PDA

Επιστροφή στο Forum : Ip camera



kostas1339
25-08-13, 12:35
Παιδια,καλημέρα.Αγορασα μεσω ebay μια ip καμερα 2mp,H264.Αφου κατεβασα και εγκατεστησα τα αρχεια που περιειχε το δισκακι που μου εστειλαν,εν τουτοις δεν μπορω να δω τη καμερα στον υπολογιστη.Βαζω την ip, τον user kai pass που μου δειχνουν οι οδηγιες ,αλλα την καμερα δεν την βλεπω στον υπολογιστη μου. Οταν παταω να ανοιξει η καμερα,μου λεει: device is running.

Εαν μπορει καπιος να βοηθησει.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.:)

biggeo65
25-08-13, 12:44
Ποια είναι η camera; Λειτουργικό σύστημα ποιό έχεις;

kostas1339
25-08-13, 14:52
Η καμερα ειναι:ANRAN model AP2BRA-IP.
Tο λειτουργικο συστημα δεν ξερω ποιο ειναι,πως θα το βρω? Ευχαριστω,

- - - Updated - - -

η ΚΑΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ANRAN MODEL AP2BRA-IP.
TO λειτουργικο της συστημα δεν το ξερω,πως θα το βρω?

biggeo65
25-08-13, 15:41
Η καμερα ειναι:ANRAN model AP2BRA-IP.
Tο λειτουργικο συστημα δεν ξερω ποιο ειναι,πως θα το βρω? Ευχαριστω,

- - - Updated - - -

η ΚΑΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ANRAN MODEL AP2BRA-IP.
TO λειτουργικο της συστημα δεν το ξερω,πως θα το βρω?

Για λειτουργικό ρωτούσα αν έχεις Windows MacOS ή Linux και ποιά έκδοση.

Πρώτα θα πρέπει να ενεργοποιήσεις το πρωτόκολο RTSP από το Interface της κάμερας.
Κανονικά αν βάλεις την IP στον browser που χρησημοποιείς, θα πρέπει να ανοίξεις τις ιδιότητες της κάμερας.
Για να μην γράφω μια που δεν έχω IP camera αυτή την στιγμή δες τοVIDEO (http://www.youtube.com/watch?v=j9gMSjG0Jw0)
για το πως θα ρυθμίσεις την κάμερα για να βλέπεις το steam μεσω browser με το VLC plug-in

Άλλος τρόπος είναι με την χρήση του VLC σαν ξεχωριστή εφαρμογή.
Για να δεις την αναπαραγωγή από μια IP camera από το VLC player (http://www.videolan.org/vlc/) .

Kατέβασε την έκδοση για το λειτουργικό που έχεις ,εγκατέστησε την,
τρέξε το VLC, επέλεξε από το μενού πολυμέσα "Άνοιγμα ροής δεδομένων δικτύου..."
ή πάτα τα πλήκτρα CTRL+N και στο παράθυρο που θα ανοίξει γράψε:
rtsp:// Camera’s IP Address (η ΙΡ της κάμερας π.χ.192.168.1.2) θα έχεις κάτι παρόμοιομε το παρακάτω
rtsp://192.168.1.2
127791 127792

Ελπίζω να βοηθήσουν τα παραπάνω.

kostas1339
25-08-13, 20:07
ευχαριστω θα το παλεψω.Εχω το windows vista.

- - - Updated - - -

Biggeo 65. Kατεβασα το προγραμμα μου ειπες,αλλα δεν βρισκει την καμερα.Δεν ξερω τι συμβαινει.Αυτοι στις οδηγιες γραφουν οτι εαν βαλω στην γραμμη του explorer την διευθυνση ¨: 192.168.1.10: 34567, θα ανοιξει η καμερα.Αλλα και ετσι που δοκιμασα,παλι δεν βλεπω τιποτε.

biggeo65
25-08-13, 20:34
Δοκίμασε στο παράδειγμα παραπάνω μετά την διεύθυνση
α βάλεις channel 1 π.χ. rtsp://192.168.1.2/channel 1

kostas1339
25-08-13, 20:46
Biggeo65. Μπαινω σε κατι πινακες,βαζω την ip που εχει επανω της η καμερα και μου απανταει οτι η ιπ ειναι λαθος. Θα κανω αυτο που λες τωρα.Ευχαριστω πολυ.

biggeo65
25-08-13, 20:51
Aπό την στιγμή που σου λέει ότι η συσκευή τρέχει,
κι αν είσαι σίγουρος ότι η IP είναι σωστή, πρέπει να δουλέψει.

Για να δεις αν έχει πάρει διεύθυνση IP η κάμερα σου,
άνοιξε την σελίδα του router σου, και λογικά
θα σου την εμφανίζει σαν συνδεδεμένη συσκευή, στο Home network.

ZORO
25-08-13, 20:52
Η κάμερα έχει κάποιο κουμπί reset; Γιατί είπες ότι την αγόρασες από το e-bay οπότε αυτός που την είχε μπορεί να άλλαξε τις ρυθμίσεις δικτύου της κάμερας και τώρα αυτή να έχει άλλη ip, να ακούει σε άλλη πόρτα κ.τ.λ. Μου είχε τύχει αυτό με ip κάμερα που είχε παραγγείλει κάποιον γνωστός από ιντερνετικό κατάστημα. Η κάμερα προφανώς ήταν μεταχειρισμένη. Είχε αλλαγμένες τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις δικτύου και μόνο όταν πάτησα το κουμπί reset μπορέσαμε να την "δούμε" στην ip που έλεγαν οι οδηγίες.

kostas1339
25-08-13, 21:08
zorο.Σε ευχαριστω για την ιδεα σου.Μπορει να ειναι ετσι.Επισης,οπου βαζω κωδικο,αδμιν ,οπως αναγραφεται, μουλεει οτι ειναι λαθος.Επισης το τροφοδοτικο που μου εστειλαν ειναι καμμενο.

- - - Updated - - -

Εαν σας πω οτι δεν εχει κουμπακι για ρεσετ? Πρωτη φορα βλεπω συσκευη που να μην εχει αυτο το κουμπακι.Απο την αλλη μου ειπαν να τους στειλω και τα στοιχεια μου,γιατι η καμερα εχει εγγυηση ενα χρονο μου λενε. Στα εμειλ δεν βλεπω καμια φιρμα με πολλες διευθυνσεις και τετοια.Ενα απλο ιμειλ βλεπω.

kostas1339
12-09-13, 23:48
παιδια,αυτη η καμερα με παιδευει κα;)ιρο τωρα.Μετα απο καιρο,εμπορεσα και εμπηκα στο μενου της, με την LAN ip.Δεν μπορεσα ομως να μπω με την εξωτερικη ιπ της.Πορτες,ιπ,πρωτοκολλα ολα ενταξει.Απο χθες ομως εχει μπλοκαρει παλι και δεν μπορω να μπω με τιποτε. Ηθελα νa ρωτησω,οταν βαζω το καλωδιο στην εισοδο ethernet της καμερας,δεν πρεπει να αναβουν δυο φωτακια?Δηλαδη,ενα πρασινο και ενα κιτρινο? Σε μια αλλη που εχω εδω και δυο χρονια,οταν ολα ειναι ενταξει αναβουν και τα δυο.Σε αυτην ομως αναβει μονο το κιτρινο.Τι συμαινει αυτο,ξερει καποιος να μου πει?Ευχαριστω.

- - - Updated - - -

Παιδια,Καλησπερα.Ξερει καποιος να μου πει πως θα εγκαταστησω ενα προγραγραμματακι, οταν μου λει ο explorer οτι ο εκδοτης δεν επαληθευτηκε?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

kostas1339
15-09-13, 22:01
Θελω να εγκαταστησω το προγραμμα NewActiv.exe. αλλα ο EXPLORER το μπλοκαρει,και δεν το εγκαθιστα.Καπου διαβασα οτι πρεπει να απενεργοποιησω το activex.Απενεργοποιησα μερικες ρυθμισεις acivex,αλλα παλι δεν εγινε τιποτε. Στον υπολογιστη εχω το windows vista kai τον εχπλορερ 9.Οποιος μπορει να δωσει καμια ιδεα,ευπροσδεκτη.

HackFreak
15-09-13, 22:11
Θελω να εγκαταστησω το προγραμμα NewActiv.exe. αλλα ο EXPLORER το μπλοκαρει,και δεν το εγκαθιστα.Καπου διαβασα οτι πρεπει να απενεργοποιησω το activex.Απενεργοποιησα μερικες ρυθμισεις acivex,αλλα παλι δεν εγινε τιποτε. Στον υπολογιστη εχω το windows vista kai τον εχπλορερ 9.Οποιος μπορει να δωσει καμια ιδεα,ευπροσδεκτη.
Γιατί δεν δοκιμάζεις με κάποιο άλλο browser;

kostas1339
15-09-13, 23:39
Το εδοκιμασα με τον FIREFOOX MOZILLA,εκει εγκατασταθηκε,αλλα εκει δεν δουλευει το προγραμμα αυτο μονο στον Explorer δουλευει,μαλλον αρχειο ειναι και πρεπει να παει σε καποιον φακελλο συγκεκριμενο για να δουλεψει.Αυτο το εχω διαβασει εδω στο internet (web.cab).Me ton FIREFOX kai to chrome,βλεπω την εικονα της καμερας,αλλα δεν μππορω να μπω στο μενου της.
ευχαριστω παντως .

@ ADSLgr.com All rights reserved.