PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με wi-fi - OTE



xatzhs104
23-07-13, 11:59
Γεια σας παιδια!
εχω μια καφετερια και εχω συνεχεια ανοιχτο το wi-fi για τους πελατες..απ'την αρχη του καλοκαιριου ομως μου κανει το εξης...
απο κει που μπαινουν ολοι κανονικα ξαφνικα ναι μεν υπαρχει το ασυρματο δυκτιο αλλα δεν υπαρχει ιντερνετ...
πρεπει να κανω επανεκικηση στο ρουτερ και αν φτιαξει παλι...
αλλα καθε τοσο τα ιδια...την ημερα 7-8 φορες...εχει ερθει ο ΟΤΕ εχει ελεγξει τη γραμμη,μου εχει αλλαξει 3 ρουτερ ως τωρα
αλλα τιποτα...μετα ειπα να παω να παρω εγω ενα απο ενα φιλο που εχει καταστημα υπολογιστων αλλα παλι τα ιδια...
του ειπα οτι μου το ξανα κανει και μου ειπε να αφαιρεσουμε 1-2 μερες το ασυρματο τηλ που εχω μηπως και το επηρεαζει αυτο..
παλι τιποτα ομως...
να σημειωσω οτι ο υπολογιστης που ειναι συνδεμενος με καλωδιο δεν εχει κανενα προβλημα ποτε..ουτε τις ωρες που το κανει
το wi-fi...

Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι; :hmm:

emeliss
23-07-13, 12:38
Γιατί αλλάζεις συνεχώς μόντεμ και δεν βάζεις απλά ένα access point που είναι η δουλειά του;

DVader
23-07-13, 13:07
Γεια σας παιδια!
εχω μια καφετερια και εχω συνεχεια ανοιχτο το wi-fi για τους πελατες..απ'την αρχη του καλοκαιριου ομως μου κανει το εξης...
απο κει που μπαινουν ολοι κανονικα ξαφνικα ναι μεν υπαρχει το ασυρματο δυκτιο αλλα δεν υπαρχει ιντερνετ...
πρεπει να κανω επανεκικηση στο ρουτερ και αν φτιαξει παλι...
αλλα καθε τοσο τα ιδια...την ημερα 7-8 φορες...εχει ερθει ο ΟΤΕ εχει ελεγξει τη γραμμη,μου εχει αλλαξει 3 ρουτερ ως τωρα
αλλα τιποτα...μετα ειπα να παω να παρω εγω ενα απο ενα φιλο που εχει καταστημα υπολογιστων αλλα παλι τα ιδια...
του ειπα οτι μου το ξανα κανει και μου ειπε να αφαιρεσουμε 1-2 μερες το ασυρματο τηλ που εχω μηπως και το επηρεαζει αυτο..
παλι τιποτα ομως...
να σημειωσω οτι ο υπολογιστης που ειναι συνδεμενος με καλωδιο δεν εχει κανενα προβλημα ποτε..ουτε τις ωρες που το κανει
το wi-fi...

Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι; :hmm:

Πολλά μπορεί να είναι .....

Για αρχή βάλε ένα υπολογιστή πάνω στο Wifi και δες τι ρυθμίσεις παίρνει σαν client πάνω στο δίκτυο .....και σύγκρινε της με τις ρυθμίσεις που παίρνει αν βάλεις καλώδιο ! Πρέπει να είναι ίδιες !

Μπορεί να είναι πολλά ! Απλά ξεκίνα από κάπου και ψάχνε ! Όχι στην τύχη αλλάζω modem !

sv2evs
23-07-13, 15:54
δοκίμασε να αλλάξεις κανάλι στο ασύρματο δίκτυο, μήπως υπάρχει κάποιο άλλο εκεί γύρω εξίσου ισχυρό και γίνεται μπέρδεμα.




υ.γ υπάρχουν εφαρμογές σε ios και android που ανιχνεύουν τα κανάλια wifi και τι λειτουργεί που...μπορεί να σε βοηθήσει.

Pokas
23-07-13, 16:03
Γεια σας παιδια!
εχω μια καφετερια και εχω συνεχεια ανοιχτο το wi-fi για τους πελατες..απ'την αρχη του καλοκαιριου ομως μου κανει το εξης...
απο κει που μπαινουν ολοι κανονικα ξαφνικα ναι μεν υπαρχει το ασυρματο δυκτιο αλλα δεν υπαρχει ιντερνετ...
πρεπει να κανω επανεκικηση στο ρουτερ και αν φτιαξει παλι...
αλλα καθε τοσο τα ιδια...την ημερα 7-8 φορες...εχει ερθει ο ΟΤΕ εχει ελεγξει τη γραμμη,μου εχει αλλαξει 3 ρουτερ ως τωρα
αλλα τιποτα...μετα ειπα να παω να παρω εγω ενα απο ενα φιλο που εχει καταστημα υπολογιστων αλλα παλι τα ιδια...
του ειπα οτι μου το ξανα κανει και μου ειπε να αφαιρεσουμε 1-2 μερες το ασυρματο τηλ που εχω μηπως και το επηρεαζει αυτο..
παλι τιποτα ομως...
να σημειωσω οτι ο υπολογιστης που ειναι συνδεμενος με καλωδιο δεν εχει κανενα προβλημα ποτε..ουτε τις ωρες που το κανει
το wi-fi...

Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι; :hmm:

Μου έχει τύχει πάλι σε Internet καφέ που είχα στήσει παρόμοιο πρόβλημα, αλλά δεν μπορούσαν να συνδεθούν στο δίκτυο καν, δεν ξέρω ίσως έχεις και εσύ το ίδιο και είχε σχέση με τον DHCP server.
Δες λίγο τον DHCP sever του modem, να μπορεί να δώσει όσο το δυνατόν μεγαλύτερο εύρος διευθύνσεων(καθώς πολλά μοντεμ δίνουν λίγες διευθύνσεις by defaullt γύρω στις 50-60) και κυρίως το DHCP lease time βάλτο σε λογικές τιμές πχ όσο θα κάτσει ένας πελάτης πχ 1 ώρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.