PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση σχετικά με οπτική ίνα HOL



Kaizokugari
08-08-13, 13:25
Παίδες χρειάζομαι σχετικά γρήγορα μια καθοδήγηση !!
Ήρθε ενα παιδί απο τη HOL και μου είπε οτι στο Περιστέρι σε 20 μέρες κάνουν αναβάθμιση σε οπτική ίνα. Μου είπε οτι θα μας καλύψει ονομαστικά μέχρι 24 mbps όμως θα πιάσουμε τουλάχιστον ενα 10αρι. Για την τιμή μου την έβγαλε μικρότερη του ΟΤΕ και όταν τον ρώτησα τι γίνεται μετά το δωδεκάμηνο μου είπε οτι γίνεται κάποια μείωση (?????) και μάλιστα μετα κατέβηκε στους απο κάτω που έχουν HOL και έλεγξε τον λογαριασμό τους για να προχωρήσει στη μείωση ....
Μπορείτε να με βοηθήσετε; Ύποπτο μου ακούγεται το οτι δεν υπάρχει άυξηση μετα το 12μηνο (εδω στο 12μηνο μου ειπε τιμη 28 ευρω που ειναι αρκετα χαμηλα) και επισης με φοβησε λιγο το οπτικη ινα ...
Ιδέες;

alex24
08-08-13, 13:43
Είναι το συνηθισμένο ψέμα με την οπτική ίνα για να κάνουν καμία αίτηση η τιμή τον πρώτο χρόνο μπορεί και να είναι όσο σου είπε άλλα μετά συνήθως αναιβενει . Γενικά μην πολύ πιστεύεις πωλητές που πάνε πόρτα πόρτα και αυτούς που σε παίρνουν τηλέφωνο και σου τάζουν πολλά. Καλύτερα αν θες να μεταβάσεις σε άλλο παροχο να κάνεις έρευνα μόνος σου στο site και στα καταστήματα κάθε εταιρειας

body125z
08-08-13, 13:44
Απατεώνας με απλά λόγια.-

Kaizokugari
08-08-13, 13:59
Πάντως στους απο κάτω όντως μου είπαν τώρα οτι τους έκανε τελικά μείωση 15%. Και πέραν αυτού ήδη πιάνουν 2πλασια ταχύτητα απο μένα και είναι απόλυτα ευχαριστημένοι και σε θεματα που ειχαν με τον εξοπλισμο οταν χρειαστηκε αλλαγη κλπ.

Πέραν της αλλαγής του πακέτου απο double play σε doyble play που μάλλον θα το έκανα έτσι κι αλλιώς δε ξέρω αν το πακέτο που μου πλάσαρε αφορούσε vdsl εξ ου και η αναφορα οπτικης ινας. To να παίζει όντως αναβάθμιση δε παίζει με τίποτα δηλαδή ε;;

psylos
08-08-13, 15:48
Αν ήταν vdsl δεν θα σου έλεγε έως 24... Η υπόθεση της οπτικής ίνας δεν έχει καμία σχέση με εσένα. Αν είναι να μπει vdsl στη περιοχή σου, πρέπει ο ΟΤΕ να εγκαταστήσει το δίκτυο και μετά να το πάρουν και να νοικιάσουν οι υπόλοιποι.. Έτσι γίνεται.. Δεν μπορεί ο καθένας να περνάει τέτοιες οπτικές όπου θέλει. Οι εταιρείες έχουν οπτικές προς τα αστικά κέντρα, το λεγόμενο backbone δίκτυο. Γενικά η γραμμή σου σε όποιο πάροχο και να πας θα συγχρονίζει πάνω κάτω στα ίδια, γιατι πάντα έχεις τον ίδιο χαλκο. Τουλάχιστον μέχρι να μπει το vdsl.

rmxs
08-08-13, 20:29
Οπτική πείνα τους έχει πιάσει....

@ ADSLgr.com All rights reserved.