PDA

Επιστροφή στο Forum : adsl συνδέσεις στον Άλιμο



patroklosp
29-07-13, 11:34
Καλημέρα παιδιά και καλή εβδομάδα,

επειδή σε λίγο καιρό θα μετακομίσω στον Άλιμο (στην περιοχή Εκτελωνιστών και συγκεκριμένα κοντά στην οδό Συμωνίδου), θα ήθελα να ακούσω γνώμες για τις ταχύτητες και την ποιότητα των adsl συνδέσεων στην γύρω περιοχή.

Με ενδιαφέρει να ακούσω γνώμες για όλους τους παρόχους.

Η αλήθεια είναι με ενδιαφέρει να πάω σε εναλλακτικό πάροχο για να γλιτώσω τα πάγια του "Αυτοκράτορα" ΟΤΕ αλλά με φοβίζει η τεχνική υποστήριξη που θα έχω καθώς και η ποιότητα της σύνδεσης (για να πω την αλήθεια τόσα χρόνια με τον ΟΤΕ στην περιοχή που έμενα -Αργυρούπολη- δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα, δεν ήξερα καν τι σημαίνει ο όρος "συνεχείς αποσυνδέσεις"!!).

Αλλά επειδή οι καιροί έχουν δυσκολέψει οικονομικά την ψάχνω και με τους εναλλακτικούς.

Οπότε όποιος είναι κάτοικος στη γύρω περιοχή, η γνώμη του ευπρόσδεκτη!!

Ευχαριστώ

gorath
30-07-13, 00:42
Αν μείνεις σε ADSL οι ταχύτητες σε όλους τους παρόχους είναι τραγικές. Αν πας σε VDSL, όλος ο Άλιμος καλύπτεται πλέον από τα καινούρια ΚΑΦΑΟ και μπορείς να έχεις ταχύτητες 30 και 50 Mbps άνετα σχεδόν σε όλους τους παρόχους. Αυτή τη στιγμή VDSL από ΚΑΦΑΟ στον Άλιμο δίνει ο ΟΤΕ βασικά και οι Wind και HOL μέσω του ΟΤΕ που έχει κατασκευάσει (και του ανήκει) το δίκτυο (με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την εξυπηρέτηση από τους εναλλακτικούς).

Gordito
30-07-13, 01:35
Πας για VDSL οπως εισαι παντως.
Οντως οι ταχυτητες στην περιοχη ειναι τραγικες.

patroklosp
30-07-13, 12:35
Αν μείνεις σε ADSL οι ταχύτητες σε όλους τους παρόχους είναι τραγικές. Αν πας σε VDSL, όλος ο Άλιμος καλύπτεται πλέον από τα καινούρια ΚΑΦΑΟ και μπορείς να έχεις ταχύτητες 30 και 50 Mbps άνετα σχεδόν σε όλους τους παρόχους. Αυτή τη στιγμή VDSL από ΚΑΦΑΟ στον Άλιμο δίνει ο ΟΤΕ βασικά και οι Wind και HOL μέσω του ΟΤΕ που έχει κατασκευάσει (και του ανήκει) το δίκτυο (με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την εξυπηρέτηση από τους εναλλακτικούς).

Για VDSL και ΟΤΕ με βλέπω χλωμό λόγω υψηλού κόστους...

Δηλαδή, με ΟΤΕ και σύνδεση ADSL στην περιοχή δεν θα πιάνω ούτε καν 10-11 Mbps (τόσα συγχρονίζει το router μου τώρα στην Αργυρούπολη);

Αν όχι, πρέπει να σκεφτώ τη λύση του VDSL με τους εναλλακτικούς παρόχους (που στο κόστος φαντάζομαι θα είναι σαν να είχα ΟΤΕ με ADSL σύνδεση) αλλά αυτό το "(με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την εξυπηρέτηση από τους εναλλακτικούς)" που λες είναι που με φοβίζει και με κάνει διστατικό.:hmm::hmm::hmm::hmm:

gorath
30-07-13, 12:58
Το κόστος στον ΟΤΕ για 30 Mbps είναι κοντά στα 35 ευρώ το μήνα για το πρώτο εξάμηνο και 3-4 ευρώ πάνω για το υπόλοιπο της σύμβασης. Για τους εναλλακτικούς δε γνωρίζω αλλά δεν πρέπει να έχει μεγάλη διαφορά γιατί και αυτοί δεν έχουν δικό τους δίκτυο και για VDSL νοικιάζουν πόρτες από τα ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ. Πάρ' τους όλους ένα τηλέφωνο και ρώτα για τιμές. Αν καταλήξεις σε ΟΤΕ για να έχεις άμεση εξυπηρέτηση, μην κάνεις την αίτηση τηλεφωνικά αλλά πήγαινε στο Γερμανό στη Θουκυδίδου και ζήτα τον Κώστα.

- - - Updated - - -


Δηλαδή, με ΟΤΕ και σύνδεση ADSL στην περιοχή δεν θα πιάνω ούτε καν 10-11 Mbps (τόσα συγχρονίζει το router μου τώρα στην Αργυρούπολη);

Σε όλον τον Άλιμο οι ταχύτητες σε ADSL από ΑΚ δεν ξεπερνούν τα 5-6 Mbps και κοντά στο αεροδρόμιο φτάνουν δε φτάνουν το 1 Mbps.

xatzikiriakos
30-07-13, 13:38
Αφού αλλάζεις λόγω κόστους, δύσκολα να σε προσελκύσει το vdsl του οτε, 37 ευρώ το 1ο εξάμηνο και 42 ευρώ από κει και μετά, δηλαδή τα διπλά λεφτά από adsl σε άλλον πάροχο. Δεν συγκρίνω ταχύτητες, σε καμία περίπτωση, αλλά πρέπει να δίνεις ένα 40αρι το μήνα, το οποίο στις μέρες μας δεν μπορούν να το διαθέσουν όλοι μόνο για το ίντερνετ τους. Βέβαια ο Άλιμος είναι πονεμένη ιστορία, αλλά και το πορτοφόλι μας επίσης..

spyridy
30-07-13, 14:05
εγώ έχω κάνει αίτηση στη WIND με 29,90 το μήνα για τους πρώτους 12 μήνες, Μετά πάει στα 44,00 το μήνα αλλά επειδή η δέσμευση είναι για 12μηνο συμβόλαιο, μπορείς να κάνεις αίτηση φορητότητας σε 12 μήνες και να σου ξανακάνουν προσφορά με μειωμένη τιμή απο WIND. Στον ΟΤΕ ήταν περι τα 37 ευρώ τους πρώτους 6 μήνες και στα 42 νομίζω μετά για τους άλλους 6. Και μάλιστα ο ΟΤΕ για 30 Mbps ενώ η WIND για 50!!! Αν θες 50 Mbps απο ΟΤΕ ανεβαίνεις στις προαναφερθείσες τιμές κατα 10 ευρώ.
Συνεπώς, εκεί που πλήρωνα 34 ευρώ στην ΟΝ για ADSL (έπιανα στην Τερψιθέα-Γλυφάδα 5.6 Mbps), τώρα θα δίνω 29,90 για VDSL στα 50 Mbps. Δεν το λές κι άσχημο...

Σημείωση: Η τιμή 29,90 ισχύει μόνο αν κάνεις αίτηση στο site της WIND κι όχι απο κατάστημα. Αν πας απο κατάστημα, η τιμή που σου δίνουν είναι 5 ευρώ πιο ακριβή (34,90). Οπότε αν το επιλέξεις, κάνε online την αίτησή σου!

patroklosp
31-07-13, 13:56
Παιδιά,

ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας

Υ/Γ: Δεν περίμενα τόσο τραγικές τις ταχύτητες στον Άλιμο :down:

enakos
11-08-13, 21:30
φιλε μου μενω δυο δρομους ποιο κατω στην οδο αγαμεμνονος
ανοικεις στο κεντρο ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙς vdsl\
προς το παρον και σου προτεινω την ΟΝ 8/1
ειναι η καλυτερη απο οτε και hol κατοπιν δοκιμης μου

- - - Updated - - -

φιλε μου μενω δυο δρομους ποιο κατω στην οδο αγαμεμνονος
ανοικεις στο κεντρο ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙς vdsl
προς το παρον και σου προτεινω να πας στην ΟΝ 8/1
ειναι η καλυτερη απο οτε και hol κατοπιν δοκιμης μου
και ποιο φτηνη !!!!!!!!!!!τον πρωτο χρονο 21 και μετα 26
ιντερνετ 8/1 και τηλεφωνια απεριοριστη :whistle::whistle:

kontinos
17-08-13, 22:33
Απ'οσο γνωριζω οταν το εψαχνα για Αργυρουπολη, για καποιον περιεργο λογο μερος της Αργυρουπολης και μεγαλο μερος του Αλιμου ανηκει στην Ηλιουπολη και τα πραγματα ειναι τραγικα σε adsl, δεν υπηρχε και κατι αλλο τοτε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.