PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι εξοπλισμό router δίνει αυτή τη εποχή ο ΟΤΕ?



aster1x
26-08-13, 12:39
Γνωρίζει κάποιος τι εξοπλισμό router (μάρκα και μοντέλλο) δίνει αυτή την εποχή (Μέσα του 2013) o OTE σε νέες συνδέσεις doubleplay?

Ευχαριστώ
Α.

lkrgs
26-08-13, 17:54
Καλησπέρα,

Την προηγούμενη εβδομάδα που έκανα αίτηση σε κατάστημα Γερμανός για ΟΤΕ Double Play μου έδωσαν ένα ZTE ZXHN H108NS.

Αν είναι καινούριο, παλιό, καλό ή κακό, δεν το γνωρίζω! : Ρ

oust_alex
30-08-13, 11:52
Γεια σας και από Ηράκλειο Κρήτης! Για upgrade ISDN ADSL συνδεσης απο 2 σε 24 Mbps ποιο ρουτερ παιζει να μου δωσουν?

Papados
30-08-13, 11:55
ZTE ZXV10 W300B (ή μπορεί να μη σου δώσουν και τίποτα)

deniSun
30-08-13, 16:11
ZTE ZXV10 W300B (ή μπορεί να μη σου δώσουν και τίποτα)

που το πάλι είδες αυτό...

greekfragma
30-08-13, 16:53
εδώ είσαι. κόβουν από παντού γιατί απλά μπορούν και δε μιλάει κανείς.


ποστ 69

http://www.adslgr.com/forum/threads/746398-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CF%82?p=5164870

jkoukos
30-08-13, 19:16
Δεν είχα ποτέ ΟΤΕ και δεν ξέρω ακριβώς τι ισχύει, αλλά από σκόρπιες πληροφορίες έχω την εντύπωση ότι:

Οι πάροχοι δίνουν με χρησιδάνειο τη συσκευή η οποία επιστρέφεται κατά την αποχώρηση (διαφορετικά πληρώνεται) και αλλαγή γίνεται σε περίπτωση βλάβης. Σε ανανέωση δεν παρέχεται άλλη συσκευή.

Ο ΟΤΕ έδινε με κάθε σύνδεση συσκευή όπως και στις ανανεώσεις και αλλαγή γινόταν εφόσον ήταν στην εγγύηση. Μετά έμενε στην κατοχή του χρήστη.
Όμως και αυτός πλέον ακολουθεί την πρακτική των άλλων παρόχων, να δίνει δηλαδή τον εξοπλισμό με χρησιδάνειο.

Προσωπικά πιστεύω ότι το χρησιδάνειο είναι καλύτερη πρακτική για τον χρήστη, καθώς έχει εγγύηση όσο είναι ενεργός χρήστης της υπηρεσίας και ποτέ δεν θα ξεμείνει.
Το σύνολο σχεδόν (εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων) των παρεχόμενων συσκευών έχουν τις απαραίτητες δυνατότητες για συγχρονισμό και δικτύωση και όποιος θέλει περισσότερες αγοράζει την συσκευή που θέλει και την κρατά για πάντα.

greekfragma
30-08-13, 21:34
Το λάθος στα γραφόμενά σου είναι οτι η συσκευή δεν επιστρέφεται εφόσον τελειώσει το συμβόλαιο. επιστρέφεται μόνο αν ο πελάτης φύγει νωρίτερα από τη διάρκεια του συμβολαίου. Στην ανανέωση δηλαδή (ανα 12μήνες συμβολαίου εκτός αν έχει γίνει 24μηνο) θα πρεπε να συνεχιστεί το να δίνουν νέο ρούτερ.

επίσης μην ζαχαρώνουμε την τακτική ακόμα και δωρεάν παροχής ρούτερ. τα περισσότερα από αυτά κοστίζουν κάτω απο 30ευρώ στις μαζικές ποσότητες που τα παραγγέλνουν...Δε μας κάνουν και χάρη δηλαδή με τα πάγια που πληρώνουμε κάθε μήνα. Μια χαρά τα καλύπτουν σαν κόστος ακόμα και στο 3μηνο παροχής υπηρεσίας.

emeliss
31-08-13, 08:48
Δεν κάνει λάθος ο jkoukos. Είναι ακριβώς όπως τα λέει. Αυτά που γράφεις greekfragma ίσχυαν παλαιότερα.
http://www.adslgr.com/forum/threads/666319-ΟΤΕ-και-ρούτερ-με-χρησιδάνειο

greekfragma
31-08-13, 16:54
μάλιστα. ευχαριστώ για την ενημέρωση και συγγνώμη για το λάθος μου. :oneup:

honda22
06-09-13, 13:18
Καλησπέρα,

Την προηγούμενη εβδομάδα που έκανα αίτηση σε κατάστημα Γερμανός για ΟΤΕ Double Play μου έδωσαν ένα ZTE ZXHN H108NS.

Αν είναι καινούριο, παλιό, καλό ή κακό, δεν το γνωρίζω! : Ρ


Ήσουν ήδη στον ΟΤΕ και σου έδωσαν ρουτερ ή έκανες νέα σύνδεση;

lkrgs
06-09-13, 13:21
Είχα HOL και έκανα αίτηση μεταφοράς στον ΟΤΕ.

emeliss
06-09-13, 13:23
Ήσουν ήδη στον ΟΤΕ και σου έδωσαν ρουτερ ή έκανες νέα σύνδεση;
Αν θες να αλλάξεις το ρούτερ σου μπορείς να δηλώσεις βλάβη για εξοπλισμό και να πάρεις ένα με χρησιδάνειο. Νομίζω όμως πως παίρνουν πίσω το παλιό.

honda22
06-09-13, 13:25
Εμένα σε αναβάθμιση δεν μου έδωσαν αλλά θα τους πιέσω να μου δώσουν γιατί έχω ένα ενσύρματο comtrend με 1 έξοδο 3 χρόνια.
Είναι κοροϊδία.

emeliss
06-09-13, 13:26
Σε αναβάθμιση δεν δίνουν. Αν θα πάρεις είναι μόνο με χρησιδάνειο (δηλ. θα ανήκει το ρούτερ στον ΟΤΕ και θα πρέπει να το επιστρέψεις αν φύγεις) και μάλλον μετά από δήλωση βλάβης.

honda22
06-09-13, 13:31
Αν θες να αλλάξεις το ρούτερ σου μπορείς να δηλώσεις βλάβη για εξοπλισμό και να πάρεις ένα με χρησιδάνειο. Νομίζω όμως πως παίρνουν πίσω το παλιό.

Ας το πάρουν.


Σε αναβάθμιση δεν δίνουν. Αν θα πάρεις είναι μόνο με χρησιδάνειο (δηλ. θα ανήκει το ρούτερ στον ΟΤΕ και θα πρέπει να το επιστρέψεις αν φύγεις) και μάλλον μετά από δήλωση βλάβης.

Δεν με πειράζει αν είναι με χρησιδάνειο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.