PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με WIND VDSL στο Ελληνικό



pevla
26-07-13, 14:18
Καλημέρα,

Θα ήθελα να σας πώ το πρόβλημα μου μήπως και μπορέσει κανένας να μου δώσει καμιά ιδέα. Έκανα πρόσφατα σύνδεση στην WIND για VDSL γιατί είδα ότι στην περιοχή μου (Ελληνικό/Σούρμενα) ενεργοποίησε ο ΟΤΕ τις οπτικές ίνες επιτέλους! Μετά απο διαβεβαίωση της πωλήτριας ότι θα έχω σύνδεση απο το K/V και όχι απο Α/Κ (την ρώτησα επίμονα 4 φορές για να είμαι σίγουρος) προχώρησα στην αίτηση. Να σημειώσω οτι το καινούριο Κ/V είναι απέναντι απο το σπίτι μου.

Μετά απο 10 ημέρες πράγματι ενεργοποιήθηκε η καινούρια μου γραμμή, είχα λάβει και τον εξοπλισμό, και όλος χαρά τα σύνδεσα όλα αλλά το router κλείδωνε μόνο στα 12480kbps. Αμέσως τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη και μέσα σε 24 ώρες είχε έρθει τεχνικός ατο σπίτι!

Κάνει ο άνθρωπος τις μετρήσεις του, παίρνει τηλέφωνο στα κεντρικά και μιλάει με 3 διαφορετικούς τεχνικούς εκεί, αλλά το αποτέλεσμα είναι οτι παίρνω VDSL απο το Α/Κ (1600μ απόσταση) και δεν υπάρχει περίπτωση να ανέβει η ταχύτητα.

Με το που φεύγει ο τεχνικός πάω αμέσως στο διπλανό OTEshop, βλέπω ότι η καμπίνα έχει όντως ενεργοποιηθεί και δίνει μέχρι 50Mbps (καμπίνα 115 για την ακρίβεια, με 45 πόρτες ανοιχτές).

Πήρα πάλι την WIND και τους το είπα και είμαι στην αναμονή.

Υπάρχει περίπτωση να τελείωσαν οι θύρες της WIND στην συγκεκριμένη καμπίνα και να μην μου το είπαν?

Τι κάνω απο εδώ και πέρα?


Link Status Connected
Rate (Up/Down) 1130/12174 kbps
Noise Margin (Up/Down) 5.5/6.3 dB
Modulation Type VDSL2
Line Attenuation (Up/Down) 11.9/24.7 dB
Output Power (Up/Down) 10.4/16.5 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1073/12456 kbps

rc31
26-07-13, 15:42
Στο ZTE σε συνδέει στο ADSL profile ή στο VDSL Profile ?

Για τσέκαρε !

pevla
26-07-13, 15:49
VDSL Profile
φαίνεται και στα στατιστικά που έχω βάλει στο post

tsorbi
26-07-13, 20:14
Φίλε ο πάροχος σου δίνει Vdsl από τα Dslam του που όπως λες είναι στα 1600μ.
Στην καμπίνα δεν έχει πόρτες ειναι του ΟΤΕ "ενεργοποίησε ο ΟΤΕ τις οπτικές ίνες επιτέλους!" οπως ειπες αλλα μπορει να σου δώσει Vdsl arys νοικιάζοντας πόρτα απο τον ΟΤΕ.

pevla
26-07-13, 20:34
Μα αυτή ήταν η συννενόηση μας, θα μου δώσουν vdsl μέσω χονδρικής του ΟΤΕ, δηλαδή μέσω V-ARYS.

Αλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε όμως με αυτούς!!!!!!!!!!!!

tsorbi
26-07-13, 20:42
"Υπάρχει περίπτωση να τελείωσαν οι θύρες της WIND στην συγκεκριμένη καμπίνα και να μην μου το είπαν?"
Το ερώτημα που εθεσες και σου απάντησα.

pevla
27-07-13, 14:20
Έχεις καμια ιδέα πως μπορώ να τους πιέσω για να με μεταφέρουν σε KV?

- - - Updated - - -

Ξαναπηρα λοιπον τηλ σημερα για να δω την πορεια του αιτηματος μου. Με ενημερωσαν οτι οντως ειμαι συνδεδεμενος στο ιδιοκτητκ δικτυο της wind και οχι μεσω vpu (V ARYS).

Για αλλη μια φορα τους ειπα πως οταν υπεγραψα ειχα διαβεβαιωση οτι θα ειμαι μεσω V ARYS και επιθυμω ακριβως αυτο.

Η απαντηση ηταν οτι ορισμενες γραμμες δεν μπορουν να ενωθουν μεσω V ARYS και ενεργοποιουνται σταδιακα και μαλλον η δικη μου γραμμη δεν ειναι ετοιμη ακομα εστω και αν αλλες γραμμες τριγυρω μπορουν να συνδεθουν!!!!!!

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο ή οχι. Με ενημερωσαν να καλεσω παλι τη Δευτερα για να το ελεγξουν πιο διεξοδικα.

Τι νομιζετε εσεις?

theopan
28-07-13, 17:16
Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο ή οχι. Με ενημερωσαν να καλεσω παλι τη Δευτερα για να το ελεγξουν πιο διεξοδικα.

Τι νομιζετε εσεις?

Το μόνο που μπορώ να πω, είναι ότι δεν τίθεται θέμα να παραμείνεις έτσι. 12Mbps για vdsl είναι μη αποδεκτό νούμερο. Θα ζητήσεις να σε συνδέσουν το συντομότερο κανονικά μέσω ΑΡΥΣ ειδάλλως να σε επαναφέρουν σε adsl. Αυτονόητη υποχρέωσή τους είναι αυτή και θα πρέπει να σου είναι αδιάφορη η όποια δικαιολογία ("ενεργοποιούνται σταδιακά", "δε μπορούν να ενωθούν" και τρίχες).

pevla
28-07-13, 20:37
Αν δε με συνδεσουν με ARYS θα κοιταξω και προς HOL μερια που δεν εχει δικο της δικτυο και δινει μονο μεσω ARYS. Αν ειναι ακριβη θα μεινω WIND με ADSL.

pevla
29-07-13, 21:19
Καλησπέρα και πάμε για σημερινό update.

Μετά την τηλεφωνική μου συνομιλία σήμερα με την ίδια εκπρόσωπο που μου είπε το Σάββατο να καλέσω σήμερα (κόιτα σύμπτωση!!!!), με έβαλε σε αναμονή και μετά απο κανα δίλεπτο με ενημέρωσε ότι το έλεγξαν το θέμα και δε γίνεται να έχω V-ARYS κτλ κτλ

Ζήτησα και εγώ ευγενικά να μιλήσω με τον προιστάμενο και με ξαναβάζει σε αναμονή. Μετά απο κάνα 3λεπτο μου μιλάει η ίδια κοπέλα και μου ζητά ένα κινητό επικοινωνίας για να με πάρει ο προιστάμενος να μιλήσουμε αεγότερα.

Κατά τις 20:30 και αφού ήταν άφαντος ο προιστάμενος τηλεφώνησα εγώ πάλι και ζήτησα να του μιλήσω, ξανά αναμονή (κάνα 5λεπτο αυτή τη φορά) και με ενημερώνουν οτι ναι, πω πω τι να πόύμε, έγινε λάθος στην αίτηση, κάποιο μπέρδεμα ήταν και ανάδρομος ο Ερμής ξέρετε (παπαρίες καμαρωτές δηλαδή) και με συνέδεσαν με Α/Κ αντί για K/V.

Διαβεβαίωση ότι έχει προωθηθεί αίτημα για αλλαγή και μέσα στην εβδομάδα θα έχω ενημέρωση για την πορεία του αιτήματος.

Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, αλλα θα σας κρατήσω ενήμερους ούτως ή άλλως!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σε όλους σας...

pevla
26-08-13, 21:13
Καλησπέρα και πάμε για σημερινό update.

Μετά την τηλεφωνική μου συνομιλία σήμερα με την ίδια εκπρόσωπο που μου είπε το Σάββατο να καλέσω σήμερα (κόιτα σύμπτωση!!!!), με έβαλε σε αναμονή και μετά απο κανα δίλεπτο με ενημέρωσε ότι το έλεγξαν το θέμα και δε γίνεται να έχω V-ARYS κτλ κτλ

Ζήτησα και εγώ ευγενικά να μιλήσω με τον προιστάμενο και με ξαναβάζει σε αναμονή. Μετά απο κάνα 3λεπτο μου μιλάει η ίδια κοπέλα και μου ζητά ένα κινητό επικοινωνίας για να με πάρει ο προιστάμενος να μιλήσουμε αεγότερα.

Κατά τις 20:30 και αφού ήταν άφαντος ο προιστάμενος τηλεφώνησα εγώ πάλι και ζήτησα να του μιλήσω, ξανά αναμονή (κάνα 5λεπτο αυτή τη φορά) και με ενημερώνουν οτι ναι, πω πω τι να πόύμε, έγινε λάθος στην αίτηση, κάποιο μπέρδεμα ήταν και ανάδρομος ο Ερμής ξέρετε (παπαρίες καμαρωτές δηλαδή) και με συνέδεσαν με Α/Κ αντί για K/V.

Διαβεβαίωση ότι έχει προωθηθεί αίτημα για αλλαγή και μέσα στην εβδομάδα θα έχω ενημέρωση για την πορεία του αιτήματος.

Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, αλλα θα σας κρατήσω ενήμερους ούτως ή άλλως!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σε όλους σας...

Επιτέλους μετά απο 4 εβδομάδες με σύνδεσαν μέσω χονδρικής ΟΤΕ.
Παραθέτω τα αποτελέσματα με τρία διαφορετικά speedtest Αθήνα, Λονδίνο και Νέα Υόρκη

Άξιζε τον κόπο η ταλαιπωρία αλλά είμαι ακόμη αρκετά απογοητευμένος με την WIND, θα τους αντιμετωπίζω με σχετική καχυποψία μετά τα όσα τράβηξα.

127831127832127833127834

@ ADSLgr.com All rights reserved.