PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΙΘΑΝΗ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ ΜΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΕΙΣ



NETWORK
08-08-13, 10:57
Προσφατα αντιμετωπισα εν αοικονομικο θεμα οπως ολοι μας βεβαια,μονο που στην περιπτωση μου ο αντρας μου θα εμπιανε φυλακη αδικα,επρεπε να βρουμε αμεσα 2500 ευρω πραγμα αδυνατο,διοτι εγω εμεινα τον τελευταιο χρονο ανεργη κ εκεινος δουλευει ως οικοδομος μεροκαματο δεξια και αριστερα,ισα ισα τα τσιγραα του και την βενζινη.Δυστυχως ουτε οι οικογενειες μας μπορεσαν να βοηθησουν ,την λυση ηρθε να δωσει ενας συγγενης μας,ο οποιος ειπε πως ειχε καποιο γνωστο που θα βοηθουσε φτανει να του εκανε ο αντρας μου καποιες εξουσιοδοτησεις για να μπορεσει να παρει καποιο ποσο χρηματαων αν οχι ολα τουλαχιστον χιλια.
Ο συζυγος μου του εκανε περιπου 7 εξουσιοδοτησεις εκ των οποιων η μια να αναφερει για πασα νομιμη χρηση και να υπογραψει για εκεινον ο συγγενης μας.Οι εξουσιοδοτησεις εγραφαν οτι ο αντρας μου εξουσιοδοτουσε αυτον τον ανθρωπο για να παραγματοποιησει τηλεφωνικη συνδεση στο ονομα του,οντας αθωοι δεν υποπτευθηκαμε γιατι οτσσες πολλες εξουσιοδοτησεις και γιατι για τηλ συνδεση,οταν τον ρωτησαμε αργοτερα μας ειπε οτι θα χρειαζοταν ,περα απο τις εξουσιοδοτησεις μας ζητησε,αντιγραφα ιδια σε αριθμο με τις εξουσιοδοτησεις της αστυνομικης ταυτοτητας επικυρωμενα και επισης ενα χαρτι απο την εφορια που να φαινεται το α.φ.μ.Εδω και 3 βδομαδες μας εχεισ οτ περιμενε με δικαιολογιες διαφορες.Να σας πω βεβαια πως εμεις νομισαμε οτι ολο αυτο ειναι νομιμο γιαυτο κια του δωσαμε τα χαρτια και τον εμπιστευτηκαμε ,ομως τωρα μετα απο τοσο καιρο και ψαχνοντας το θεμα,πιστευευουμε οτι μας εχει εξαπατησει και οτι καποια λαμογια εχει κανει σε βαρος του ανδρα μου.Το θεμα ειναι πως δεν ξερουμε πως να το ψαξουμε για να βρουμε την αληθεια και τι εγινε.Και τωρα ρωτω εσας αν καποιος απο εσας ξερει τι 8α μπορουσ ενα μας κανει με αυτα τα χαρτια?Που πιθανον μας εχει μπλεξει?Σκεφτηκαμε να απευθυνθουμε σε δικηγορο αλλα θα βγαλουμε ακρη?Ο αντρας μου φοβαται οπως και γω οτι καπου μας εχει μπλεξει,λεφτα δεν πηραμε φυσικα ποτε.Παιζει να εκανε κατι σε βαρος μας να εβγαλε λεφτα με καποιο τροπο γαι την παρτη του ?Και αν δεν το εκανε με νομιμο τροπο εμεις πως θα αποδειξουμε την αθωοτητα μας αφου εγινανε εξουσιοδοτησεις και υπογραφηκαν απο τον συζυγο μου?Σας παρακαλω οποιος μπορει να μας διαφωτισει εστω κ με προσωπικο μυνημα,δεν φτανει που εχουμε ενα σωρο προβληματα δεν θελουμε να προστεθουν κ αλλα.

blade_
08-08-13, 11:47
εξουσιοδοτηση για τα παντα σε φιλο τριτου?:nono:

NETWORK
08-08-13, 12:17
Ναι το ξερω ηταν μεγαλη ανοησια μας μεσ την απελπισια μας τωρα τι κανουμε????Πως μπορει να μας εχει βλαψει?

panoc
08-08-13, 12:23
Ανάλογα το πόσο λαμογιο είναι από νέα τηλεφωνική σύνδεση στο όνομα σας μέχρι δάνειο από τράπεζα.

NETWORK
08-08-13, 12:31
Αν κανει νεα τηλεφωνικη συνδεση λιγο το κακο....σε τραπεζα δεν νομιζω γιατι ο συζυγος μου δεν πληρωνει εφορια εκανε δηλωση μηδενικη οντασ ανεργος το τελευταιο διαστημα,υπαρχει καποιοσ αλλος τροποσ που θα μπορουσε να μας βλαψει και να χρωσταμε καπου μετα?

jap
08-08-13, 12:32
Τι μπορώ να σκεφτώ με βάση τις συγκεκριμένες εξουσιοδοτήσεις: Πάει ο εξουσιοδοτημένος και κάνει μια αίτηση για συμβόλαιο κινητής, υπογράφει για χχμηνο συμβόλαιο ψψ ευρώ το μήνα και παίρνει και στο χέρι μια συσκευή αξίας ωωω ευρώ χωρίς να έχει δώσει ευρώ, την οποία πουλά για ααα. Κέρδος του τα ααα, ζημιά δική σας τα χχ επί ψψ.

Δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται, ούτε αν αρκεί μια εξουσιοδότηση, ούτε αν θα δώσουν ακριβή συσκευή με επιδότηση μόνο με την εξουσιοδότηση.

Γνώμη μου, και με κάθε επιφύλαξη για το τι έλεγαν τα χαρτιά που υπογράψατε: Επικοινωνήστε με έναν δικηγόρο, από δω ο καθένας μπορεί να πει μόνο τι φαντάζεται, πολύ περισσότερο που δεν ξέρουμε και τι λένε οι εξουσιοδοτήσεις.

Επίσης, δεν βλάπτει και να επικοινωνήσετε με Wind/Vodafone/Cosmote να δείτε αν μπορείτε να κάνετε κάποιο χαρτί που να λέει ότι οποιαδήποτε εξουσιοδότηση (όπως δίνεται η εξουσιοδότηση αίρεται κιόλας) δεν ισχύει και ότι δεν επιθυμείτε να γίνει καμία νέα τηλεφωνική σύνδεση. Ίσως αυτό να προκαλέσει προβλήματα στο μέλλον (αν χρειαστείτε πραγματικά νέα σύνδεση) και να χρειαστεί να το αναιρέσετε, όμως αν εξηγήσετε όσα γράφεις κι εδώ νομίζω μπορείτε να προλάβετε πολλά και να μη βρεθείτε προ τετελεσμένου γεγονότος.

Σκέφτομαι και κάτι ακόμα πιο ακραίο που θα μπορούσε να κάνει κάποιος με τις εξουσιοδοτήσεις, να κάνει ταυτοποίηση κινητού και μετά να το πουλήσει σε εγκληματίες/τρομοκράτες και μετά άντε να ξεμπλέξεις.

sdikr
08-08-13, 12:41
το " η μια να αναφερει για πασα νομιμη χρηση και να υπογραψει για εκεινον ο συγγενης μας"
Πόσο τον εμπιστεύεσαι τον συγγενή; υπάρχει μήπως τίποτα κληρονομικό στην μέση;

NETWORK
08-08-13, 12:53
Αν κανει νεα τηλεφωνικη συνδεση λιγο το κακο....σε τραπεζα δεν νομιζω γιατι ο συζυγος μου δεν πληρωνει εφορια εκανε δηλωση μηδενικη οντασ ανεργος το τελευταιο διαστημα,υπαρχει καποιοσ αλλος τροποσ που θα μπορουσε να μας βλαψει και να χρωσταμε καπου μετα?

nnn
08-08-13, 13:22
Αναζητήστε νομική συνδρομή, συμβουλές κλπ δεν μπορείτε να πάρετε από ένα forum που δεν γνωρίζει τι ακριβώς και σε ποιόν υπογράψατε και τι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.