PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή παρόχου και ταχύτητα σύνδεσης



Dr.White
26-07-13, 01:19
Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω.

Το όλο story. Είμαι πάροχος ΟΤΕ, με ταχύτητα 2mpbs και έχω το πρόγραμμα 2 play economy. Σύμφωνα με την γραμμή έχω PSTΝ (αναγραφή στην απόδειξη ΟΤΕ). Το πακέτο είναι στα 41+ευρώ.
Με προσφορά της Hol είμαι στην ίδια τιμή αλλά με 24mpbs.
Σύμφωνα με το τηλεφώνημα του ΟΤΕ (είδαν την αίτηση και με πήραν τηλέφωνο) μου είπαν ότι η γραμμή δεν υποστηρίζει 24mpbs γιατί είναι PSTN και να μείνω ΟΤΕ, επίσης μου ανέφεραν ότι θα "μπουκώσει" η γραμμή στο ενδεχόμενο της αναβάθμισης.
Το καχύποπτο μυαλό μου πολλά μπορεί να σκεφτεί, αλλά θέτω ένα απλό ερώτημα:
Μία γραμμή PSTN, μπορεί να δεχθεί 24mpbs; ή πρέπει να είναι ISDN;

Συγνώμη, αλλά δεν διαθέτω τόσο καλές τεχνικές γνώσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

dionisis1925
26-07-13, 03:06
Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω.

Το όλο story. Είμαι πάροχος ΟΤΕ, με ταχύτητα 2mpbs και έχω το πρόγραμμα 2 play economy. Σύμφωνα με την γραμμή έχω PSTΝ (αναγραφή στην απόδειξη ΟΤΕ). Το πακέτο είναι στα 41+ευρώ.
Με προσφορά της Hol είμαι στην ίδια τιμή αλλά με 24mpbs.
Σύμφωνα με το τηλεφώνημα του ΟΤΕ (είδαν την αίτηση και με πήραν τηλέφωνο) μου είπαν ότι η γραμμή δεν υποστηρίζει 24mpbs γιατί είναι PSTN και να μείνω ΟΤΕ, επίσης μου ανέφεραν ότι θα "μπουκώσει" η γραμμή στο ενδεχόμενο της αναβάθμισης.
Το καχύποπτο μυαλό μου πολλά μπορεί να σκεφτεί, αλλά θέτω ένα απλό ερώτημα:
Μία γραμμή PSTN, μπορεί να δεχθεί 24mpbs; ή πρέπει να είναι ISDN;

Συγνώμη, αλλά δεν διαθέτω τόσο καλές τεχνικές γνώσεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Αυτό που σου είπανε για την PSTN είναι μεγάλο ψέμα μπορείς να το δεις και μόνος σου εδώ https://www.ote.gr/web/guest/sl/201376/ote_double_play_24_aperiorista?lastLayoutId=18&productId=double_play_24_pstn#_idRef_double_play_24_pstn ..τώρα για το "μπούκωμα" δεν γνωρίζω.

Dr.White
26-07-13, 16:59
Διονύση, ευχαριστώ πολύ.
Συνεπώς, ανεξάρτητα από Πάροχο, υποστηρίζω 24mpbs με pstn. Αυτοί (ΟΤΕ) μου είπαν - όπως προείπα και παραπάνω - ότι λόγω της μή υποστήριξης PSTN για 24mpbs, η γραμμή θα μπουκώνει και θα κλειδώνει αναγκαστικά στα 6mpbs.
Εντωμεταξύ μου κάνει εντύπωση όλο αυτό μιας και είμαι περίπου 300+μέτρα από τα κεντρικά του ΟΤΕ, οπότε λογικά δεν θα έχω πρόβλημα με την γραμμή.
Καταλήγω ότι τους πείραξε ότι φεύγω.

malawi
02-08-13, 10:30
Ειναι τρελο ψεμα... Η πλειοψηφια των γραμμων στην ελλαδα ειναι pstn 24αρες... Τι σκαρφιζονται για να τρομοκρατησουν τα αρνακια για να μη βγουν απ το μαντρι? ελεος

maik
02-08-13, 18:20
Δεν υπαρχει περιπτωση να ειπαν οτι το PSTN δεν μπορει να υποστηριξει 24 mbps. Προφανως ειδαν τα χαρακηρηστικα της γραμμης και το ειπαν. Και αν η γραμμη (ο χαλκος δηλαδη) δεν μπορει να αποδωσει παραπανω οπου και να πας θα παιζεις το ιδιο πανω κατω.

tolis1989
09-08-13, 00:37
Αχ αυτοί του εμπορικού! Όλο π@π@ρες λένε!

valen_gr
10-08-13, 20:28
Αυτοί (ΟΤΕ) μου είπαν - όπως προείπα και παραπάνω - ότι λόγω της μή υποστήριξης PSTN για 24mpbs, η γραμμή θα μπουκώνει και θα κλειδώνει αναγκαστικά στα 6mpbs.
Εντωμεταξύ μου κάνει εντύπωση όλο αυτό μιας και είμαι περίπου 300+μέτρα από τα κεντρικά του ΟΤΕ,


Το πιο πιθανο ειναι οτι ηθελε να σου πει οτι η γραμμη σου σηκωνει μεχρι 6Μ . Τωρα βεβαια, εαν οντως εισαι στα 300μ απο το κεντρο ΟΤΕ της περιοχης σου, ουτε αυτο ειναι σωστο, καθως σε τοσο μικρες αποστασεις οι ταχυτητες που μπορεις να εχεις ειναι σημαντικα υψηλοτερες.
Η καλυτερη λυση θα ηταν να μπεις μεσα στην σελιδα ρυθμισεων του ρουτερ σου και να μας παραθεσεις εδω τα στατιστικα της γραμμης σου . Εκει θα μπορεσουμε με μια σχετικη ασφαλεια να κανουμε καποια εκτίμηση για τις δυνατοτητες της γραμμης σου.

Παντως το πιο πιθανο ειναι οτι θα μπορεις να συγχρονιζεις καλυτερα απο τα 2Μ που εχεις τωρα. Ακομα και τα 6Μ ειναι τριπλάσια ταχυτητα.

baskon
10-08-13, 22:26
ΑΝ δεν ειμαστε μπροστα δε μπορουμε να ξερουμε τι ειπαν στο φιλο.. Αποκλειεται παντως να του ειπαν αυτο το πραγμα..Εκτος αν καταλαβαν οτι δεν ξέρει πολλά πράγματα και του ειπαν οτι να ναι για να ψαρωσει(δυσκολο)..Μια πιθανοτητα ειναι να μην εχει αυτη τη στιγμη στην περιοχη θυρες για 24αρα σε Pstn Και να εχει για ISDN. Μιλαω για τον Οτε παντα.
Απλα ο φιλος ας διορθωσει λιγο και το μυνημα του..
"Ειμαι παροχος ΟΤΕ". Αν οντως εισαι ο Οτε λέω να σου ζητησω να φτιαξεις καμια VDSL Και στην περιοχη μου.
Επισης τα 41 ευρώ που αναφέρεις ειναι ανα διμηνο..

@ ADSLgr.com All rights reserved.