PDA

Επιστροφή στο Forum : έχετε κάποιο adsl modem/router και ξέρετε να το ρυθμίζετε;



Σελίδες : [1] 2

sdikr
09-07-04, 20:27
ΤΟΤΕ σας χρειαζόμαστε (ουχ σαν το αμερικάνικο uncle sam ακούγεται!!)

όποιος μπορεί και έχει τον ελέυθερο χρόνο ας κάνει ένα απλό Howto, βασικές ρυθμίσεις και ΝΑΤ/firewall (αν υπάρχουν) αν είναι δυνατό με screenshots

το μπαλάκι σε εσάς παιδιά!!

edit: συγνώμη για το αι αντί του ε!!
:oops:

cosmos
09-07-04, 20:32
Ανακοίνωση με τη μία!

del_ahmettt
09-07-04, 20:42
πριν γίνει αυτο θα προτεινα να γινει μια πρωτη καταγραφη των ποσων διαφορετικων μοντελων modems/routers που ολοι διαθέτουμε.
Μη βρεθουμε στη θεση να φτιαχτουν 10 ΗΟW To για το ιδιο μοντελο!Οχι οτι ειναι κακό, απλώς νομίζω τζαμπα κόπος είναι!
Ας κανουμε post reply εδω το τί εχει ο καθενας.Ξεκιναω πρώτος:

Efficient Νetworks - Speedstream 5400

cosmos
09-07-04, 20:46
Μπορεί να συνεργαστείτε και ως ομάδες (τα PM βοηθός προς αυτόν τον σκοπό). Ένας για generic setup, ένας για NAT/firewall, άλλος για κάποιο μικρό FAQ κτλ.

potis21
09-07-04, 21:26
Thomson multimedia - Alcatel:

Speedtouch 530 - 530i

Να ανοιξουμε ενα προσωρινό Thread για το κάθε μοντεμ, και να ρίχνουμε πληροφορίες σε αυτο, ωστε με την συνδυασμένη εμπειρία να φτιάξουμε ενα μόνιμο Sticky για το καθένα, με how to's και Guidelines. Προτεινόμενη διάρκεια 2 εβδομαδες για το προσωρινό.

Count me In!!!!

sdikr
09-07-04, 21:28
potis21,


Thomson multimedia - Alcatel:

Speedtouch 530 - 530i

τί περιμένεις;;;;; :D χτύπα το!

potis21
09-07-04, 21:31
Αλλά να μπουν και τα προσωρινά σαν sticky, και να μπουνε στο ADSL hardware κατηγορία.

Εδω θέλουμε κι ενα moderator...

Cosmos, να το ανοιξω?

EvilHawk
09-07-04, 21:44
Τί ρωτάτε φτιάχτε το και στείλτε ένα pm se οποινδήποτε moderator βρίσκεται online όταν θα χρειαστείτε βοήθεια για sticky!

Nuperibo
09-07-04, 22:46
Εγώ μπορώ να γράψω για το zyxel 650Η μετά τις εξετάσεις μου - τελειώνω σε μία εβδομάδα. Είναι σχετικά πολυσυζητημένο μοντέλο οπότε αφενός δεν ξέρω αν το χρειάζεστε και αφετέρου υπάρχουν αρκετά πιο έμπειροι στην αγορά (στο forum ντε!) για να το γράψουν από εμένα! :roll:

Αν μου πείτε προχωράω όμως :wink:

Να πω και κάτι άλλο; Σχετικά με screenshots κλπ, μήπως θα ήταν καλύτερο να κάνουμε το howto σε mht και να ανεβούν κάπου συγκεντρωμένα; Έτσι σε ένα μοναδικό post θα μπορούσε να υπάρχουν links για κάθε μοντέλο ξεχωριστά. Κάθε howto θα είναι ένα μοναδικό αρχείο οπότε θα είναι πολύ ευχρηστό για τους χρήστες. Επίσης, το mht είναι universal format οπότε δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα για κανένα. Τι λέτε;

Slay
09-07-04, 23:33
ΤΟΤΕ σας χρειαζόμαστε (ουχ σαν το αμερικάνικο uncle sam ακούγεται!!)

όποιος μπορεί και έχει τον ελέυθερο χρόνο ας κάνει ένα απλό Howto, βασικές ρυθμίσεις και ΝΑΤ/firewall (αν υπάρχουν) αν είναι δυνατό με screenshots

το μπαλάκι σε εσάς παιδιά!!

edit: συγνώμη για το αι αντί του ε!!
:oops:

εχω σεταρει με επιτυχια τα εξης:

Intracom jetspeed 500i
Zyxel 650-R
Alcatel Speedtouch 530

αν μας πεις πως ακριβως θελεις και τα how to δηλαδη να υπαρχει μια default φορμα και να μην γραφουμε ο καθενας οπως θελει, τοτε κατι μπορω να κανω και εγω.

sdikr
09-07-04, 23:40
εχω σεταρει με επιτυχια τα εξης:

Intracom jetspeed 500i
Zyxel 650-R
Alcatel Speedtouch 530

αν μας πεις πως ακριβως θελεις και τα how to δηλαδη να υπαρχει μια default φορμα και να μην γραφουμε ο καθενας οπως θελει, τοτε κατι μπορω να κανω και εγω.


σκέψου πώς θα το ήθελες εσύ οταν έπιασες για πρώτη φόρα το Modem στα χέρια σου (ή στον web browser)
βασικά, όσο πιο απλά γίνεται, με μερικές φώτο
φιλικα!

Αντε κάντε το πρώτο βήμα!!! :)

sdikr
10-07-04, 02:48
αντε ρε παιδιά!!

έχετε χρόνο μέχρι την δευτέρα, (τότε θα έχω για δοκιμή ένα speedtouch 530i)

:mrgreen:

JohnGR
10-07-04, 02:51
Να κάνω κάτι για το JetSpeed 500; Δεν αξίζει τον κόπο...

sdikr
10-07-04, 02:53
JohnGR,


Να κάνω κάτι για το JetSpeed 500; Δεν αξίζει τον κόπο...


όλα αξίζουν, ! :D

JohnGR
10-07-04, 02:55
sdikr, μόνοι μας μείναμε, το κατάλαβες; :cry:

Άντε, αν δε βαριέμαι θα φτιάξω ένα mini how-to!

sdikr
10-07-04, 02:58
JohnGR,


sdikr, μόνοι μας μείναμε, το κατάλαβες;

Άντε, αν δε βαριέμαι θα φτιάξω ένα mini how-to!

το βλέπω δυστηχως :cry: (δεν έχω ελληνικο word)

ας τους δώσουμε λοιπόν κάτι που θέλουν!!!


άσχετο, δεν ξέχασα το voip!!

JohnGR
10-07-04, 03:01
sdikr για να μη στενοχωριέσαι θα το φτιάξω το FAQ! :mrgreen:

Μην κλαίς άλλο. Μεγάλο παιδί είσαι! :lol:

sdikr
10-07-04, 03:03
sdikr για να μη στενοχωριέσαι θα το φτιάξω το FAQ!

Μην κλαίς άλλο. Μεγάλο παιδί είσαι!


ντροπή!! ουτε τα 28 δεν έφτασα ακόμα!!!

aesir
10-07-04, 10:02
Παρεπιπτόντως να πω οτι παλιά είχα βρει τυχαία στο web να υπάρχει και τρόπος πρόσβασης στο Siemens xpresslink, εχει κάπoια settings που μπορούν να αλλάξουν, αλλά έκτοτε δεν το ξαναβρήκα... ΞohnGR για βάλε το χεράκι σου αν μπορείς... :wink:

aesir
10-07-04, 10:03
sdikr, δεν έχεις ελληνικό διορθωτή στο word εννοείς;

WAntilles
10-07-04, 12:18
1. Είστε περίπου μόνοι, αφού το μοναδικό router για το οποίο θα μπορούσα να φτιάξω κάτι αντίστοιχο, το έκανε ήδη ο sdikr.

2. Να κάνω μία αφελή ερώτηση JohnGR; Γιατί στο How-To για το Siemens προτείνεις PPPoE; Αυτό ποτέ δεν το κατάλαβα βρε παιδιά. Γιατί κάποιοι εδώ μέσα έχουν κυριολεκτικά μανία με το PPPoE αφού έχει:

- μεγαλύτερο overhead
- πιθανώς περισσότερα προβλήματα αφού παίζουν περισσότερες μεταβλητές
- προβληματικός client των XP
- δεν είναι απευθείας σύνδεση. Τόσο καιρό που δεν είχαμε DSL ονειρευόμασταν τις απευθείας μόνιμες συνδέσεις που είχαμε στη δουλειά μας, και τώρα που το έχουμε, βάζουμε PPPoE και ξαναέχουμε έστω και ένα είδος ψευτο-dialing;
- πρέπει να ασχολούμαστε συνέχεια μαζί του
- πρέπει οπωσδήποτε κάποιος υπολογιστής να παίζει το ρόλο του server και να είναι συνέχεια ανοικτός

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.

EvilHawk
10-07-04, 12:19
http://www.adslgr.com/forum/thread7978.html

Επειδή είναι λίγο τεράστιο πηγαίντε να δείτε μήπως υπάρχει κανένα λάθος.
Good Work! Εγινε υπόμνημα! :wink:

EvilHawk
10-07-04, 12:36
How-To για το Siemens προτείνεις PPPoE

Ναι και εγώ στην αρχή μπερδεύτηκα, αλλα δεν τον προτείνει απλα υπάρχει λαθος διατύπωση σε εκέινο το σημείο που αναφέρεται για τίς ρυθμίσεις PPoE!

pelasgian
10-07-04, 12:39
PPPoA/PPPoE έχει βρει κανείς κάνα καλό site που να αναλύει τις διαφορές και να περιγράφει τη λειτουργεία τους; Το μόνο που είδα είναι ότι κάνει ένα επιπλέον encapsulation/tunneling των δεδομένων μέσα σε ένα ethernet frame πριν τα βάλει μέσα στο atm packet(?).

Σε καθαρά εμπειρική βάση, μου δημιουργείται η εντύπωση ότι το PPPoA είναι οριακά πιο γρήγορο και με καλύτερο ping.

the_ar
10-07-04, 12:55
Λοιπόν, εγώ αναλαμβάνω το Zyxel 650R. Πιστεύω ότι θα προλάβω να το τελειώσω σήμερα.

Φιλικά,
Ανδρέας

sdikr
10-07-04, 13:33
sdikr, δεν έχεις ελληνικό διορθωτή στο word εννοείς;

Ναί έγω το αγγλικό το word και απλά δεν έχω καθήσει ακόμα να βάλω profing tools

cosmos
10-07-04, 13:36
Σε καθαρά εμπειρική βάση, μου δημιουργείται η εντύπωση ότι το PPPoA είναι οριακά πιο γρήγορο και με καλύτερο ping.
Σε περισσότερο θεωρητική δες το http://www.adslgr.com/forum/thread1556.html

sdikr
10-07-04, 13:38
JohnGR,

θα σε ρωτούσα πώς έβαλες τις εικόνες με αυτό το τρόπο, αλλά με ένα δεξι κλίκ το κατάλαβα,
μήπως θα πρέπει να ΄ρωτήσεις τους mod's να τις ρίξουν στον server του adslgr;

Πάντως βλέπω οτι το όνομα σου θα αλλάξει πάλι!!! howtogooglejongr!!! :mrgreen:

aesir
10-07-04, 14:01
sdikr, δεν έχεις ελληνικό διορθωτή στο word εννοείς;

Ναί έγω το αγγλικό το word και απλά δεν έχω καθήσει ακόμα να βάλω profing tools

Tα έχεις τα proofing tools?

JohnGR
10-07-04, 16:29
Καλησπέρα σε όλους.

@ WAntilles & EvilHawk: Πείτε μου σας παρακαλώ για το σημείο με Siemens & PPPoE, ώστε να το διορθώσω.

@ sdikr: Σπύρο πήγα να βάλω τις φωτο εδώ, αλλά θα μου έπαιρνε κάτι ώρες. Αν θέλει ο ΚακοΓέρακας να του τις στείλω και να αλλάξω τα image tags στο how-to.

sdikr
10-07-04, 16:54
aesir,


Tα έχεις τα proofing tools?

ναι τα έχω, τωρά πού είναι ....... :shock: είναι πονεμένη ιστορία!! (μετακόμιση βλέπεις!)

zouzouni
10-07-04, 16:56
Πάνω που πήγα να ενημερώσω ότι έχω σχεδόν τελειώσει το Zyxel 650R (μιας κι το είχα κάνει κι στο παρελθόν) είδα το μύνημα του the_ar. :( :sigh:

EvilHawk
10-07-04, 17:58
: Σπύρο πήγα να βάλω τις φωτο εδώ, αλλά θα μου έπαιρνε κάτι ώρες. Αν θέλει ο ΚακοΓέρακας να του τις στείλω και να αλλάξω τα image tags στο how-to.

Μπα και εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα διαφορετικό με τα images, τρείς επιλογές υπάρχουν

να τα κάνετε link απο κάποιο άλλο site
να ανεβάζετε το κάθε γραφικό με το αναλογο κέιμενο σαν ξεχωριστο post :arrow: tip:να να τα κάνετε προσθήκη τα images με την αντίστροφη σειρά απο αυτή που θέλετε να εμφανίζονται (δηλαδή πρώτα το τελευταίο και τελευταίο το πρώτο)
να ανεβάσετε τα images σε κάποιο post και μετά να φτιάξετε τα links να δείχνουν εκεί (αυτό που έκανα και στα how to του folding)!

JohnGR
10-07-04, 18:03
EvilHawk προσπάθησα να κάνω αυτά που λες αλλά μπορούσα να ανεβάσω μόνο 3 φωτογραφίες σε κάθε post. Θα έπρεπε δηλαδή να κάνω 12 posts και να βάλω στο καθένα τις φωτογραφίες με ανάποδη σειρά (3,2,1 - 6,5,4). Καλά είναι κι έτσι.

Που έχω αναφέρει Siemens & PPPoE; :?:

Pure_
10-07-04, 23:41
Καταρχην καλως ηρθα. Ειπα το 1ο post μου να ειναι συντομο και περιεκτικο...

Μηπως τελειωσε κανεις το Zyxel 650R ; :D

JohnGR
10-07-04, 23:44
Pure_ καλωσήρθες!

Δεν νομίζω να το τελείωσε κανείς, αλλά το δουλεύουν δύο!

Μπορείς να τους στείλεις pm για να συννενοηθείτε.

runnerma
10-07-04, 23:44
Καταρχην καλως ηρθα. Ειπα το 1ο post μου να ειναι συντομο και περιεκτικο...

Μηπως τελειωσε κανεις το Zyxel 650R ; :D

lmao!!!! :lol: :lol: :lol:


Καλώς ήρθες!

del_ahmettt
10-07-04, 23:54
Α!Προς το τελος της αλλης βδομαδας,που θα 'χω τελειώσει με την εξεταστική μου, λεω να φτιαξω και εγω κατι για το Speedstream 5400 , αν και νομιζω οτι ελαχιστους θα ενδιαφέρει...

JohnGR
10-07-04, 23:57
del_ahmettt κι εγώ έφτιαξα για JetSpeed 500 :shock:

Προχώρα το!

NetTraptor
11-07-04, 00:00
Εγώ έχω ένα Jetspeed 500i (Στην Μπουλαπα!!) Έναν Cisco 837… και σύντομα έναν Linksys WAG54G-A μάλλον για το σπίτι σύντομα.

Ότι πεις εσύ αφεντικό

Pure_
11-07-04, 17:44
PS. το ποσο που απαιτει ο ΟΤΕ για εγκατασταση του modem ( οπως βεβαια και ολη η χρεωση για τo internet στην ελλαδα ) ειναι αν μη τι αλλο υπερβολικη και προσωπικα προτιμω να παιδευομαι 45 μερονυχτα για να φτιαξω το modem παρα να τους δωσω 45 € για δουλεια ουτε 45 λεπτων. τουλαχιστον στο τελος θα εχω κερδισει σε γνωσεις και δε θα χρειαζεται να τους φωναζω καθε φορα που θελω να πειραξω κατι... :wink:

sdikr
11-07-04, 18:02
PS. το ποσο που απαιτει ο ΟΤΕ για εγκατασταση του modem ( οπως βεβαια και ολη η χρεωση για τo internet στην ελλαδα ) ειναι αν μη τι αλλο υπερβολικη και προσωπικα προτιμω να παιδευομαι 45 μερονυχτα για να φτιαξω το modem παρα να τους δωσω 45 € για δουλεια ουτε 45 λεπτων. τουλαχιστον στο τελος θα εχω κερδισει σε γνωσεις και δε θα χρειαζεται να τους φωναζω καθε φορα που θελω να πειραξω κατι...

γιατί νομίζεις οτι ο Οτε θα έκανε ρυθμίσεις στον ΝΑΤ κλπ;

σε εμένα (ήταν υποχρεωτική τοτε) όταν ήρθαν, συνδεσαν το Modem στην γραμμή (αντέ βάλανε τον spliter) το δόκιμάσαν με ένα φορητό που έιχαν και φύγαν, μόνος μου το σύνδεσα στον υπολογιστή μόνος μου το σέταρα (κλαψ και μόνος μου το πλήρωσα!! :cry: )

nnn
11-07-04, 23:14
μην κλαις πήρες από το καλό των 250 €.
τώρα θα μου έρθει η τελευταία δόση :evil:
:(

sdikr
11-07-04, 23:21
μην κλαις πήρες από το καλό των 250 €.
τώρα θα μου έρθει η τελευταία δόση

και εγώ θα την πλήρωσω αυτή την εβδομάδα (την τελευταία δόση!)

nnn
11-07-04, 23:55
με την αξιοπιστία οτε με την ταχύτητα ενός jet.

the_ar
12-07-04, 20:37
Καλησπέρα σε όλους. Έχω αναλάβει να φτιάξω ένα how to για το zyxel 650. Είναι έτοιμο (μου λείπουν κάτι ψιλοδιορθώσεις) αλλά επειδή σήμερα δεν προλαβαίνω να ανεβάσω τις εικόνες και να το ποστάρω θα το έχετε αύριο το μεσημέρι.

Φιλικά,
Ανδρέας

Insomniac
20-07-04, 18:51
πριν γίνει αυτο θα προτεινα να γινει μια πρωτη καταγραφη των ποσων διαφορετικων μοντελων modems/routers που ολοι διαθέτουμε.
Μη βρεθουμε στη θεση να φτιαχτουν 10 ΗΟW To για το ιδιο μοντελο!Οχι οτι ειναι κακό, απλώς νομίζω τζαμπα κόπος είναι!
Ας κανουμε post reply εδω το τί εχει ο καθενας.Ξεκιναω πρώτος:

Efficient Νetworks - Speedstream 5400


Φιλε μου εχω το ιδιο...Αν εχεις καταφερει να στησεις ftp με αυτο το modem/router εισαι ο ανθρωπος που χρειαζομαι!!!!! :D :D :D

Insomniac
20-07-04, 19:03
Α!Προς το τελος της αλλης βδομαδας,που θα 'χω τελειώσει με την εξεταστική μου, λεω να φτιαξω και εγω κατι για το Speedstream 5400 , αν και νομιζω οτι ελαχιστους θα ενδιαφέρει...


Μην εισαι σιγουρος...Παλευω για ftp και δεν μπορω να την στησω με αυτο το modem !!!! :twisted: :twisted: :twisted:

lios
01-08-04, 04:15
ρε παιδια αυτι η κολο ip του speedtouch πως αλλαζει απο 10.0.0.138 σε 192.168.0.χχχ
?????????????????????

JohnGR
01-08-04, 12:09
Υπόθεση: Από το μενού IP Addresses αλλάζεις την ΙΡ για το eth0.

@ ADSLgr.com All rights reserved.