PDA

Επιστροφή στο Forum : Adsl Forthnet (in a box) , dynamic ip + Apache port 80



Alarm
06-02-07, 12:43
Καλημερα σας,

Εφτιαξα πριν μερικες ημερες εναν apache server στο linux και θα ηθελα να γνωριζω αν υπαρχει τροπος πανω σε μια Adsl in a box Forthnet , dynamic ip , να χρησιμοποιησω το port 80.
Οσες φορες και αν το εκανα φενεται να ειναι κλειδομενο. Αντιθετα βαζοντας αλλο πορτ , πχ 443,
ολα δουλευουν μια χαρα (δεν μιλαω φυσικα για local ) .

Μηπως κανω εγω κατι λαθως ? Υπαρχει καποιος τροπος να μπορουν χρηστες να μπενουν στον apache χωρις να χρησιμοποιουν καποιο πορτ ?

vangelisg
06-02-07, 13:21
Έχεις router με NAT? Έχεις κάνει forward το Port 80 στο router σου? Τί εννοείς "φαίνεται να είναι κλειδωμένο"? αν χτυπήσεις το IP σου με ένα browser (από το Internet !) τί μήνυμα σου εμφανίζει? (μήπως έχει κάποιο πρόβλημα το Apache Configuration....)

Alarm
06-02-07, 14:24
προφρανως για να αναφερω πως εχω δοκιμασει το πορτ 443, θα γνωριζω οτι πρεπει να γινει port forwarding :)

vangelisg
06-02-07, 14:55
1) OK, αν λοιπόν χτυπήσεις το Server σου με το Dynamic IP σου, απ' έξω με ένα Browser τί μήνυμα παίρνεις (HTTP Error) π.χ. 404, 403, 500 κλπ.?
2) Επίσης λές ότι απαντάει ο Apache στο 443... Έχεις στήσει SSL? δηλ. τον καλείς απ'εξω με https και παίζει?
3) Έχεις δοκιμάσει να βάλεις τον Apache να ακούει σε άλλο port π.χ. 8080 και τις αντίστοιχες ρυθμίσεις στο router ?

vangelisg
06-02-07, 15:05
Επίσης μπορείς να κοιτάξεις το firewall στο linux (iptables) αν αφήνει το port 80. Επίσης Αν έχεις SE Linux (Security Enhanced Linux) enabled, κάντο disabled προσωρινά ώστε να δεις αν παίζεις.
Και φυσικά καλό θα ήταν να ποστάρεις ένα tail από το log του Apache, για να δούμε τί γίνεται όταν το χτυπάς.
(Γενικά δεν ξέρω αν το thread σου ανήκει σε αυτό το Forum, αφού δεν φαίνεται να έχει να κάνει με τη Forthnet αλλά με το configuration)

kuti
06-02-07, 15:10
Δεν ξερω αν βοηθαει αλλα αν δεν αλλαξεις την πορτα 80 που ακουει στο web interface του ροuter δεν νομιζω να παιξει. δοκιμασε να αλλαξεις στον apache την πορτα σε 8080 η αντιστροφα το webinterface σε 8080 και τον server σε 80:hmm:

Alarm
06-02-07, 15:23
1) το σφαλμα οταν παω να ανοιξω την σελιδα με πορτ 80 ειναι πως δεν μπορει να συνδεθει καν και και κανει πια time out.

2) εχω στημενο SSL , αλλα δεν το χρησιμοποιο για τον apache, τρεχει σε κανονικο http. Το SSL το χρησιμοποιω για το webmin και μονο.

3) εχω βαλει τον apache να ανοιγει στο πορτ 443, και ανοιγει χωρις κανενα απολυτος προβλημα.



kuti, δεν καταλαβα τι ακριβως μου λες να δοκιμασω αδελφε.

sdikr
06-02-07, 15:31
προφρανως για να αναφερω πως εχω δοκιμασει το πορτ 443, θα γνωριζω οτι πρεπει να γινει port forwarding :)

Ναι αλλά τι Modem έχεις;

kuti
06-02-07, 16:00
Εννοω οτι αν εχεις καποιο ρουτερ τοτε οταν πληκτρολογεις την Ip του μπαινεις στο webinterface του router που ακουει στην 80. αν κανεις port forwarding και τον apache μεσα απο το ρουter στην 80 Τοτε λογικα δεν φαινεται να παιξει ετσι ή θα αλλαξεις την πορτα που θα ακουει ο router η θα αλλαξεις την πορτα που θα ακουει o apache. σε 8080!!

Ελπιζω να μην βγηκα τελειος Off (μου ειχε τυχει με την 23 που ηθελα να παιξω με το pc και ετσι αλλαξα του router την 23 σε 5023 και ολα οκ μετα)

Alarm
06-02-07, 16:07
Level1 FBR1461

Alarm
06-02-07, 16:42
Εννοω οτι αν εχεις καποιο ρουτερ τοτε οταν πληκτρολογεις την Ip του μπαινεις στο webinterface του router που ακουει στην 80. αν κανεις port forwarding και τον apache μεσα απο το ρουter στην 80 Τοτε λογικα δεν φαινεται να παιξει ετσι ή θα αλλαξεις την πορτα που θα ακουει ο router η θα αλλαξεις την πορτα που θα ακουει o apache. σε 8080!!

Ελπιζω να μην βγηκα τελειος Off (μου ειχε τυχει με την 23 που ηθελα να παιξω με το pc και ετσι αλλαξα του router την 23 σε 5023 και ολα οκ μετα)

To εχω κανει το port forwarding στο ρουτερ.
Αλαζοντας το πορτ του απατσι σε 8080 , παλι θα πρεπει ο χρηστης να εισαγει πορτ οταν μπενει στην ιστοσελιδα.

sdikr
06-02-07, 16:48
Level1 FBR1461

Δεν το γνωρίζω δυστήχως,
Ενά πρόβλημα με αρκετά ρουτερ είναι οτι κρατάνε την 80 για το δικό τους interface, ψάξε αν έχει επιλογή αλλαγής αυτής της πόρτα (securityy/managment)

Alarm
06-02-07, 17:07
Ok εγινε.
Εφτεγε πως το ρουτερ ακουγε στο πορτ 80. αλλαξα το ρουτερ σε πορτ 100 , και τωρα δεν γινεται conflict στο πορτ 80 με απατσι-ρουτερ

kuti
06-02-07, 17:18
Ετσι :oneup: . Τελος καλο ολα καλα

@ ADSLgr.com All rights reserved.