PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως να απαλλαγώ από την HOL;;;;;



nautilus7
03-02-07, 17:34
Πέρυσι, αγόρασα τη 12μηνη προσφορά της HOL, η οποία έληγε στις 26/1/2007 (Παρασκευή)

27/1/2007 (Σάββατο)
Η σύνδεση δεν είχε λήξει ακόμα, παρόλο που εγώ τους είχα ειδοποιήσει εγκαίρως ότι δεν επιθυμώ ανανέωση. Έτσι, επικοινωνώ με την HOL, και μου λένε ότι θα το κοιτάξουν. Όντως μετά από μερικές ώρες, το username μου είχε απενεργοποιηθεί. Το είχαν ξεχάσει!!! Τι απομένει; Η κατάργηση του dsl από τον ΟΤΕ. Υπομονή!

29/1/2007 (Δευτέρα)
Επικοινωνώ ξανά και επιβεβαιώνω ότι έχουν στείλει αίτημα προς τον ΟΤΕ, για να κόψει στο dsl στη γραμμή μου. Μου λένε ότι θα πάρει 1 βδομάδα. Το καταπίνω...

3/2/2007 (Σάββατο)
Το dsl (κύκλωμα μόνο) καλά κρατεί και ξαναπαίρνω την HOL. Μετά από μεγάλη προσπάθεια (συνολική αναμονή 30 λεπτών), μιλάω με το τμήμα τεχνικής υποστήξης και τους ζητάω να δουν πότε έστειλαν την αίτηση στον ΟΤΕ και γιατί καθυστερεί. Και τι μου λένε; Ότι δεν μπορούν να το ελέγξουν τώρα και να μιλήσω με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών από ΔΕΥΤΕΡΑ!!!

Άρα έχουμε και λέμε... Από 26/1 μέχρι και 5/2 που θα είναι τη Δευτέρα, έχουμε 10 μέρες καθυστέρησης και χωρίς internet. Και βλέπουμε...
Φυσικά όλη αυτή η καθυστέρηση, έχει ως αποτέλσμα να "κολλήσει" η αίτηση που έκανα στην Forthnet για φοιτητικό dsl, αφού "ο οτε απέρριψε το αίτημα, επειδή στην γραμμή υπάρχει ήδη dsl".

Πείτε τι πρέπει να κάνω για να γλυτώσω από την xxx υπαλλήλους της;
Σαν εκδίκηση σκέφτηκα να μην τους επιστρέψω ποτέ το fritzbox. Τι λέτε;

harris
03-02-07, 17:39
Θα σου έλεγα να επικοινωνήσεις με τον ΟΤΕ μόνο σου, και να δεις αν πραγματικά υπάρχει αίτημα απενεργοποίησης της γραμμής σου...

Δυστυχώς αυτά τα κάνουν όλες οι εταιρείες όταν ζητάμε διακοπή κυκλώματος ΑΡΥΣ... όχι ότι αυτό δικαιολογεί την HOL, αλλά είναι κοινή πρακτική :down:

customer
03-02-07, 17:48
Για να γνωριζουν και τα αλλα παιδια, ως συνηθως η HOL κοβει την συνδεση μολις κοπει η γραμμη απο τον ΟΤΕ για τον απλο λογο οτι δεν τους στοιχιζει τιποτα η ολιγοημερη παραταση.
Εμενα ας πουμε η συνδεση κοπηκε τουλαχιστον μετα 20 μερες απο την κανονικη ημερομηνια διακοπης. Ο ΟΤΕ κατα κανονα καθυστερει παρα πολυ να κοψει την γραμμη.

harris
03-02-07, 17:52
Εμενα ας πουμε η συνδεση κοπηκε τουλαχιστον μετα 20 μερες απο την κανονικη ημερομηνια διακοπης. Ο ΟΤΕ κατα κανονα καθυστερει παρα πολυ να κοψει την γραμμη.

Πίστεψέ με ότι δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα... ο ΟΤΕ κάνει έως 12 εργάσιμες στο μέγιστο για την πλήρη διακοπή και απελευθέρωση της γραμμής από την στιγμή που θα πάρει το αίτημα από τον πάροχο...

Είναι πασίγνωστο ότι για να μην χάνουν τις πόρτες στα dslam του ΟΤΕ, οι πάροχοι καθυστερούν τα αιτήματα διακοπής... Ξέρω αρκετούς καμμένους που έχουν περιμένει μέχρι και 2,5 μήνες για την διακοπή :wall:

secjournalist
03-02-07, 18:10
Το fritz πάντως μην το κρατήσεις γιατί σε λίγο καιρό θα σου έρθει λογαριασμός οτί το νοίκιαζες.Και πίστεψε με τώρα δεν ενδιαφέρονται μαζί σου αλλά αν είναι να παρούν λεφτά θα σε βρούνε.

kerkiss
03-02-07, 19:36
Γεια σου nautilus7,

Το πρόβλημά σου είναι αρκετά σύνηθες φαινόμενο και αφορά όλους τους παρόχους
Το έχω ζήσει στο παρελθόν μεταξύ OTE και Otenet (που είναι και θυγατρική τους) !!

Η τακτική που οφείλεις να ακολουθήσεις κατά την άποψή μου είναι η εξής :
1) θα ζητήσεις από τον μελλοντικό σου πάροχο (την Forthnet στην περίπτωσή σου) να σου στέλνει email τόσο για κάθε φορά που απευθύνει την αίτησή σου στον ΟΤΕ όσο και για κάθε φορά που λαμβάνει από αυτόν. Κάποιο εναλλακτικό email τύπου Yahoo ή Hotmail θα έχεις μάλλον, ειδάλλως φτιάξε.
2) κράτησε ότι αποδεικτικό στοιχείο έχεις σχετικό με την αίτηση διακοπής στην HOL πχ φαξ, email και στείλε αντίγραφο του στην Forthnet
3) κάθε φορά που λαμβάνεις από την Forthnet απάντηση ότι "υπάρχει άλλος πάροχος" να τους στέλνεις νέο email και να τους ζητάς να επαναλάβουν την αίτηση και να σου στέλνουν πάντα απαντητικό email
4) πάς στην ιστοσελίδα της ΕΕΤΤ και κατεβάζεις την φόρμα καταγγελίας. Την συμπληρώνεις αναφέροντας την κατάσταση που αντιμετωπίζεις και επισυνάπτεις όλα τα σχετικά αποδεικτικά στοιχεία (email δικά σου, της Forthnet, της HOL, φαξ κλπ) και κλείνεις την καταγγελία σου αναφέροντας ότι "διατηρείς το δικαίωμα να ζητήσεις αποζημίωση για την ενόχληση και την βλάβη που θα υποστείς με όλα τα νόμιμα μέσα, ελληνικά και ευρωπαϊκά"
5) αφού στείλεις την καταγγελία στην ΕΕΤΤ, κάνεις και κοινοποίησή της στην HOL (δηλαδή στέλνεις ένα email με τίτλο "κοινοποίηση" και στο οποίο επισυνάπτεις την καταγγελία, χωρίς άλλα λόγια)
6) τον ΟΤΕ ξέχασέ τον διότι δεν θα βρεις άκρη και λογικό είναι αφού εσύ δεν έχεις καμιά σχέση μαζί του. Σχέση έχουν οι πάροχοι και όχι οι πελάτες τους

Όσο αφορά στο θέμα της εκδίκησής σου το καλλίτερο που έχεις να κάνεις είναι να γίνεις (εσύ, εγώ και όλοι μας) ένας οργανωμένος και υπεύθυνος καταναλωτής που γνωρίζει τα δικαιώματά του και απαντά σωστά, υπεύθυνα και οργανωμένα σε όσους του δημιουργούν προβλήματα και ζημίες
Αν κρατήσεις το modem το μόνο που θα καταφέρεις είναι να είσαι και εσύ σε σφάλμα και όχι μόνο η HOL χωρίς να υπολογίσεις ότι θα σου κάνουν αγωγή και θα σου ζητούν τόσο την επιστροφή του όσο και αποζημίωση για την ζημιά που τους προξενείς !!!
Θυμήσου την παροιμία : "Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο" και σε διαβεβαιώνω ότι αν μάθουμε όλοι να "εκδικούμαστε" (διεκδικούμε τα δικαιώματά μας) σωστά, τότε όλοι τους θα καούν άσχημα από αυτό το κρύο πιάτο

Φιλικά
kerkiss

HellV1L
03-02-07, 20:48
φιλε μου βρισκομουν στην ιδια φαση με σενα μεχρι χθες...
για να εξηγουμαι... ενω μου ειχαν πει οτι ειχαν στειλει αιτηση διακοπης στον οτε 15/1 τελιικα την ειχαν στειλει 22/1... και μολις χθες τελικα αποσυνδεθηκα

*** ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΤΑΛΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΠΑΡΤΕ ΤΟ 1242 ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΤΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΛΗΦΘΕΙ ΑΙΤΗΜΑ ΔΙΑΚΟΠΗΣ ΚΥΚΛΩΜΑΤΟΣ ***

ultraxmode
03-02-07, 22:32
Πείτε τι πρέπει να κάνω για να γλυτώσω από την κ@λ@εταιρία και τους παλιομ@λ@κες υπαλλήλους της;
Σαν εκδίκηση σκέφτηκα να μην τους επιστρέψω ποτέ το fritzbox. Τι λέτε;


Συγγνώμη φίλε nautilus αλλά μάλλον θα έπρεπε να βρίζεις τον ΟΤΕ για αυτή την υπόθεση...ΠΑΝΤΑ καθυστερεί... και ΣΕ ΟΛΑ...

Υπομονή...

mevan
04-02-07, 00:07
Προσωπικά πάντως τους έχω ειδοποιήσει για τη μη επιθυμία ανανέωσης του συμβολαίου μου 3 μήνες πριν τη λήξη του.

Αυτο που σκεφτομαι να κάνω επίσης ειναι το εξής: Να τους πω οτι αν μία μέρα μετά τη λήξη του συμβολαίου μου υπάρχει ίχνος της παρουσίας τους (συμπεριλαμβανομένου και του κυκλώματος) στη γραμμή μου, έχει φύγει κανονική μήνυση με ρήτρα αποζημίωσης για κάθε μέρα καθυστέρησης της διακοπής (μη νομιμη κατάληψη γραμμής ή κάτι τέτοιο, θα τα βρουν οι δικηγόροι αυτα).
Και δεν μπορούν να πουν για προθεσμίες και διορίες εφόσον τους έχω ενημερώσει για τη διακοπή 3 μήνες πριν..
Θα το ψάξω σε γνωστό μου δικηγόρο, αλλά αν κάποιος έχει ιδέα αν γίνεται κάτι τέτοιο, ας το πει..

Χαιρετίσματα.

Tem
04-02-07, 03:40
Θα σου έλεγα να επικοινωνήσεις με τον ΟΤΕ μόνο σου, και να δεις αν πραγματικά υπάρχει αίτημα απενεργοποίησης της γραμμής σου...

Δυστυχώς αυτά τα κάνουν όλες οι εταιρείες όταν ζητάμε διακοπή κυκλώματος ΑΡΥΣ... όχι ότι αυτό δικαιολογεί την HOL, αλλά είναι κοινή πρακτική :down:
πάντως εγώ όταν ζήτησα διακοπή από 4νετ αυτή έγινε μέσα σε λίγες μέρες

nmakry
04-02-07, 14:24
Προσωπικά πάντως τους έχω ειδοποιήσει για τη μη επιθυμία ανανέωσης του συμβολαίου μου 3 μήνες πριν τη λήξη του.

Αυτο που σκεφτομαι να κάνω επίσης ειναι το εξής: Να τους πω οτι αν μία μέρα μετά τη λήξη του συμβολαίου μου υπάρχει ίχνος της παρουσίας τους (συμπεριλαμβανομένου και του κυκλώματος) στη γραμμή μου, έχει φύγει κανονική μήνυση με ρήτρα αποζημίωσης για κάθε μέρα καθυστέρησης της διακοπής (μη νομιμη κατάληψη γραμμής ή κάτι τέτοιο, θα τα βρουν οι δικηγόροι αυτα).
Και δεν μπορούν να πουν για προθεσμίες και διορίες εφόσον τους έχω ενημερώσει για τη διακοπή 3 μήνες πριν..
Θα το ψάξω σε γνωστό μου δικηγόρο, αλλά αν κάποιος έχει ιδέα αν γίνεται κάτι τέτοιο, ας το πει..

Χαιρετίσματα.

Παίρνω απλά ως παράδειγμα το παραπάνω μήνυμα -παρακαλώ πολύ μην ανοίξει κανένα προσωπικό flame, δεν έχω πρόθεση ή διάθεση για κάτι τέτοιο- και επιτρέψτε μου να πω ότι διαβάζοντας τις τελευταίες ημέρες διάφορα μηνύματα από το site, αισθάνομαι ότι βρίσκομαι στην... εισαγγελεία πρωτοδικών! Μηνύσεις από εδώ, αγωγές από εκεί, καταγγελίες παραδίπλα. Ηρεμία παιδιά! Όλοι θέλουμε να κάνουμε τη δουλειά μας. Σίγουρα πολλές δουλειές δε γίνονται άμεσα, αλλά υπάρχουν και κάποιες διαδικασίες.

Κατεβάζουμε τα σκουπίδια μας στο δρόμο και τα παίρνουν την επομένη. Να κάνουμε μήνυση για κατάλληψη πεζοδρομίου; Πηγαίνουμε στην τράπεζα και περιμένουμε στην ουρά. Να κάνουμε μήνυση για... έργο εξύβριση; Έλεος.

Πού θέλω να καταλήξω. Λήγει η σύμβαση λ.χ. 1/3/2007. Από την ημέρα εκείνη και μετά η εταιρία ξεκινά διαδικασίες. Καλώς ή ΚΑΚΩΣ (κάκιστα) οι αρχές έχουν αποδεχθεί κάποιες δεκάδες εργάσιμες ημέρες ως αποδεκτό χρόνο για να γίνει μία διαδικασία (εν προκειμένω η αποσύνδεση). Η HOL δεν παραβιάζει καμία διοικητική διάταξη εάν τη διακόψει μέχρι και την τελευταία ημέρα που της δίνει δυνατότητα η ΕΕΤΤ. Νομικά, υπάρχει μία (θεωρητική) δυνατότητα να ζητήσεις κάτι από ένα δικαστήριο. Ρεαλιστικά καμία, ενώ και πάλι η HOL και η κάθε HOL θα προσβάλει την όποια πρωτόδικη απόφαση στο εφετείο, λέγοντας ότι ενήργησε βάση διατάξεων, και μάλιστα στο εφετείο θα καταθέσει υπέρ της και η ΕΕΤΤ! Χαιρετίσματα δηλαδή.

Αν πραγματικά κάποιος θέλει λ.χ. 1/3/2007 να μην έχει ίχνος γραμμής από τον παλιό του provider, θα πρέπει να ζητήσει να ξεκινήσουν οι διαδικασίες διακοπής ένα μήνα πριν τη λήξη του συμβολαίου του, ώστε τη 1/3 να έχουν ολοκληρωθεί. Ποιος το κάνει αυτό; Κανένας. Τι θέλουμε όλοι; Την 1/3 να παίζει ο νέος provider! Μπορεί να γίνει; Ναι, αλλά μόνο εάν αλλάξουν οι διοικητικές διαδικασίες, που έχει αποδεχθεί η ΕΕΤΤ. Άρα, εκεί πρέπει να στραφούν τα βέλη, προς τον ΟΤΕ και την ΕΕΤΤ και όχι προς τις εταιρίες. Όχι ότι δεν φταίνε και οι τελευταίες (εμένα η αίτησή μου γυρόφερνε στη HOL 15 ημέρες, και όταν προωθήθηκε στον OTE, ενεργοποιήθηκε σε 1 (μία) εργάσημη ημέρα, ενώ στη HOL το κατάλαβαν 4 ημέρες μετά), αλλά ας τους καταλογήσουμε το πραγματικό τους φταίξιμο και όχι ό,τι μας έρχεται ή ό,τι μας βολεύει.

nautilus7
04-02-07, 15:23
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας. Απ' ότι κατάλαβα πρέπει να κάνω υπομονή...

lewton
04-02-07, 16:07
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας. Απ' ότι κατάλαβα πρέπει να κάνω υπομονή...
Μπορείς να αγοράσεις μια NetKey για να έχεις ADSL μέχρι να κοπεί η πρόσβαση.

mevan
04-02-07, 20:31
@nmakry:

Γι' αυτό ζητάω και τη γνώμη του forum!

Και σε σχέση με αυτό που είπες για την έγκαιρη ενημέρωση (1 μήνα πριν) φυσικά κι ενημέρωσα τον πάροχό μου, όχι 1 μήνα, αλλά 3 μήνες πριν τη λήξη! Και φυσικά τους αναφέρω στο fax ότι επιθυμώ την έναρξη διαδικασιών διακοπής αρκετά πριν την κανονική ημερομηνία λήξης προκειμένου μία μέρα μετά να έχω καθαρή γραμμή.
Δε νομίζω να θέλει ειδικό κανονισμό ωστε να σκεφτεί η εταιρία να κινήσει τις διαδικασίες διακοπής έγκαιρα! Εγώ προσωπικά στηρίζομαι στο ό,τι το έχω ζητήσει.


Κι όσον αφορά αυτό με την ..."εισαγγελεία πρωτοδικών" που παρατήρησες nmakry, απο εκεί καταλαβαίνεις τι αγανάκτηση υπάρχει σε (κατα τα φαινόμενα) εντελώς απροστάτευτους χρήστες......

Χαιρετίσματα.

nmakry
04-02-07, 22:03
Και φυσικά τους αναφέρω στο fax ότι επιθυμώ την έναρξη διαδικασιών διακοπής αρκετά πριν την κανονική ημερομηνία λήξης προκειμένου μία μέρα μετά να έχω καθαρή γραμμή.

Άρα, αυτό που τους ζητάς είναι πρόωρη καταγγελία της σύμβασής σας, αφού θα πρέπει να προχωρήσουν σε διαδικασίες διακοπής παροχής υπηρεσιών πριν την κανονική λήξη της.

Αν θες την άποψή μου, για να είσαι απόλυτα καλυμμένος, πρέπει να αναφέρεις στο αίτημά σου ρητώς την ημερομηνία που επιθυμείς να ξεκινήσουν οι διαδικασίες διακοπής, δηλαδή την ημερομηνία που καταγγέλεις τη σύμβαση.

Είναι διαφορετικό το να τους ενημερώσεις ότι θέλεις να περατωθεί κανονικά η σύμβαση και να μην ανανεωθεί και διαφορετικό ότι θέλεις να έχουν ολοκληρωθεί οι διαδικασίες διακοπής μέχρι μία συγκεκριμένη ημερομηνία (στη δεύτερη περίπτωση έχουμε καταγγελία της σύμβασης σε πρότερο χρόνο).

Έλεγξε το συμβόλαιό σου μήπως προβλέπονται και άλλου τύπου ρήτρες, πέρα από την εύλογη να πληρώσεις τα μηνιαία πάγια μέχρι το τέλος της.

Όσο για τους ταλαιπωρημένους χρήστες, συμφωνώ απόλυτα. Όμως, το πρόβλημα είναι οι διαδικασίες που έχουν οριστεί που επιτρέπουν το πέρασμα των εργασίμων -κιόλας- ημερών λες και κινούνται τα πάντα με κάρβουνο. Έλεος πια, άκου 25 εργάσιμες για να μπει ένα βίσμα!

harris
04-02-07, 22:09
Φίλε mevan δε νομίζω ότι γίνονται έτσι αυτά που λες :hmm:

Η HOL δεν μπορεί να ζητήσει από τον ΟΤΕ την διακοπή της γραμμής σου πριν την λήξη της... ο κυριότερος λόγος είναι ότι ο χρόνο απενεργοποίησης της γραμμής από τον ΟΤΕ δεν είναι δεδομένος... αν λοιπόν ο ΟΤΕ σου κλείσει το κύκλωμα 3-4-5 μέρες πριν την λήξη της σύμβασης δεν θα φωνάζεις και με το δίκιο σου;

Από κει και πέρα, το να πάρει και 10 μέρες η απενεργοποίηση της γραμμής δεν είναι πρόβλημα ουσίας νομίζω... το θέμα είναι να μην πέρνει βδομάδες και μήνες όπως σε μερικές περιπτώσεις ;)

mevan
04-02-07, 22:29
Ακριβώς αυτό είναι που φοβάμαι. Μην γίνει όπως και με την ενεργοποίηση η οποία, ενώ εξακριβωμένα υπήρχαν πόρτες διαθέσιμες, έγινε μετά απο 53 μέρες.

Anyway, ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Χαιρετίσματα.

andreasp
06-02-07, 12:20
Είναι πασίγνωστο ότι για να μην χάνουν τις πόρτες στα dslam του ΟΤΕ, οι πάροχοι καθυστερούν τα αιτήματα διακοπής... Ξέρω αρκετούς καμμένους που έχουν περιμένει μέχρι και 2,5 μήνες για την διακοπή :wall:

Και ποιο ειναι το πρόβλημα του να έχεις δωρεάν internet για 2.5 μήνες?

mevan
06-02-07, 14:05
Και ποιο ειναι το πρόβλημα του να έχεις δωρεάν internet για 2.5 μήνες?

Πώς γίνεται αυτό; Δε θα έχει κοπεί η σύνδεση με τον πάροχο; Άρα, και να υπάρχει ADSL κύκλωμα, χωρίς username και password γίνεται κάτι;

Χαιρετίσματα.

nmakry
06-02-07, 14:16
Πώς γίνεται αυτό; Δε θα έχει κοπεί η σύνδεση με τον πάροχο; Άρα, και να υπάρχει ADSL κύκλωμα, χωρίς username και password γίνεται κάτι;


- Παίρνεις μία καρτούλα από το περίπτερο (λχ netkey)

ή

- Βρίσκεις συνδρομή από κάποιον γνωστό

ή

- Ενεργοποιείς κάποια ολιγόμηνη συνδρομή σε κάποιον provider (εάν έχεις έμπνευση ότι θα πάρει μήνες η απενεργοποίηση)

ή

- Κοιτάς τις επιλογές για Internet με χρονοχρέωση (λ.χ. tellas)

harris
06-02-07, 19:09
Και ποιο ειναι το πρόβλημα του να έχεις δωρεάν internet για 2.5 μήνες?

Όταν έχεις μετακομίσει και δεν μπορεί να μεταφερθεί η γραμμή σου και πληρώνεις τα πάγια για κάτι που δεν έχεις, τότε είναι μεγάλο το πρόβλημα ;)

manoulamou
06-02-07, 19:47
Και ποιο ειναι το πρόβλημα του να έχεις δωρεάν internet για 2.5 μήνες?
Σωστος ο παικτης:)καθοτι ο τζαμπας πεθανε, και το δωρεαν:rofl:
ειναι το πιο ακριβοπληρωμενο τελικα!

Tem
07-02-07, 00:22
Σωστος ο παικτης:)καθοτι ο τζαμπας πεθανε, και το δωρεαν:rofl:
ειναι το πιο ακριβοπληρωμενο τελικα!
σωστό κι αυτό :oneup:

Dreamlord
07-02-07, 14:30
Πάντως και εγώ όταν εκοψα την Forthnet 384 που είχα, αποσυνδέθηκα μέσα σε 4 μέρες

Alex1001
08-02-07, 19:33
φαίνεται πως η χολ έχει την πρωτιά σε ότι στραβό γίνετε...

kerkiss
08-02-07, 21:23
.......Κατεβάζουμε τα σκουπίδια μας στο δρόμο και τα παίρνουν την επομένη. Να κάνουμε μήνυση για κατάλληψη πεζοδρομίου; Πηγαίνουμε στην τράπεζα και περιμένουμε στην ουρά. Να κάνουμε μήνυση για... έργο εξύβριση; Έλεος.

Πού θέλω να καταλήξω. Λήγει η σύμβαση λ.χ. 1/3/2007. Από την ημέρα εκείνη και μετά η εταιρία ξεκινά διαδικασίες. Καλώς ή ΚΑΚΩΣ (κάκιστα) οι αρχές έχουν αποδεχθεί κάποιες δεκάδες εργάσιμες ημέρες ως αποδεκτό χρόνο για να γίνει μία διαδικασία (εν προκειμένω η αποσύνδεση). Η HOL δεν παραβιάζει καμία διοικητική διάταξη εάν τη διακόψει μέχρι και την τελευταία ημέρα που της δίνει δυνατότητα η ΕΕΤΤ. Νομικά, υπάρχει μία (θεωρητική) δυνατότητα να ζητήσεις κάτι από ένα δικαστήριο. Ρεαλιστικά καμία, ενώ και πάλι η HOL και η κάθε HOL θα προσβάλει την όποια πρωτόδικη απόφαση στο εφετείο, λέγοντας ότι ενήργησε βάση διατάξεων, και μάλιστα στο εφετείο θα καταθέσει υπέρ της και η ΕΕΤΤ! Χαιρετίσματα δηλαδή.

Αν πραγματικά κάποιος θέλει λ.χ. 1/3/2007 να μην έχει ίχνος γραμμής από τον παλιό του provider, θα πρέπει να ζητήσει να ξεκινήσουν οι διαδικασίες διακοπής ένα μήνα πριν τη λήξη του συμβολαίου του, ώστε τη 1/3 να έχουν ολοκληρωθεί. Ποιος το κάνει αυτό; Κανένας. Τι θέλουμε όλοι; Την 1/3 να παίζει ο νέος provider! Μπορεί να γίνει; Ναι, αλλά μόνο εάν αλλάξουν οι διοικητικές διαδικασίες, που έχει αποδεχθεί η ΕΕΤΤ. Άρα, εκεί πρέπει να στραφούν τα βέλη, προς τον ΟΤΕ και την ΕΕΤΤ και όχι προς τις εταιρίες. Όχι ότι δεν φταίνε και οι τελευταίες (εμένα η αίτησή μου γυρόφερνε στη HOL 15 ημέρες, και όταν προωθήθηκε στον OTE, ενεργοποιήθηκε σε 1 (μία) εργάσημη ημέρα, ενώ στη HOL το κατάλαβαν 4 ημέρες μετά), αλλά ας τους καταλογήσουμε το πραγματικό τους φταίξιμο και όχι ό,τι μας έρχεται ή ό,τι μας βολεύει.

Γειά σας
Ομολογώ ότι διαβάζοντας το σκεπτικό σου φίλε nmakry "βγήκα έξω από τα ρούχα μου"
Πιστεύω ότι έχεις μεγάλο λάθος
Καταρχήν τα παραδείγματα που δίνεις με τα σκουπίδια και με τις ουρές είναι ατυχή διότι δεν έχουμε και στις δύο περιπτώσεις σύμβαση χρόνου για την παροχή της υπηρεσίας
Αλλά αυτό είναι επουσιώδες.
Το σημαντικό είναι ότι δέχεσαι αδιαμαρτύρητα διαδικασίες μερικών δεκάδων ημερών διότι τάχα τις έχει αποδεχτεί η ΕΕΤΤ
Και ποιά είναι η ΕΕΤΤ ώστε ο λόγος της να έχει ισχύ νόμου ;
Είναι απλά μια διοικητική υπηρεσία η οποία μπορεί κάλλιστα και να παρανομεί
Εδώ ολόκληρα κράτη και κυβερνήσεις παρανομούν και δικάζονται (και καταδικάζονται γι'αυτό) και δεν μπορεί η ΕΕΤΤ ;

Λες και θα πρέπει οι πάροχοι να αρχίσουν την επομένη της διακοπής σύμβασης να προκηρύξουν μειοδοτικό διαγωνισμό για να βρουν εταιρία που θα πάει να σκάψει στο δρόμο και να βρεί τα τηλεφωνικά καλώδια του (πρώην) πελάτη και να τα καθαρίσει ένα-ένα από οποιοδήποτε ίχνος ανεπιθύμητης παρουσίας
Όχι δα !!!
Κάποιες διοικητικές και τεχνικές διαδικασίες είναι για τις οποίες ένα εύλογο χρονικό διάστημα (5-6 εργάσιμες) είναι ανεκτό και νομίμως αποδεκτό
Οι περαιτέρω μέρες είναι καταχρηστικές και παράνομες (ότι και να λέει η ΕΕΤΤ) και ο μοναδικός λόγος που γίνεται χρήση τους είναι για να βολέψουν κάποιο νέο πελάτη τους στην υπό απελευθέρωση γραμμή
Είναι σαν να πω στον νοικάρη μου με όλες τις νόμιμες διαδικασίες ότι "στις 31 τάδε μήνα θα πρέπει να ελευθερώσει το διαμέρισμα" και αυτός να φύγει 2 μήνες μετά διότι μαζεύει τα πράγματα του και προσπαθεί να βρει μεταφορέα και καινούριο διαμέρισμα

Το θέμα είναι ότι από την διαφήμιση των προϊόντων τους, την παροχή υπηρεσιών μέχρι και την διαδικασία αποδέσμευσης οι πάροχοι τσαλαβουτάνε (λίγο-πολύ) στην παρανομία βασιζόμενοι στην έλλειψη διοικητικού ελέγχου και κυρίως στην έλλειψη συνείδησης υπεύθυνου καταναλωτή από τους Έλληνες και την υποβαθμισμένη λειτουργία των εξωδιοικητικών οργανισμών προστασίας τους

Φιλικά
kerkiss

nmakry
08-02-07, 21:40
Ομολογώ ότι διαβάζοντας το σκεπτικό σου φίλε nmakry "βγήκα έξω από τα ρούχα μου"
Πιστεύω ότι έχεις μεγάλο λάθος
Καταρχήν τα παραδείγματα που δίνεις με τα σκουπίδια και με τις ουρές είναι ατυχή διότι δεν έχουμε και στις δύο περιπτώσεις σύμβαση χρόνου για την παροχή της υπηρεσίας
Αλλά αυτό είναι επουσιώδες.
Το σημαντικό είναι ότι δέχεσαι αδιαμαρτύρητα διαδικασίες μερικών δεκάδων ημερών διότι τάχα τις έχει αποδεχτεί η ΕΕΤΤ
Και ποιά είναι η ΕΕΤΤ ώστε ο λόγος της να έχει ισχύ νόμου ;
Είναι απλά μια διοικητική υπηρεσία η οποία μπορεί κάλλιστα και να παρανομεί
Εδώ ολόκληρα κράτη και κυβερνήσεις παρανομούν και δικάζονται (και καταδικάζονται γι'αυτό) και δεν μπορεί η ΕΕΤΤ ;


Θα προτιμούσα να αφιέρωνες λίγο περισσότερο χρόνο στο να διάβαζες αυτά που έγραψα -ίσως αυτόν που αφιέρωσες στο... γδύσιμο :) - και τότε θα διαπίστωνες ότι λέμε το ίδιο πράγμα! Το πρόβλημα είναι στις διαδικασίες που έχει αποδεχθεί η ΕΕΤΤ και όχι, απαραίτητα, στους παρόχους. Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να γράψω, πέρα από αυτά που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου, για να γίνει κατανοητή η θέση μου.

harris
09-02-07, 01:08
φαίνεται πως η χολ έχει την πρωτιά σε ότι στραβό γίνετε...

Υπερβολές...

kerkiss
10-02-07, 00:30
Θα προτιμούσα να αφιέρωνες λίγο περισσότερο χρόνο στο να διάβαζες αυτά που έγραψα -ίσως αυτόν που αφιέρωσες στο... γδύσιμο :) - και τότε θα διαπίστωνες ότι λέμε το ίδιο πράγμα! Το πρόβλημα είναι στις διαδικασίες που έχει αποδεχθεί η ΕΕΤΤ και όχι, απαραίτητα, στους παρόχους. Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να γράψω, πέρα από αυτά που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμά μου, για να γίνει κατανοητή η θέση μου.

Ξαναγειά σου φίλε nmakry,

Ομολογώ ότι έχω ένα σχετικό πρόβλημα με τα ελληνικά διότι έζησα 25 χρόνια στο εξωτερικό αλλά αυτό δεν μου απαγορεύει να διαπιστώνω (και να καυτηριάζω με την παρέμβασή μου) αυτό που εσύ ο ίδιος τόνισες
Επανειλημένα έχω διαπιστώσει να γίνεται λόγους για άλλους υπεύθυνους (ΟΤΕ κυρίως, ΕΕΤΤ εδώ) για προβλήματα που μας δημιουργούν οι πάροχοί μας
Και επαναλαμβάνομαι ακόμα μια φορά :
Οι πάροχοι είναι υπεύθυνοι και όχι κάποιοι άλλοι ακόμα και αν ακολουθούν διαδικασίες που τους επιβάλλει κάποιος άλλος (αρχή, κυβέρνηση κλπ)
Κανείς δεν μπορεί να αγνοεί τον νόμο και κυρίως το ευρωπαϊκό δίκαιο το οποίο υπερισχύει του εθνικού
Δηλαδή, εν ολίγοις, κανείς πάροχος δεν μπορεί να καλυφθεί πίσω από το "εμείς κάναμε ότι μας έλεγε η ΕΕΤΤ" διότι θα ήταν παράλογο και αστήριχτο νομικά να την χρησιμοποιούν όταν τους βολεύει και να εφεσιβάλουν ή να προσβάλουν δικαστικά τις αποφάσεις της όταν δεν τους βολεύει όπως πολύ συχνά κάνουν

Γράφεις παρακάτω

Νομικά, υπάρχει μία (θεωρητική) δυνατότητα να ζητήσεις κάτι από ένα δικαστήριο. Ρεαλιστικά καμία, ενώ και πάλι η HOL και η κάθε HOL θα προσβάλει την όποια πρωτόδικη απόφαση στο εφετείο, λέγοντας ότι ενήργησε βάση διατάξεων, και μάλιστα στο εφετείο θα καταθέσει υπέρ της και η ΕΕΤΤ! Χαιρετίσματα δηλαδή.
Ομολογώ ότι βρίσκω απογοητευτικό από ένα νέο άνθρωπο να ακολουθεί μια λογική μοιρολατρισμού και να πιστεύει ότι το "θεωρητικό" δεν μπορεί να γίνει "ρεαλιστικό" και ότι δεν υπάρχει κανείς λόγος να διεκδικεί το δίκιο του αφού στο τέλος όλα θα καταλήξουν σε "Χαιρετίσματα"

Φίλε nmakry αυτό που με απασχολεί πάνω απ'όλα είναι σιγά σιγά να αποκτήσουμε συνείδηση καταναλωτή με υπόσταση που απαιτεί και επιβάλλει τον σεβασμό
Νομίζω ότι μπορούμε να το κάνουμε όσο χρόνο και αν πάρει
"Θεωρητικά" μπορούμε, ας το κάνουμε δυνατόν και "ρεαλιστικά" προχωρώντας μέσα και από τα λάθη μας

Τι κακό δεν είναι να κάνεις λάθη ...και ποιός δεν έκανε ή δεν κάνει (μηδέν εξαιρουμένου του γράφοντος) αλλά να μην τα αντιλαμβάνεσαι και κυρίως να μην προσπαθείς να τα διορθώσεις

Καλό σου σαββατοκύριακο :)
Φιλικά
kerkiss

nmakry
10-02-07, 04:20
Οι πάροχοι είναι υπεύθυνοι και όχι κάποιοι άλλοι ακόμα και αν ακολουθούν διαδικασίες που τους επιβάλλει κάποιος άλλος (αρχή, κυβέρνηση κλπ)
Κανείς δεν μπορεί να αγνοεί τον νόμο και κυρίως το ευρωπαϊκό δίκαιο το οποίο υπερισχύει του εθνικού
Δηλαδή, εν ολίγοις, κανείς πάροχος δεν μπορεί να καλυφθεί πίσω από το "εμείς κάναμε ότι μας έλεγε η ΕΕΤΤ" διότι θα ήταν παράλογο και αστήριχτο νομικά να την χρησιμοποιούν όταν τους βολεύει και να εφεσιβάλουν ή να προσβάλουν δικαστικά τις αποφάσεις της όταν δεν τους βολεύει όπως πολύ συχνά κάνουν


Κάπου με χάνεις εδώ... Εάν για μία διαδικασία ο νόμος (ως νόμος ή ως απόφαση μιας αρχής όπως η ΕΕΤΤ) προβλέπει λ.χ. 10 ημέρες, πώς ακριβώς φταίει ο πάροχος όταν το κάνει σε 10 ημέρες? Για εμένα το 10 είναι απαράδεκτο ως απόφαση διοικητικής αρχής και όχι το ότι το ακολουθεί ένας πάροχος. Τώρα το εάν θα μπορούσε να το συντομεύσει, ναι θα μπορούσε και σε αρκετές περιπτώσεις το κάνουν (το έχω ξαναγράψει ότι εμένα η γραμμή μου ενεργοποιήθηκε από τον ΟΤΕ σε 1 ημέρα!)

Όσο για το παράλογο και νομικά αστήριχτο της έφεσης που αναφέρεις, δεν είμαι νομικός αλλά το παιχνίδι της δικαιοσύνης έτσι παίζεται: Αποδέχεσαι τις αποφάσεις που σε βολεύουν και προσβάλεις αυτές που δεν σε βολεύουν! Έχεις δει κανέναν να κάνει έφεση σε απόφαση που τον αθωώνει/δικαιώνει, για παράδειγμα;



Ομολογώ ότι βρίσκω απογοητευτικό από ένα νέο άνθρωπο να ακολουθεί μια λογική μοιρολατρισμού και να πιστεύει ότι το "θεωρητικό" δεν μπορεί να γίνει "ρεαλιστικό" και ότι δεν υπάρχει κανείς λόγος να διεκδικεί το δίκιο του αφού στο τέλος όλα θα καταλήξουν σε "Χαιρετίσματα"
Φίλε nmakry αυτό που με απασχολεί πάνω απ'όλα είναι σιγά σιγά να αποκτήσουμε συνείδηση καταναλωτή με υπόσταση που απαιτεί και επιβάλλει τον σεβασμό
Νομίζω ότι μπορούμε να το κάνουμε όσο χρόνο και αν πάρει
"Θεωρητικά" μπορούμε, ας το κάνουμε δυνατόν και "ρεαλιστικά" προχωρώντας μέσα και από τα λάθη μας


Προσωπικά δεν μπορώ να διανοηθώ ότι η λύση σε όλα τα προβλήματα που αναφέρονται στο forum, είναι τα δικαστήρια. Άλλωστε, στα δικαστήρια το παιχνίδι θα παιχθεί με νόμους και διατάξεις, που όπως παραδέχεσαι είναι στα μέτρα των παρόχων και όχι των καταναλωτών.

Τώρα, από εκεί και πέρα, δεν είμαι μοιρολάτρης. Απλά εντοπίζω το πρόβλημα -όπως εγώ τουλάχιστον το βλέπω- και πιέζω προς την κατεύθυνση αυτή, αποφεύγοντας να ποινικοποιώ κάθε γραμμή των σχετικών συμβάσεων, μια και δεν έχει κανένα πρακτικό νόημα (τουλάχιστον για εμένα).

Τέλος, η απόκτηση συνείδησης καταναλωτή είναι βέβαιο ότι θα βοηθήσει τους πάντες, καταναλωτές, εταιρίες και αρχές.

Ολοκληρώνοντας, εξακολουθώ να πιστεύω ότι ουσιαστικά δε διαφωνούμε σε κάτι!

kerkiss
12-02-07, 19:52
Γεια σου nmakry,

Γράφεις :

Ολοκληρώνοντας, εξακολουθώ να πιστεύω ότι ουσιαστικά δε διαφωνούμε σε κάτι!
Μάλλον κάπως έτσι πρέπει να είναι (και ας μην συμφωνούμε απόλυτα) :p

Υπάρχει όμως ένα ακόμα σημείο που θα ήθελα να μου διευκρινήσεις :
Ποιός θα πληρώσει τις μπύρες στην πλατεία (ή την παραλία) της Νέας Μάκρης την ερχόμενη Κυριακή ; :whistle:

Διότι αν ζεις εκεί καλό θα ήταν να τα πούμε και από κοντά μιας και γινόμαστε "κοντοχωριανοί" αρκετές φορές το μήνα, αφού πάω συχνά για σαββατοκύριακο στην παραλία Μαραθώνα (προς Ριζάρη) και θα είμαι εκεί το προσεχές.

Άφησε προσωπικό μήνυμα αν σου λέει

Φιλικά
kerkiss

@ ADSLgr.com All rights reserved.