμπει σε δύο συχνότητες: 2-11 και 10-66 Ghz. Το πρώτο 2-11 δεν απαιτεί οπτική επαφή (NLOS) μεταξύ base station και subscriber stations και μπορεί να χρησιμοποιηθεί για οικιστικές εφαρμογές, ενώ η δεύτερη απαιτεί οπτική επαφή (LOS) και απευθύνεται καθαρά σε επιχειρήσεις που αφενός μεν μπορούν να πληρώσουν το υψηλό κόστος της κεραίας αφετέρου μπορούν να ανταποκριθούν στο κόστος του υψηλού ρυθμού μετάδοσης.

flatrate
18-02-07, 19:20
Και εγώ για Redline μιλάω...

Δηλαδή γνωρίζεις για άλλες τιμές?

Link να στήσει η Marak με 2 Redline BS, κάτω απο 6-7000€ πάντως δεν εχω δει....

Αν εχεις άλλη ενημερωση με ενδιαφέρει πολύ ;)

Σαφως, οι τιμες που λες ειναι υπερβολικες.

Η Ιντρακομ ειναι μεταπωλητρια στο wimax της αμερικανικης Axxcelera οπου ειναι και καλυτερη αποσο μουχουν πει οι συναδελφοι πουχουν βαλλει στο σουδαν το αντίστοιχο προϊόν της redline.

H υλοποιηση οπως προειπα ειναι μονο με AP αρα οπως φανταζεσαι ειναι αρκετα φθηνη.
Υπάρχουν ακόμα παιδικές ασθένειες που με κάποια αναμενόμενα firmware θα φτιάξουν σιγά σιγά. Από καλοκαίρι θα αρχίσει να έχει και στην ελλάδα μεγάλη διάδοση (εν όψη του wimax mobile της nokia). Ετοιμάζει και η ιντρακόμ το δικό της το wibas max.

tm0755
16-02-08, 22:30
Παιδια απο μια εργασια που κανω στο wimax το wimax ειναι τοσο για εταιρειες οσο και για προσωπικη χρηση αν δειτε στο netwοrking eχω ανεβασει ενα θεμα για το wimax και οσον αφορα την επιδραση στην υγεια των πολιτων. Τα λεμε ρε παιδες και να μπορειτε βοηθηστε..με κανενα link......

@ ADSLgr.com All rights reserved.