PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ



pantnt30
15-08-13, 19:06
καλησπέρα παιδιά..
λύστε μου μια απορία γιατί αυτοί απο το ΟΤΕ θα με σκάσουν
απέχω απο το κόμβο της Καλλιθέας (Ιπποδρόμου) ακριβώς 1 km.
τα στοιχεία μου είναι τα παρακάτω και με έχουν κλειδωμένο στα 12 Mbps
για τον λόγο δεν μπορούν να με συγχρονίσουν παραπάνω.
Υπάρχει κάποια λύση

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.006 / 12.984

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 995 / 12.031

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 6,77 / 30,89

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 15,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 11,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 120 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 589.818 / 0

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.006 / 12.984

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 995 / 12.031

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 6,77 / 30,89

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 15,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 11,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 120 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 589.818 / 0

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.006 / 12.984

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 995 / 12.031

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 6,77 / 30,89

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 15,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 11,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 120 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 589.818 / 0

κλειδωμένος στα 12DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.006 / 12.984

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 995 / 12.031

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 6,77 / 30,89

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 15,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 11,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 120 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 589.818 / 0
κλειδωμένος στα 12 DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.006 / 12.984

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 995 / 12.031

Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 6,77 / 30,89

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 15,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11,5 / 11,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 120 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 589.818 / 0

HackFreak
15-08-13, 20:48
Τα στατιστικά της γραμμής μου φαίνονται μια χαρά εκτός από το loss of signal, που είναι κάμποσο, στην δική σου μεριά(local). Δοκίμασες να τσεκάρεις τα φιλτράκια/splitter, και τα τηλέφωνα;

pantnt30
15-08-13, 22:51
σε ευχαριστώ για την απάντηση
ο τεχνικός που είχε έρθει στο σπίτι τα τσεκαρε
και ρωτώντας τον δεν μπορεί να ανέβει η ταχύτητα, μου απήντησε πως δεν μπορεί να συγχρονίσει παραπάνω.
υπάρχει κάτι που μπορω να ζητήσω απο το οτε

weather1967
16-08-13, 02:02
Με 15 db down line attenuation ,επρεπε να ειχες παραπανω max bandwidth

Eγω με 24 db attenuation εχω max bandwith 15 mbps ,αλλα με εχουν κλειδωσει (με δικη μου παρότρυνση γιατι θελω να σερφαρω χωρις αποσυνδεσεις και προβληματα και ας ειναι 2-3 mbps χαμηλοτερη η ταχυτητα) στα 12 mbps και interleaved γιατι ειχα αποσυνδεσεις.
Αν δεν παιζεις παιχνιδια και δεν εχεις αναγκη τα μικροτερα ping ,μπορεις να πεις να σε βαλουν profeel interleaved κερδιζεις λιγο σε ταχυτητα και ειναι πιο σταθερη η γραμμη,εκτος αν εισαι ηδη interleaved γιατι βλεπω να εχεις snr margin 11 στο download

Bεβαια οπως ειπε και ο παραπανω συμφορουμιτης εχεις αρκετα loss of signal

pantnt30
16-08-13, 10:15
καλημέρα weather1967 και σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.
όμως θα μου επιτρέψεις να σου πώ πως δεν έχω τις γνώσεις σου.
αν έχεις την καλοσύνη εξήγησέ με τι σημαίνει αν είμαι profeel interleaved ή interleaved.
οχι.... με παιχνίδια δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα..... οπότε τι ακριβώς να ζητούσα απο το ΟΤΕ
σε ευχαριστώ και πάλι

weather1967
16-08-13, 10:37
καλημέρα weather1967 και σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.
όμως θα μου επιτρέψεις να σου πώ πως δεν έχω τις γνώσεις σου.
αν έχεις την καλοσύνη εξήγησέ με τι σημαίνει αν είμαι profeel interleaved ή interleaved.
οχι.... με παιχνίδια δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα..... οπότε τι ακριβώς να ζητούσα απο το ΟΤΕ
σε ευχαριστώ και πάλι

Καλημερα pantnt30
Διαβασε εδω τις διαφορες fastpath με interleaved

http://www.adslgr.com/forum/threads/45837-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-Fast-Path-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-Interleave

Mπορεις να πεις οτι για το line attenuation σε db που εχεις ,εχεις μικρο max bandwidth ,αν το προβλημα δεν ειναι απο μερια τους,τοτε θα πρεπει να κοιταξει καποιος ειδικος ηλεκτρολογος η τεχνικος δικτυων την δικια σου γραμμη αν ειναι οκ (με δικα σου εξοδα φυσικα,ο ΟΤΕ δεν εχει καμμια δουλεια απο τον κατανεμητη της πολυκατοικιας μεχρι την μπριζα του ρουτερ σου) , που ειναι απο τον κατανεμητη της πολυκατοικιας που μενεις μεχρι την μπριζα που εχεις το ρουτερ σου.
Απλα ρωτησε στον οτε σε τι profeel εισαι,αν σου πουν fastpath πες τους να σε γυρισουν σε interleaved ,εφοσον δεν παιζεις παιχνιδια δεν εχεις προβλημα,γινεται πιο σταθερη η γραμμη και κερδιζεις και 1-2 mbps στο download.

malawi
16-08-13, 11:18
Η γραμμη σου φιλε μου ειναι ειναι πολυ καλη συμφωνα με τα στατιστικα σου... Μου φαινεται σε εβαλαν σε 12αρι προφιλ ψαχνοντας απλα την ευκολη λυση και προσπαθωντας να βολεψουν τους εαυτους τους... Κοινως να μην ξανασχοληθουν μαζι σου!!! Σαφως κ η γραμμη σου εχει μεγαλυτερες δυνατοτητες...

Μην τρελαθουμε κιολας!!!

pantnt30
16-08-13, 12:06
σας ευχαριστώ παιδιά για τον χρόνο σας
αλλά πως βγάζεις άκρη???????
για να σας πώ και το ανέκδοτο!!!!!!
πρίν έρθει ο τεχνικός και μετά απο πολλές φασαρίες στο 13888 με ρωτήσανε,
όσο με είχανε κλειδωμένο στα 6 αν επιθυμώ μεγαλύτερη ταχύτητα ενω τους πληρωνω για 24

sdikr
16-08-13, 12:13
η γραμμή όπως βλέπεις σου αναφέρει το MAX το οποίο είναι στα 12, αν απλά ήταν κλείδωμα απο τον ΟΤΕ το μαξ θα έλεγε παραπάνω.
Έτσι όπως είναι η γραμμή σου αυτή την στιγμή μόνο 12 δίνει, με λίγα λόγια έχει πρόβλημα η γραμμή, τσέκαρε λίγο τα δικά σου (καλώδια μέσα στο σπίτι, πρίζες κλπ) αλλά μάλλον το πρόβλημα είναι ποιο μετά.

malawi
16-08-13, 12:25
Αν χαμηλωσουν λιγο το margin που του το εχουν θεοψηλα τοτε ισως το παιδι να δει μια ασπρη μερα...

Με τετοιο attenuation επρεπε για πλακα να κλειδωνε γυρω στο 16-17

Με att στο 22 κλειδωνω στα 13

sdikr
16-08-13, 12:36
Αν χαμηλωσουν λιγο το margin που του το εχουν θεοψηλα τοτε ισως το παιδι να δει μια ασπρη μερα...

Με τετοιο attenuation επρεπε για πλακα να κλειδωνε γυρω στο 16-17

Με att στο 22 κλειδωνω στα 13


Ναι σε κατάσταση εργαστηρίου θα έπρεπε να κλειδώνει τόσο, δεν είναι όμως όλες οι γραμμές σε τέτοιες καταστάσεις

malawi
16-08-13, 12:49
Σωστα... Γι αυτο και υπαρχουν τα στατιστικα της γραμμης που δειχνουν τι γινεται με τη συγκεκριμενη γραμμη... Η εξασθενηση της ειναι παααααρα πολη καλη για αυτο που ειναι κλειδωμενος ο ανθρωπος....

Ειδικα το 12031 που πιανει , δειχνει ξεκαθαρο κλειδωμα του οτε σε 12αρι προφιλ... (Το εχω σπουδασει το 12αρι προφιλ)

Αν τον αφηναν ελευθερο θα ανεβαινε η ταχυτητα και το margin θα κλειδωνε απο μονο του στο οριο του οτε, το 9

sdikr
16-08-13, 12:53
Σωστα... Γι αυτο και υπαρχουν τα στατιστικα της γραμμης που δειχνουν τι γινεται με τη συγκεκριμενη γραμμη... Η εξασθενηση της ειναι παααααρα πολη καλη για αυτο που ειναι κλειδωμενος ο ανθρωπος....

Ειδικα το 12031 που πιανει , δειχνει ξεκαθαρο κλειδωμα του οτε σε 12αρι προφιλ... (Το εχω σπουδασει το 12αρι προφιλ)

Αν τον αφηναν ελευθερο θα ανεβαινε η ταχυτητα και το margin θα κλειδωνε απο μονο του στο οριο του οτε, το 9

Τότε το max attainable θα είχε άλλο νούμερο, όπως βλέπεις όμως δεν έχει

pantnt30
16-08-13, 13:15
Εχω μπλέξει με γνώστες ..... γνώσεις που δεν διαθέτω και με προβληματίζετε
Πέστε μου πώς και με ποιον τρόπο απαιτώ απο τον ΟΤΕ καλύτερη ταχύτητα
όλοι μας γνωρίζουμε πως δεν βγάζουμε άκρη εύκολα με αυτούς

sdikr
16-08-13, 13:18
Εχω μπλέξει με γνώστες ..... γνώσεις που δεν διαθέτω και με προβληματίζετε
Πέστε μου πώς και με ποιον τρόπο απαιτώ απο τον ΟΤΕ καλύτερη ταχύτητα
όλοι μας γνωρίζουμε πως δεν βγάζουμε άκρη εύκολα με αυτούς


Δύσκολα θα βρεις ακρή με τον ΟΤΕ, συγχρονίζεις στα 12

malawi
16-08-13, 13:26
Τότε το max attainable θα είχε άλλο νούμερο, όπως βλέπεις όμως δεν έχει

Αυτο θεωρω πως ειναι ενα απο τα μαγικα ξορκια του οτε, που μονο αυτος γνωριζει και μπορει να λυσει:rofl:

HackFreak
16-08-13, 13:32
Όντως αν πέσει το Margin ίσως δεί μια μικρή διαφορά στην ταχύτητα. Το θέμα είναι ότι με αυτό το attenuation θεωρητικά μπορεί να φτάσει στα περίπου 22 MBit.
Αλλά έχει πολλά signal errors η γραμμή. Πρέπει να υπάρχει κάποιο θέμα τοπικά(καλώδιο, κάποια πρίζα κτλπ)

deniSun
16-08-13, 16:02
Κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα είναι καλωδιακό.
Αν είναι στην δική σου μεριά μπορεί να διορθωθεί με αλλαγή ζεύγους καλωδίου από τις ρεγκλέτες της πολυκατοικίας έως την μπρίζα του διαμερίσματος.
Αν είναι από την μεριά του ΟΤΕ, από τις ρεγκλέτες έως το κέντρο, δεν μπορείς να κάνεις κάτι ούτε να ζητήσεις κάποια αλλαγή.
Το καλύτερο είναι να μας δώσεις ένα διάγραμμα από προγράμματα πχ dmt από ρούτερ που το υποστηρίζουν.
Εκεί μπορεί να φανεί το είδος του προβλήματος.

pantnt30
16-08-13, 18:22
Κατά πάσα πιθανότητα το πρόβλημα είναι καλωδιακό.
Αν είναι στην δική σου μεριά μπορεί να διορθωθεί με αλλαγή ζεύγους καλωδίου από τις ρεγκλέτες της πολυκατοικίας έως την μπρίζα του διαμερίσματος.
Αν είναι από την μεριά του ΟΤΕ, από τις ρεγκλέτες έως το κέντρο, δεν μπορείς να κάνεις κάτι ούτε να ζητήσεις κάποια αλλαγή.
Το καλύτερο είναι να μας δώσεις ένα διάγραμμα από προγράμματα πχ dmt από ρούτερ που το υποστηρίζουν.
Εκεί μπορεί να φανεί το είδος του προβλήματος.

α) τη διόρθωση η έλεγχο απο τις ρεγκλέτες της πολυκατοικίας έως το διαμέρισμα ποιος το κάνει
β) τι εννοείς διάγραμμα απο dmt του ρουτερ

τούρερ που έχω ειναι thomson 588

deniSun
16-08-13, 21:31
α) τη διόρθωση η έλεγχο απο τις ρεγκλέτες της πολυκατοικίας έως το διαμέρισμα ποιος το κάνει
β) τι εννοείς διάγραμμα απο dmt του ρουτερ

τούρερ που έχω ειναι thomson 588

Για το (α) ένας ηλεκτρολόγος αρκεί για να σου τραβήξει νέο καλώδιο (utp)
Για το (β) μάλλον εννοείς 585. Κατέβασε το dmt tool για το συγκεκριμένο μοντέλο και δώσε μας σε screen shot (το υποστηρίζει) το διάγραμμα που θα σου δώσει.

baskon
17-08-13, 11:05
Μιας και εχω μια ακριβως ιδια γραμμη ας πω και τη δικη μου εμπειρια.
Ξεκινησα στα 17,πηγα στα 15 και κάποια στιγμή η ταχυτητα επεσε και αλλο και εμφανιστηκαν πολλά λάθη (όπως στη δική σου γραμμη). Πειραξαν προφίλ,αλλάξαν πορτα στο dslam ,ηρθαν στη γειτονια και τίποτα..
Στο τελος τους ειπα ότι το γειτονικό box από το οποιο περναει η γραμμη ειναι σαπιο με ανοιχτο καπακι και οτι θελω να μου το αλλαξουν. Πηγα και σε καταστημα και εκανα αιτηση.
Μετα απο κανα μηνα αλλαξαν το κουτακι απο το οποιο παιρνουμε γραμμη 4-5 σπιτια στη γειτονια, τα λαθάκια εκμηδενιστηκαν και η ταχυτητα ανεβηκε καπως. Εφτασε τα 13 Mbps και με χαμηλωμα του snr απο το ρουτερ παει μεχρι 16 χωρις αποσυνδεσεις..
Με αλλα λογια η γραμμή ακομα και 10 attenuation να εχει αν καπου εχει ενα ψιλομπαλωματακι μπορει να συγχρονιζει χαμηλα.
Για να βγαλεις άκρη θα πρέπει : 1. Να επιμεινεις με τις βλάβες
2. Να ζητησεις συγκεκριμένα κατι γιατι αν περιμενεις να το κανουν απο μονοι τους σωθηκες. Κανε εναν οπτικο ελεγχο του καλωδιου σου απο που περναει και αν βλεπεις κατι περιεργο ζητα τους να το αλλαξουν. Επισης ζητα αλλαγη ζευγους.
3. Για το προφιλ που λεμε τοση ωρα μπορεις απλα να ζητησεις απο το τεχνικο τμημα να σε γυρισουν στο default profil (ξεκλειδωτο) και θα το κανουν.. Βεβαια οπως βλεπω την γραμμη σου αυτη τη στιγμή δε συμφέρει γιατι εχεις αρκετα λαθή στις κατηγοριες που μετρανε (loss of frame Κλπ). Αρα το βασικο προβλημα ειναι αυτό, το οποιο και πρεπει να επιλυθει πρωτα πριν γινει οποιαδηποτε αλλαγη στο προφιλ.

jockae
21-08-13, 11:33
και μενα λεει

Downstream Upstream
SNR Margin
:
8.4 20.9 db
Line Attenuation
:
17.6 11.7 db
Data Rate
:
8015 1023 kbps
POWER
:
14.3 14.3 dbm
CRC
:
28 0

και εχω πετυχει και Line Attenuation 10.6 αλλα και παλι στα 7-8 ημουνα
κανονικα λεει θα επρεπε να πιανω πανω απο 20
δεν εχω παρει βεβαια τον οτε τηλεφωνο..αν παρω θα βγει καμια ακρη ή τσαμπα?

lazarefa
02-10-13, 00:03
Σήμερα που μετά από πολύ καιρό (μήνες) άνοιξα το μενού του μόντεμ (speedtouch 585v6) και είδα τις ταχύτητες που κλειδώνει, έπαθα ένα μικρό σοκ. Εκεί που τα τελευταία 2-3 χρόνια έπαιζα στα 14-14,5 Mbps σήμερα είμαι στα 8...Στο δε upload 920...
Η συγκεκριμένη γραμμή με το ίδιο μόντεμ, τις καλές εποχές του adsl (2008) είχε δώσει μέχρι και 20Mbps...
Τι έγινε βρε παιδιά; Γιατί τέτοια υποβάθμιση; Τα στατιστικά της γραμμής είναι τα παρακάτω:

Uptime: 0 days, 0:00:07
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 920 / 9.928
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 920 / 8.119
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 6,00 / 1,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 18,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 9,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 25 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 3 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 1 / 0
FEC Errors (Up/Down): 15.380 / 0
CRC Errors (Up/Down): 15.380 / 0
HEC Errors (Up/Down): 135.672 / 0

Η περιοχή μου είναι Παλατάκι Χαιδαρίου (από πλευρά Φαβιέρου). Πήρα στις βλάβες ΟΤΕ όπου από τα λεγόμενα του τεχνικού κατάλαβα ότι δεν υπάρχει θέμα με τυχόν βλάβη γραμμής και ότι λογικά κάπου εκεί είναι το μάξιμουμ. Στα λεγόμενά μου πως είναι δυνατόν με τέτοιο line attenuation να έχω τέτοιο μέγιστο, έκανε τον κινέζο...
Πως σας φαίνονται όλα αυτά; να ετοιμάζομαι για αλλαγή παρόχου; Από την περιοχή που μένω έχει κανένας φίλος εμπειρία από ταχύτητες ΟΤΕ και εναλλακτικών;
Ευχαριστώ
Λάζαρος

deniSun
02-10-13, 08:37
Σήμερα που μετά από πολύ καιρό (μήνες) άνοιξα το μενού του μόντεμ (speedtouch 585v6) και είδα τις ταχύτητες που κλειδώνει, έπαθα ένα μικρό σοκ. Εκεί που τα τελευταία 2-3 χρόνια έπαιζα στα 14-14,5 Mbps σήμερα είμαι στα 8...Στο δε upload 920...
Η συγκεκριμένη γραμμή με το ίδιο μόντεμ, τις καλές εποχές του adsl (2008) είχε δώσει μέχρι και 20Mbps...
Τι έγινε βρε παιδιά; Γιατί τέτοια υποβάθμιση; Τα στατιστικά της γραμμής είναι τα παρακάτω:

Uptime: 0 days, 0:00:07
DSL Type: G.992.5 annex A
Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 920 / 9.928
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 920 / 8.119
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 6,00 / 1,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 7,5 / 18,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 9,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 25 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 3 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 1 / 0
FEC Errors (Up/Down): 15.380 / 0
CRC Errors (Up/Down): 15.380 / 0
HEC Errors (Up/Down): 135.672 / 0

Η περιοχή μου είναι Παλατάκι Χαιδαρίου (από πλευρά Φαβιέρου). Πήρα στις βλάβες ΟΤΕ όπου από τα λεγόμενα του τεχνικού κατάλαβα ότι δεν υπάρχει θέμα με τυχόν βλάβη γραμμής και ότι λογικά κάπου εκεί είναι το μάξιμουμ. Στα λεγόμενά μου πως είναι δυνατόν με τέτοιο line attenuation να έχω τέτοιο μέγιστο, έκανε τον κινέζο...
Πως σας φαίνονται όλα αυτά; να ετοιμάζομαι για αλλαγή παρόχου; Από την περιοχή που μένω έχει κανένας φίλος εμπειρία από ταχύτητες ΟΤΕ και εναλλακτικών;
Ευχαριστώ
Λάζαρος

Έχεις πολλά hec errors.
Κάποιο πρόβλημα έχει η γραμμή από την δική σου πλευρά.
Κάνε έναν καλωδιακό έλεγχο.

Nikiforos
02-10-13, 10:54
καλημερα! υποψην πως αν πχ στην πολυκατοικια μας βαλουν και αλλοι Internet (ειδικα αν εχουν ISDN γραμμη) τοτε μειωνεται το δικο μας λογω παρεμβολων στο ζευγος! σε αυτο δυστυχως και εμεις δεν φταιμε αλλα ουτε ο ΟΤΕ! ειδικα οταν λετε μερικα απο μερικα χρονια....σιγουρα 100% αυτο φταιει. Μπορειτε να ζητησετε αλλαγη ζευγους απο κατανεμητη μεχρι την πολυκατοικια σας (εμενα το εχουν κανει 2 φορες), δεν θα αρνηθει κανεις να το κανει! υπαρχουν ζευγαρια ελευθερα και μπορουν να τα αλλαξουν, αν ειστε τυχεροι και ειναι ο παραπανω λογος θα διορθωθει ευκολα το προβλημα. Δεν σημαινει παντα οτι φταιει αυτο, πχ μπορει να εχουν φαει τα ποντικια!!!! ναι εχει γινει πολλες φορες! το υπογειο καλωδιο απο τον δρομο μεχρι τον κατανεμητη σας! αυτα που λεω τα ξερω απο φιλαρακι που ειναι τεχνικος ADSL στον ΟΤΕ και ειναι παρα παρα πολυ συχνες βλαβες. Σε περιπτωση που αλλαξετε παροχο οχι μονο θα φτιαξει αλλα μπορει να ειναι χειροτερα μετα! πρωτα σιγουρευτειτε τι φταιει! αλλιως μετα ο ενας παροχος τα δειχνει στον αλλον και δεν θα γινει ποτε τιποτα!
να και τα δικα μου τελεια στατιστικα! απο βλαβη στο καλωδιο κατω απο το υπογειο και ειναι χωμενο κατω απο μπετο και μαρμαρα! αντε βγαλε ακρη!
επισης αν εχετε fast path σε interleaved παει 2MBPS παραπανω! εμενα πηγε πανω απο 10 αλλα θελω fast path!



adslphxcmd: ADSL driver and PHY status
Status Showtime
Channel: Fast, Upstream rate = 935 Kbps, Downstream rate = 7265 Kbps
Link Power State: L0
Mode: ITU G.992.5(ADSL2PLUS)
Channel: Fast
Line Status: No Defect
Training Status: Showtime
Down Up
SNR (dB): 7.9 9.9
Attn (dB): 34.9 18.8
Pwr (dBm): 18.2 11.3
Max(Kbps): 7968 1012
Rate (Kbps): 7265 935
Intl Depth: 1 1
G.dmt framing
R: 0 0
S: 0 0
D: 0 0
ADSL2 framing

lazarefa
04-10-13, 21:55
Σήμερα το πρωί, την ώρα που απουσίαζα από το σπίτι όντας στη δουλεια μου, με πήραν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ. Μου είπαν πως έχει έρθει τεχνικό συνεργείο στο σπίτι και θα ελέγξουν για βλάβη...Εν τω μεταξύ, τους ενημέρωσα ότι είχα αφήσει ανοιχτό το μόντεμ..
Μετά από καμιά ώρα με ξαναπήρε ένας τεχνικός, ο οποίος μου είπε ότι βάζοντας μόντεμ στον πίνακα (κατανεμητή) της πολυκατοικίας, βλέπει να συνδέεται γύρω στα 14Mbps. Μετά από αυτό, μου ανέφερε ότι ή κάποιο πρόβλημα υπάρχει στο μόντεμ που δουλεύω, οπότε να δοκιμάσω με άλλο μόντεμ, ή ότι κάποιο πρόβλημα παίζει με την καλωδίωση από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα.
Το απόγευμα δοκίμασα με άλλο εφεδρικό μόντεμ που έχω, και στις 2 τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού (εκ των οποίων η μια είναι μόνιμα χωρίς συνδεμένη συσκευή) και διαπίστωσα περίπου τις ίδιες ταχύτητες κλειδώματος ADSL με το αρχικό μόντεμ...Περί τα 8 Mbps download και 865kbps upload...
Οπότε, λογικά κάτι παίζει με τη γραμμή του τηλεφώνου...
Το ερώτημα είναι, τι μπορεί να είναι αυτό, και πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να το ανακαλύψω...Επίσης, σε περίπτωση που χρειασθεί εντος του διαμερίσματος, αλλαγή καλωδίωσης τηλεφώνου, πόσο απλή-πολύπλοκη είναι η διαδικασία;
Ευχαριστώ...

HackFreak
04-10-13, 22:56
Σήμερα το πρωί, την ώρα που απουσίαζα από το σπίτι όντας στη δουλεια μου, με πήραν τηλέφωνο από τον ΟΤΕ. Μου είπαν πως έχει έρθει τεχνικό συνεργείο στο σπίτι και θα ελέγξουν για βλάβη...Εν τω μεταξύ, τους ενημέρωσα ότι είχα αφήσει ανοιχτό το μόντεμ..
Μετά από καμιά ώρα με ξαναπήρε ένας τεχνικός, ο οποίος μου είπε ότι βάζοντας μόντεμ στον πίνακα (κατανεμητή) της πολυκατοικίας, βλέπει να συνδέεται γύρω στα 14Mbps. Μετά από αυτό, μου ανέφερε ότι ή κάποιο πρόβλημα υπάρχει στο μόντεμ που δουλεύω, οπότε να δοκιμάσω με άλλο μόντεμ, ή ότι κάποιο πρόβλημα παίζει με την καλωδίωση από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα.
Το απόγευμα δοκίμασα με άλλο εφεδρικό μόντεμ που έχω, και στις 2 τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού (εκ των οποίων η μια είναι μόνιμα χωρίς συνδεμένη συσκευή) και διαπίστωσα περίπου τις ίδιες ταχύτητες κλειδώματος ADSL με το αρχικό μόντεμ...Περί τα 8 Mbps download και 865kbps upload...
Οπότε, λογικά κάτι παίζει με τη γραμμή του τηλεφώνου...
Το ερώτημα είναι, τι μπορεί να είναι αυτό, και πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να το ανακαλύψω...Επίσης, σε περίπτωση που χρειασθεί εντος του διαμερίσματος, αλλαγή καλωδίωσης τηλεφώνου, πόσο απλή-πολύπλοκη είναι η διαδικασία;
Ευχαριστώ...
Αφού και με το άλλο ρούτερ έχεις τις ίδιες ταχύτητες τότε μάλλον είναι πρόβλημα καλωδίωσης απο τον κατανεμητή μέχρι το σπίτι σου. Αυτό δεν έγκεται στην ευθύνη του ΟΤΕ και θα πρέπει να το κοιτάξει κάποιος ηλεκτρολόγος.

lazarefa
05-10-13, 10:54
Μια λεπτομέρεια (μάλλον όχι και τόσο λεπτομέρεια) που θυμήθηκα εκ των υστέρων. Πριν μερικές μέρες καλώντας από το σταθερό μου ΟΤΕ έναν αριθμό, όταν κάλεσα το νούμερο, δεν ακουγόταν καθόλου ο ήχος καλούντος αλλά απεναντίας ακουγόταν κάποιος θόρυβος από σπίτι (μάλλον) με φωνές κλπ, αμυδρά βέβαια, όχι δυνατά, αλλά ακουγόταν. Δηλαδή σα να κατευθύνθηκε η γραμμή μου σε άσχετη γραμμή ή, πιο πιθανό, σα να μπερδεύτηκε με κάποια άλλη ή επίσης σα να αναπαρήγαγε θορύβους περιβάλλοντος...Αυτό συνέβη 3-4 φορές διαδοχικά που κάλεσα τον ίδιο αριθμό την ίδια μέρα και ώρα.
Πιθανότατα αυτό να σχετίζεται και με τα προβλήματα ταχυτήτων συγχρονισμού του adsl που προανέφερα.
Πέραν του προφανούς, να ξαναδηλώσω βλάβη στον ΟΤΕ για έλεγχο σε σχέση με τα νέα δεδομένα, υπάρχει κάποια σκέψη αν αυτά τα συμπτώματα μπορεί να προέρχονται μετά από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας στη διαδρομή του καλωδίου προς το διαμέρισμά μου ή αν πιθανότατα προέρχονται στη διαδρομή από το ΚΑΦΑΟ προς τον κατανεμητή;
Ευχαριστώ

@ ADSLgr.com All rights reserved.