PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ- ένας λογαριασμός που δεν ήρθε ποτε ....



jsrory
21-08-13, 11:54
Έφυγα απο τον οτέ απο τις 10 ιουλίου και πήγα forthnet αφου λίγες μέρες πριν ειχε τελειώσει το συμβόλαιο μου.Πέριμενα εδώ και ενάμιση μήνα σχεδόν να έρθει ο τελευταίος λογαριασμός οτέ αλλα τίποτα ......τελικά όπως έμαθα απο το oteshop είχα επιστροφή 36εύρω (τέλη σύνδεσης) και απ οτι κατάλαβα ειναι τακτική της εταιρίας οταν κάποιος φεύγει απο τον οτέ να μην ενημερώνετε για την επιστροφή.Αν ηταν να πληρώσω έστω και 2-3 ευρώ ειμαι σιγουρος θα είχε ερθει λογαριασμός:rtfm:

nnn
21-08-13, 12:24
Μην ορκίζεσαι, ο λογαριασμός βγαίνει ανά δίμηνο, θα σου έρθει.

FuS
21-08-13, 16:21
Δεν υπάρχει τέτοια τακτική.
Όπως ορθά σου είπε και ο nnn, οι λογαριασμοί εκδίδονται κάθε δίμηνο και όπου να 'ναι θα σου έρθει. Δεν έχει να κάνει με την ημερομηνία διακοπής.
Ο τελευταίος λογαριασμός σου τι ημερομηνία έκδοσης είχε;

aiantas
21-08-13, 16:28
Δε νομίζω να του έρθει, θα κάνουν την πάπια...
Μακάρι να κάνω λάθος.

FuS
21-08-13, 16:45
Οι λογαριασμοί εκδίδονται αυτόματα μέσα από το σύστημα καθώς και οι χρεώσεις/πιστώσεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν την πάπια ούτε υπάρχει τέτοιο ιστορικό στο παρελθόν. Ο οτέ έχει κάνει (και συνεχίζει να κάνει) την πάπια σε κάποια ζητήματα που τον αφορούν. Στα θέματα όμως λογαριασμών, πιστώσεων κλπ είναι αρκετά τυπικός (συνήθως).

nikraven
22-08-13, 21:42
Έφυγα απο τον οτέ απο τις 10 ιουλίου και πήγα forthnet αφου λίγες μέρες πριν ειχε τελειώσει το συμβόλαιο μου.Πέριμενα εδώ και ενάμιση μήνα σχεδόν να έρθει ο τελευταίος λογαριασμός οτέ αλλα τίποτα ......τελικά όπως έμαθα απο το oteshop είχα επιστροφή 36εύρω (τέλη σύνδεσης) και απ οτι κατάλαβα ειναι τακτική της εταιρίας οταν κάποιος φεύγει απο τον οτέ να μην ενημερώνετε για την επιστροφή.Αν ηταν να πληρώσω έστω και 2-3 ευρώ ειμαι σιγουρος θα είχε ερθει λογαριασμός:rtfm:
Δεν υπάρχει καμμία τέτοια τακτική.
Και γιατί να ρισκάρει μια τέτοια επιχείρηση για 36€ να φάει καμμιά αγωγή απο κάποιον πελάτη της που γνωρίζει τι ποσό πρέπει να του επιστραφεί??
Και 1 ευρώ να έχεις να παίρνεις θα το πάρεις μέσω του λογαριασμού.
Οπως σου είπαν και πιο πάνω και ο admin και ο fus θα τα πάρεις τα χρήματα σου.

jsrory
25-08-13, 11:34
ο λογαριασμός ήταν να έρθει εως 17/7 και η σύνδεση κόπηκε 11/7 !τα λεφτά της επιστροφής τα πήρα 21/8 απο το Oteshop οταν πήγα να ρωτήσω γιατί δεν μου έχει έρθει λογαριασμός!

nikraven
25-08-13, 13:00
περίμενε και στον τον επόμενο λογαριασμό που θα σου έρθει θα υπάρχει (και για το τυπικό της υπόθεσης) το ποσό επιστροφής των χρημάτων σου.

jsrory
27-08-13, 12:19
τελικά ήμουν άδικος, ο λογαριασμός με μεγάλη καθυστέρηση ήρ8ε σήμερα -36e!

nikraven
27-08-13, 20:26
39 μέλη του adslgr.com στο λέγαμε.:p:)
για αυτό υπάρχει το adslgr.com.
για να σε ηρεμεί.:)
τέλος καλό όλα καλά.:oneup:

tarantules9
29-08-13, 10:16
Έφυγα απο τον οτέ απο τις 10 ιουλίου και πήγα forthnet αφου λίγες μέρες πριν ειχε τελειώσει το συμβόλαιο μου.Πέριμενα εδώ και ενάμιση μήνα σχεδόν να έρθει ο τελευταίος λογαριασμός οτέ αλλα τίποτα ......τελικά όπως έμαθα απο το oteshop είχα επιστροφή 36εύρω (τέλη σύνδεσης) και απ οτι κατάλαβα ειναι τακτική της εταιρίας οταν κάποιος φεύγει απο τον οτέ να μην ενημερώνετε για την επιστροφή.Αν ηταν να πληρώσω έστω και 2-3 ευρώ ειμαι σιγουρος θα είχε ερθει λογαριασμός:rtfm:
Εμένα μόλις χτες μου ήρθε ο εξοφλητικός λογαριασμός του ΟΤΕ από διακοπή που έκανα λόγω μετάβασης στη Wind και δεν πίστευα σε αυτό που έβλεπα...
Μου χρέωσαν 89 ευρώ οφειλή λόγω διακοπής συμβολαίου! Σε ερώτησή μου για ποιο λόγω με χρέωσαν αυτό το ποσό τη στιγμή που είχε λήξει το πακέτο που με δέσμευε για 12 μήνες η τηλεφωνήτρια μουγκάθηκε και δεν ήξερε τι να μου απαντήσει...
Έκανε αίτηση για να δουν το θέμα μου και μου είπε οτι ΕΑΝ δικαιούμαι επιστροφή θα πρέπει να πληρώσω το λογοαριασμό αυτό, το δικό τους λάθος δηλαδή και μετά θα πάρω επιστροφή...
Με έποιασε νευρικό γέλιο και της είπα οτι φυσικά και θα κάνω καταγγελία και εαν μέχρι τη λήξη του λογαριασμού δεν έχει διευθετηθεί το θέμα μου και με χρεώσουν καθυστερούμενα έξοδα για μη πληρωμή λανθασμένου λογαριασμού θα τους πάω δικαστικώς.
Ήδη χτες συμπλήρωσα την καταγγελία στη γραμματεία καταναλωτή και αναμένω

FuS
01-09-13, 17:26
Εμένα μόλις χτες μου ήρθε ο εξοφλητικός λογαριασμός του ΟΤΕ από διακοπή που έκανα λόγω μετάβασης στη Wind και δεν πίστευα σε αυτό που έβλεπα...
Μου χρέωσαν 89 ευρώ οφειλή λόγω διακοπής συμβολαίου! Σε ερώτησή μου για ποιο λόγω με χρέωσαν αυτό το ποσό τη στιγμή που είχε λήξει το πακέτο που με δέσμευε για 12 μήνες η τηλεφωνήτρια μουγκάθηκε και δεν ήξερε τι να μου απαντήσει...
Έκανε αίτηση για να δουν το θέμα μου και μου είπε οτι ΕΑΝ δικαιούμαι επιστροφή θα πρέπει να πληρώσω το λογοαριασμό αυτό, το δικό τους λάθος δηλαδή και μετά θα πάρω επιστροφή...
Με έποιασε νευρικό γέλιο και της είπα οτι φυσικά και θα κάνω καταγγελία και εαν μέχρι τη λήξη του λογαριασμού δεν έχει διευθετηθεί το θέμα μου και με χρεώσουν καθυστερούμενα έξοδα για μη πληρωμή λανθασμένου λογαριασμού θα τους πάω δικαστικώς.
Ήδη χτες συμπλήρωσα την καταγγελία στη γραμματεία καταναλωτή και αναμένω

Καταρχήν,
στο σύστημα τους φαίνεσαι σε δέσμευση ή όχι; Τι σου είπαν;

Tiven
01-09-13, 17:38
τελικά ήμουν άδικος, ο λογαριασμός με μεγάλη καθυστέρηση ήρ8ε σήμερα -36e!

Αν δεν πήγαινες από το Oteshop δεν θα ερχόταν ποτέ.

:rofl: :rofl: :p

tarantules9
02-09-13, 10:17
Καταρχήν,
στο σύστημα τους φαίνεσαι σε δέσμευση ή όχι; Τι σου είπαν;

Στο σύστημα που κοίταξε η τηλεφωνήτρια ΔΕΝ είμαι δεσμευμένος.Είχε ήδη λήξει ο ένας χρόνος που με δέσμευαν, και απορούσε και η ίδια για ποιο λόγο με χρέωσαν.
Μάλιστα πριν αρκετούς μήνες είχα πάρει την απόφαση να πάω σε Wind και όταν πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω τι πληρώνω για την αποδέσμευση πριν λήξει ο χρόνος, μου είπαν ένα ξεγυρισμένο ποσό και είπα οκ θα περιμένω να λήξει.Όπως και περίμενα, και μόλις έληξε έκανα την αίτηση στη Wind.

FuS
02-09-13, 11:42
Ωραία.
ΚΑΚΩΣ έγινε αλλά μην αγχώνεσαι. Τουλάχιστον θα γλιτώσεις την όποια ταλαιπωρία. Αν στο crm σε δείχνει εκτός δέσμευσης τότε είναι συστημικό λάθος και διορθώνεται άμεσα στέλνοντας η agent, μέσω του crm, εντολή για να γίνει η αποχρέωση. Μίλησε με το 13888 και πες τους πως δεν θα πληρώσεις όλο το ποσό μέχρι να διορθώσουν το λάθος αλλά να τους το τονίσεις αυτό (υπάρχει καταγραφικό κλήσης) και να κρατήσεις το όνομα της agent. Μην προσπαθήσεις να βγάλεις άκρη με τον agent (δεν είναι και η δουλειά του). Αν σου αρχίσει τα "δεν ξέρω, δεν μπορώ" ζήτησε την team leader, πες της τα και κράτησε το ονομά της ενώ θα ζητήσεις να σου πει με σαφήνεια πότε θα έχει λυθεί το πρόβλημα.
Αν συναντήσεις το οποιοδήποτε πρόβλημα με αυτά, πες μου είτε εδώ είτε μέσω pm.

tarantules9
02-09-13, 15:10
Ωραία.
ΚΑΚΩΣ έγινε αλλά μην αγχώνεσαι. Τουλάχιστον θα γλιτώσεις την όποια ταλαιπωρία. Αν στο crm σε δείχνει εκτός δέσμευσης τότε είναι συστημικό λάθος και διορθώνεται άμεσα στέλνοντας η agent, μέσω του crm, εντολή για να γίνει η αποχρέωση. Μίλησε με το 13888 και πες τους πως δεν θα πληρώσεις όλο το ποσό μέχρι να διορθώσουν το λάθος αλλά να τους το τονίσεις αυτό (υπάρχει καταγραφικό κλήσης) και να κρατήσεις το όνομα της agent. Μην προσπαθήσεις να βγάλεις άκρη με τον agent (δεν είναι και η δουλειά του). Αν σου αρχίσει τα "δεν ξέρω, δεν μπορώ" ζήτησε την team leader, πες της τα και κράτησε το ονομά της ενώ θα ζητήσεις να σου πει με σαφήνεια πότε θα έχει λυθεί το πρόβλημα.
Αν συναντήσεις το οποιοδήποτε πρόβλημα με αυτά, πες μου είτε εδώ είτε μέσω pm.

Έχω ήδη υποβάλει καταγελία στην προστασία καταναλωτή.Δεν είμαι υποχρεωμένος να ασχοληθώ μαζί τους για ένα λάθος που είναι δικό τους.Ενημέρωσα τη τηλεωνήτρια οτι δεν προτίθεμαι να πληρώσω το ποσό που μου χρεώσανε και εαν μέχρι την ημερομηνία που αναγράφει ο λογαριασμός για αποπληρωμή δεν έχει διευθετηθεί το θέμα θα υποβάλλω καταγγελία.Επίσης εαν με χρεώσουν τυχόν έξοδα καθυστέρησης θα γελασει και το παρδαλό κατσίκι.
Αρκετά με το δούλεμα

FuS
02-09-13, 17:10
Καλή τύχη.

Lagman
02-09-13, 17:26
Τελευταία παίζουν ποιο συχνά λάθη στους λογαριασμούς η ειναι η ιδέα μου ;

FuS
02-09-13, 17:35
Aνα περιόδους μπορεί να παίζουν προβλήματα για 1-2 μέρες (συνήθως με τις πληρωμές κομμένων γραμμών και τις επανασυνδέσεις). Όχι συχνά αλλά κάποιες φορές συμβαίνει. Το να γίνεται λάθος χρέωση από το σύστημα είναι κάτι πιο σπάνιο αλλά και αυτό έχει συμβεί κάποιες φορές.
(δε γνωρίζω για τη περίοδο αυτή αλλά συνολικά το 2013 (έως τώρα) υπήρξαν μερικά..)

dionisis1925
16-09-13, 20:56
To συμβόλαιο μου με τον ΟΤΕ έληξε στις 17/08,στις 05/09 έγινε η μεταφορά στην WIND,ο επόμενος λογαριασμός του ΟΤΕ είναι να έρθει στις 09/10,η απορία μου είναι η εξής έχω εκρεμμότητες ? τι λογαριασμός θα μου σκάσει ?

FuS
17-09-13, 15:18
To συμβόλαιο μου με τον ΟΤΕ έληξε στις 17/08,στις 05/09 έγινε η μεταφορά στην WIND,ο επόμενος λογαριασμός του ΟΤΕ είναι να έρθει στις 09/10,η απορία μου είναι η εξής έχω εκρεμμότητες ? τι λογαριασμός θα μου σκάσει ?

Θα χρεωθείς τυχόν χρεώσεις (αν έχεις) εκτός παγίων έως την στιγμή που φεύγεις από τον οτε (πχ. κλήσεις εκτός πακέτου) και θα σου επιστραφεί το ποσό που προπλήρωσες στο τελευταίο λογαριασμό και αφορά το διάστημα από την ημερομηνία διακοπής στον οτέ έως την ημερομηνία που είχες προπληρώσει.

maik
17-09-13, 15:19
Αν μεχρι τις 5/9 εισουν στον ΟΤΕ φυσικα και θα ερθει λογαριασμος. Εκτος αν η συνδεση κοπηκε στις 17/8.

dionisis1925
08-10-13, 21:43
Μου ήρθε 3.96! :p

nikraven
08-10-13, 21:59
Μου ήρθε 3.96! :p
να μισθώσεις εταιρία security και βολίδα στην τράπεζα για κατάθεση να μην στα κλέψουν.
Με τέτοιο ποσό σε βλέπω τα Χριστούγεννα για διακοπές στο Μπαλί για σκί.:p:)

bmwe30
11-10-13, 12:44
To συμβόλαιο μου με τον ΟΤΕ έληξε στις 17/08,στις 05/09 έγινε η μεταφορά στην WIND,ο επόμενος λογαριασμός του ΟΤΕ είναι να έρθει στις 09/10,η απορία μου είναι η εξής έχω εκρεμμότητες ? τι λογαριασμός θα μου σκάσει ?

Δεν έχει σημασία το πότε μετέβεις στην WIND αλλά ποια ημερομηνία έστειλε η WIND το αίτημα στον ΟΤΕ, αν αυτό πήγε πριν την λήξη της σύμβασης αυτόματα δημιουργείται το πέναλτυ. Από τη στιγμή που βγήκες και κερδισμένος είσαι κομπλέ :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.