PDA

Επιστροφή στο Forum : Wind VDSL και Skype



ThReSh
14-08-13, 15:30
Έχει κάποιος άλλος πρόβλημα με disconnects στο Skype κάθε τρεις και λίγο?

Από τότε που έβαλα το καταραμένο ZTE 931WII, το Skype τρώει κάθε 1-2 λεπτά το πολύ disconnect/reconnect. Όταν κάνω κλήση audio/video όμως δεν το κάνει αυτό, παρά μόνο όταν είναι "idle"...

Η γραμμή είναι rock stable παντού (από KV), το "anti-hacking protection" στο firewall είναι disabled κι είναι το μόνο πρόβλημα που έχω εντοπίσει από day 1...

Με έχει σκοτώσει κι η αναβολή στην έλευση του Draytek Vigor 2760n, από 5 Αυγούστου πήγε 14 για να πάει 22...

RASTAVIPER
16-08-13, 09:31
2 φορές Skype με εξωτερικό, μέσω Wi-Fi μάλιστα, γύρω στα 30 λεπτά η κάθε φορά, 0 προβλήματα.
Με το ΖΤΕ κανονικά.
Ή η γραμμή σου τρώει ζόρι ή έχεις προβληματικό ρουτερ.

ThReSh
16-08-13, 11:19
όπως ανέφερα πιο πάνω όταν κάνω audio/video calls δεν τρώει DCs από το Skype, σταθερότατο...

από ότι βλέπω κιόλας δεν είμαι ο μόνος http://www.adslgr.com/forum/threads/717491-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%87%CE%B7-disconnects-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-networks

RASTAVIPER
16-08-13, 12:14
Οπότε πότε τρώει το disconnect;
Όταν κάθεται σε idle;
Επίσης να προσθέσω ότι η χρήση έγινε και με Windows 7 και 8.

ThReSh
16-08-13, 14:04
Οπότε πότε τρώει το disconnect;
Όταν κάθεται σε idle;
Επίσης να προσθέσω ότι η χρήση έγινε και με Windows 7 και 8.

όταν δεν κάνω calls, στα calls είναι rock stable ανεξαρτήτως διάρκειας...

ThReSh
18-08-13, 17:03
με το Draytek μέχρι στιγμής φαίνεται να έχουν εξαφανιστεί αυτά τα DCs...

vaggos_fromhell
06-09-13, 14:02
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και γω. Έχω δοκιμάσει τα πάντα χωρίς αποτέλεσμα αναφορικά με το κομμάτι του software και βλέποντας και τη δική σου περίπτωση πρέπει να είναι θέμα ρούτερ. Το περίεργο είναι ότι στο laptop που είναι συνδεδεμένο ασύρματα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μόνο στο σταθερό έχω θέματα.

vaggos_fromhell
07-09-13, 21:11
Πραγματικά αυτό το θέμα με το Skype είναι απίστευτα εκνευριστικό. Ενώ το ίντερνετ είναι μια χαρά και όλα τρέχουν άψογα το συγκεκριμένο πρόγραμα δεν λέει να κρατήσει σταθερή σύνδεση. Υπάρχει κανείς με το ZTE που να τρέχει Skype με ενσύρματη σύνδεση να γράψει τις εμπειρίες του; Σε μένα προσωπικά χάνεται η σύνδεση για 1-2 δευτερόλεπτα όταν λειτουργώ τον υπολογιστή αλλά όταν τον αφήσω ανενεργό μετά από λίγο την χάνει για αρκετή ώρα.

ThReSh
07-09-13, 21:20
πλέον δεν άντεξα όπως είδες, πήρα το vigor...

vaggos_fromhell
07-09-13, 22:44
πλέον δεν άντεξα όπως είδες, πήρα το vigor...

Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να διαθέσω τόσα λεφτά για ρούτερ. Αλλά αυτό το συγκεκριμένο είναι γεμάτο bugs. Πριν από αυτό το πρόβλημα είχα αντιμετωπίσει τεράστια θέματα με το ασύρματο που τελικά επιλύθηκαν με απενεργοποίηση του anti-hacking protection. Ένας θεός ξέρει τι άλλο πρέπει να ρυθμίσουμε για να παίζει σωστά.....

ThReSh
07-09-13, 22:52
δοκίμασε να ζητήσεις άλλο από Wind, δεν το έκανα γιατί είχα σκοπό έτσι κι αλλιώς να πάρω το Vigor :p

vaggos_fromhell
07-09-13, 23:06
Ίσως το δοκιμάσω. Αυτό που με τρελαίνει πάντως είναι ότι στο λάπτοπ δεν έχω θέμα. Εσύ ήσουν συνδεδεμένος ασύρματα ή ενσύρματα;

christakoss
11-09-13, 20:10
Τίποτα νεότερο;
Αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα σε skype και oovoo ενσύρματα.Στο λάπτοπ πάντως δεν έχω θέμα.

ThReSh
11-09-13, 20:35
Ίσως το δοκιμάσω. Αυτό που με τρελαίνει πάντως είναι ότι στο λάπτοπ δεν έχω θέμα. Εσύ ήσουν συνδεδεμένος ασύρματα ή ενσύρματα;

ενσύρματα κλασικά...

vaggos_fromhell
11-09-13, 21:21
Τίποτα νεότερο;
Αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα σε skype και oovoo ενσύρματα.Στο λάπτοπ πάντως δεν έχω θέμα.

Τίποτα δυστυχώς. Πήρα τηλέφωνο στη Wind και θα μου στείλουνε άλλο ρούτερ αλλά σιγά μην αλλάξει τίποτα. Πρέπει να τους ενημερώσουμε ότι υπάρχει αυτό το θέμα.

christakoss
11-09-13, 21:21
Τίποτα δυστυχώς. Πήρα τηλέφωνο στη Wind και θα μου στείλουνε άλλο ρούτερ αλλά σιγά μην αλλάξει τίποτα. Πρέπει να τους ενημερώσουμε ότι υπάρχει αυτό το θέμα.

Το ίδιο θα σου στείλουν;Ποιο το νόημα;

vaggos_fromhell
11-09-13, 21:22
Το ίδιο θα σου στείλουν;Ποιο το νόημα;

Ακριβώς αυτό. Αφου δεν παρέχουν άλλο ρούτερ ποιός ο λόγος.

christakoss
11-09-13, 21:29
Ακριβώς αυτό. Αφου δεν παρέχουν άλλο ρούτερ ποιός ο λόγος.

Μπέρδεμα η κατάσταση.Θα χτυπήσω κ εγώ ένα τηλεφωνάκι στην τεχνική υποστήριξη.

vaggos_fromhell
11-09-13, 21:41
Μπέρδεμα η κατάσταση.Θα χτυπήσω κ εγώ ένα τηλεφωνάκι στην τεχνική υποστήριξη.

Χτύπα μπας και βρούμε ακρή. Αν και πιστεύω καλύτερα είναι να τους στείλεις e-mail με το link αυτού του θέματος όπως είχα προσπαθήσει και γω.

- - - Updated - - -

Μόλις τώρα βλέπω ότι το link Επικοινωνία στο site έχει πέσει!

Machete
14-09-13, 11:48
Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με το Skype..

christakoss
14-09-13, 13:32
Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με το Skype..

Συνδέεσαι ενσύρματα?

Machete
16-09-13, 13:00
Συνδέεσαι ενσύρματα?

Ναι, θες να κάνω ένα τσεκ με wifi ?

RASTAVIPER
16-09-13, 13:49
Ναι, θες να κάνω ένα τσεκ με wifi ?

Μάλλον δεν χρειάζεται.
Ασύρματα δεν έχουν οι περισσότεροι πρόβλημα έτσι και αλλιώς, όπως και εγώ.

bobis
30-10-13, 16:37
Μάλλον δεν χρειάζεται.
Ασύρματα δεν έχουν οι περισσότεροι πρόβλημα έτσι και αλλιώς, όπως και εγώ.

E και εγώ είχα παλιά παρόμοιο πρόβλημα (δείτε σχετικό νήμα) , με αποσυνδέσεις από το dod.gr

Πήρα το zyxel και ησύχασα από τότε....

christakoss
22-11-13, 01:34
Vago τελικά έγινε αντικατάσταση του εξοπλισμού;Αν ναι άλλαξε τίποτα ή τα ίδια;

vaggos_fromhell
22-11-13, 14:00
Vago τελικά έγινε αντικατάσταση του εξοπλισμού;Αν ναι άλλαξε τίποτα ή τα ίδια;

Ναι μου στείλανε καινούργιο εξοπλισμό, το ίδιο ακριβώς μοντέλο βέβαια, και δεν άλλαξε κάτι. Οπότε έχω συμβιβαστεί με το πρόβλημα.

vaggos_fromhell
09-12-13, 23:13
Αρχίσανε να δίνουν άλλο μοντέλο επιτέλους. Συγκεκριμένα το ZTE ZXHN H168N όπως φαίνεται και στην σελίδα τους παρακάτω. Εγώ προσωπικά πήρα και ζήτησα να μου το στείλουν για να δούμε.

http://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/statheri-internet/upostirizomenos-exoplismos/

christakoss
10-12-13, 00:17
Αρχίσανε να δίνουν άλλο μοντέλο επιτέλους. Συγκεκριμένα το ZTE ZXHN H168N όπως φαίνεται και στην σελίδα τους παρακάτω. Εγώ προσωπικά πήρα και ζήτησα να μου το στείλουν για να δούμε.

http://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/statheri-internet/upostirizomenos-exoplismos/

Θα στο αντικαταστήσουν δηλαδή ή το παίζαν δύσκολοι;

vaggos_fromhell
10-12-13, 00:25
Θα στο αντικαταστήσουν δηλαδή ή το παίζαν δύσκολοι;

Τι να σου πω θα δείξει πάντως έγινε προώθηση του αιτήματος και ανέφερα τα προβλήματα που είχα και με τα 2 ρούτερ που μου χανε στείλει. Οπότε το λογικό είναι να μου το δώσουνε.

jim_nut18
10-12-13, 18:33
παντως στο ZXDSL 931WII φταιει το anti-hacking protection
αν το τικαρεις κολλαει η συνδεση και δε μπαινει σε site..
αν το ξετικαρεις δουλευει μια χαρα εκτος απο καποιες εφαρμογες πχ mirc που κανει ping και [10053] Software caused connection abort

vaggos_fromhell
10-12-13, 19:31
παντως στο ZXDSL 931WII φταιει το anti-hacking protection
αν το τικαρεις κολλαει η συνδεση και δε μπαινει σε site..
αν το ξετικαρεις δουλευει μια χαρα εκτος απο καποιες εφαρμογες πχ mirc που κανει ping και [10053] Software caused connection abort

Ακριβώς αυτά που λες. Από τη δική μου εμπειρία δεν είναι σταθερό σε καμία εφαρμογή instant messaging αλλά για κάποιο περίεργο λόγο μόνο μέσω ενσύρματης σύνδεσης. Από wi-fi μια χαρά. Ζήτα να σου δώσουν το νέο μοντέλο εμένα εγκρίθηκε το αίτημα και θα μου το στείλουν. Ελπίζω αυτό να μην έχει τέτοια τραγικά προβλήματα.

jim_nut18
10-12-13, 20:07
ειμαστε σιγουροι οτι δουλευει ομως?

vaggos_fromhell
10-12-13, 20:21
ειμαστε σιγουροι οτι δουλευει ομως?

Μένει να το δούμε. Πάντως το ίδιο ακριβώς μοντέλο δίνει η HOL και δεν έχω ακούσει κάτι.

christakoss
18-12-13, 13:08
Μένει να το δούμε. Πάντως το ίδιο ακριβώς μοντέλο δίνει η HOL και δεν έχω ακούσει κάτι.

Vaggo παρέλαβες το νέο μοντέλο;

vaggos_fromhell
18-12-13, 18:24
Vaggo παρέλαβες το νέο μοντέλο;

Όχι ακόμα. Μου στείλανε από λάθος το μοντέλο που δίνουνε για adsl οπότε περιμένω να στείλουν το σωστό τώρα. Λογικά μεχρι το τέλος της βδομάδας θα το έχω οπότε θα γράψω εντυπώσεις.

christakoss
19-12-13, 01:59
Όχι ακόμα. Μου στείλανε από λάθος το μοντέλο που δίνουνε για adsl οπότε περιμένω να στείλουν το σωστό τώρα. Λογικά μεχρι το τέλος της βδομάδας θα το έχω οπότε θα γράψω εντυπώσεις.

Ωραία.Αναμένουμε τότε. :)

vaggos_fromhell
21-12-13, 18:16
Παρέλαβα το ρούτερ και από την μέχρι τώρα χρήση μισής ημέρας μπορώ να πω ότι δεν έχω βρεί κανένα πρόβλημα. Πέρα από το Skype που δουλέυει απροβλημάτιστα νιώθω ότι το browsing και γενικά το ίντερνετ είναι αισθητά πιο γρήγορο. Προτείνω να το ζητήσει όποιος έχει θέμα με το παλιό.

christakoss
21-12-13, 18:52
Παρέλαβα το ρούτερ και από την μέχρι τώρα χρήση μισής ημέρας μπορώ να πω ότι δεν έχω βρεί κανένα πρόβλημα. Πέρα από το Skype που δουλέυει απροβλημάτιστα νιώθω ότι το browsing και γενικά το ίντερνετ είναι αισθητά πιο γρήγορο. Προτείνω να το ζητήσει όποιος έχει θέμα με το παλιό.

Ωραία.Ευχαριστούμε για το feedback vaggo.:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.