PDA

Επιστροφή στο Forum : Netgear Netgear DGN2200v4



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

deniSun
07-08-13, 22:23
Μόλις αγόρασα το συγκεκριμένο ρούτερ.
Πρώτες εντυπώσεις... πολύ καλές.
Και μόνο που έχει ενσωματωμένες τις κεραίες λέει πολλά.
Γρήγορο web interface, με πολλές ρυθμίσεις που θα ικανοποιήσουν και τους πιο απαιτητικούς.
Υποστηρίζει ipv6.
α) Δεν μπόρεσα να βρω τρόπο να ενεργοποιήσω το telnet και ως εκ τούτου να δουλέψω με το DMT. Οι κλασικές λύσεις που αφορούν προηγούμενα μοντέλα δεν απέδωσαν (μέσω link ή με το telnetenable)
β) Με το ipv6 του ΟΤΕ κατάφερα να δουλέψω μόνο με 6to4 ενεργοποιώντας το auto detect mode του ρούτερ.
γ) Δεν βρήκα ακόμα κάποιο custom fw.
Όποιος βρει κάτι παραπάνω...

- - - Updated - - -

Τελικά το telnetenable έπαιξε.
Συνδέεται με telnet χωρίς usr/psw αλλά το dmt(8.0.7)/orbmt(3.42) συνεχίζουν να μη δουλεύουν...

babis3g
07-08-13, 22:49
μονο για πληροφοριες απο το Ιταλικο φορoυμ που εχει custom firmware και για το v3
http://translate.google.gr/translate?hl=en&sl=it&u=http://www.hwupgrade.it/forum/showthread.php%3Ft%3D2576809&prev=/search%3Fq%3DNetgear%2BDGN2200v4
Φανταζομαι αν υπαρχει κατι στο μελλον μπορει να δημοσιευθει εκει

deniSun
07-08-13, 22:54
Δούλεψε και το dmt.
Απλά ήθελε τσεκαρισμένο το special logon.
Παρατηρήσεις:
- Δεν εμφανίζει τον φάσμα με τα tone
- Σε κάθε επανεκκίνηση του ρούτερ θέλει να τρέξεις ξανά το telnetenable

aris22gr
28-08-13, 15:53
Πώς ενεργοποιώ το DMT να ταιριάξει?
Κάηκε το DGN2200v2 που είχα και μου το αντικαταστήσαν με το DGN2200v4..

Θέλω να ενεργοποιήσω το τέλνετ και να μπορέσει να μου συνδέσει το DMT για να κατεβάσω το SNR...

Πως το κάνω? Βοηθήστε μεεεεεε :'(

deniSun
28-08-13, 17:35
Πώς ενεργοποιώ το DMT να ταιριάξει?
Κάηκε το DGN2200v2 που είχα και μου το αντικαταστήσαν με το DGN2200v4..

Θέλω να ενεργοποιήσω το τέλνετ και να μπορέσει να μου συνδέσει το DMT για να κατεβάσω το SNR...

Πως το κάνω? Βοηθήστε μεεεεεε :'(

Τρέχεις το telnetEnable (υπάρχει μέσα στο forum με οδηγίες)
Κατεβάζεις το DMT 8.07 και τσεκάρεις το special logon.
Την παραπάνω διαδικασία θα πρέπει να την κάνεις σε κάθε επανεκκίνηση του ρούτερ.
Δεν έχω βρει ακόμα τρόπο να αποθηκεύεις τις παραπάνω ρυθμίσεις ώστε να μην χρειάζεται κάθε φορά να τρέχεις το telnetEnable

aris22gr
28-08-13, 17:44
127897

Το έκανα αλλά τίποτα... Ακόμα το παιδεύω.......
Τι ακριβώς έκανες και τα κατάφερες να μπεις με το DMT?

deniSun
28-08-13, 21:19
127897

Το έκανα αλλά τίποτα... Ακόμα το παιδεύω.......
Τι ακριβώς έκανες και τα κατάφερες να μπεις με το DMT?

Το λάθος σου είναι στα usr/psw.
Δεν αναφέρεται στους κωδικούς τους web interface αλλά στους default κωδικούς που έχει από την netgear μόνο για telnet.


telnetEnable.exe 192.168.0.1 4494FC3D3539 Gearguy Geardog

stratoz
03-10-13, 00:40
Επειδή προσπαθώ απεγνωσμένα και δε μου δουλεύει μπορείς ρε DeniSun να πεις εσύ ή κάποιος άλλος τι πρέπει πάνω κάτω να βγάλει όταν τρέξει σωστά το telnetenable? Έκανα ακριβώς το παρακάτω (προφανώς είναι και εκεί που υποδεικνύω το .exe) και δεν βλέπει τίποτα το DMT.. Any help?

129548

babis3g
03-10-13, 01:03
δοκιμαστε αυτο αν κανει για το ν4 .... στο log in εχει επιλογες για διαφορα netgear ... καποια επιλογη μπορει να κανει
ειναι απο Αγγλια σχετικα καινουριο προγραμμα
δεν ξερω αν θελει πρωτα να ενεργοποιηθει το telnet στο v4, αν γινεται

Αν δουλεψει πατε στο configuration > Advanced Tweaks & αλλαζει το snr

stratoz
03-10-13, 01:19
Στο βελάκι του router model σε εμένα τουλάχιστον δεν βγάζει τίποτα..

deniSun
03-10-13, 08:33
Επειδή προσπαθώ απεγνωσμένα και δε μου δουλεύει μπορείς ρε DeniSun να πεις εσύ ή κάποιος άλλος τι πρέπει πάνω κάτω να βγάλει όταν τρέξει σωστά το telnetenable? Έκανα ακριβώς το παρακάτω (προφανώς είναι και εκεί που υποδεικνύω το .exe) και δεν βλέπει τίποτα το DMT.. Any help?


Σχετικά με το telnetenable αναφέρω παραπάνω πως δίνεται η εντολή.
Για έλεγχο κάνε μια σύνδεση με κάποιο πρόγραμμα telnet.
Τα 7άρια δεν έχουν εγκατεστημένο από default κάποιο πρόγραμμα telnet client.
Μπορείς να το προσθέσεις από την προσθήκη προγραμμάτων (περιλαμβάνεται στην βασική εγκατάσταση των windows).
Αν πάλι δεν τα καταφέρεις κατέβασε το Putty.
Είναι free πρόγραμμα για telnet συνδέσεις.
Δώσε την ΙΡ του ρούτερ και επέλεξε telnet σύνδεση (όχι ssh που έχει επιλεγμένη από default).
Αν να σου βγάλει μια μαύρη οθόνη με πληροφορίες είσαι οκ.

Πάμε στο dmt.
Κατεβάζεις την έκδοση 8.07.
Δίνεις την ΙΡ του ρούτερ με port 23.
Δεν βάζεις τίποτε για usr/psw και επιλέγεις το special logon.
Τσεκάρεις επίσης τα get versions info, get data for graph, get error stats.
Στο special -> misc option τσέκαρε όλα εκτός από disable pingcheck, disable tooltips, enable sound effects (προαιρετικά τα παραπάνω).

stratoz
03-10-13, 18:51
deniSun, είσαι ωραίος. Είμαι με 7άρια και, προφανώς αδαής, δεν ήξερα αυτό σχετικά με τους telnet clients οπότε θα ψαχτώ, οκ το DMT που δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο ήξερα πως να το χειριστώ. Οπότε το θεωρώ ήδη λυμένο και προχωρώ και σε 2 ακόμα ερωτήσεις:

α) Υπάρχει τρόπος ολικής απενεργοποίησης του WPS γιατί όσο και να έψαξα δεν το βρίσκω και
β) Edit: βρήκα λύση.

babis3g
04-10-13, 14:17
Στο βελάκι του router model σε εμένα τουλάχιστον δεν βγάζει τίποτα..
Ναι εχεις δικιο ... σημερα εβαλα επανω τo huawei hg612 που ειχα απο αγγλια και δεν εδωσε επιλογες ... με ενα billion 7800 εδινε

Δοκιμασε το εξης
configuration>log in
βαλε το IP
Log in & pass
και στο CLI command prefix βαλε αυτο αυτο που χρησιμοποιει το νετγεαρ ... στο ν3 ειναι το adsl

SnOoB13
06-10-13, 16:36
Λοιπον και για τους αρχαριους τωρα... με απλα ελληνικα... Netgear dgn2200v4 εχω απλα δεν μπορω να καταλαβω πως να παιξω με το snr... εχει το δικο του firmware 1.0.0.5... πρεπει να κατεβασω καποιο custom η μπορω και με αυτο μεσω καποιου προγραμματος???

deniSun
06-10-13, 21:36
Λοιπον και για τους αρχαριους τωρα... με απλα ελληνικα... Netgear dgn2200v4 εχω απλα δεν μπορω να καταλαβω πως να παιξω με το snr... εχει το δικο του firmware 1.0.0.5... πρεπει να κατεβασω καποιο custom η μπορω και με αυτο μεσω καποιου προγραμματος???

Δεν υπάρχει custom fw μέχρι αυτή τη στιγμή.
Δεν μπορείς να αλλάξεις το snr από το original fw.

babis3g
07-10-13, 09:52
Δεν υπάρχει custom fw μέχρι αυτή τη στιγμή.
Δεν μπορείς να αλλάξεις το snr από το original fw.
Συγνωμη που επεμβαινω, δεν εχω το μοντeλο ν4 αλλα ... στο tool που ανεβασα αν γινει debug η εφοσον την ωρα που δουλευει το telnable .... δεν γινεται να αλλαχτει το snr ? το δοκιμασε καποιος?
configuration>log in
βαλε το IP
Log in & pass
configuration >>advanced tweaks

sto w7 δεν φαινονται τo router model αλλα αν μπουν σωστα το pass & ip δουλευει ... παιχτε και με το CLI command prefix ... παιζει ρολο
sto w8 φαινoνται τα router models
και στο CLI command prefix βαλε αυτο αυτο που χρησιμοποιει το νετγεαρ ... στο ν3 ειναι το adsl ... μπορει να ειναι το ιδιο και στο ν4

deniSun
07-10-13, 14:54
Συγνωμη που επεμβαινω, δεν εχω το μοντeλο ν4 αλλα ... στο tool που ανεβασα αν γινει debug η εφοσον την ωρα που δουλευει το telnable .... δεν γινεται να αλλαχτει το snr ? το δοκιμασε καποιος?
configuration>log in
βαλε το IP
Log in & pass
configuration >>advanced tweaks

sto w7 δεν φαινονται τo router model αλλα αν μπουν σωστα το pass & ip δουλευει ... παιχτε και με το CLI command prefix ... παιζει ρολο
sto w8 φαινoνται τα router models
και στο CLI command prefix βαλε αυτο αυτο που χρησιμοποιει το νετγεαρ ... στο ν3 ειναι το adsl ... μπορει να ειναι το ιδιο και στο ν4

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν το γνώριζα (dslstats).
Ομολογώ ότι είναι άψογο κυρίως για το ν4.
Είχα το πρόβλημα ότι το και το dmt και το orbmt δεν έδειχναν την ταχύτητα σύνδεσης παρά μόνο στα επιπλέον commands και εμφάνιζαν μόνο την max θεωρητική ταχύτητα με βάση τα στατιστικά.
Το μεν orbmt έδειχνε το γράφημα με τους τόνους ενώ το dmt όχι.
Οπότε έπρεπε να χρησιμοποιώ και τα δύο εναλλάξ.
Το dslstats αντίθετα τα έχει όλα.
Είδα και το σημείο που λες για αλλαγή snr.
Δείχνει ενεργοποιημένο έτοιμο να δουλέψει.
Δυστυχώς είμαι φανατικός υποστηρικτής ότι δεν πρέπει να πειράζουμε το snr παρά μόνο να το ελέγχει ο πάροχος.
Αν δεις παλιότερα μηνύματά μου θα δεις πόσες εκατοντάδες φορές το έχω πει.
Για αυτό ας το δοκιμάσει κάποιος άλλος που ενδιαφέρεται να παίξει με τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις.

babis3g
07-10-13, 16:59
Το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν το γνώριζα (dslstats).
Ομολογώ ότι είναι άψογο κυρίως για το ν4.
Είχα το πρόβλημα ότι το και το dmt και το orbmt δεν έδειχναν την ταχύτητα σύνδεσης παρά μόνο στα επιπλέον commands και εμφάνιζαν μόνο την max θεωρητική ταχύτητα με βάση τα στατιστικά.
Το μεν orbmt έδειχνε το γράφημα με τους τόνους ενώ το dmt όχι.
Οπότε έπρεπε να χρησιμοποιώ και τα δύο εναλλάξ.
Το dslstats αντίθετα τα έχει όλα.
Είδα και το σημείο που λες για αλλαγή snr.
Δείχνει ενεργοποιημένο έτοιμο να δουλέψει.
Δυστυχώς είμαι φανατικός υποστηρικτής ότι δεν πρέπει να πειράζουμε το snr παρά μόνο να το ελέγχει ο πάροχος.
Αν δεις παλιότερα μηνύματά μου θα δεις πόσες εκατοντάδες φορές το έχω πει.
Για αυτό ας το δοκιμάσει κάποιος άλλος που ενδιαφέρεται να παίξει με τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις.
καταλαβαινω για το SNR και συγνωμη , δεν κοιταζω προγουμενα μυνηματα απο χρηστες ... και ευχαριστω για την αναφορα που δουλευει το tool με το ν4 (και ας μην ειναι μεσα στην λιστα του Router Model)
original εχει φτιαχτει απο Αγγλους (τα πρωτα version) για να δουλευει με ενα Huawei HG612 adsl/vdsl modem που το εχει και το BT (British Telecommunications) οταν το χακαραν (θα κανω μια μικρη αναφορα συντομα) γι'αυτο δεν ειναι γνωστο το tool ... αλλα το αναβαθμισαν με επιτυχια

και παλι ευχαριστω

deniSun
07-10-13, 20:27
καταλαβαινω για το SNR και συγνωμη , δεν κοιταζω προγουμενα μυνηματα απο χρηστες ... και ευχαριστω για την αναφορα που δουλευει το tool με το ν4 (και ας μην ειναι μεσα στην λιστα του Router Model)
original εχει φτιαχτει απο Αγγλους (τα πρωτα version) για να δουλευει με ενα Huawei HG612 adsl/vdsl modem που το εχει και το BT (British Telecommunications) οταν το χακαραν (θα κανω μια μικρη αναφορα συντομα) γι'αυτο δεν ειναι γνωστο το tool ... αλλα το αναβαθμισαν με επιτυχια

και παλι ευχαριστω

Στην τελευταία έκδοση, απ όσο είδα, δεν αναφέρεται σε εκδόσεις ρούτερ πχ ν3, ν4 αλλά γενικά σε μοντέλα.
Έχει δηλαδή netgear dgn2200 και όχι netgear dgn2200v3 ή ν4.
Το συμπιεσμένο αρχείο που ανέβασες έχει μόνο το .exe αρχείο.
Δεν εμφανίζει κανένα μοντέλο στις λίστες και δεν μπορεί να κάνει connect.
Κατέβασα το πρόγραμμα από την επίσημη σελίδα τους και δούλεψε κανονικά.
Έχει πολύ περισσότερα αρχεία μέσα.

STARJOHN
07-10-13, 23:36
Καλησπερα πηρα σημερα σε αντικατασταση το v4 επειδη καηκε το v3 και προσπαθω να κανω telnetenable και δεν γινεται.Εχω win8 64bit. Προσπαθω και με το patty και μου βγαζει μια μαυρη οθονη.Καμμια ιδεα τι μπορει να φταει?

SnOoB13
08-10-13, 00:32
δηλαδη περιμενουμε custom και βλεπουμε... ε? :sorry:
παιδια αν υπαρχει κατι απλα πες μου κατεβασε το εδω, κανε αυτο κ αυτο, γραψε αυτο κ αυτο και εισαι αρχοντας :p
γι αυτο σας αγαπαω :p

stratoz
08-10-13, 02:17
Δούλεψε το dmt, snoob13 μη βαριέσαι, διάβασε όλη την πρώτη σελίδα, είναι απλό στην πραγματικότητα. Κατεβάζεις το telnetenable.exe (υπάρχει στα downloads) το ενεργοποιείς με cmd όπως ακριβώς λέγεται στην προηγούμενη σελίδα και τρέχεις το dmt (googlαρέ το έτσι, κατευθείαν θα το βρεις), ενεργοποιώντας τα options που λέγονται επίσης. Από 12,5 έφτασα 16,9bmps με SNR 3,7-3,8dB χωρίς καθόλου αποσυνδέσεις.

deniSun
08-10-13, 08:28
Το λάθος σου είναι στα usr/psw.
Δεν αναφέρεται στους κωδικούς τους web interface αλλά στους default κωδικούς που έχει από την netgear μόνο για telnet.


telnetEnable.exe 192.168.0.1 4494FC3D3539 Gearguy Geardog


Σχετικά με το telnetenable αναφέρω παραπάνω πως δίνεται η εντολή.
Για έλεγχο κάνε μια σύνδεση με κάποιο πρόγραμμα telnet.
Τα 7άρια δεν έχουν εγκατεστημένο από default κάποιο πρόγραμμα telnet client.
Μπορείς να το προσθέσεις από την προσθήκη προγραμμάτων (περιλαμβάνεται στην βασική εγκατάσταση των windows).
Αν πάλι δεν τα καταφέρεις κατέβασε το Putty.
Είναι free πρόγραμμα για telnet συνδέσεις.
Δώσε την ΙΡ του ρούτερ και επέλεξε telnet σύνδεση (όχι ssh που έχει επιλεγμένη από default).
Αν να σου βγάλει μια μαύρη οθόνη με πληροφορίες είσαι οκ.

Πάμε στο dmt.
Κατεβάζεις την έκδοση 8.07.
Δίνεις την ΙΡ του ρούτερ με port 23.
Δεν βάζεις τίποτε για usr/psw και επιλέγεις το special logon.
Τσεκάρεις επίσης τα get versions info, get data for graph, get error stats.
Στο special -> misc option τσέκαρε όλα εκτός από disable pingcheck, disable tooltips, enable sound effects (προαιρετικά τα παραπάνω).


Καλησπερα πηρα σημερα σε αντικατασταση το v4 επειδη καηκε το v3 και προσπαθω να κανω telnetenable και δεν γινεται.Εχω win8 64bit. Προσπαθω και με το patty και μου βγαζει μια μαυρη οθονη.Καμμια ιδεα τι μπορει να φταει?

Να πω ότι ήταν μεγάλο το thread και βαρέθηκες να το διαβάσεις...
Μια σελίδα πίσω από τις 2 συνολικά που έχει.

- - - Updated - - -


δηλαδη περιμενουμε custom και βλεπουμε... ε? :sorry:
παιδια αν υπαρχει κατι απλα πες μου κατεβασε το εδω, κανε αυτο κ αυτο, γραψε αυτο κ αυτο και εισαι αρχοντας :p
γι αυτο σας αγαπαω :p

Αν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις με το dslstats και να μας πεις εσύ αν δουλέψει.
Εγώ όπως είπα είμαι εναντίον αυτής της πρακτικής.
Το πότε θα βγει custom fw δεν το ξέρουμε ακόμα.

Την προηγούμενη εβδομάδα μίλησα με chat με την τεχνική υποστήριξη του netgear.
Λες και μιλούσα με forthnet.
Έπεσα σε κοπέλα άσχετη (δεν ξέρω αν ήταν ξανθιά).
Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορεί να συνδεθεί με native ipv6 χρησιμοποιώντας pppoe, όταν την ίδια στιγμή το 2200v4 συνδέεται κανονικά με τον παραπάνω τρόπο.
Μέχρι να καταλάβει τι πρόβλημα είχα... σε μια στιγμή μου λέει δεν υποστηρίζει ipv6 και μου στέλνει την λίστα υποστήριξης για ρούτερ και όχι για Modem/router.
Στο τέλος μου λέει ότι θα μου στείλουν beta fw μέσα σε 24-48ώρες.
Ακόμα το περιμένω.
Βρήκα beta fw από άλλο site αλλά έχει θέμα με αποσυνδέσεις και αλλαγή του mtu, οπότε δεν το πέρασα.

Αν μπορεί κάποιος ας κάνει μια δοκιμή με pppoe και σύνδεση σε ipv6 και να μου πει αν τα διάφορα τεστ τον δείχνουν ότι συνδέθηκε με native ipv6.
ΥΓ
Κάνοντας χρήση της επιλογής auto detect συνδέεται με ipv6 αλλά σε mode 6to4 που δεν είναι το επιθυμητό από εμένα.

STARJOHN
08-10-13, 10:14
Λοιπον οταν του δινω την εντολη telnetEnable μου βγαζει μυνημα send fail 100050.Τι μπορει να ειναι?

deniSun
08-10-13, 17:46
Λοιπον οταν του δινω την εντολη telnetEnable μου βγαζει μυνημα send fail 100050.Τι μπορει να ειναι?

Κάνε μια επανεκκίνηση του ρούτερ και δοκίμασε ξανά.

STARJOHN
08-10-13, 21:09
Ενταξει εφιαξε .Ρυθμισα και το snr με το DMT και ολα οκ.Περιμενουμε κανα custom.
Σε ευχαειστω.

deniSun
08-10-13, 21:29
Ενταξει εφιαξε .Ρυθμισα και το snr με το DMT και ολα οκ.Περιμενουμε κανα custom.
Σε ευχαειστω.

Με το dmt πως άλλαξες το snr;

STARJOHN
08-10-13, 22:29
Ετρεξα το Dmt 8.07 και δεξια εχει καποιες στηλες στην τελευταια κενη αν πατησεις σε αφηνει να κανεις ρυθμιση του snr.

- - - Updated - - -

129856

deniSun
09-10-13, 11:06
Ετρεξα το Dmt 8.07 και δεξια εχει καποιες στηλες στην τελευταια κενη αν πατησεις σε αφηνει να κανεις ρυθμιση του snr.

- - - Updated - - -

129856

Δεν ο είχα προσέξει.
Θα το ελέγξω όταν επιστρέψω από την δουλειά.

SnOoB13
11-10-13, 16:32
Dmt 8.07 <---- μπορω και εγω να το κανω αυτο ??? :p

129999

αυτο εννοω οτι δεν βγαζω ακρη -_-
γραφει κατω ---> error: can not identify modemtype .... κτλ

babis3g
11-10-13, 16:57
γραφει κατω ---> error: can not identify modem type .... κτλ
πρεπει να κανεις πρωτα debug νομιζω με το telnable και στο DMT special login ... δεν εχω το συγκεκριμενο μοντεμ ... ξαναδες πιο πανω πως γινεται debug

deniSun
12-10-13, 17:19
Dmt 8.07 <---- μπορω και εγω να το κανω αυτο ??? :p

αυτο εννοω οτι δεν βγαζω ακρη -_-
γραφει κατω ---> error: can not identify modemtype .... κτλ
Λογικό αφού για να λειτουργήσει το dmt με το ν4 πρέπει να έχεις τσεκάρει το special login.
Δεν χρειάζονται άλλοι κωδικοί.
Φυσικά και θα πρέπει να έχεις τρέξει πρώτα (και κάθε φορά μετά από κάθε restart) το telnetenable.


πρεπει να κανεις πρωτα debug νομιζω με το telnable και στο DMT special login ... δεν εχω το συγκεκριμενο μοντεμ ... ξαναδες πιο πανω πως γινεται debug

Δεν έχει το ν4 debug page.
Δεν την χρειάζεται να ανοίξει το telnet.

STARJOHN
13-10-13, 22:45
Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορεί να συνδεθεί με native ipv6 χρησιμοποιώντας pppoe, όταν την ίδια στιγμή το 2200v4 συνδέεται κανονικά με τον παραπάνω τρόπο.
Μέχρι να καταλάβει τι πρόβλημα είχα... σε μια στιγμή μου λέει δεν υποστηρίζει ipv6 και μου στέλνει την λίστα υποστήριξης για ρούτερ και όχι για Modem/router.
Στο τέλος μου λέει ότι θα μου στείλουν beta fw μέσα σε 24-48ώρες.
Ακόμα το περιμένω.
Βρήκα beta fw από άλλο site αλλά έχει θέμα με αποσυνδέσεις και αλλαγή του mtu, οπότε δεν το πέρασα.

Αν μπορεί κάποιος ας κάνει μια δοκιμή με pppoe και σύνδεση σε ipv6 και να μου πει αν τα διάφορα τεστ τον δείχνουν ότι συνδέθηκε με native ipv6.
ΥΓ
Κάνοντας χρήση της επιλογής auto detect συνδέεται με ipv6 αλλά σε mode 6to4 που δεν είναι το επιθυμητό από εμένα.[/QUOTE]

Εκανα δοκιμη και εμενα συνδεεται σε 6to4.Μηπως θελει αλλη επιλογη?

deniSun
14-10-13, 08:53
Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορεί να συνδεθεί με native ipv6 χρησιμοποιώντας pppoe, όταν την ίδια στιγμή το 2200v4 συνδέεται κανονικά με τον παραπάνω τρόπο.
Μέχρι να καταλάβει τι πρόβλημα είχα... σε μια στιγμή μου λέει δεν υποστηρίζει ipv6 και μου στέλνει την λίστα υποστήριξης για ρούτερ και όχι για Modem/router.
Στο τέλος μου λέει ότι θα μου στείλουν beta fw μέσα σε 24-48ώρες.
Ακόμα το περιμένω.
Βρήκα beta fw από άλλο site αλλά έχει θέμα με αποσυνδέσεις και αλλαγή του mtu, οπότε δεν το πέρασα.

Αν μπορεί κάποιος ας κάνει μια δοκιμή με pppoe και σύνδεση σε ipv6 και να μου πει αν τα διάφορα τεστ τον δείχνουν ότι συνδέθηκε με native ipv6.
ΥΓ
Κάνοντας χρήση της επιλογής auto detect συνδέεται με ipv6 αλλά σε mode 6to4 που δεν είναι το επιθυμητό από εμένα.

Εκανα δοκιμη και εμενα συνδεεται σε 6to4.Μηπως θελει αλλη επιλογη?[/QUOTE]

Τα έχω δοκιμάσει όλα.
Μόνο με autodetect συνδέεται και αυτό σε 6to4.
Περιμένω νέο fw.
ΥΓ
Ακόμα περιμένω απάντηση από το support.

gkpapad
15-10-13, 16:52
Τρέχεις το telnetEnable (υπάρχει μέσα στο forum με οδηγίες)
Κατεβάζεις το DMT 8.07 και τσεκάρεις το special logon.
Την παραπάνω διαδικασία θα πρέπει να την κάνεις σε κάθε επανεκκίνηση του ρούτερ.
Δεν έχω βρει ακόμα τρόπο να αποθηκεύεις τις παραπάνω ρυθμίσεις ώστε να μην χρειάζεται κάθε φορά να τρέχεις το telnetEnable

Προσπαθω να τρεξω το telnet_snr.bat περναω την διευθυνση mac του ρουτερ δεν ξερω ομως πως να το σωσω.Μπορειτε να βοηθησετε παρακαλω;

STARJOHN
15-10-13, 17:56
Βαζεις το αρχειο telenetEnable.exe χυμα στο C.Ανοιγεις την γραμμη εντολων(cmd) ως διαχειριστης, πηγανεις στο C:\ και δινεις την εντολη
telnetEnable.exe 192.168.0.1 4494FC3D3539 Gearguy Geardog οπου στο 4494κλπ βαζεις την mac(Lan) του ρουτερ και πατας εντερ και εισαι ετοιμος.Μετα τρεχεις το dmt 8.0.7 και αλαζεις ρο snr.

130146

gkpapad
15-10-13, 18:41
Βαζεις το αρχειο telenetEnable.exe χυμα στο C.Ανοιγεις την γραμμη εντολων(cmd) ως διαχειριστης, πηγανεις στο C:\ και δινεις την εντολη
telnetEnable.exe 192.168.0.1 4494FC3D3539 Gearguy Geardog οπου στο 4494κλπ βαζεις την mac(Lan) του ρουτερ και πατας εντερ και εισαι ετοιμος.Μετα τρεχεις το dmt 8.0.7 και αλαζεις ρο snr.

130146

Εβαλα το αρχειο telenetEnable.exe χυμα στον c.Δεν ξερω ομως πως θα ανοιξω σαν admin το cmd.Εχω τα win8.

- - - Updated - - -

Ευχαριστω πολυ φιλε STARJOHN.Ενταξει τα καταφερα.

- - - Updated - - -

Εχω ομως προβλημα.Τρεχοντας το DMT δεν βγαινει το Bitrate και δεν βγαινει η τελευταια καρτελα για να κανω αλλαγη το snr

JUJUKOS
15-10-13, 18:44
Καλησπερα...Ερωτηση για τους γνωστες και κατεχοντες της συσκευης: Εξωτερικα για να αναγνωρησεις την Version 3 απο την Version 4 ειναι οι ενσωματωμενες κεραιες της τελευταιας?...Ειδαλλως αν ειναι εξωτερικες ειναι απο ν3 και κατω?

gkpapad
15-10-13, 19:29
Ολα καλα πλεον.Ευχαριστω πολυ.

deniSun
15-10-13, 20:30
Καλησπερα...Ερωτηση για τους γνωστες και κατεχοντες της συσκευης: Εξωτερικα για να αναγνωρησεις την Version 3 απο την Version 4 ειναι οι ενσωματωμενες κεραιες της τελευταιας?...Ειδαλλως αν ειναι εξωτερικες ειναι απο ν3 και κατω?

Το ν4 έχει εσωτερικά τις κεραίες.
Το ν3 τις έχει εξωτερικά.
Επίσης το ν4 αναγράφεται εμφανώς και στη συσκευασία.

STARJOHN
15-10-13, 21:27
Εβαλα το αρχειο telenetEnable.exe χυμα στον c.Δεν ξερω ομως πως θα ανοιξω σαν admin το cmd.Εχω τα win8.

- - - Updated - - -

Ευχαριστω πολυ φιλε STARJOHN.Ενταξει τα καταφερα.





- - - Updated - - -

Εχω ομως προβλημα.Τρεχοντας το DMT δεν βγαινει το Bitrate και δεν βγαινει η τελευταια καρτελα για να κανω αλλαγη το snr



Στο dmt θα πας επανω θα πατησεις special misc options και θα τσεκαρεις λα τα κουτακια εκτοσ το πρωτο και το πρωτο απο το GUI settings και θα πατησεις save.Μετα λογικα θα στην εμφανισει την καρτελα να αλαξεις το snr.

deniSun
16-10-13, 10:34
Στο dmt θα πας επανω θα πατησεις special misc options και θα τσεκαρεις λα τα κουτακια εκτοσ το πρωτο και το πρωτο απο το GUI settings και θα πατησεις save.Μετα λογικα θα στην εμφανισει την καρτελα να αλαξεις το snr.

Για το get versions info λες;
Γιατί να μην το τσεκάρει;

babis3g
16-10-13, 11:41
use alternative adslctl tool to get bit allocation ... tik, save, close & open again dmt tool πρεπει να εμφανιστει

gkpapad
16-10-13, 12:06
Καλημερα παιδια.Ανοιξα σημερα το πι-σι και ενω στο ρουτερ εβλεπα πως εχω ιντερνετ εντουτοις δεν μπορουσα να μπω.Πηγα λοιπον στην επιλογη αλλαγη ρυθμισεων προσαρμογεα->Ethernet->ιδιοτητες και απο στατικη εκανα την ip auto.Η ερωτηση μου ειναι:τι στοιχεια πρεπει να βαλω στην στατικη ip για να δουλευει απροσκοπα;

babis3g
16-10-13, 12:15
Καλημερα παιδια.Ανοιξα σημερα το πι-σι και ενω στο ρουτερ εβλεπα πως εχω ιντερνετ εντουτοις δεν μπορουσα να μπω.Πηγα λοιπον στην επιλογη αλλαγη ρυθμισεων προσαρμογεα->Ethernet->ιδιοτητες και απο στατικη εκανα την ip auto.Η ερωτηση μου ειναι:τι στοιχεια πρεπει να βαλω στην στατικη ip για να δουλευει απροσκοπα;

Για να εχεις στατικη IP πρεπει να την ζητησεις απο τον παροχο ... αλλιως το αφηνεις στο αυτοματο
Εαν ηδη εχεις ζητησει στατικη, τηλεφωνησε τους να στην ξαναδωσουν η βρες την απο εδω και βαζεις τους ιδιους αριθμους στην στατικη IP (ιδιοτητες)
http://whatismyipaddress.com/

gkpapad
16-10-13, 15:20
Και προσπαθω να λυσω τα προβληματα που προεκυψαν....Δεν μπορω να δω τους κοινοχρηστους φακελους απο το πι-σι.Ξερει κανεις πως να το διορθωσω;Με το παλιο ρουτερ κανενα προβλημα.

- - - Updated - - -

Τελικα το προβλημα προηλθε απο την αλλαγη του ιδιωτικου δικτυου σε δημοσιο.Ολα καλα πλεον.
Πρωτη παρατηρηση για το μηχανακι.Συγχρονιζει υψηλοτερα απο το Τομσον αλλα ειναι και σταθεροτερο.Αρα η αγορα του μεχρι τωρα κρινεται ακρως επιτυχημενη.

deniSun
16-10-13, 18:47
Καλημερα παιδια.Ανοιξα σημερα το πι-σι και ενω στο ρουτερ εβλεπα πως εχω ιντερνετ εντουτοις δεν μπορουσα να μπω.Πηγα λοιπον στην επιλογη αλλαγη ρυθμισεων προσαρμογεα->Ethernet->ιδιοτητες και απο στατικη εκανα την ip auto.Η ερωτηση μου ειναι:τι στοιχεια πρεπει να βαλω στην στατικη ip για να δουλευει απροσκοπα;


Για να εχεις στατικη IP πρεπει να την ζητησεις απο τον παροχο ... αλλιως το αφηνεις στο αυτοματο
Εαν ηδη εχεις ζητησει στατικη, τηλεφωνησε τους να στην ξαναδωσουν η βρες την απο εδω και βαζεις τους ιδιους αριθμους στην στατικη IP (ιδιοτητες)
http://whatismyipaddress.com/

Η στατική διεύθυνση στην κάρτα δικτύου δεν έχει καμία σχέση με την στατική του ρούτερ.
Από τις ρυθμίσεις του ρούτερ μπορείς να ορίσεις στατική διεύθυνση εφόσον έχεις πάρει μια τέτοια από τον πάροχο.
Την κάρτα δικτύου την αφήνεις ή στο auto configuration όπου παίρνει ΙΡ από τον DHCP server του ρούτερ
ή βάζεις στατική διεύθυνση όμοια με αυτή του δικτύου του ρούτερ σου πχ 192.168.0.Χ, 192.168.1.Χ κλπ
Οι ΙΡ που χρησιμοποιούν τα ρούτερ είναι fake και έχουν εμβέλεια μόνο στο τοπικό δίκτυο.
Γι αυτό και οι ίδιες ΙΡ μπορεί να χρησιμοποιούνται από πολλούς χρήστες με διαφορετικά ρούτερ.


Και προσπαθω να λυσω τα προβληματα που προεκυψαν....Δεν μπορω να δω τους κοινοχρηστους φακελους απο το πι-σι.Ξερει κανεις πως να το διορθωσω;Με το παλιο ρουτερ κανενα προβλημα.

- - - Updated - - -

Τελικα το προβλημα προηλθε απο την αλλαγη του ιδιωτικου δικτυου σε δημοσιο.Ολα καλα πλεον.
Πρωτη παρατηρηση για το μηχανακι.Συγχρονιζει υψηλοτερα απο το Τομσον αλλα ειναι και σταθεροτερο.Αρα η αγορα του μεχρι τωρα κρινεται ακρως επιτυχημενη.


Δεν παρουσιάζουν τέτοια προβλήματα τα ρούτερ, εκτός αν έχει κάποια ανάλογη επιλογή το fw.
Πάντως και εγώ δεν περίμενα να είναι τόσο σταθερό όσο το Thomson TG585v7 που είχα παλιότερα.
Ακόμα και μετά από κάποια αναγκαστικά restart λόγω δοκιμών συνεχίζει να κλειδώνει στα ύψη, σε αντίθεση με το Thomson που έπειτα από κάποιες επανεκκινήσεις έριχνε την ταχύτητα σύνδεσης.

stratoz
18-10-13, 01:27
Παιδιά, αφού έλυσα όλα τα άλλα θα ήθελα να ρωτήσω τις εμπειρίες σας με το v4 σχετικά με το wireless. Σε σχέση με άλλα router που έχετε δει δηλαδή στον χώρο σας. Εμένα μου αφήνει προς το παρόν πολύ κακές εμπειρίες σε σχέση ακόμα και με το ZTE H108NS του OTE. Δεν ξέρω αν έχει κανείς εμπειρία τι ρυθμίσεις (εκτός κλασικά από το κανάλι μετάδοσης) μπορούμε να κάνουμε για βελτίωση..

babis3g
18-10-13, 02:12
Η στατική διεύθυνση στην κάρτα δικτύου δεν έχει καμία σχέση με την στατική του ρούτερ.
Από τις ρυθμίσεις του ρούτερ μπορείς να ορίσεις στατική διεύθυνση εφόσον έχεις πάρει μια τέτοια από τον πάροχο.
Την κάρτα δικτύου την αφήνεις ή στο auto configuration όπου παίρνει ΙΡ από τον DHCP server του ρούτερ
ή βάζεις στατική διεύθυνση όμοια με αυτή του δικτύου του ρούτερ σου πχ 192.168.0.Χ, 192.168.1.Χ κλπ
Οι ΙΡ που χρησιμοποιούν τα ρούτερ είναι fake και έχουν εμβέλεια μόνο στο τοπικό δίκτυο.
Γι αυτό και οι ίδιες ΙΡ μπορεί να χρησιμοποιούνται από πολλούς χρήστες με διαφορετικά ρούτερ.Ευχαριστω :)

SnOoB13
21-10-13, 18:01
Βαζεις το αρχειο telenetEnable.exe χυμα στο C.Ανοιγεις την γραμμη εντολων(cmd) ως διαχειριστης, πηγανεις στο C:\ και δινεις την εντολη
telnetEnable.exe 192.168.0.1 4494FC3D3539 Gearguy Geardog οπου στο 4494κλπ βαζεις την mac(Lan) του ρουτερ και πατας εντερ και εισαι ετοιμος.Μετα τρεχεις το dmt 8.0.7 και αλαζεις ρο snr.

130146

μπορεις να το κανεις σε βιντεο?? η οταν ανοιγεις το cmd και πατας αυτο να μου βγαλεις μια pic??? ανοιγω το cmd ως διαχειριστης, παταω telnetEnable.exe 192.168.0.1 (το serial ΜΑC) Gearguy Geardog και μου γραφει 'telnetEnable.exe" δεν αναγνωριζεται ως εσωτερικη η εξωτερικη εντολη, εκτελεσιμο προγραμμα η αρχειο δεσμης ενεργειων

@ ADSLgr.com All rights reserved.