PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ --> ΚΑΛΥΤΕΡΑ HOL Ή WIND ΣΤΟ ΑΙΓΑΛΕΩ?



Balk
07-08-13, 09:25
Καλημέρα συμφορουμήτες. Όπως δείχνει το προφίλ μου είμαι σε VDSL ΟΤΕ 30Mbps και η σύνδεση είναι απροβλημάτιστη (τηλεφωνία και εξαιρετικά γρήγορο Internet). Είμαι στην ευθεία περίπου 60-80 μέτρα από το ΑΚ Αιγάλεω.

Περιμένω να δω τις καινούργιες προσφορές του ΟΤΕ που έχουν εγκριθεί από τον ΕΕΤΤ μήπως και έχω περισσότερη οικονομία στο μηνιαίο λογαριασμό μου και να μη κάνω μετάβαση αλλού γιατί από υπηρεσίες είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν όμως (και δε τρέφω και ιδιαίτερες ελπίδες λόγω ΕΕΤΤ...) οι τιμές του δε διαφέρουν και πολύ από σήμερα, σκέφτομαι να κάνω μετάβαση είτε HOL ή WIND (σε ADSL 24 γιατί ουσιαστικά καλύπτομαι από τις ταχύτητες αυτές).

Έχει κανείς σας κάνει αντίστοιχη μετάβαση σε HOL/WIND από ΟΤΕ στο Αιγάλεω? Τις εμπειρίες σας παρακαλώ γιατί πολύ φοβάμαι ότι θα ...αυτοπυροβοληθώ στα πόδια με τη κίνηση αυτή. Αν έχετε εσείς ή γνωστοί σας ιδία πείρα, τα φώτα σας παρακαλώ.

Υ.Γ. Από VDSL σε ADSL θα είναι λίγο πισογύρισμα από μόνο του αλλά με καλή ADSL 24αρα δε νομίζω ότι θα μου ...στοιχίσει τόσο. Αν όμως HOL & WIND σε ταχύτητες και bandwidth απέχουν ...έτη φωτός από ΟΤΕ (που πολύ φοβάμαι) δε το κουνάω.

Sorry για τη πολυλογία.

Ευχαριστώ,

Balk

Vitruvian78
07-08-13, 13:05
Μείνε στον ΟΤΕ εγω θα σου έλεγα. Αν και με την ποιότητα της γραμμης σου προφανώς σε οποιονδήποτε παροχο και να πας θα εχεις καλη απόδοση. Αλλα εφοσον εισαι ικανοποιημενος, απλα ζήτα απο τον ΟΤΕ να σε γυρισει σε adsl. Με την ανάπτυξη (λέμε τώρα!) του vdsl, είναι θέμα χρόνου πλέον ο ΟΤΕ να ρίξει τις τιμές περαιτερω στο adsl. Αν παλι θες να αλλαξεις θα σου πρότεινα hol και οχι wind.

vforvendetta85
07-08-13, 15:06
Όταν είχες adsl πως πήγαινε η γραμμή;Ποια η χρήση του net;
Κατ'εμέ περίμενε τα νέα πακέτα, να δεις πόσο κάτω θα είναι κι αν δεν σε καλύπτουν οικονομικά εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε.
Αν ήταν να επιλέξω ανάμεσα σε hol ή wind, θα επέλεγα hol εκτός και αν ήθελα το online gaming οπότε....θα πήγαινα forthnet λόγω καλύτερων ping και snr.

Vitruvian78
07-08-13, 16:04
Όταν είχες adsl πως πήγαινε η γραμμή;Ποια η χρήση του net;
Κατ'εμέ περίμενε τα νέα πακέτα, να δεις πόσο κάτω θα είναι κι αν δεν σε καλύπτουν οικονομικά εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε.
Αν ήταν να επιλέξω ανάμεσα σε hol ή wind, θα επέλεγα hol εκτός και αν ήθελα το online gaming οπότε....θα πήγαινα forthnet λόγω καλύτερων ping και snr.

Πότε αναμένονται τα νέα πακέτα;

Balk
07-08-13, 18:07
Πότε αναμένονται τα νέα πακέτα;

Ευχαριστώ VforVendeta & Vitruvian, για τις απαντήσεις σας. Σε ότι αφορά τη χρήση μου είναι καθαρά α) πλοήγηση στο Internet και β) emails & κατέβασμα μικρότερων ή μεγαλύτερων αρχείων (software, email και μία στο τόσο ταινίες μέσω torrents). Δεν ασχολούμαι ποτέ με παιχνίδια αλλά χρησιμοποιώ το Internet σαν εργαλείο για δουλειά και ενημέρωση (έ, και καμιά ταινία). Επομένως για αυτό λέω ότι το ADSL με καλύπτει.

Ταχύτητες με ADSL 24 Mbps είχα πάντα download από γρήγορους servers 1.8 - 2.0 ΜΒ/sec και κλείδωνα στα 18.500 - 19.000 Mbps περίπου. Attenuation 7 νομίζω με SNR στο 9 (ναι, έτσι πρέπει να ήταν) με το καλό ρουτεράκι Thompson 585v8. Είχα κάνει τότε την αλλαγή λόγω των 5 ευρώ κατά μέσο όρο παραπάνω το μήνα και πραγματικά άξιζε το κόπο. Τώρα με VDSL κατεβάζω σταθερά με 3,3 MB/sec από γρήγορους servers. Το δε φόρτωμα των σελίδων και το YouTube (σε οποιαδήποτε ανάλυση) είναι το κάτι άλλο.

Αλλά τα κόστη και οι εποχές ίσως να με αναγκάσουν να αρκεστώ σε λιγότερα. Δε τρέχει τίποτα. Με απλούς υπολογισμούς αν παραμείνουν οι τιμές και οι προσφορές ως έχουν τώρα στον ΟΤΕ και HOL (εκεί κλείνω περισσότερο), θα έχω ένα κέρδος της τάξεως των 13-15 ευρώ το μήνα. Και 90 λεπτά κινητά στο σταθερό που τώρα δεν έχω. Τώρα, θα έχω ...internet αν κάνω τη κίνηση? Who knows? Αν μιλάμε για σοβαρές διακυμάνσεις στις ταχύτητες ανάλογα τη μέρα/ώρα λόγω έλλειψης bandwidth καλύτερα να κόψω από αλλού χρήματα (από που θα μου πεις τώρα...)

Θα το παρακολουθώ το όλο πράγμα και βλέπουμε.

Σε ότι αφορά τις νέες προσφορές του ΟΤΕ, ότι ξέρετε ξέρω και αυτό αφορά σε άλλο νήμα http://www.adslgr.com/forum/threads/746398-Νέα-προγράμματα-και-τιμές

Αν έχετε/έχει κάποιος άλλος κάτι να προσθέσει, ευπρόσδεκτα τα "εποικοδομητικά" σχόλια.

Καλά να περνάτε.

Balk

Vitruvian78
07-08-13, 18:52
Η hol είναι πολύ καλή επιλογή. Δεν θα αισθανθείς καμία διαφορά με τον ΟΤΕ. Για την χρηση που λες οτι κανεις νομιζω οτι αξιζει τον κόπο να πας στη hol, ειδικά αν υπολογισεις τα χρηματα που κερδιζεις το χρόνο, αλλα και τις επιπλεον παροχες που λες οτι θα εχεις, πχ χρονο ομιλιας στα κινητα. Αν εχεις και κινητό vodafone, μπορεις να παρεις τη συνδιαστική προσφορά και να κερδισεις επιπλεον και στους δυο λογαριασμους

vforvendetta85
07-08-13, 19:47
@balk:Κι εγώ Οτέ είμαι, έχω κλείσει χρόνο και περιμένω να δω τι θα βγάλει και ανάλογα αποφασίζω.Πάντως στο προηγούμενο σπίτι είχα line att down 5.9 db, το πολύ 350 μέτρα δηλαδή από το Α/Κ, και με hol είχα 1,5 Mbps λιγότερο σε σχέση με Οτέ, ελέω margin.Η διαφορά στην τιμή όμως, είναι διαφορά.
@vitruvian78:Η συζήτηση στο φόρουμ για τις νέες τιμές είναι στο link που παρέθεσε ο balk στο #5.

@ ADSLgr.com All rights reserved.