PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρόνος διακοπής σύνδεσης tellas?



mattbarlow
06-02-07, 15:32
Γειά σε ολους,

Έχω από τον Απρίλιο του 2006 μία σύνδεση Tellas 2048/512 (shared LLU με προσφορά δωρεάν χρόνου ομιλίας για τις τηλεφωνικές κλήσεις). Θα ήθελα να μεταφερθώ σε άλλον πάροχο, αλλά αυτό που με απασχολεί είναι ο χρόνος που θα μείνω χωρίς ίντερνετ. Έχω διαβάσει εδώ διάφορα σχετικά πράγματα που με αποθαρρύνουν από το να κάνω την αλλαγή. Όμως, μια και η Tellas έχει δικό της δίκτυο στην περιοχή μου, έχω την ελπίδα ότι ο χρόνος που θα χρειαστεί για τη διακοπή θα είναι μικρότερος. Ή όχι?

sto_psito
06-02-07, 17:26
Τι σχεση εχει οτι εχεις διαθεσιμοτητα tellas?H Η διαδικασια ειναι η ιδια,δλδ αιτηση καταργησης βρογχου + providing,1 μηνας περιπου.Οσον αφορα τη νεα σου αιτηση στον αλλο παροχο,περιπου 13-15 εργασιμες,οσο κανει ο ΟΤΕ να ενεργοποιησει τη γραμμη και να ειδοποιησει τον παροχο οτι το εχει κανει

villasg
06-02-07, 17:48
Ιδια ακριβως φιλε μου με ολους τους αλλους .
Στην ιδια κατασταση ειμουνα και εγω

mattbarlow
15-02-07, 02:33
Ένας μήνας; Πολύ δεν είναι;

Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν από καιρό να αλλάξω παροχό, αλλά δεν το αποφάσιζα. Πριν εννιά μέρες, όταν έγραψα το πρώτο μου μήνυμα, είχα τεχνικά προβλήματα (δε συχρόνιζε η γραμμή). Μέχρι τώρα αυτό δεν έχει λυθεί, δηλαδή έχω 10 μέρες χωρίς ADSL.

O ένας μήνας που ανέφερες, sto_psito, βλέπω ότι αναφέρεται και στη σύμβαση που υπέγραψα, αλλά η σύμβαση λέει ακόμα ότι η Tellas θα μου παρέχει μια σύνδεση ADSL, την οποία δε μου παρέχει. Έτσι δεν είναι;

Τι μπορώ να κάνω για να τους πιέσω ώστε να διακοπεί άμεσα ή τέλως πάντων σύντομα η σύνδεση (για να μην πληρώνω τσάμπα); Τι θα κάνατε εσείς;

ermis333
15-02-07, 07:58
Ένας μήνας; Πολύ δεν είναι;

Η αλήθεια είναι ότι σκεφτόμουν από καιρό να αλλάξω παροχό, αλλά δεν το αποφάσιζα. Πριν εννιά μέρες, όταν έγραψα το πρώτο μου μήνυμα, είχα τεχνικά προβλήματα (δε συχρόνιζε η γραμμή). Μέχρι τώρα αυτό δεν έχει λυθεί, δηλαδή έχω 10 μέρες χωρίς ADSL.

O ένας μήνας που ανέφερες, sto_psito, βλέπω ότι αναφέρεται και στη σύμβαση που υπέγραψα, αλλά η σύμβαση λέει ακόμα ότι η Tellas θα μου παρέχει μια σύνδεση ADSL, την οποία δε μου παρέχει. Έτσι δεν είναι;

Τι μπορώ να κάνω για να τους πιέσω ώστε να διακοπεί άμεσα ή τέλως πάντων σύντομα η σύνδεση (για να μην πληρώνω τσάμπα); Τι θα κάνατε εσείς;

Tίποτα.

1. Το αναφέρει ρητά η σύμβαση στους όρους ότι χρειάζεται 30 ημέρες πρίν ειδοποίηση

2. Επειδή εμπλέκεται και ο ΟΤΕ στην υπόθεση, το ADSL είναι δικό του , δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να λυθεί άμεσα και ατελώς το συμβόλαιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.