PDA

Επιστροφή στο Forum : διαφορές cisco router 836/soho96 ?



serdon
09-07-04, 02:58
Γεια σας, κοιτάζοντας για adsl router τελευταία και διαβάζοντας σχετικά θέματα σε αυτό το forum έχω καταλήξει σε ένα απο τα παραπάνω (cisco router 836/soho96).
Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε τις διαφορές τους και σε τι πρακτικά χρησιμεύουν...
Δηλαδή για παράδειγμα διάβασα στα reviews του adslgr ότι το 836 διαθέτει VPN σε αντίθεση με το soho96.
Θα ήθελα να μου εξηγήσετε που και σε τι χρησιμεύει πρακτικά το VPN? όπως και τα υπόλοιπα εξτρα χαρακτηριστικά του 836.

Επίσης θα ήθελα να μάθω αν είναι δυνατόν να πάρω τώρα μια 384 σύνδεση adsl από τον ΟΤΕ και αργότερα να την αναβαθμίσω σε 512...
Θα ήταν εύκολο κάτι τέτοιο;
Θα χρειαζότανε κάτι παραπάνω από μια απλή αίτηση στον ΟΤΕ;
Θα υπήρχε κάποιο επιπλέον κόστος για την μετατροπή αυτή εκτός από τα παραπάνω ευρώ κάθε μηνα που ζητάει για την 512;

Αυτά...
Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα :D

euri
10-07-04, 22:24
serdon, εν τάχει, οι διαφορές των 836 και SOHO 96 εστιάζονται στα εξής:
1. Το 836 έχει δυνατότητα χρήσης της ISDN γραμμής για dial back-up. Δηλαδή αν για κάποιο λόγο η aDSL δε λειτουργεί, τότε ο 836 συνδέεται με τον παροχέα σου με τηλεφωνική κλήση ISDN.

2. Το 836 έχει δυνατότητες QoS (Quality of Service) για να προωθήσει κίνηση IP η οποία χρειάζεται προτεραιότητα, πχ audio/video streaming.

Αμφότερα τα μοντέλα υποστηρίζουν συνδέσεις μέσω VPN (Virtual Private Network). Πρακτικά οι συνδέσεις που γίνονται πάνω από VPN είναι κρυπτογραφημένες, έτσι ώστε να είναι ασφαλής η μετάδοση δεδομένων. Η τεχνική αυτή χρησιμοποιείται για να γίνονται ασφαλής συνδέσεις πάνω από ένα εγγενώς "ανασφαλές" μέσο: το Internet. Παράδειγμα: κάποιος εργαζόμενος που βρίσκεται εκτός εταιρείας, μπορεί με το φορητό του και το αντίστοιχο λογισμικό να συνδεθεί στους servers της εταιρείας του, μέσω Internet, και η επικοινωνία να γίνεται κρυπτογραφημένη.

Για προσωπική/οικιακή χρήση δε νομίζω ότι είναι απαραίτητες οι επιπλέον δυνατότητες του 836. Ουσιαστικά δε δικαιολογείται η διαφορά τιμής, και αξίζει περισσότερο να πάρεις το SOHO 96. Αν βέβαια μιλάμε για εταιρική χρήση, τότε τα πράγματα αλλάζουν.

Η αλλαγή της πρόσβασης από τον ΟΤΕ είναι εύκολη υπόθεση. Απλώς στέλνεις ένα fax ή πηγαίνεις ο ίδιος και υποβάλλεις μια αίτηση. Δε θυμάμαι αν υπάρχει κάποιο τέλος που πρέπει να καταβάλλεις. Μια ερώτηση στο 134 θα σου λύσει και αυτήν την απορία.

NetTraptor
10-07-04, 23:43
euri, SDM εχει ο soho ???

euri
11-07-04, 11:55
NetTraptor, μάλλον όχι, από όσο το έψαξα.

EDIT: Από Release Notes For CISCO Security Device Manager 1.0 (ημερομηνία 2/10/2003)


SDM Is Not Supported on SOHO 91, SOHO 96, and SOHO 97 Routers.

The Cisco 831, 836, and 837 Cabling and Setup Quick Start Guides do not state that SDM is not supported on the SOHO 91, SOHO 96, and SOHO 97 routers. The SOHO series of routers do not support SDM.

@ ADSLgr.com All rights reserved.