PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο HOL στην WIND - μείωση πάγιου;



stevenik
24-07-13, 21:01
Καλησπέρα, εχω το προγράμμα lite με τα 6mbit & 200' κλήσεις. Σημερα λήγει το συμβόλαιο μου, τους πήρα τηλ να μου δώσουν μια καλύτερη τιμη το double play gr ή ευέλικτα 700 αλλα μου είπαν τιμες πολυ τσιμπημενες. Τους είπα οτι με 23€/μηνα η wind μου προσφέρει Ίντερνετ εώς 24 & απεριοριστα σε κλήσεις σταθερών (19,90€ + 36€ ενεργοποίηση: ~23€/μηνα) & μου είπαν δεν μπορούν να κάνουν κατι.
Ετσι έκανα αίτηση προς WIND. Δευτερα θα παραλάβω με κουριερ το μοντεμ και θα πρεπει να υπογράψω το συμβόλαιο. Η hol ποτε θα ενημερωθεί οτι θέλω να φύγω απο αυτούς, σημερα - αυριο ή αφου καταχωρησει ο υπάλληλος της wind στο συστημα τους το υπογεγραμμένο συμβόλαιο μου; Ρωτάω μήπως & με καλέσουν για μια καλύτερη προσφορα, γιατι είμαι ευχαριστημένος απο τις υπηρεσίες τους. Εάν τυχόν με καλέσουν αφου εχω ηδη υπογράψει το συμβόλαιο με τη wind και τελικα παραμείνω στη hol & αποδεχθω καποια προσφορα τους θα εχω καποια επιβάρυνση με την wind;

jkoukos
24-07-13, 21:17
Σύντομα όταν παραλάβουν στη HOL το αίτημα φορητότητας από την Wind, θα σε πάρουν τηλέφωνο με νέα αντίστοιχη προσφορά.
Αν δεν σε ικανοποιήσει η αντιπροσφορά φεύγεις, διαφορετικά αν συναινέσεις η ίδια η HOL θ' ακυρώσει την αίτηση χωρίς άλλη ενέργεια εκ μέρους σου.

stevenik
24-07-13, 21:33
Αυτό θα γινει αφου λάβει η wind το υπογεγραμμένο συμβόλαιο μου με την κουριερ;

jkoukos
24-07-13, 22:02
Μπορεί να ξεκινήσει την διαδικασία και πριν απ' αυτό.

stevenik
24-07-13, 22:09
Ευχαριστω για τις απαντήσεις.

vampira
25-07-13, 13:09
διαφορετικά αν συναινέσεις η ίδια η HOL θ' ακυρώσει την αίτηση χωρίς άλλη ενέργεια εκ μέρους σου.

Μην δίνετε εντελώς λανθασμένες πληροφορίες, η hol δεν μπορεί να ακυρώσει καμία αίτηση port out προς άλλο πάροχο (παρά μόνο αν ο συνδρομητής έχει οφειλές, ή έχει σταλθεί λάθoς πχ λάθος ΑΦΜ, όνομα κλπ- και σε αυτές τις περιπτώσεις δεν το ακυρώνει αλλά δεν το κάνει δεκτό, αν δεν το ακυρώσει ο συνδρομητής θα ξανακατατεθεί το αίτημα ξανά και ξανά μέχρι ή να γίνει δεκτό ή να ακυρωθεί).
Από την στιγμή που έχει κατατεθεί μία αίτηση ενεργοποίησης σε κάποιον πάροχο ο μόνος που μπορεί να την ακυρώσει είναι ΜΟΝΟ αυτός που την ξεκίνησε: ο ίδιος ο συνδρομητής δηλαδή. Αν δεν κάνει καμία ενέργεια ο κάτοχος της τηλεφωνικής σύνδεσης τότε όλα θα πάρουν το δρόμο τους αυτόματα και θα ενεργοποιηθεί στον άλλον πάροχο, δηλαδή στην περίπτωση αυτή στην wind.
Από εμπειρία πάντως η wind έχει μία τάση να καθυστερεί να ακυρώσει τα αιτήματα ενεργοποίησης και ας το έχει ζητήσει ο συνδρομητής.

jkoukos
25-07-13, 15:52
Σωστά φίλε μου, αλλά όπως και ' σύ γράφεις υπάρχουν λόγοι που μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τον παλιό πάροχο για μη αποδοχή φορητότητας.
Αυτό χρησιμοποιούν όλοι και υπάρχουν πολλές αναφορές από χρήστες (και στο φόρουμ εδώ) για το τι γίνεται σε περίπτωση αντιπροσφοράς.
Τέλος το αίτημα δεν κατατίθεται εσαεί, αλλά υπάρχει χρονικός περιορισμός 2 μηνών από την αρχική ημερομηνία, με το πέρας του οποίου ακυρώνεται αυτοδίκαια.

vampira
25-07-13, 16:56
Σωστά φίλε μου, αλλά όπως και ' σύ γράφεις υπάρχουν λόγοι που μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τον παλιό πάροχο για μη αποδοχή φορητότητας.
Αυτό χρησιμοποιούν όλοι και υπάρχουν πολλές αναφορές από χρήστες (και στο φόρουμ εδώ) για το τι γίνεται σε περίπτωση αντιπροσφοράς.
Τέλος το αίτημα δεν κατατίθεται εσαεί, αλλά υπάρχει χρονικός περιορισμός 2 μηνών από την αρχική ημερομηνία, με το πέρας του οποίου ακυρώνεται αυτοδίκαια.

Φίλη βρε, μου άλλαξες και το φύλο :p
Αν ένας πάροχος δεν δώσει τον αριθμό λόγω οφειλών τότε ο άλλος πάροχος το ξανακαταθέτει, δεν ακυρώνεται. Το μόνο που κερδίζει ο πρώτος πάροχος είναι χρόνος για να μπορέσει να διαπραγματευτεί με τον συνδρομητή του αν θα παραμείνει, ή για να φτιάξει τα στατιστικά του την συγκεκριμένη στιγμή ή οτιδήποτε άλλο.
Ναι μετά από δύο μήνες ακυρώνεται αλλά μπορεί να ξανακατατεθεί, αν και δεν νομίζω ότι κάποιος θα καταθέτει για δύο μήνες ένα αίτημα χωρίς να το ψάξει περισσότερο (αλλά πολλά έχουν δει τα μάτια μου :) )

stevenik
30-07-13, 23:10
Μου έστειλε η wind μνμ σημερα οτι παρέλαβε το συμβολαίο μου & θα με ξανα ενημερώσει μολις μάθουν πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης.
Μετα απο 1 ώρα με κάλεσε η hol κ´ μου εκανε παρα πολυ καλη προσφορα κ´ την αποδεχτηκα.
Η κοπέλα μου είπε να πάω σε ενα κατάστημα wind ή να πάρω τηλ στο 13800 κ´ μα τους πω να ακυρωθεί το συμβόλαιο. Πρεπει να το κάνω αυτο; Αφου απο την στιγμη που δεν θα δώσει η hol την γραμμή μου στην wind δεν παίζει να μπορέσει να κανει κατι αλλο η wind σωστά; Εγω βέβαια αυριο θα στείλω πίσω με την ΚΟΥΡΙΕΡ που παρελαβα πίσω το ρουτερ τους (σφραγισμένο, δεν το άνοιξα).

nik ilias
31-07-13, 13:01
Να επισκεφτείς ένα κατάστημα της WIND και να κάνεις αίτηση υπαναχώρησης είναι απαραίτητο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.