PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσα πράγματα στηρίζονται πάνω στο email μας;



cool11
28-07-13, 23:22
Κάποιοι 'βιαστικοί', εδω και χρονια, προέβλεπαν την παρακμή του email, αλλά τελικά όχι μονο ζει και βασιλεύει, θα έλεγα ισχυροποιήθηκε κιολας η σημαντικότητά του ως υπηρεσία του internet.

Μια μερα, καθομουν και συλλογιζόμουν, πόσα πράγματα εξαρτώνται από το email μου.
Απέκτησα email πριν...δυο δεκαετίες, και τοτε ήταν απλα, ενας ευκολος τροπος επικοινωνίας με αλλους φιλους, γνωστους κλπ.

Σήμερα, προσωπικά:
το paypal μου, το amazon account, το ebay account, η επικοινωνία για το hosting του site μου, οι ηλεκτρονικές τραπεζικες υπηρεσίες, τα φορολογικά θέματα μεσω taxisnet, η ταυτότητα μου ως χρήστης σε πληθος sites εταιριων (apple κλπ), η επικοινωνία εταιριών για ευρεση εργασίας μεσω του βιογραφικου μου, και όσο περνά η ώρα και το σκεφτομαι, και αλλες πολλές σημαντικές υπηρεσίες που αφορούν την καθημερινή ψηφιακή μου ζωη (με αντικτυπο πλεον και στην φυσική μου ζωη)....
ολα ειναι συνδεδεμενα, με ενα email μου! Με το βασικο mail μου. Γιατι για δευτερευουσες εργασιες (πχ εγγραφη σε ενα ασχετο site) εχω και αλλο προχειρο mail.
Αλλα για οτι σημαντικο, και για να εχω τον ελεγχο, ολα ειναι συνδεδεμενα με το δηλωμενο βασικο μου email.

Αν για καποιο λογο παθει κατι το email account μου, πιστευω οτι ισως και να βρεθω και σε χειροτερη θεση απο το να εχανα την αστυνομική μου ταυτοτητα!
Θα πρεπει να επαναταυτοποιηθώ σε αμετρητα site, θα πρεπει να ξαναδηλωσω σε πολλούς φορείς το email μου, θα πρεπει να ενημερωσω απιστευτους αποδεκτες για την αλλαγη κλπ κλπ κλπ....


Δεν ξερω κατα ποσο, αυτες οι αλλαγες των τελευταιων χρονων, που ερχονται σταδιακα με τον καιρο, εχουν απασχολησει καθολου τη σκεψη σας.
Νομιζω θα μπορουσαμε να κανουμε μια εποικοδομητική συζήτηση επι του θέματος.
Ο λόγος σε σας λοιπόν.

pstratos
28-07-13, 23:52
Ακριβώς!
Γιαυτό και λέμε ΝΑΙ στην κατωχήρωση του domain μας giati αν ξαφνικά κλείσει το hotmail. yahoo, gmail ktl παει το mail μας.

XPHSTOS29
29-07-13, 04:13
Ειναι γεγονος οτι το βασικο μας e-mail ειναι η ταυτοτητα μας στο Ιντερνετ, ή το αναγωριστικο μας.
Εκατονταδες εγγραφες σε σελιδες και υπηρεσιες βασιζονται σε αυτο .
Χρηστης και εγω υπηρεσιων email/webmail για κοντα στις δυο δεκαετειες εχω βρεθει στην δυσαρεστη θεση να ...
-Χασω τον e-mail λογαριασμο μου, λογο ληξης της παροχης υπηρεσιων ιντερνετ (otenet)
Σε δεσμευει αρκετα η χρηση του e-mail που σου παρεχεται με την συνδεση σου... γιατι αν αλλαξεις ειτε εταιρια ειτε κατι αλλο, το αποχαιρετας, χωρις δυνατοτητα διατηρησης.
-Χασω τα e-mail μου λογο μη συνδεσης στον λογαριασμο για ενα χρονικο διαστημα (hotmail-yahoo)...
Μια κοινη πρακτικη τα παλια τοτε χρονια, για εξικονομηση χωρου υποθετω, με ολεθριες συνεπειες σε καποιες περιπτωσεις.
Εχω, η μαλον ειχα χασει, πολυ σημαντικα μυνηματα και κωδικους προσβασης (taxis στο ξεκινημα του) επειδη δεν μπηκα για ενα Χ διαστημα.
-Να χασω την προσβαση σε λογαριασμους μετα απο ενα Χ διαστημα (καποια ετη) λογο κλειδωματος του λογαριασμου ειτε απο αδρανεια ειτε απο πολλες αποτυχημενες προσπαθειες τριτου να αποκτηση προσβαση, οποτε μου ζητηθηκαν οι μυστικες ερωτησεις απαντησεις, ταχυδρομικοι κωδικες και αλλα που ειναι αδυνατον να θυμαμαι (δεν βαζεις παντου τα ιδια...)
Δυστυχως δεν θυμαμαι μετα απο τοσα χρονια τα χαρακτηριστικα ασφαλειας των λογαριασμων μου, παρα μονο τους κωδικους προσβασης, και πολυ φοβαμαι οτι αν μου ζητηθουν, μετα απο 10+ χρονια θα ειναι αδυνατο να τα θυμηθω.

Wilfred
29-07-13, 17:38
εχω φτασει στο σημειο φετος να μην εχω ''βασικο μειλ'' :/ σκατα, μεγαλωσαμε. πανε τα χρονια τ αθωα.

cool11
02-08-13, 08:19
Δεν βλεπω και πολλους να εχουν παρομοιους προβληματισμους....

@ ADSLgr.com All rights reserved.