PDA

Επιστροφή στο Forum : Netgear netgear για dlna η κατι αλλο?



ikariwths
27-07-13, 19:04
καλημερα παιδια,θελω να παρω ενα μοντεμ με τα εξης χαρακτηριστικα ,να ειναι 1000αρι,να εχει usb και να υποστηριζει dlna,δηλαδη θελω να βλεπω ταινιες mkv στη τηλεοραση μου ,συνδεοντας usb σκληρο,χωρις να υπαρχει υπολογιστης.
σκεφτηκα το netgear 3700,φοβαμαι ομως γιατι εχω νας της netgear και εχω βρει το μπελα μου,εχουν βαλει ενα δικο τους dlna το minidlna και δε κανει stream ταινιες για κανενα λογο.
ξερετε κατι περισσότερο για το netgear?εχετε καποια αλλη προταση?

gorath
28-07-13, 02:18
Η δική μου πρόταση είναι για να βλέπεις απροβλημάτιστα ταινίες στην τηλεόραση είναι να πάρεις ένα media player. Το Western Digital Live 3ης γενιάς είναι γύρω στο κατοστάρικο και είναι πιο φθηνό από ένα μόντεμ με τα χαρακτηριστικά που ζητάς.

ikariwths
28-07-13, 08:40
καλημερα,εχω το wd live player,το πρωτοκολλο που χρησιμοποιεί ο νας δημιουργει και σε αυτο προβλημα,αρα οποιος ξερει για καποιο μοντεμ ας μου πει μηπως και κανω σωστο stream

gorath
28-07-13, 23:04
Νομίζω ότι το Live δε είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσει DLNA για να στριμάρει από NAS ή από υπολογιστή. Χρησιμοποιεί Linux ή Windows shares. DLNA χρησιμοποιούν οι τηλεοράσεις με ενσωματωμένο media player και κει προκύπτουν τα πιο πολλά προβλήματα όχι τόσο με το streaming αλλά με τους υπότιτλους. Μήπως φταίει κάτι στη συνδεσμολογία σου ή στο στήσιμο του NAS; Και γω είχα προβλήματα στο streaming με το live από NAS ή από υπολογιστή αλλά τελικά έφταιγε ένα ζεύγος powerline adapters της Belkin.

ikariwths
30-07-13, 10:54
ευχαριστω για την απαντηση,οχι δε φταιει κατι απο τη συνδεσμολογια φταιει καθαρα το νας μου,ειναι παλιο και με δικο του πρωτοκολλο dlna,οποτε επειδη θελω να καταργησω το νας,και οχι να βρω λυση σε καποιο media player,ρωταω ποιο μοντεμ πρεπει να αγορασω ,ετσι ωστε να συνδεονται ολα με 1000αρι καλωδιο,να εχει usb αλλα μεσω της usb να στελνω και περιεχομενο σε μια τηλεοραση ας πουμε...αρα θελω μοντεμ με dlna,ξερω πως υπαρχουν πολλα,θελω τη γνωμγ ομως καποιων που το εχουν ψαξει

@ ADSLgr.com All rights reserved.