PDA

Επιστροφή στο Forum : Linksys WAG54G-A Λέει ??????



NetTraptor
11-07-04, 00:06
Wireless-G ADSL Gateway, built-in 4-port 10/100 Ethernet Switch , built-in Wireless-G (802.11g),firewall

Λέει για P2P?? (emule)

172€ + ΦΠΑ

JohnGR
11-07-04, 00:08
http://www.adslgr.com/forum/thread7794.html&highlight=wag54g

http://forum.emule-project.net/index.php?showtopic=33645

WAntilles
11-07-04, 01:07
Ούτε 8πλο Google-ron 850 νά 'τρεχες. :mrgreen:

aesir
11-07-04, 01:25
Σήμερα μόλις σκεφτόμουν οτι επειδή τα Zyxel, πέραν των όσων πουλούσε ο ΟΤΕ, ήταν η πρώτη μάρκα που μπήκε στην αγορά των ADSL στην Ελλάδα, μάρκες που πουλάνε πολύ στο εξωτερικό όπως Linksys, Dlink και Netgear έμειναν πίσω σε πωλήσεις.

Δεν ξέρω πόσο εφικτό θα ήταν το ADSLgr να παίρνει δανεικό για τέστ κάποιο modem, router κλπ από την Χ εταιρία, και να αναλαμβάνει κάποιος να το τεστάρει και να ανεβάσει ένα review και ένα how to... :roll:

Για την ώρα οι επιλογές μας έχουν περιοριστεί σε ελάχιστα μοντέλα επειδή κανείς δεν θα πάει να πάρει κάτι διαφορετικό αφού όλοι θα προτείνουν Zyxel κατά πάσα πιθανότητα.

sdikr
11-07-04, 01:55
Δεν ξέρω πόσο εφικτό θα ήταν το ADSLgr να παίρνει δανεικό για τέστ κάποιο modem, router κλπ από την Χ εταιρία, και να αναλαμβάνει κάποιος να το τεστάρει και να ανεβάσει ένα review και ένα how to...

εγώ δεν έχω πρόβλημα, αλλά οι εταιρίες που συνεργάζεται η εταιρία που εργάζομαι φέρνουν μόνο zyxel,planet,3com το Planet δυστηχώς σε ιντρακομ δεν δουλέυει οπότε δεν μπορούσα να το δοκιμάσω (αν και μου το δώσαν με δελτιό αποστολής), το 3com που δούλεψε το έκανα ένα review
έχω δοκιμάσει να πάρω και απο cpi (smc) αλλά δεν μου το ΄δίναν με δελτίο αποστολής (και τα χρήματα τώρα είναι περιορισμένα!)

EvilHawk
11-07-04, 12:21
JohnGR, σου ξέφυγε αυτό :arrow: http://www.adslgr.com/forum/thread7458.html :wink:

NetTraptor
11-07-04, 14:32
Ρε παιδιά δεν τον βρίσκω στα link που έχετε δώσει… από ότι βλέπω μόνο ο wintech2003 λέει ότι παίζει ΟΚ. Από ότι βλέπω στην Linksys αν διαλέξει κάποιος σαν χώρα την Ελλάδα το μόνο που δείχνει είναι αυτό το routeraki.

Πραγματικά μου αρέσει πολύ η ιδέα αυτού του router. Έχω 4 PC, ένα Laptop με wireless και ένα PDA επίσης με Wireless. Η διασύνδεση τους αν μου εξασφαλίζετε ότι το emule θα παίζει καλά θα είναι παιχνίδι. Σκέπτομαι να χτυπήσω και ένα wireless connection με το AWMN.

Ως τώρα δεν είχα DSL για το σπίτι γιατί στην περιοχή μου οι πόρτες είναι χρυσές. Εξαφανίζονται την ίδια μέρα που εμφανίζονται και ενώ με πληροφορήσανε ότι υπάρχουν πόρτες τώρα, δεν μπορώ να το πιστέψω. Περιμένω 6 μήνες και το βλέπω ότι είναι λόγω ζήτησης και όχι αδράνειας εκ μέρους του ΠΟΤΕ. Μην μου βγει ξινό…

Έχω στήσει και χρησιμοποιώ ως σήμερα 2 ADSL μια 512 με jetspeed και μια 1024 με Cisco 837 (και έχω βοηθήσει να στηθούν τουλάχιστον άλλες 15 σε συνδυασμό με διάφορα Firewall) και με την γκαντεμιά που με περιτριγυρίζει δεν έχω στο σπίτι ούτε μισή.

Αν δεν βρω καμιά αξιόπιστη λύση All-in-One θα χτυπήσω μου φαίνεται κανέναν Cisco και θα βρω κανένα παλιό switch από την δουλειά. Αλλά τα 400€ τσούζουν… Μια 200αρα για τον Linksys ακούγεται αξιοπρεπής.

aesir
11-07-04, 14:52
NetTraptor Tα wireless AP, router κλπ αν τα αγοράσεις απ'έξω είναι κάπου 30% φτηνότερα από εδώ. Το Linksys για παράδειγμα που αναφέρεις (αλήθεια, που είδες την τιμή;) κάνει 140€ με τον ΦΠΑ στην Αγγλία και με δώρο wireless PCMCIA card. Στην ίδια τιμή/πακέτο υπάρχει και το καινούργιο dlink DSL-G604T all-in-one.

sdikr
11-07-04, 14:58
NetTraptor,
απο όσο είδα τα διάφορα μοντέλα της Linksys δουλέυουν
απο το φορουμ του μουλαριού :
(Linksys BEFSR11 Working Forward Ports
Linksys BEFSR41 Working Forward Ports, some lockups (not confirmed)
Linksys BEFSRU31 Working Forward Ports
Linksys BEFSX41 Working Forward Ports
Linksys BEFW11S4 Working)


αλλά θα σου έλεγα να δεις και το Usrobotics 9105 (pstn) το κόστος του είναι πολύ μίκρότερο.

NetTraptor
11-07-04, 15:11
aesir, www.e-microchip.gr

Σε ποιο site αγγλικό το είδες ?? με βολεύει πρώτον γιατί μάλλον???? θα σκάσω μύτη Αγγλία την άλλη βδομάδα και αν όχι έχω πολλά πάρε δώσε με Αγγλία.
Μήπως είναι το Dabs??
http://www.dabs.com/uk/channels/hardware/modemsandadslhardware/productView.htm?quicklinx=2Z9M

hehehehe :lol: :lol: :lol:

Όσο για την GR τιμή εγώ μάλλον θα το έβρισκα πολύ ποιο φθηνά αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά… αλήθεια έχεις κανένα ελληνικό site με Linksys???

aesir
11-07-04, 15:42
NetTraptor, αυτό που δεν μπορείς να βρεις στην Αγγλία εύκολα είναι για ISDN. Πάντως επειδή τα ADSL modems είναι φτηνά, έχεις σκεφτεί το άλλο; Να πάρεις ethernet router + ξεχωριστό modem? Στο ethernet router μπορείς να βάλεις επάνω DSL modem (Annex A & B), cable modem, ISDN, T1, οτιδήποτε. Ετσι δεν δεσμεύεσαι σε περίπτωση μελλοντικής αλλάγης γραμμής.

Οχι δεν ήταν το dabs, εγώ μιλούσα για sites που κάνουν παράδοση και Ελλάδα, πάντως αφού πας κοίτα για παράδειγμα το www.broadbandbuyer.co.uk, υπάρχουν και άλλα, θα κάνω post μετά. Και όλα έχουν προσφορές :mrgreen:

Οσο για sites στην Ελλάδα, αστα, μαύρα χάλια έχουμε!!! Τίποτα δεν βρίσκεις... :roll:

YΓ. Ενα άλλο router (ethernet) που είναι καινούργιο και γαμάτο είναι το linksys RV042, wired μεν, αλλά πολύ καλή απόδοση, χαρακτηριστικά και κάνει bonding 2 broadband γραμμές...

r3b
11-07-04, 15:53
[censored]

wintech2003
11-07-04, 17:01
Παιδια sorry που αργησα τόσο πολύ να απαντήσω αλλα είμαι ΔΙΑΚΟΠΕΣ :):):):):):)

Λοιπον όσο για το κρισιμο ερώτημα, το Linksys δεν μου έχει παρουσιάσει κανενα πρόβλημα μέχρι τώρα με P2P.


NetTraptor, σου προτεινω να ρίξεις μια ματια εδώ
http://www.linksys.com/international/product.asp?coid=28&ipid=371

και να κατεβάσεις το user guide απο εδώ:
ftp://ftp.linksys.com/international/userguides/wag54g_ug.pdf

Απο εκει μπορεις να μελετήσεις τα features του και να εισαι σίγουρος πως δεν θα μεινεις δυσαρεστημενος!

NetTraptor
11-07-04, 17:03
aesir,


NetTraptor, αυτό που δεν μπορείς να βρεις στην Αγγλία εύκολα είναι για ISDN. Πάντως επειδή τα ADSL modems είναι φτηνά, έχεις σκεφτεί το άλλο; Να πάρεις ethernet router + ξεχωριστό modem?

Τι εννοείς Cisco 1700 series και WIC απαπαπα!!!!…. Το κάθε WIC έχει κοντά 300€

r3b, Σαν γενική ιδέα λοιπόν λέει??

NetTraptor
11-07-04, 17:07
wintech2003, Α να για σου παλικάρι μου…. :P :P

Thanks

aesir
11-07-04, 17:07
NetTraptor εννοώ κάτι στις γραμμές με αυτό που πρότεινε ο r3b λίγο πιο πάνω... τα Cisco πάνε πάρα πολύ.

r3b
11-07-04, 17:32
[censored]

NetTraptor
11-07-04, 18:16
wrt54g


Έχω χαζέψει τελείως.. Δεν το είδα sorry…. Πολύ όμοιοι οι κωδικοί της Linksys με διαφορά χαρακτήρων αγοράζεις κάτι τελείως διαφορετικό

Καλή φάση ακούγεται το Linksys με GPL αλλά για το st530????hmmm δεν ξέρω δεν έχω αγγίξει κάτι τέτοιο..

Θα δω αν μπορώ να βρω ένα WAG54 για δοκιμή

Thanks σε όλους σας παιδιά !!!!

wintech2003
11-07-04, 18:25
r3b,

Και εγώ ειμαι υπερ της χρήσης ξεχωριστου hardware για καθε δουλεια. Απλα έχοντας την τύχη να μπορω να αλλάζω modem όποτε θέλω (έχω κατάστημα πληροφορικής), έχω δοκιμάσει αρκετα μοντέλα.
Στην αρχή είχα εναν συνδυασμό σαν αυτό που λες και εσυ, απλά αντι για alcatel είναι το Zyxel 650R σε bridge mode μαζι με το WRT54G (το οποίο ειναι όντως κορυφή!)
Ε πουλήθηκαν αυτα και τώρα έχω και δοκιμαζω το WAG54G-A με το οποίο έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημενος και δεν έχω δει καμια διαφορα σε σχέση με τον προηγούμενο συνδυασμό. Η χρήση P2P φυσικά βαριά, και 24/24ωρο. Και τα δυο είναι άψογα!

Φιλικά,
Γιώργος

Υ.Γ. Πάντως το κανονικό μου router είναι ενα Cisco 837 :)

r3b
11-07-04, 19:04
[censored]

kennyyy
20-07-04, 00:57
wag54g-a bundle μαζί με 802.11g linksys pcmcia card 153 Εuro από www.diskontcomputer.com μαζί με μεταφορικά.Καμιά βδομάδα που το πήρα p2p απροβλημάτιστα.

yiapap
20-07-04, 10:53
wag54g-e1 (over isdn) από χθες εγκατεστημένο δουλεύει ΚΑΛΥΤΕΡΑ από το Zyxel-650R
Έχω ελάχιστο packet loss, καλύτερο ping time και έχω ήδη αυξήσει Max.Connections στο eMule.
Επίσης, παρά το ότι είμαι σε άθλια γραμμή κλείδωσε κατευθείαν όταν άλλα (Planet, Vigor) δεν κλείδωσαν καθόλου και το Zyxel παιδευόταν κανένα 3-λεπτο.

Επίσης, είμαι σχεδόν έτοιμος να πετάξω το Norton Internet Security αφού το firewall του "φαίνεται" να πιάνει όλα τα "κακά παιδιά".

Θα επανέλθω με συγκριτικά στατιστικά σύντομα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.