PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταβαση απο Οτε σε Wind



malawi
25-07-13, 10:11
Καλημερα φιλοι μου.

Μετα απο μια 5ετια μιας σχετικα επιτυχημενης σχεσης με τον Οτε αποφασισα να τον αφησω για νεες πιο οικονομικες πολιτειες!!!!


Εγινε λοιπον αιτηση στη Wind ομως οι ανησυχητικες σκεψεις κατακλυζουν το κεφαλι μου καθως δε θελω να παω για μαλλι και να βγω κουρεμενος γουλί...

1. Θα εχω την ιδια σταθερη ικανοποιητικη ταχυτητα (καλοδεχουμενη και καλυτερη) ή θα παθω πολιτισμικο σοκ??

2. Αν δεν εχω το παραπανω, θα βγαλω ακρη μετα ή θα χαπακωθω στα ηρεμιστικα???

Βοηθηστε συντροφοι καθως προλαβαινω αν ειναι να ακυρωσω την αιτηση....

em_seven
25-07-13, 16:16
Φίλε παίζουν πολλά πράγματα ρόλο, εφόσον δεν είχες πρόβλημα με τον οτε λογικά δεν θα έχεις και με την wind. Προσωπικά είχα μεγάλα προβλήματα με τον οτε πλήρωνα 24 Mpbs και με είχαν κλειδώσει στα 6 λόγο προβλήματος που δεν έλυναν και μόλις πήγα wind εδώ και 9 μήνες έχω ηρεμήσει και ποιάνω πάνω απο 13 Mpbs ακριβώς όσο πρέπει με βάση τα στατιστικά της γραμμής μου... υπάρχουν και μερικοί όμως που έχουν μεγάλα παράπονα απο την wind, με λίγα λόγια αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις θέλει και λίγη τύχη τελικα! ;)

malawi
25-07-13, 16:24
εσενα πως το εξηγεις πως διορθωθηκαν τα θεματα στη δικη σου περιπτωση ενω ουσιαστικα η wind παταει πανω στη γραμμη του οτε????

οτι μαλλον παω για λοττο παντως, το εχω καταλαβει!!!!:whistle:

em_seven
25-07-13, 16:33
Πρέπει να είχα καλωδιακό πρόβλημα στην σύνδεση μου με τον οτε ή έστω κάτι έπαιζε με το dslam του οτε και όχι με το σπίτι όπως μου έλεγαν οι τεχνικοί του... έτσι όταν άλλαξα πάροχο λύθηκε το πρόβλημα. Είναι όντως λόττο πάντως αλλά αξίζει γιατί έχει πολύ καλές τιμές.

nyannaco
25-07-13, 16:38
Αν είχες καλωδιακό πρόβλημα δεν θα λυνόταν με την αλλαγή παρόχου. Μάλλον σε προβληματική πόρτα στο DSLAM σε είχαν.

christakoss
25-07-13, 16:54
Πάνω κάτω στα ίδια θα είσαι και με την Wind.Προχώρα άφοβα.

malawi
25-07-13, 17:04
Τωραμε τον οτε ειμαι περιπου στα 13 ταχυτητα με 21 att και 9 margin. Δεν το λες ουτε καλο ουτε κακο...

Απλα φοβαμαι μην πεσω εστω απο αυτο

em_seven
25-07-13, 17:09
Αν είχες καλωδιακό πρόβλημα δεν θα λυνόταν με την αλλαγή παρόχου. Μάλλον σε προβληματική πόρτα στο DSLAM σε είχαν.όπως και να' χει είχα βρει τον μπελά μου και τώρα ηρέμησα, πολλές φορές κοβόταν τηλέφωνο και ίντερνετ για μέρες και μου έλεγαν για καλωδιακό πρόβλημα κάθε φορά που το διόρθωναν συγχρόνιζα όλο και πιο κάτω ώσπου κάποια στιγμή έπεσα σταθερά στα 6 Mps έλεος δηλαδή...

christakoss
25-07-13, 17:09
Τωραμε τον οτε ειμαι περιπου στα 13 ταχυτητα με 21 att και 9 margin. Δεν το λες ουτε καλο ουτε κακο...

Απλα φοβαμαι μην πεσω εστω απο αυτο

Δεν νομίζω να πέσεις.Με το καλό αφού ενεργοποιηθείς και δεις ότι η γραμμή είναι σταθερή ζητάς μείωση του downstream snr στο 6 και θα σαι πάνω από τα 13.
Για 21 att είσαι πολύ καλά.Με 8 att όταν στις προ vdsl εποχές έπιανα 14...

malawi
25-07-13, 17:36
Ειναι ελευθερη η επιλογη χαμηλοτερου προφιλ margin απο το χρηστη στη wind???

christakoss
25-07-13, 18:09
Ειναι ελευθερη η επιλογη χαμηλοτερου προφιλ margin απο το χρηστη στη wind???

Ναι.Με ένα τηλεφώνημα στην τεχνική υποστήριξη ξεμπερδεύεις.

malawi
16-08-13, 10:52
Ενα εχω να πω!!!! Ζητω η wind!!!

Απιστευτη εξυπηρετηση καθως ενεργοποιηθηκα στην προκαθορισμενη ημερομηνια, φοβερη ταχυτητα και σταθεροτητα γραμμης και εξυπηρετηση σουπερ!!!

Μετανιωνω που δεν ειχα κανει την μεταβαση τοσο καιρο

techgirl
26-08-13, 15:11
Ενα εχω να πω!!!! Ζητω η wind!!!

Απιστευτη εξυπηρετηση καθως ενεργοποιηθηκα στην προκαθορισμενη ημερομηνια, φοβερη ταχυτητα και σταθεροτητα γραμμης και εξυπηρετηση σουπερ!!!

Μετανιωνω που δεν ειχα κανει την μεταβαση τοσο καιρο

παρομοίως ευχαριστημένος συνδρομητής! θα δεις και μεγάλη διαφορα στην τσεπη σου!

dionisis1925
26-08-13, 21:32
Άντε να δούμε...σήμερα μου ήρθε μήνυμα ότι εγκρίθηκε η αίτηση μου,γνωρίζει κανείς σε πόσο καιρό θα ενεργοποιηθεί η σύνδεση ?

edit!

Μου στείλανε μήνυμα ότι η προγραμματισμένη ημερομήνια ενεργοποίησης είναι η 05/09 :)

dionisis1925
05-09-13, 02:31
Παιδιά username και password στέλνουν ?

DREAMBOX
05-09-13, 09:56
ΝΑΙ σε εμένα τα έστειλαν στο κινητό μου...

theopan
05-09-13, 11:12
Δε χρειάζεται συγκεκριμένo username/password για τη σύνδεση η Wind. Δουλεύει με το προεγκατεστημένο στο router (και με οποιοδήποτε γενικά). Αυτά που σας στέλνουν με sms είναι για την πρόσβαση στην email υπηρεσία...

dionisis1925
05-09-13, 13:31
Σήμερα συνδέθηκα...τα πρώτα στατς..

Downstream Upstream

SNR Margin

:
9.2 9.0 db

Line Attenuation

:
28.9 18.7 db

Data Rate

:
9875 954 kbps

DREAMBOX
05-09-13, 13:52
Δε χρειάζεται συγκεκριμένo username/password για τη σύνδεση η Wind. Δουλεύει με το προεγκατεστημένο στο router (και με οποιοδήποτε γενικά). Αυτά που σας στέλνουν με sms είναι για την πρόσβαση στην email υπηρεσία...

εάν δεν τα περνουσα στο ρουτερ δεν μου ανοιγαν οι σελιδες......email εννοεις αυτό που δίνει στο ----->https://new.windtools.gr ????

dionisis1925
05-09-13, 13:55
Εγώ πάντως δεν τα έχω περάσει..είχα επάνω και το ρούτερ του ΟΤΕ και λειτουργούσε κανονικά,πάντως στο μήνυμα που μου έστειλαν στο κινητό είχε τα στοιχεία της σύνδεσης,για το εμαιλ στέλνουν άλλο μήνυμα και σου λέει να μπεις στην τάδε διεύθυνση για οδηγίες.

nikosvolt
05-10-13, 16:00
Παιδιά μια ερώτηση γιατί δεν έχω εμπειρία από Wind σταθερή και την σκέφτομαι με 19,90 το Double Play M!
Η τηλεφωνία της είναι κλαασσικό δίκτυο PSTN ή VOIP?
Κοινώς το τηλέφωνο παίρνει γραμμή από την πρίζα στον τοίχο μας ή από το router?
Ευχαριστώ!

nyannaco
05-10-13, 21:01
PSTN είναι.

nikosvolt
13-10-13, 14:45
Eυχαριστώ! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.