PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ταχυτητα



Σελίδες : [1] 2 3

Jimmisardo
21-08-13, 19:16
Καλησπερα σας.. Εχω ενα προβλημα με την ταχυτητα στο ιντερνετ.. Εδω και 3 χρονια ειναι σταθερα στα 12 με 13.. Ξαφνικα εδω και 2 - 3 μερες σερνεται... Τα speedtest μου βγαζουν γυρω στα 1.60 με 2.50 Mbps...

Πηρα τους τεχνικους και με εβαλαν να μπω στο ρουτερ να παω WLAN να αλλαξω το καναλι απο 1 σε 11 να κλεισω το UPnP και να αλλαξω το MTU απο 1492 σε 1450.. Δεν εχω ιδεα τι ειναι ολα αυτα αλλα το προβλημα δεν λυθηκε..

Συνδεομαι ασυρματα παντα και ποτε δεν ειχα προβλημα. Το προβλημα που σας περιγραφω (αργη ταχυτητα, βιντεακια στο youtube δεν φορτωνουν ποτέ και γενικα χαμηλη ταχυτητα) εντοπιζεται ασυρματα στο laptop αλλα και στο κινητο και επισης Ενσυρματα..

Ποια ειναι γνωμη σας?

Core2Extreme
21-08-13, 19:52
Στο router τι ταχύτητα γράφει ότι συγχρονίζει ?
Τι attenuation έχει στο downstream/download ?

Jimmisardo
21-08-13, 20:00
Link Status Connected
Rate (Up/Down) 1020/13483 kbps
Noise Margin (Up/Down) 12.7/8.6 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 16.5/23.4 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/19.9 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1148/14512 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 0

Core2Extreme
21-08-13, 23:52
Αν δοκιμάσεις να κατεβάσεις από το site της nvidia ( www.nvidia.com ) έναν driver, τι ταχύτητα πιάνεις ?
Δοκίμασε επίσης αν μπορείς μια έχοντας το PC συνδεδεμένο με το router μέσω καλωδίου ethernet αντί ασύρματα και επανέλαβε το test με το download από την nvidia.

yiapap
22-08-13, 00:27
Η γραμμή σου είναι μια χαρά. Δοκίμασε ενσύρματη συνδεση ως πρώτη δοκιμή. Επίσης δοκίμασε τι ταχύτητες πιάνεις κατεβάζοντας από nvidia ή ftp.ntua.gr με κάποια άλλη συσκευή έστω και ασύρματα.

Jimmisardo
22-08-13, 00:40
yiapap και Core2Extreme σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Οταν κατεβαζω απο nvidia η ταχυτητα που μου γραφει οτι κατεβαζει ειναι περιπου στα 560 KB/s νωριτερα το απογευμα επιασα και 1200 - 1300 KB/s. Αυτες οι δοκιμες απο nvidia και απο διαφορα speedtest σελιδες εγιναν και ασυρματα και ενσυρματα. Τα ιδια δηλαδη και με το καλωδιο...

- - - Updated - - -

Αλλη συσκευη δεν εχω.. Μονο iphone στο οποιο και εκει η ταχυτητα στο speedtest ειναι χαμηλη. Λιγο πιο καλη απο οτι το λαπτοπ αλλα χαμηλη.. Γυρω στα 3 - 4 Mbps ενω πριν 3 μερες εβγαζε 11...

yiapap
22-08-13, 01:15
yiapap και Core2Extreme σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Οταν κατεβαζω απο nvidia η ταχυτητα που μου γραφει οτι κατεβαζει ειναι περιπου στα 560 KB/s νωριτερα το απογευμα επιασα και 1200 - 1300 KB/s. Αυτες οι δοκιμες απο nvidia και απο διαφορα speedtest σελιδες εγιναν και ασυρματα και ενσυρματα. Τα ιδια δηλαδη και με το καλωδιο...

- - - Updated - - -


Αλλη συσκευη δεν εχω.. Μονο iphone στο οποιο και εκει η ταχυτητα στο speedtest ειναι χαμηλη. Λιγο πιο καλη απο οτι το λαπτοπ αλλα χαμηλη.. Γυρω στα 3 - 4 Mbps ενω πριν 3 μερες εβγαζε 11...1200ΚΒ/s= 9600kbps ~= 9Mbps
Άσε το speedtest, δεν έχει νόημα. Όπως νόημα δεν έχουν και οι αναφορές στο youtube όπου το bandwidth (σε αυτές τις ταχύτητες) δεν μετράει.
Σου πρότεινα να δεις άλλη συσκευή γιατί οτιδήποτε μπορεί να επιβαρύνει τη γραμμή σου. Από κάποιο background update, κάποιο μTorrent μέχρι ακόμη και ιός στον υπολογιστή ;)

Jimmisardo
22-08-13, 13:58
Δυστηχως για μενα δεν εχω καποιο κακοβουλο προγραμματακι η οτιδηποτε αλλο στο παλτοπ μου.

Απο ftp.ntua.gr κατεβασα, αλλα αρχεια τα κατεβαζει με 50 αντε 60KB/s και αλλα με 1200 - 1300KB/s.

Τα βιντεο στο youtube δεν μπορω να τα δω.. Αν τα αφησω στο 360p..ε το ψιλοφορτωνει αλλα οχι παντα. Ενα 5λεπτο βιντεο αν το βαλω 720p θα κολησει στο πρωτο 2λεπτο. Για 1080p δεν το συζητω καθολου...

μtorrent και windows update (και γενικα updates) απο πισω δεν γινονται. Το τσεκαρα..

Με καλωδιο ethernet ισως... Ισως ξαναλεω να ειναι λιγο καλυτερα.Αλλα και παλι δεν ειναι αυτο το γρηγορο που ειχα. Ξαφνικα εχει πεσει αρκετα η αποδοση του.. Λετε να φταιει το μοντεμ? Τι στο καλο γινεται? Η μου παιζουν κανα παιχνιδακι απο Wind?

Α παρατηρησα οτι με τις σελιδες δεν εχει θεμα.. Νομιζς πως ολες τισ πεταει κατευθειαν.Τις φορτωνει γρηγορα.. Στα βιντεο και στα κατεβασματα ομως... Δεν τραβαει η ομαδα.. Αυτα!

Και κατι ακομη! Τα μικρα αρχεια απο το ftp.ntua τα κατεβαζει με 1200 - 1300ΚΒ/s ενω τα μεγαλα με 50 και 60...

p270
25-08-13, 17:47
τα ιδια προβληματα εχω και εχω εδω και 4 ημερες μαζι τους δεν βγαζω ακρη
το προβλημα ειναι το εξης βαζω να κατεβει ενα αρχειο ας πουμε 1,5gb στα μεσα περιπου δλδ 500mb η ταχυτητα κανει βουτια απο το 1,3-1,4 που κατεβαζω στα 54kb με οποιον downloader και αν δοκιμασω το ιδιο και torrent εχω δοκιμασει και αλλο modem αλλα τα ιδια η γραμμη οπως μου ειπαν ειναι καθαρη την εχουν μετρησει το μονο που κανουν πανω απο 5 φορες η δοκιμη εχει γινει και με pc χωρις τιποτα επανω μονο win την παρασκευη εδεησαν να το δωσουν βλαβη μεχρι τοτε για καπιον λογω ανεξηγητο δεν ηθελαν να το δωσουν βλαβη μετα απο ολα αυτα δεν νομιζω πως θα υπαρξει αποκατασταση και με βλεπω μετα απο 2 μηνες στην wind να φευγω τρεχοντας

Jimmisardo
26-08-13, 12:32
Αυτο το εχω και γω... Ξαφνικα κανει βουτια η ταχυτητα.. Στην αρχη ολα καλα και μετα βουτια...

yiapap
26-08-13, 12:40
Αυτό που περιγράφετε δείχνει "μπουκωμένη γραμμή". Σε αυτό φταίει είτε το router είτε ο πάροχος. Μπορείτε να το δοκιμάσετε κάποια αντιsos ώρα π.χ. 3-4 το πρωί από Ελληνικό server;
(κάντε πρώτα ένα tracert ftp.ntua.gr ή άλλο πανεπιστημιακό server για να επαληθευσετε ότι δεν βγαίνετε μέσω εξωτερικού)

Core2Extreme
26-08-13, 12:58
Δεν είναι η πρώτη φορά που συναντάω ή ακούω τέτοια θέματα με την Wind.
Στις δικές μου περιπτώσεις αλλάζοντας πάροχο όλα ήταν κομπλέ.

p270
26-08-13, 19:04
το θέμα είναι ότι είμαι μόλις 2 μήνες στην wind και μάλλον με την αντιμετώπιση τους θα είναι και οι τελευταίοι από ότι φαίνεται σήμερα μίλησα μαζί τους για να δω την εξέλιξη τις βλάβης και η η απάντηση είναι η εξής

έγινε ελενγος δεν βρέθηκε πρόβλημα και τώρα λέει έχουν βάλει κάποιο εργαλείο που παρακολουθεί την κινήσει τις γραμμής για να δουν τι παίζει βεβαία θα είχα απάντηση μέχρι το απόγευμα άλλα βλέπω σιγή μάλλον δεν θα βγει άκρη μαζί τους
να πω ότι έχω δοκιμάσει και άλλο router άλλα πάλι τα ίδια έχω

Jimmisardo
27-08-13, 12:21
Δεν ξερω αν μπορω να σας πω αν το διορθωσαν η οχι.. Δοκιμασα να κατεβασω απο ftp.ntua.gr 3 αρχεια μεγαλα.. Τα κατεβαζα με περιπου 60 KB/s το καθενα.
Μετα απο 5 λεπτα δοκιμαζω παλι και τα κατεβαζα με 600 KB/sτο καθενα. Δοκιμασα και τωρα πριν στειλω αυτη την απαντηση στο θεμα και βλεπω παλι τα ιδια νουμερα. Περιπου 600 KB/s το καθε αρχειο. Λογικα κατι εκαναν και το διορθωσαν.. Θελω να πιστευω τουλαχιστον...

LucidSteve
27-08-13, 19:02
Έχω παρόμοιο περίπου θέμα. Ξεκίνησε αυτή τη βδομάδα νομίζω. Ας πούμε τώρα βάζω ένα αρχείο να κατεβαίνει απο ftp ntua και τη μια πηγαίνει με fullspeed (~1500kb/s) , το ακυρώνω αμέσως και το κάνω retry (ούτε ενα δευτερόλεπτο!) και το κατεβάζει στα 20-60kb/s! Αυτο συμβαίνει παντού, και σε βιντεάκια (π.χ. το κατεβάζει τρομερα αργά κάνω refresh τη σελίδα και το βλέπω να τρέχει κανονικά ή μπορει και όχι). Πρώτη φορά αντιμετωπίζω κάτι τέτοιο. Τώρα ή θέμα του PC μου είναι, ή θεμα της wind - αν και πιστεύω το τελευταίο, καθώς δεν έκανα κάτι στο Pc τον τελευταίο καιρό. Τι να πεις...

Shirayuki
29-08-13, 15:23
Αυτο ακριβως ειναι και εμενα το προβλημα μου με την wind ! το ειπα και σε ενα αλλο ποστ ας το κανς πειστ να μην τα ξαναγραφω

"Παιδια πραγματικα εχω αρχισει και χανω την ψυχρεμια μου ! Εδω και 1 μηνα κοντα πλεον το ιντερνετ παει απο το κακο στο χειροτερο ! Για να μην αρχιζω απο τα βαρετα και αναλυτικα παρτς θα σας πω τα εξης :

1) Ειχα ADSL και συγχρονιζα στα 17800 μεσα στο ρουτερ 14-15 ελεγαν τα speedtest πασης φυσεως .
2) Κανω αιτηση σε VDSL και μολις συνδεομαι κοιταω το ρουτερ και συγχρονιζει στα 19800 κανω speedtest και οντως εγραφε 19-20 ! Ολα καλα .. αρχιζει ομως η γραμη να κολαει λιγο χωρις να "ξεσυγχρωνιζει" σαν να φριζαρει και καθε μερα π εκανα speedtests η ταχυτητα επεφτε κιαλο ! σταδιακα 16 , 15, 14 με το ουλτιμειτ λοου τωρα να γραφει 1 με 2 !! Το ιντερνετ εχει γινει ανιποφορο κολανε σελιδες απλες αλλα και στριμ και σελιδες με βιντεο τυπου γιουτιουμπ !
3) Εκανα αιτηση και γυρισα σε ADSL και περιμενα 10 μερες να γινει .. και οταν εγινε λεω ΩΡΑΙΑ γυρισα στα παλια καλα ! Αμ δε ... το προβλημα συνεχιζει και γινετε χαμος ! περνω την wind και μου λενε εφοσον το μοντεμ τοσο συγχρονιζει φταιει καποιο λογισμικο .. εχω συνδεσει και ενα Robotics που ειχα και κανει τα ιδια .. δοκιμασα και συνδεσα και το λαπτοπ με καλοδιο να δω μιπως φταιει το πισι μια απο τα ιδια !

Εχω ψυθει να φυγω απο την wind αν δεν βρω λυση εγκαιρως και να πληρωσω τα κερατιατικα ! Καμια ιδεα ? Οποιαδηποτε βοηθεια δεκτη !"


Τελος θελω να πω οτι η αντιμετοπιση τους ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ! εχω παρει 20 φορες καθε φορα μιλαω ποιο ευγενικα απο ποτε και βλεπω μια αντιμετοπιση τυπου δεν μας νοιαζει δεν ξερεις τι λες .. ενας σημερα μου ειπε κιολας "Βλεπω εχετε ξαναπαρει πολες φορες ε ! " σε στυλ μας εχεις πριξει .. προφανως καθε φορα π περνω μου λενε τα ιδια .. κλεισε το μοντεμ κανε ρεσταρτ φαε μια σοκολατα ... Απαραδεκτοι ..

dbal
30-08-13, 00:08
Επιβεβαιωνω τις τελευταιες 5 μερες που γυρισα από διακοπες την μεταβολη της εικονας προς την αθλιοτητα και μαλιστα στα καλα καθουμενα σε μια παρα πολυ σταθερη γραμμη, ειτε ethernet ειτε wireless
Το αντιληφθηκα βασικα με προβληματικο streaming σε σημειο που το βιντεο απλα δεν βλεπεται (1 frame/4 sec). Η απαντηση ηρθε από την απεικονιση της μεταβολης της ταχυτητας στο γραφημα του speedtest - σαν πριονι, ανα 3-4 sec
Τηλ. στην Wind δεν πηρα γιατι θα συγχυστω και ειπα να περιμενω λιγο μηπως ειναι κατι προσωρινο
Και το ερωτημα ειναι: Δικτυο ή router??

HackFreak
30-08-13, 01:13
Επιβεβαιωνω τις τελευταιες 5 μερες που γυρισα από διακοπες την μεταβολη της εικονας προς την αθλιοτητα και μαλιστα στα καλα καθουμενα σε μια παρα πολυ σταθερη γραμμη, ειτε ethernet ειτε wireless
Το αντιληφθηκα βασικα με προβληματικο streaming σε σημειο που το βιντεο απλα δεν βλεπεται (1 frame/4 sec). Η απαντηση ηρθε από την απεικονιση της μεταβολης της ταχυτητας στο γραφημα του speedtest - σαν πριονι, ανα 3-4 sec
Τηλ. στην Wind δεν πηρα γιατι θα συγχυστω και ειπα να περιμενω λιγο μηπως ειναι κατι προσωρινο
Και το ερωτημα ειναι: Δικτυο ή router??
Μπορείς να αναρτήσεις τα stats της γραμμής από το ρούτερ;

Core2Extreme
30-08-13, 02:45
Your internet download speed... has gone with the wind :p

infide1
30-08-13, 02:49
Έχω παρόμοιο περίπου θέμα. Ξεκίνησε αυτή τη βδομάδα νομίζω. Ας πούμε τώρα βάζω ένα αρχείο να κατεβαίνει απο ftp ntua και τη μια πηγαίνει με fullspeed (~1500kb/s) , το ακυρώνω αμέσως και το κάνω retry (ούτε ενα δευτερόλεπτο!) και το κατεβάζει στα 20-60kb/s! Αυτο συμβαίνει παντού, και σε βιντεάκια (π.χ. το κατεβάζει τρομερα αργά κάνω refresh τη σελίδα και το βλέπω να τρέχει κανονικά ή μπορει και όχι). Πρώτη φορά αντιμετωπίζω κάτι τέτοιο. Τώρα ή θέμα του PC μου είναι, ή θεμα της wind - αν και πιστεύω το τελευταίο, καθώς δεν έκανα κάτι στο Pc τον τελευταίο καιρό. Τι να πεις...

Τα ίδα προβλήματα έχω και εγώ εδώ και 2-3 βδομάδες περίπου.

dbal
30-08-13, 08:39
Μπορείς να αναρτήσεις τα stats της γραμμής από το ρούτερ;

Ευχαριστως, θα το κανω το απογευμα απο το σπίτι. Προκαταβολικα να πω ομως οτι ειναι ιδια κι απαραλλαχτα. Καλό κλειδωμα 13,5+, σταθερο attenuation περιπου στα 22, οτι ειχα 2-3 χρονια τωρα χωρις προβλημα. Δεν εχει αλλαξει τιποτα στην υπολογιστη, ουτε router κι επειδη βαριεμαι να χανω το χρονο μου με τις τηλεφωνητριες δεν εχω κινηθει ακομα προς την Wind...από Δευτερα θα παρω ενα δανεικο router να αποκλεισω τουλαχιστον αυτον τον παραγοντα και μετα θα αρχισουμε τα δεοντα με την εταιρεια...
Το χαρακτηριστικο συμπτωμα (αλλα δεν μπορω να ανεβασω το γραφημα του speedtest.net) ειναι οτι στα 20 δευτερολεπτα που κραταει ας πουμε η μετρηση του download speed, ειναι οτι η απεικονιση ειναι πριονωτη δηλαδη ανα 3 sec Πχ παει από τα 11mbps στα 1,5 και παει λεγοντας, ενω δυο φορες εμεινε και flat στο 1,5 χωρις να...ξανασηκωθει στη διαρκεια της μετρησης.
Επίσης, στα downloads, σχεδον παντα θελει και retry γιατι αποτυγχανει η εναρξη του. Προφανως και οι ταχυτητες download ειναι επηρεασμενες απλα δεν εχω προλαβει να κανω μετρησεις μεσα στην εβδομαδα που περασε
Μπλεξαμε μου φαινεται...

Shirayuki
30-08-13, 09:05
Αυτο ακριβως συμβαινει και σε εμενα ! Εχει ξεκινησει απο της 12 του μηνος περιπου και εχω παρει 20 τηλεφωνα στην wind θα σου πουν να αναψεις την τοστιερα και να περιμενεις μηπως αλλαξει τιποτα ! Εγω αποφασησα σημερα να τους παρω να τους ρωτησω ποσο θα πληρωσω για να φυγω !

Στα speedtest κανει και εμενα πριονι ή κανει ΠΑΠ πεταγετε στα 15 και προς το τελος κανει ελευθερη πτωση και παει στο 1 και κολαει εκει ! Μην αναφερεις τα speedtest αν τους παρεις τηλεφωνο γιατι νομιζουν οτι πεζεις με τα τεστ και δεν εχεις πραγματικο προβλημα ! Καθε φορα μολις τους ανεφερα speedtest αρχιζαν το ποιημα ! " χεσε το τεστ ρε αδερφε του λεω ΚΟΛΑΕΙ το ιντερνετ " οοοοοχι μ λεει καποιο προγραμα εχεις στο πισι που μπλοκαρει την γραμμη !

Εχω δοκιμασει και αλλο πισι ( λαπτοπ ) και αλλα μοντεμ ( που πριν δουλευαν αψογα ) δεν ειναι τπτ απο αυτα !

Jimmisardo
30-08-13, 12:55
Ακριβως τα ιδια και γω παιδια.. Καπου πιο πανω ειπα πως διορθωθηκε το προβλημα αλλα τελικα φασολια.. Τα ιδια μου κανει παλι.. Youtube στα 720p ΠΟΤΕ στα 360p αν ειμαστε λιγο τυχεροι το συζηταμε. Κατεβασματα απο nvidia η ntua ποτε με 60 και ποτε με 1200KB/s. Τα speedtests πριονοτα και λοιπα.. Κατι γινεται με την Wind ρε παιδια.. Δε μπορει να κλαταρουν ολα τα ρουτερ τωρα.. Τοσων ανθρωπων τα ρουτερ ταυτοχρονα? Δυσκολο...

Θα εχω απο δευτερα ενα ρουτερακι απο φιλο που εφυγε απο Wind και του εμεινε και θα δοκιμασω. Αν και νομιζω πως δεν....

Core2Extreme
30-08-13, 14:15
Τα ίδια χάλια σε σταθερή και κινητή αυτή η εταιρία...
Ταιριάζει απολύτως στα χάλια της χώρας μας.

liaguras
30-08-13, 14:25
Και εγω το ιδιο προβλημα.Τους πηρα τηλεφωνο και τους ειπα οτι η γραμμη ειναι ενταξει αλλα καποια βιντεο στο youtube κολλανε απιστευτα.
Μου ειπε να βρω ενα τετοιο βιντεο και βρηκα.Μετα τα εριξε στο Youtube.Οταν του ειπα για speedtest μου λεει δεν ειναι αξιοπιστο.Συμφωνω αλλα
αντε να εχει διαφορα 2-5 mbps και οχι να κατεβαζει με 1mbps/s σε ολους τους ελληνικους server και στους ξενους κατεβαζει κανονικα.Επισης δεν ειναι η πρωτη φορα που συμβαινει.Πριν κατι μηνες τα ιδια και ακομα παλιοτερα τα ιδια.Αυτο που με εκνευριζει και εγω σκεφτομαι να την κανω απο wind ειναι οτι προσπαθουν να με κανουν να φανω ηλιθιος.

DREAMBOX
30-08-13, 14:53
καλησπερα
εγώ είχα τακτικές αποσυνδέσεις (συνδέονται 3 υπολογιστές ασύρματα)....και αντικατέστησα το ρουτερ που μου χορήγησαν με ένα άλλο παλιό SpeedTouch 585v6 και όλα κυλούν ομαλά έως τώρα.......!!!

dbal
30-08-13, 16:41
Tα στατιστικα που υποσχεθηκα ετσι για το καλο...
127988

Update: Ειπα να τους δωσω μια ευκαιρια και πηρα στο 1212...ευτυχως έπεσα σε αντρα και αποφυγαμε τις ανοητες κασετες με πριζες και...ψυγεια, μονο speedtest.net προτεινε να κανουμε, :respekt: οπότε οταν ειδε τι συμβαινει, δηλωσε αμεσα βλαβη και αναμενω νεοτερα από το τεχνικο τμημα στο κινητο... :worthy:

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως ειναι δυνατον να κατεβαζω με 1,3 mb/sec όπως παντα σε ftp από otenet.gr και με
100Kb/sec μεσω http και με το download να ξεκιναει παντα με την δευτερη προσπαθεια ενω παραλληλα το streaming να σπαει ελεινα μεχρι που να διακοπτεται προσωρινα μετα τα πρωτα 30 δευτερολεπτα, συμφωνοντας με την διακυμανση που απεικονιζεται και στο γραφημα του speedtest.
Μας δινει καμμια υποψια αυτο αραγε???

Shirayuki
31-08-13, 00:46
1212 ? δεν πηρες στο 13800 ?

Ποτε θα σου ερθει ο τεχνικος φιλε μου ? γιατι εγω εμαθα ηδη τι πληρωνω για να φυγω απο την wind και ειμαι ετοιμος να μεταναστευσω ! 1 κλικ μακρια ειμαι ! Αν ειναι να περιμενω μηπως ο τεχνικος σου κανει χαμο και γλητωσω !

kaban22
01-09-13, 09:08
καταπληκτική εταιρεία.128019

infide1
01-09-13, 11:03
Εγω τους πηρα τηλ και ο τεχνικος μου ειπε πως το γνωριζουν το προβλημα. Μου ειπε ακομα να κατεβασω το mtu στο router στα 1450 και πως με αυτο φτιαχνει το προβλημα σε πολλους.

dbal
01-09-13, 11:55
Εσενα σου εφτιαξε??? Αυτο με το MTU το προτειναν και σε μενα αλλα δεν το ανεφερα γιατι οπως καταλαβατε και που το εκανα δεν λυθηκε το προβλημα...να μην πω για την "απενεργοποιηση του UPNP" :clap:
@kaban22: καλα θα ηταν να μπoρουσες να δειξεις το γραφημα του download speed - προφανως ειναι και σε σενα "πριονωτο" αρχικα και flat στο 0,8 στο τελος ε? Δεν εχω βρει τροπο να το κανω γμτ...

infide1
01-09-13, 12:06
Οχι δεν μου εφτιαξε αλλα εγω εχω και λιγο διαφορετικο setup, router σε bridge mode και microtik απο πισω. Το ειπα πολυ για το οτι γνωριζουν για το προβλημα

dbal
01-09-13, 12:11
Αυτο ειναι οντως σημαντικο και μακαρι να ειναι ετσι. Βεβαια αν καταλαβα καλα οταν λες "τεχνικο" εννοεις τον τηλ. εκπροσωπο που βγηκε οταν καλεσες στο 1212 ή στο 13800 σωστα?
Πραγματικος τεχνικος ειναι (εφοσον δηλωσεις βλαβη) αυτος που θα σε καλεσει στο κινητο για πληροφοριες ή αποτελεσματα

Stefanos83
01-09-13, 13:45
Κι εγω έχω θέματα με την ταχύτητα . Δεν μπορω να το προσδιορίσω ακριβως γιατι έλειπα , αλλα πιστεύω τις τελευταίες 2-3 βδομάδες για κάποιο λόγο έχουμε μπουκώσει πολύ . Δεν χαλάσανε ως δια μαγείας τα ασύρματα , ούτε το youtube χαλασε . Οποτε μην αλλάζετε ρυθμίσεις τσαμπα. Μαλλον δώσανε πολλα vdsl και γονάτισαν οι γραμμές . Αναμενόμενο . Προσωπικά θα δώσω λίγο χρόνο στην εταιρεία , να φτιάξει . Αν δεν φτιάξει μεχρι να τους βαρεθώ , υπάρχουν και αλλου πορτοκαλιες . Ευχαριστώ

dbal
01-09-13, 13:48
Κι εγω θεωρω οτι ειναι προβλημα δικτυου...αν δοκιμασω και με αλλο ρουτερ και συνεχιζεται ολη η συμπτωματολογια, το συμπερασμα θα ειναι βεβαιο.
Μετα, timeout και αν δεν δοθει λυση, χαιρετε.

infide1
01-09-13, 14:35
Αυτο ειναι οντως σημαντικο και μακαρι να ειναι ετσι. Βεβαια αν καταλαβα καλα οταν λες "τεχνικο" εννοεις τον τηλ. εκπροσωπο που βγηκε οταν καλεσες στο 1212 ή στο 13800 σωστα?
Πραγματικος τεχνικος ειναι (εφοσον δηλωσεις βλαβη) αυτος που θα σε καλεσει στο κινητο για πληροφοριες ή αποτελεσματα

Ναι, σωστα αυτος που βγαινει στο 13800, αλλα αυτο ειναι ακομα καλυτερο γιατι συνηθως τα κεντρα δεν εχουν ενημερωση για τεχνικα προβληματα οποτε το προβλημα ειναι μεγαλο. Βεβαια εχουν περασει και μερικες βδομαδες οποτε δεν πρεπει να ειναι κατι απλο.

Jimmisardo
01-09-13, 19:19
http://www.youtube.com/watch?v=8Je1og_6lgY

Το speedtest μου στην συνδεση μου...

Εδωσα πριν λιγο ξανα βλαβη στην Wind και περιμενω...

dbal
01-09-13, 20:40
Δεν κάνεις κι ένα συγκριτικό download σε ftp & http από otenet να δούμε αν έχεις διαφορά?

Shirayuki
02-09-13, 00:40
Παιδια δεν μας λετε και ποτε ειναι να περασει ο τεχνικος να δει την γραμμη ? Αν ειναι να περιμενω μπας και βρεθει λυση στο αμεσο μελλον ! Εγω δεν εχω την ψυχραιμια να περιμενω τεχνικο ειδικα μετα απο τα 20 τηλεφωνα που εχω κανει ! και επειδη εχει τελειωσει το συμβολαιο μου με τρωει να αποχωρισω εδω και μερες , πεστε μου αν ειναι να περιμενω μια δυο μερες ακομα !

Jimmisardo
02-09-13, 10:44
Καλημερα σας. Νομιζω πως αν συνεχισω να ασχολουμε και πολυ με το ψαξιμο θα λαλησω... Λοιπον εχουμε και λεμε.

Ανεβασα χτες το βιντεακι για να το δειτε και σημερα το πρωι πριν περιπου 10 λεπτα εκανα τεστ απο οτενετ.

1G αρχειο το κατεβασα με ftp και μετα http. Η τχυτητα ηταν ιδια και στα δυο, περιπου 1000ΚΒ/s.
128074128075

Εκανα το ιδιο και απο ftp.ntua.gr. Πανω κατω τα ιδια και εδω.
128077

Ειπα να δοκιμασω και speedtest της hol.. εκανα 3 τεστ με διαφορα ενα λεπτο το καθε ενα. Τα αποτελεσματα ηταν 6Mbps το πρωτο 10Mbps το δευτερο και 1Mbps το τριτο.

Η κατασταση με το youtube παραμενει η ιδια και ας εβαλα MTU 1450 οπως μου ειπαν απο Wind.
Το ανοιγμα των σελιδων γινεται μια χαρα.
Να προσθεσω οτι αφησα τα αρχεια να κατεβουν ολα. Συνεχισαν ετσι μεχρι να τελειωσουν. Δεν γονατισαν δηλαδη σε καμια φαση..
Ξανα δινω αλλη μια φορα τα στατιστικα απο modem.

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 1020/13238 kbps
Noise Margin (Up/Down) 12.1/8.4 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 16.6/23.6 dB
Output Power (Up/Down) 12.4/19.9 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 1124/13880 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 0

undeadpunk
02-09-13, 14:38
Ακριβως το ιδιο προβλημα,
Browsing σερνεται, γιουτιουμπ το ιδιο, δεν μπορω να δω τιποτα ουτε στο 240..
Οταν βεβαια κατεβαζω τορρεντ παει σφαιρα στα 500kb/s
Το γραφημα του speedtest ειναι ανωμαλο, ξεκιναει παντα τελικιασμενο στα 3000 με 4500 και μετα απο πολυ λιγο
γινεται flat και καθυστερει πολυ οπου βγαζει τελικο αποτελεσμα 600Kbps down/ 750 up

Αν καποιος σας βγαλει ακρη με τεχνικους κλπ σας παρακαλω πολυ να στειλει εδω στο νημα τι διαδικασια ακολουθησε ωστε να ζητησω ακριβως το ιδιο.

HackFreak
02-09-13, 15:23
Έχει δοκιμάσει κανείς να δει από αλλού πλην youtube video να δεί πως πάει;

Shirayuki
02-09-13, 16:12
Ναι ρε συ ! Σε οτι εχει βιντεο στριμ , live η recorded ! Twitch kissanime και σε απειρα γνωστα και μη !

Το προβλημα ειναι σαν να μην μπορει η συνδεση να διατηρησει την ταχυτητα και μολις παει αν πιασει διακοπταιτε ! Γιαυτο στα τορρεντ δεν ειναι τοσο εμφανες το προβλημα !

LucidSteve
02-09-13, 17:15
Εν τω μεταξύ πια το youtube μου το γυρνάει αυτόματα σε 140ρ αχαχα! Τέλος πάντων, μου είπε η wind οτι υπάρχει βλάβη του ΟΤΕ στη περιοχή μου και κάποια στιγμή θα το φτιάξουν. Δεν ήξερε πότε κτλ. Βέβαια μου κάνει εντύπωση να αφορά μόνο τη περιοχή εφόσον πάρα πολλοί έχουν τέτοιο θέμα.

undeadpunk
02-09-13, 19:08
Ποια περιοχη? (Λυκοβρυση εδω)

Shirayuki
02-09-13, 19:56
Αυτο με εκνευριζει με τους τυπους ! Πες δεν ξερουμε τι ειναι .. πες δεν εχουμε ορεξη να ψαχνουμε ! Ποια βλαβη του ΟΤΕ στην περιοχη μωρε .. η καραμελα του ΟΤΕ !

Καλλιθεα εδω και προφανως δεν ειμαστε ολοι στην ιδια περιοχη !

Jimmisardo
02-09-13, 21:12
Συγνωμη αλλα μαλλον βλαβη στον εγκεφαλο εχουν.... Αγια Βαρβαρα - Αιγαλεω εδω.....

Stefanos83
02-09-13, 21:46
Αγια Παρασκευη εδω... Εγω θα έλεγα packet loss και ελειψη bandwidth με εξωτερικο εχουν . Σκέφτομαι να τους πάρω να τους τα πω ενα χεράκι .

undeadpunk
02-09-13, 22:42
Μου καναν σπουδαια προσφορα απο τη Φορθνετ αρχες καλοκαιριου και λεω ας μεινω Γουιντ μιας και εχει καλο δικτυο
ενω θα πανε ολοι φορθνετ και θα μπουκωσει. Εν τελει βλεπω επεσα εξω και μου γυρισε μπουμερανγκ.

LucidSteve
03-09-13, 00:39
Μες τις άκρες, αυτό που μου είπε ήταν, οτι το πότε θα φτιαχτεί άγνωστο... γιατι εξαρτάται απο τον ΟΤΕ και όχι απο αυτούς. Συγκεκριμένα μου είπε κάτι οτι υπάρχει βλάβη στα καλώδια του ΟΤΕ αχαχα κάπου κοντά στο σπίτι μου γιαυτό μου τα κάνει αυτά. Τι να πεις... κρίμα γιατί μια περίοδος πήγαινε σφαίρα. Αντε να δούμε πότε ο "ΟΤΕ" θα φτιάξει τη βλάβη του :Ρ

@ ADSLgr.com All rights reserved.