PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξακρίβωση ενεργοποίησης γραμμής ADSL



gtzam
08-07-04, 01:42
Με ενημέρωσαν επιτέλους απο τον πΟΤΕ ότι έχει συντελεσθεί η πολυπόθητη ενεργοποίηση της γραμμής μου. Δυστυχώς δοκίμασα 2 Modem και κανένα από αυτά δεν συγχρονιζόταν. Το μοντέλα ήταν: DLINK DSL 504 modem/router και Tornado 800. Έχω DSLAM Intracom.

Oι τύποι της τεχνικής υποστήριξης του πΟΤΕ (801..), όταν καταφέρουν επιτέλους να αφήσουν το τσιγάρο και να πιάσουν το ακουστικό, επιμένουν ότι ολα έχουν ολοκληρωθεί από την πλευρά τους και δεν μπορούν να μου προσφέρουν ουδεμία περαιτέρω βοήθεια. Μόνη μου επιλογή είναι να δηλώσω βλάβη στο 121, κάτι που σίγουρα θα σημάνει επιπλέον καθυστερήσεις στην πολυπόθητη σύνδεση, ένω η συνδρομή στον provider τρέχει μαζί με τα τέλη του πΟΤΕ. Υπάρχει κανένας τρόπος να εξακριβώσω από μόνος μου αν όντως έχει γίνει ενεργοποίηση? Σας έχει συμβεί τίποτα παρόμοιο? Το 121 σε χρεώνει άραγε επιπλέον? Σας ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια.

Υ.Γ. Οι μάγκες της τεχνικής υποστήριξης αλήθεια, όπως ισχυρίζονται, δεν μπορούν να δουν άμα η γραμμή μου λειτουργεί ή απλά βαριούνται?

WAntilles
08-07-04, 02:01
Το DLINK DSL 504 είναι και αυτό USB;

gtzam
08-07-04, 02:13
Το DLINK DSL 504 είναι και αυτό USB;

Όχι, ethernet είναι....Έχει σημασία?

sdikr
08-07-04, 02:17
gtzam, δοκίμασες να βάλεις το Modem στην γραμμή μόνο του?
τι γραμμή έχεις pstn ¨ή isdn?

gtzam
08-07-04, 02:38
gtzam, δοκίμασες να βάλεις το Modem στην γραμμή μόνο του?
τι γραμμή έχεις pstn ¨ή isdn?

Έχω PSTN γραμμή. Το Modem έχει μπει μόνο του στη γραμμή, αλλά καμία τύχη...

sdikr
08-07-04, 02:48
Έχω PSTN γραμμή. Το Modem έχει μπει μόνο του στη γραμμή, αλλά καμία τύχη...


αν έχεις pstn, υπάρχει η περίπτωση για άλλες μαμακίες, όταν παλία έκανες σύνδεση με το απλό το modem τι ταχύτητες έπιανε;

Σε ένα άλλο μέλος Nick2k2 είχαν πρόβλημα απο τον οτε, φυσικά μέχρι να του το φιάξουν έφριξε το παληκάρι

Ενα τελευταίο, αν μπορείς να βρείς που έρχεται η γραμμή απο τον οτε, να πάς εκεί και να βγάλεις όλα τα άλλα καλώδια (υποθέτω οτι έχεις το κλασικό ελληνικό duplex τηλέφωνικη σύνδεση) και να βάλεις το modem πάνω, αν πάλι δεν κάνει sync να πάρεις τον Οτε να το ψάξουν

gtzam
08-07-04, 03:16
Έχω PSTN γραμμή. Το Modem έχει μπει μόνο του στη γραμμή, αλλά καμία τύχη...


αν έχεις pstn, υπάρχει η περίπτωση για άλλες μαμακίες, όταν παλία έκανες σύνδεση με το απλό το modem τι ταχύτητες έπιανε;

Σε ένα άλλο μέλος Nick2k2 είχαν πρόβλημα απο τον οτε, φυσικά μέχρι να του το φιάξουν έφριξε το παληκάρι

Ενα τελευταίο, αν μπορείς να βρείς που έρχεται η γραμμή απο τον οτε, να πάς εκεί και να βγάλεις όλα τα άλλα καλώδια (υποθέτω οτι έχεις το κλασικό ελληνικό duplex τηλέφωνικη σύνδεση) και να βάλεις το modem πάνω, αν πάλι δεν κάνει sync να πάρεις τον Οτε να το ψάξουν

Ευχαρσιστώ για τη βοήθεια!
Τώρα είμαι μέσα με 42.6 kbps, σπάνια πέφτω κάτω απο 40, ενίοτε πιάνω και 44 kbs.
Για την συνδεσμολογία του modem, υποθέτω ότι θα εννοείς να αφαιρέσω το τηλέφωνο και να συνδέσω μόνο το καλώδιο του modem στο clip της μπρίζας. Θα το δοκιμάσω και αυτό. Μήπως τα καλώδια που βγαίνουν από τον τοίχο και καταλήγουν στην clip υποδοχή της μπρίζας (όπου συνδέονται τηλ/modem) θέλουν καμία άλλη συνδεσμολογία? (δεν νομίζω αλλά ποτέ δεν ξέρεις...)

sdikr
08-07-04, 03:20
Για την συνδεσμολογία του modem, υποθέτω ότι θα εννοείς να αφαιρέσω το τηλέφωνο και να συνδέσω μόνο το καλώδιο του modem στο clip της μπρίζας.

θέλω να πώ, πχ πριν βάλω isdn είχα στον σπίτι 3 συσκευές πάνω στην απλή γραμη, όλες συνδεμένες , όταν έβαλα το isdn έπρεπε να βγάλω όλα τα καλώδια, και να το συνδέσω στο σημείο που μου φέρνει ο οτε την γραμμή στο διαμέρισμα

gtzam
08-07-04, 03:53
Για την συνδεσμολογία του modem, υποθέτω ότι θα εννοείς να αφαιρέσω το τηλέφωνο και να συνδέσω μόνο το καλώδιο του modem στο clip της μπρίζας.

θέλω να πώ, πχ πριν βάλω isdn είχα στον σπίτι 3 συσκευές πάνω στην απλή γραμη, όλες συνδεμένες , όταν έβαλα το isdn έπρεπε να βγάλω όλα τα καλώδια, και να το συνδέσω στο σημείο που μου φέρνει ο οτε την γραμμή στο διαμέρισμα

Mόλις συνέδεσα το modem κατευθείαν στα 2 καλώδια του τοίχου μέσω clip υποδοχής. Καμία εξέλιξη δυστυχώς. Συμπεριφέρεται σαν να μην έχει καμία διαφορά το άμα είναι συνδεδεμένο στη τ/φ γραμμή ή όχι. Μπελάδες προμηνύονται, οδύσσεια πραγματική έχει καταντήσει η απόκτηση σύνδεσης ADSL στην Ελλάδα...

Nick2k2
08-07-04, 06:34
Σε ένα άλλο μέλος Nick2k2 είχαν πρόβλημα απο τον οτε, φυσικά μέχρι να του το φιάξουν έφριξε το παληκάρι



Άσε φίλε Σπύρο μην μου τα θυμίζεις γιατι ακόμα φρικάρω με την ασχετοσύνη μερικών.Φίλε gtzam δες αν το μόντεμ σου προσπαθεί να συγχρονίσει με το κέντρο ή απλα δεν προσπαθεί καθόλου.Στην δικιά μου περίπτωση πληροφοριακά το μόντεμ προσπαθούσε να συγχρονίσει αλλά δεν τα κατάφερνε.Πήρα πόσες φορές τις βλάβες και μου λέγαν οτι απο το κέντρο συγχρόνιζε και ήταν εντάξει.Αφού ήρθαν καμια 10αρια φορές οι οτετζήδες απο το σπίτι και χιλιοτέσταραν την γραμμή,είδαν οτι δεν συγχρόνιζε με κανένα μόντεμ.Ε για να μην τα πολυλογώ ύστερα απο τράβαλα 2 βδομάδων είπαν να δοκιμάσουν να μου αλλάξουν πόρτα στο dslam και ως δια μαγείας συγχρόνισε με την μια.Και μετά βέβαια μου την άλλαξαν επειδή εκείνη δεν έβλεπε δίκτυο όπως μου ειπαν.Τέσπα περασμένα ξεχασμένα.

Για να μην τραβολογιέσαι gtzam πες να ρθουν οι τεχνικοί να δοκιμάσουν την γραμμή με δικά τους μόντεμ και αν και παλι δε,να πάτε στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και να δοκιμάσετε και απο κει.Τουλάχιστον αν δεν συγχρονίσει και εκει,αποκλείεις το πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης στο σπίτι,και σίγουρα είναι θέμα του οτε ύστερα.Θα το βρουν και θα το φτιάξουν αργά ή γρήγορα.

Πάντως κακώς που βιάστηκες να διαλέξεις ISP προτού σιγουρευτείς οτι είσαι οκ απο τον οτε.Τώρα θα πληρώνεις άδικα αν τραβήξει η υπόθεση.Το καλύτερο ήταν να παιρνες μια netcarta και οταν ήσουν οκ την ξόδευες και μετα εκανες σύνδεση σε ISP.

cosmos
08-07-04, 09:28
gtzam, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις κανά φιλαράκι με ADSL modem για PSTN, να το δοκιμάσεις πάνω στη γραμμή σου και αν δεν παίξει ούτε αυτό, να δηλώσεις βλάβη στο 121 και να ζητήσεις να έρθει συνεργείο για έλεγχο. Αν δεν παίξει ούτε σε αυτούς, τότε απλά είναι δικό τους πρόβλημα και δε θα σε χρεώσουν...

gtzam
08-07-04, 21:23
Σε ένα άλλο μέλος Nick2k2 είχαν πρόβλημα απο τον οτε, φυσικά μέχρι να του το φιάξουν έφριξε το παληκάρι



Άσε φίλε Σπύρο μην μου τα θυμίζεις γιατι ακόμα φρικάρω με την ασχετοσύνη μερικών.Φίλε gtzam δες αν το μόντεμ σου προσπαθεί να συγχρονίσει με το κέντρο ή απλα δεν προσπαθεί καθόλου.Στην δικιά μου περίπτωση πληροφοριακά το μόντεμ προσπαθούσε να συγχρονίσει αλλά δεν τα κατάφερνε.Πήρα πόσες φορές τις βλάβες και μου λέγαν οτι απο το κέντρο συγχρόνιζε και ήταν εντάξει.Αφού ήρθαν καμια 10αρια φορές οι οτετζήδες απο το σπίτι και χιλιοτέσταραν την γραμμή,είδαν οτι δεν συγχρόνιζε με κανένα μόντεμ.Ε για να μην τα πολυλογώ ύστερα απο τράβαλα 2 βδομάδων είπαν να δοκιμάσουν να μου αλλάξουν πόρτα στο dslam και ως δια μαγείας συγχρόνισε με την μια.Και μετά βέβαια μου την άλλαξαν επειδή εκείνη δεν έβλεπε δίκτυο όπως μου ειπαν.Τέσπα περασμένα ξεχασμένα.

Για να μην τραβολογιέσαι gtzam πες να ρθουν οι τεχνικοί να δοκιμάσουν την γραμμή με δικά τους μόντεμ και αν και παλι δε,να πάτε στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και να δοκιμάσετε και απο κει.Τουλάχιστον αν δεν συγχρονίσει και εκει,αποκλείεις το πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης στο σπίτι,και σίγουρα είναι θέμα του οτε ύστερα.Θα το βρουν και θα το φτιάξουν αργά ή γρήγορα.

Πάντως κακώς που βιάστηκες να διαλέξεις ISP προτού σιγουρευτείς οτι είσαι οκ απο τον οτε.Τώρα θα πληρώνεις άδικα αν τραβήξει η υπόθεση.Το καλύτερο ήταν να παιρνες μια netcarta και οταν ήσουν οκ την ξόδευες και μετα εκανες σύνδεση σε ISP.


Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Ελπίζω τελικά να μην φανώ τόσο άτυχος ώστε να περιμένω 2+ εβδομάδες ακόμη για επισκευή, αν και τίποτα δεν αποκλείεται. Το modem επιχειρεί καν να συγχρονίσει- συμπερίφερεται όμοια όπως θα συμπεριφερόταν σε μία απλή PSTN γραμμή (το δοκίμασα σε μία τέτοια).

Tελικά κάλεσα το 121 και το ανάφερα ως βλάβη. Ελπίζω να επικοινωνήσουν σύντομα μαζί μου καθώς ta euro κυλάνε (όντως βιάστηκα να βρω Inet provider, αλλά ήμουν τόσο ενθουσιασμένος όταν έμαθα ότι ενεργοποιήθηκε επιτέλους η γραμμή μου που δεν μπορούσα πια να περιμένω για το ...ονειρεμένο adsl, ούτε δυστυχώς μπορούσα να φανταστώ τα επόμενα προβλήματα που θα αντιμετώπιζα....)

@ ADSLgr.com All rights reserved.