PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή ip στο fritz.box fon



ni_kotou
03-02-07, 16:19
Γεια χαρά.....
μόλις έγινε μέλος του φόρουμ και έχω μια ερώτηση..
Χρησιμοποιώ το Fritz.box fon Annex A θα ήθελα να μάθω πως κάνω αλλαγή ip adress....
έχω κάνει update το firmware....
(αν υπάρχει τρόπος χωρίς να επαναφέρω συνέχεια τις εργοστασιακές ρυθμίσεις:)
:p

deniSun
03-02-07, 16:32
Για να αλλάξεις την ΙΡ του ethernet:
System -> Network Settings -> IP Address

Για να αλλάξεις την ΙΡ που σου δίνει ο provider απλά κάνε restart όχι επαναφορά των αρχικών ρυθμίσεων.
Αλλά και πάλι εξαρτάται από το DSLAM που είσαι συνδεδεμένος και τον provider σου.
Σε πολλά DSLAM με το restart του modem/router δεν παίρνεις νέα διεύθυνση.
Σου αλλάζουν βέβαια την ΙΡ αλλά σε άσχετα χρονικά διαστήματα.

ni_kotou
03-02-07, 19:40
Δεν θέλω να αλλάξω την ip του μοντεμ...
έχω δοκιμάσει με το reset αλλά δεν αλλάζει...
και με το restart κάποιες φορές δεν αλλάζει....
Το θέμα είναι ότι θέλω να κατεβάσω κάτι από το ίντερνετ και έχω χρονοκαθυστέρηση...
έτσι η μόνη διέξοδος είναι η αλλαγή IP........
:hmm:

Tem
04-02-07, 04:03
Δεν θέλω να αλλάξω την ip του μοντεμ...
έχω δοκιμάσει με το reset αλλά δεν αλλάζει...
και με το restart κάποιες φορές δεν αλλάζει....
Το θέμα είναι ότι θέλω να κατεβάσω κάτι από το ίντερνετ και έχω χρονοκαθυστέρηση...
έτσι η μόνη διέξοδος είναι η αλλαγή IP........
:hmm:
προσπάθησε περισσότερες φορές. Μέχρι να αλλάξει η ΙΡ

ni_kotou
04-02-07, 05:12
με απλό restart δεν γίνεται τίποτα....μόνο με πλήρη reset και ρύθμιση από την αρχή όπου και πάλι κάποιες φορέσ δεν αλλάζει...
το θέμα είναι μήπως υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζω ή κάποιο πρόγραμμα που το ρυθμίζει.....
γιατί με το reset χάνω όλες τις ρυθμίσεις μου...φτου και πάλι απ'την αρχή...

Tem
04-02-07, 12:26
με απλό restart δεν γίνεται τίποτα....μόνο με πλήρη reset και ρύθμιση από την αρχή όπου και πάλι κάποιες φορέσ δεν αλλάζει...
το θέμα είναι μήπως υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζω ή κάποιο πρόγραμμα που το ρυθμίζει.....
γιατί με το reset χάνω όλες τις ρυθμίσεις μου...φτου και πάλι απ'την αρχή...
δοκίμασε να το βγάλεις και απο την πρίζα . Κάνε το ίδιο και με την γραμμή τηλεφώνου.

ni_kotou
04-02-07, 14:51
γενικά ότι όχι να κάνει με το μόντεμ τα έχω κάνει......ip αλλάζει μόνο με επαναφορα των εργοστασιακών ρυθμίσεων......γενικά μπορώ να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό;;;;;;

spartak
04-02-07, 20:42
Mε οτενετ συνδέεσαι?

dragonfighter
04-02-07, 21:21
Μπορείς να αποθηκεύσεις τις ρυθμίσεις σε αρχείο, οπότε θα φορτώνεις αυτό το αρχείο κ θα φορτώνονται αυτόματα οι ρυθμίσεις σου. Το fritz έχει αυτή την δυνατότητα.
Βέβαια δεν είναι λύση αυτή..
Η λύση είναι να πληρώσεις στο rapidshare για membership

ni_kotou
07-02-07, 15:09
Συνδέομαι με hol και έχω φοιτιτικό........από το ψάξιμο που έχω κάνει έχω μάθει πως είναι θέμα dslam στο οποίο είσαι συνδεδεμένος.......αυτό καθορίζει αν με απλό restart θα πάρεις άλλη πόρτα ή όχι....
Σας ευχαριστώ παίδες......

dragonfighter
07-02-07, 22:20
Κ τι λύση βρήκες; Θα αλλάξεις dslam? :p

ni_kotou
07-02-07, 22:24
Απλά θα stοp downloading από site rapidshare......ζορίζομαι να το χωνέψω αλλά τι να κάνω δεν με βοηθάς και εσύ,.......σαν παλιός!!!!!!

dragonfighter
08-02-07, 16:15
Καλώς...
Να λοιπόν:
http://www.tech-recipes.com/rx/869/rapidshare_hacks_beat_download_limits_waiting_time
Με την τελευταία επιλογή και firefox, δεν υπάρχει ούτε χρόνος αναμονής, ούτε download limits ;)

ni_kotou
08-02-07, 17:31
Thank you dragonfighter......
Θα το εξατάσω και θα σου πω νεα.....
(Είσαι καλός.... εεεεεε)

kostasgr75
24-02-07, 00:03
Καλώς...
Να λοιπόν:
http://www.tech-recipes.com/rx/869/rapidshare_hacks_beat_download_limits_waiting_time
Με την τελευταία επιλογή και firefox, δεν υπάρχει ούτε χρόνος αναμονής, ούτε download limits ;)
Πάντως που το έχω δοκιμάσει δεν μου παίζει. Μήπως σε κανέναν άλλον έχει δουλέψει σωστά;

ni_kotou
24-02-07, 00:10
Πάντως ούτε σε μένα έχει δουλέψει.......σταματά τον χρόνο αλλά στη συνέχεια σε αναγνωρίζει ότι χρησιμοποίησες το συγκεκριμένο script και stop downloading..........άσχημο συναίσθημα!!!!!!

dragonfighter
26-02-07, 12:27
Σε μένα δούλεψε μια δυο φορές, τώρα δεν ξέρω, δεν κατεβάζω κ συνέχεια για να χρησιμοποιώ το script...

ni_kotou
26-02-07, 14:43
Για δοκίμασε ξανά αν έχεις χρόνο να μας πεις μήπως κάνουμε κάτι λάθος......πιο πάνω λέω τι ακριβώς συμβαίνει σε μένα........

mv_b
03-03-07, 01:34
Λοιπον νομιζω οτι βρηκα μια λυση.Μπαινουμε στο ρουτερ και κανουμε πρωτα save settings και σωζουμε καπου το αρχειο για να μην χασουμε τα στοιχεια λογαριασμου.Μετα παμε στο reset,κανουμε restore factory settings.Μολις ολοκληρωθει παμε και φορτωνουμε το αρχειακι που σωσαμε με τα στοιχεια λογαριασμου κ.τ.λ και ολα οκ εχει αλλαξει η ip σε 2 λεπτα.Δεν ξερω ποσο επιπονο ειναι για το ρουτερ βεβαια.:oneup:

grandstyle
03-03-07, 13:07
δεν καθοριζει ενα ρεσετ του ρουτερ την ιπ που θα παρεις

mv_b
04-03-07, 15:45
δεν καθοριζει ενα ρεσετ του ρουτερ την ιπ που θα παρεις

φιλε μου δεν μιλησα για reset,διαβασε σε παρακαλω καλυτερα, μιλησα για restore στα factory seetings μεσα απο το μενου reset.Το εχω δοκιμασει και μου την αλλαζει συνεχεια την ip που παιρνω για το διαδικτυο.

ni_kotou
07-03-07, 02:57
Σωστή η παρατήρησή σου......είναι σίγουρα ένας καλόσ τρόπος για την διατήρηση των ρυθμίσεων....thanks:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.