PDA

Επιστροφή στο Forum : Ως ποτε ΟΤΕ???



bzero
05-02-07, 00:36
Χαιρετω και ΄γω την παρεα του ADSLGR και θα ηθελα να παραθεσω την δικη μου περιπτωση. Πριν ενα μηνα εκανα αιτηση για καινουργια τηλεφωνικη συνδεση και συνδεση DSL με Conn-x στο τοπικο καταστημα (Π)οτε μαζι. Το τηλεφωνο ενεργοποιηθηκε μετα απο 6 ημερες και μεχρι τωρα που γραφω περιμενω να ενεργοποιηθη η DSL. Εχω παρει αμετρητα τηλ σε 134 και εχω παει στο τοπ. καταστημα αλλα αυτο που ακουω ειναι οτι εχουν προβλημα με τα πληροφοριακα συστηματα του (Π)οτε (δεν συνεργαζεται το παλιο με το καινουργιο που μπηκε απο την αρχη του χρονου και μαλλον πρεπει να υπαρχει προβλημα με την βαση δεδομενων) και βγαζει σε αναμονη για DSL το τηλ. μου και θα πρεπει να περιμενω μεχρι να το περασει απο μονο του γιατι δεν μπορουν να κανουν τιποτα.
Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις αν νομικα υπαρχει καποιο χρονικο οριο για τη ενενεργοποιηση της DSL οποτε να μπορεσω να απευθηνθω στην ΕΕΤΤ μπας και γινει τιποτα παραπανω η θα πρεπει να περιμενω αναγκαστικα?.

No-Name
05-02-07, 00:39
Αμ εγώ τα λέω για τα συστηματα(λογισμικά) του ΟΤΕ αλλά ποιος μακούει...
Υπομονή να κανεις φίλε δεν μπορείς να κάνει κατι άλλο.
Αν θες στείλε μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ για το θέμα σου

bzero
05-02-07, 00:57
Ευχαριστω φιλε για την απαντηση ,περιμενω πως και πως την FORTHNET να ερθει στο μερος μου (Ηρακλειο Κρητης) απο 1η Αυγουστου και μετα ποτε ξανα (Π)ΟΤΕ!!!

Xguru
05-02-07, 01:24
Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις αν νομικα υπαρχει καποιο χρονικο οριο για τη ενενεργοποιηση της DSL οποτε να μπορεσω να απευθηνθω στην ΕΕΤΤ μπας και γινει τιποτα παραπανω η θα πρεπει να περιμενω αναγκαστικα?.

Νομίζω ότι είναι 12 εργάσιμες-τόσες γράφει και στο συμβόλαιο οπότε λογικά θα είναι το max επιβαλλόμενο από ΕΕΤΤ. Όσες δηλαδή χρειάζονται για να τα ξίνουν οι παροχείς τηλεπικοινωνιακού δικτύου και να μην πονοκεφαλιάζουν με τις παλιοσυνδέσεις σας δημιουργώντας στρεβλώσεις στην αγορά internet (γιατί όταν θες, 10 μέρες για απενεργοποίηση, 12 μέρες για νέα ενεργοποιήση και κάποιες άλλες λόγω ξισίματος μένεις ένα μήνα χωρίς adsl, και ο ένας μήνας σε κάνει να σκέπτεσαι σοβαρά να διακόψεις αλλάξεις παροχέα).

Ένα μπράβο στο λαμπρό μυαλό που σκέφτηκε το εύλογο χρονικό διάστημα των 12 ημερών...:down: :down:

Ουφ τα πα και ησύχασα :oops:

nickpgr
05-02-07, 01:45
Νομίζω ότι είναι 12 εργάσιμες-τόσες γράφει και στο συμβόλαιο οπότε λογικά θα είναι το max επιβαλλόμενο από ΕΕΤΤ. Όσες δηλαδή χρειάζονται για να τα ξίνουν οι παροχείς τηλεπικοινωνιακού δικτύου και να μην πονοκεφαλιάζουν με τις παλιοσυνδέσεις σας δημιουργώντας στρεβλώσεις στην αγορά internet (γιατί όταν θες, 10 μέρες για απενεργοποίηση, 12 μέρες για νέα ενεργοποιήση και κάποιες άλλες λόγω ξισίματος μένεις ένα μήνα χωρίς adsl, και ο ένας μήνας σε κάνει να σκέπτεσαι σοβαρά να διακόψεις αλλάξεις παροχέα).

Ένα μπράβο στο λαμπρό μυαλό που σκέφτηκε το εύλογο χρονικό διάστημα των 12 ημερών...:down: :down:

Ουφ τα πα και ησύχασα :oops:

Βλέπω δε στηρίζεσαι στην ιδέα των 12 εργάσιμων ημερων. :rofl:

Μα γιατί? :whistle:

geobest99
05-02-07, 01:49
Καλησπέρα ,

μην ακούω άλλο την καραμέλα των δύο πληροφοριακών συστημάτων !!!!

όταν έκοψα το aDSL το ίδιο παραμύθι μου έλεγα , εχει πρόβλημα το σύστημα δεν εχει ενημερωθεί ακόμα και και και ......

Μόλις αρχισα το κυνηγητό και τα τηλεφωνα σε σημείο επι δύο μέρες να μην τους αφήνω ήσυχους ( 134,τοπικο κατάστημα,Προιστάμενο τεχνικού τμηματος περιοχής μου,υπηρεσια τεχνικών aDSL περιοχής μου ) τότε δια μαγείας ενημερωθήκανε τα συστήματα τους !!!!

και ξέρετε τι μου είπε μια κυρια ( αν καταλαβα καλα γραμματέας/τηλεφωνήτρια της υπηρεσια τεχνικών aDSL περιοχής μου ) ότι απλά δεν είχε ενημερώσει ο τεχνικός ότι έκανε την κατάργηση !!

και οι υπολοιποι μου έλεγαν ότι φταίνε τα νέα πληροφοριακά συστήματα του Ο.Τ.Ε. και ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και θα εμφανιστεί όταν είναι !!!!!

No-Name
05-02-07, 01:50
Καλησπέρα ,

μην ακούω άλλο την καραμέλα των δύο πληροφοριακών συστημάτων !!!!

όταν έκοψα το aDSL το ίδιο παραμύθι μου έλεγα , εχει πρόβλημα το σύστημα δεν εχει ενημερωθεί ακόμα και και και ......

Μόλις αρχισα το κυνηγητό και τα τηλεφωνα σε σημείο επι δύο μέρες να μην τους αφήνω ήσυχους ( 134,τοπικο κατάστημα,Προιστάμενο τεχνικού τμηματος περιοχής μου,υπηρεσια τεχνικών aDSL περιοχής μου ) τότε δια μαγείας ενημερωθήκανε τα συστήματα τους !!!!

και ξέρετε τι μου είπε μια κυρια ( αν καταλαβα καλα γραμματέας/τηλεφωνήτρια της υπηρεσια τεχνικών aDSL περιοχής μου ) ότι απλά δεν είχε ενημερώσει ο τεχνικός ότι έκανε την κατάργηση !!

και οι υπολοιποι μου έλεγαν ότι φταίνε τα νέα πληροφοριακά συστήματα του Ο.Τ.Ε. και ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και θα εμφανιστεί όταν είναι !!!!!


Αν το χειριζόσουν θα είχες άλλη άποψη για το θέμα....
όσο για το αν αλλάζουν τα stats επειδή πλακώθηκες με κάποιους προισταμένους τι να σου πώ δεν ξέρω σπάνια πιάνει αν έχεις γραμμή ΑΡΥΣ

geobest99
05-02-07, 01:54
και ξέρετε τι μου είπε μια κυρια ( αν καταλαβα καλα γραμματέας/τηλεφωνήτρια της υπηρεσια τεχνικών aDSL περιοχής μου ) ότι απλά δεν είχε ενημερώσει ο τεχνικός ότι έκανε την κατάργηση !!






Αν το χειριζόσουν θα είχες άλλη άποψη για το θέμα....
όσο για το αν αλλάζουν τα stats επειδή πλακώθηκες με κάποιους προισταμένους τι να σου πώ δεν ξέρω σπάνια πιάνει αν έχεις γραμμή ΑΡΥΣ


με βάση το αποτέλεσμα εγώ αυτή την εντύπωση αποκόμοισα , και μόλις τα ετρεξα τα πράγματα όλα έγιναν οκ δια μαγίας , πες μου εσύ στην περιπτωσή μου αν θα έλεγες κατι διαφορετικό ????


Υ.Γ. : Η γραμμή ήταν στο ονομα μου στον Ο.Τ.Ε. δεν ήταν από κανέναν ISP ή πακέτο.

No-Name
05-02-07, 01:56
Εφόσον ήταν στο όνομα σου είναι άλλου παπά ευγγέλιο δεν έχω άποψη διότι υπάρχει άλλο σύστημα και δεν το έχω δουλέψει για να ξέρω...

Πάντως είναι πολύ πιο έυκολα τα πράγματα αν έχεις Λιανική από το να έχεις ΑΡΥΣ

geobest99
05-02-07, 02:01
όταν έκοψα το aDSL το ίδιο παραμύθι μου έλεγα , εχει πρόβλημα το σύστημα δεν εχει ενημερωθεί ακόμα και και και ......


Εφόσον ήταν στο όνομα σου είναι άλλου παπά ευγγέλιο δεν έχω άποψη διότι υπάρχει άλλο σύστημα και δεν το έχω δουλέψει για να ξέρω...

Πάντως είναι πολύ πιο έυκολα τα πράγματα αν έχεις Λιανική από το να έχεις ΑΡΥΣ

Αν πρόσεξες απάντησα γιατι μου έλεγαν το ίδο πράγμα .

Ότι το πρόβλημα είναι στα πληροφοριακά τους συστήματα αλλα


ξέρετε τι μου είπε μια κυρια ( αν καταλαβα καλα γραμματέας/τηλεφωνήτρια της υπηρεσια τεχνικών aDSL περιοχής μου ) ότι απλά δεν είχε ενημερώσει ο τεχνικός ότι έκανε την κατάργηση !!!

bzero
05-02-07, 02:11
Δεν ξερω τι μπορει να εχουν τα πληροφοριακα τους συστηματα το σιγουρο ειναι οτι ολοι το ιδιο πραγμα παπαγαλιζουν στον οτε απο το τοπικο καταστημα μεχρι και το 134 δηλαδη οτι εκαναν αλλαγη συστηματος και επειδη ειναι καινουργιο τηλεφωνο (με γραμμη conn-x στο ονομα μου) το βλεπουν στο παλιο συστημα αλλα στο καινουργιο ειναι σε αναμονη ακομα εδω και 1 μηνα. Πορτες υπαρχουν ελευθερες εχω ρωτησει.

geobest99
05-02-07, 02:16
Εγώ πάντος μόνο μια συμβουλή θα σου δώσω ,

μην τους αφήνεις σε ησυχία , να τους ενοχλείς συνέχεια από το πρωί μέχρι το βράδυ όσπου να τακτοποιηθεί το θέμα σου , αλλιώς θα περιμένεις πολύ ακόμα .....

σε εμένα πάντος αυτός ο τρόπος έφερε αποτέλεσμα !!!

bzero
05-02-07, 02:22
Καθε μερα αυτο κανω εχω βαρεθει γι αυτο ρωτησα αν μεσω της ΕΕΤΤ γινει κατι καλυτερο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.