PDA

Επιστροφή στο Forum : Που να μιλήσω και τι να πω;



NLS
06-02-07, 21:59
Δεν ξέρω τι να κάνω και αν μπορεί κανείς να με καθοδηγήσει ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μιλάμε για Zisto Internet only που όμως αυτοί έτσι κι αλλιώς μου έδωσαν και ένα νούμερο από 211 (που αν χρησιμοποιώ θα χρεώνομαι) μια και θα φέρναν τον χαλκό έτσι κι αλλιώς.

Χτες ήρθε ο τύπος από Tellas (βασικά εξωτερικός συνεργάτης από ότι κατάλαβα), γιατί λέει ήρθε η γραμμή μου και να τη βρούμε.

Πάμε στη ρεκλέτα της πολυκατοικίας, πράγματι τη βρίσκουμε. Κάλεσε στο κινητό του, κάλεσε τη γραμμή από το κινητό οκ.

Πάμε πάνω στο διαμέρισμα αλλά δυστυχώς δεν είχα έτοιμη την πρίζα μου όπως την θέλω (* ανάλυση στο τέλος) οπότε αρκέστηκε στο να βάλει τον βομβητή (ιιιουιιιουιιιιου :D) και να βρει ένα ζευγαράκι από τα διαθέσιμα (η πολυκατοικία είναι αρκετά νέα και έχει ένα ολόκληρο UTP να έρχεται από τη κεντρική ρεκλέτα για κάθε διαμέρισμα) για πάνω... Έτσι και έγινε.

Όταν εγώ έφτιαξα τις πρίζες μου όπως έπρεπε και είπα να πάρω το ζευγαράκι που ερχόταν από κάτω με το Zisto να το ενώσω με το ζευγαράκι που θέλω να παίζει αυτό το Zisto... που όμως ΔΕΝ ζει.

Βάζω το τηλέφωνο, νεκρό. Αμάν λέω, κάτι θα έγινε στη μικτονόμηση που έκανε ο νεαρός... δεν είχα όμως εργαλεία να το ψάξω. Το ψάχνω σήμερα και ανακαλύπτω ότι είναι νεκρό ΚΑΙ το ζευγάρι που έρχεται από το ΚΑΦΑΟ στην πολυκατοικία και υποτιθέμενα είχε το Zisto επάνω του!

Άρα μιλάμε για βλάβη. Έλα όμως που δεν έχω καμιά επίσημη ενεργοποίηση του Zisto ακόμα! Ούτε εξοπλισμό, ούτε κωδικούς κλπ.! (μάλιστα χτες ο νεαρός έλεγε να τους πάρω να μου δώσουν έτσι κι αλλιώς - πριν βέβαια φύγει και βρω ότι η γραμμή πια δεν δουλεύει)

Τι κάνω τώρα; Βλάβες; Ερώτηση για ενεργοποίηση; Τι να κάνω; :(



* Περί των πριζών μου... Σπίτι μου εκτός από δίκτυο (που έχω FTP), έχω UTP και στις τηλεφωνικές πρίζες και κάθε ζευγαράκι κάτι κάνει... στο ένα ζευγάρι έρχεται η καθαρή ISDN+DSL (που πάει για netmod και router), σε άλλα δυο ζευγάρια περνάει από ένα POTS από το ISDN κεντράκι μου και στο ένα που περισσεύει θα μπει η PSTN της Tellas (με το DSL της). Οπότε στην πράξη ότι ζευγάρι βάλω στο πριζάκι αυτή την έξοδο που θέλω θα έχω (εκτός από το δωμάτιο που έχω για γραφείο που βγαίνουν όλα τα ζευγάρια προς χρήση).

villasg
07-02-07, 00:47
1212 δηλωσε βλαβη

NLS
07-02-07, 01:20
1212 αν η γραμμή έπαιζε

υποθέτω τώρα 2111201212

villasg
07-02-07, 01:25
Σωστα λαθος μου

@ ADSLgr.com All rights reserved.