PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση ταχύτητας



tomcat_
27-08-13, 17:15
Καλησπέρα,

Έχω HOL εδώ και περίπου 4 χρόνια, στα Ιωάννινα.

Είχα modem/router Netgear DG834G και συγχρονιζόταν στα 4-5mb download.

Τους τελευταίους δύο-τρεις μήνες συγχρονίζεται στα 50-250kbs

Νομίζοντας πως είναι το router το άλλαξα και έβαλα το netfaster IAD 2 τις HOL

Αυτό συγχρονίζεται από 750-1100kb

Data Rate:
Upstream Downstream
Actual Data Rate 825 (Kbps.) 765 (Kbps.)
[Go Top]

Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 12.5 dB 11.0 dB
Attenuation 21.8 dB 45.0 dB

πήρα τη HOL τηλέφωνο και στείλανε τεχνικό έξω. Η διάγνωση ήταν ότι φταίει η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού. Όταν τους πήρα τηλέφωνο για παραπάνω εξηγήσεις (έλειπα όταν ήρθε ο τεχνικός) είπαν ότι ο τεχνικός δοκίμασε το router στο splitter του ΟΤΕ στο υπόγειο και κλείδωνε στα 3.5-4 αλλά στη κεντρική πρίζα του διαμερίσματος κλείδωνε στα 1000 άρα πρέπει να έρθει ηλεκτρολόγος να τραβήξει καινούργιο καλώδιο από το splitter του ΟΤΕ στο υπόγειο στο διαμέρισμα. Επειδή η πολυκατοικία δεν είναι παλιά και το καλώδιο που έρχεται στο διαμέρισμα είναι καινούργιο με 4 ζεύγη από solid copper έκανα τα δικά μου tests ως εξης:

Αποσύνδεσα την άλλη πρίζα από την κεντρική στο διαμέρισμα και δοκίμασα πάλι στην κεντρική χωρίς όμως να δω βελτίωση. Μετά κατέβηκα στο υπόγειο και αφού βρήκα τι γραμμή μου κατέβασα το router, και συνδέθηκε ακριβώς στις ίδιες τιμές που συνδέεται και πάνω.

Επίσης να σημειώσω ότι δύο τετράγωνα πιο κάτω ο ΟΤΕ έχει εγκαταστήσει καινούργιο cabinet και το παλιό που είναι σχεδόν δίπλα είναι σκαμμένο με τα καλώδια και τις συνδέσεις εκτεθειμένες και μερικά καλυμμένα με σακούλες.

Επειδή δε πιστεύω ότι από τη μια στιγμή στην άλλη το εσωτερικό καλώδιο διαβρώθηκε και ότι δεν είναι σύμπτωση ότι γίνονται εργασίες στο cabinet του ΟΤΕ ξανακάλεσα τη HOL να τους πω τα παραπάνω. Ασφαλώς επιμείνανε ότι είναι εσωτερικό το πρόβλημα και όχι δικό τους και με τα πολλά συμφώνησαν να ξαναστείλουν τεχνικό έξω γιατί τους είπα ότι θέλω να μου αποδείξει ότι στο υπόγειο συγχρονίζεται με μεγαλύτερη ταχύτητα.

Είναι κάτι άλλο που πιθανώς θα προτείνατε να κοιτάξω?

Ευχαριστώ

valen_gr
27-08-13, 17:52
Μετά κατέβηκα στο υπόγειο και αφού βρήκα τι γραμμή μου κατέβασα το router, και συνδέθηκε ακριβώς στις ίδιες τιμές που συνδέεται και πάνω.



Φαντάζομαι αποσύνδεσες την γραμμη προς το διαμέρισμα , διαφορετικα δεν εχει νοημα

tomcat_
28-08-13, 11:54
Φαντάζομαι αποσύνδεσες την γραμμη προς το διαμέρισμα , διαφορετικα δεν εχει νοημα

Καλημέρα,

Όχι δεν την είχα αποσυνδέσει αλλά τελικά μάλλον λύθηκε το πρόβλημα.
Ήρθε ο τεχνικός της HOL πάλι και αφού αποσύνδεσε τη γραμμή έβαλε το δικό του modem/router και συγχρονιζόταν στα 3.8.
Το δικό μου modem συντονιζόταν σταθερά στα 800-950kb. Αυτή τη φορά του ζήτησα να τεστάρει τη γραμμή στο διαμέρισμα με το δικό του modem και όντως και επάνω συντονιζόταν με 3.8. Άρα το δικό μου (τους) router έφταιγε και υποψιάζομαι ότι ήταν το τροφοδοτικό μιας και έκαιγε υπερβολικά.
Τώρα περιμένω καινούργιο modem/router από τη HOL.

Ταυτόχρονα στα 300μ από κάτω από το σπίτι βλέπω τους τεχνικούς του ΟΤΕ που μεταφέρουν τις συνδέσεις από το παλιό καφάο στο καινούργιο. Τους ρώτησα αν είναι καινούργιου τύπου για VDSL και μου απάντησαν θετικά. Άρα σύντομα θα μπορώ να συνδεθώ σε VDSL.
Όταν τους ρώτησα αν όλοι οι ISP θα μπορούν να είναι από οπτική ίνα μέχρι το ΚΑΦΑΟ μου είπαν ότι μόνο οι συνδρομητές του ΟΤΕ.
Η λογική μου ήταν η εξής:

Εαν τώρα έχω 3.5χιλ χαλκό από το DSLAM, με την οπτική ίνα να φτάνει στο ΚΑΦΑΟ που είναι στα 300μ και από εκεί χαλκός, τότε θα πρέπει να έχω πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες από 3.8mb. Ισχύει κάτι τέτοιο?
Ισχύει αυτό που μου είπαν αυτοί που δούλευαν στο ΚΑΦΑΟ, ότι δηλαδή μόνο του ΟΤΕ είτε VDSL είτε ADSL θα είναι στην οπτική ίνα μέχρι το ΚΑΦΑΟ? Δηλαδή αν έχω 24mb HOL θα παίρνω 3.8 και αν βάλω ΟΤΕ θα παίρνω ας πούμε 16?

Ευχαριστώ

jkoukos
28-08-13, 14:23
Νομίζω ότι αυτό που κάνουν είναι να συνδέουν στο KV μόνο αυτούς που έχουν VDSL ανεξάρτητα παρόχου και αυτοί του ADSL παραμένουν με σύνδεση από ΑΚ.
Όταν με το καλό ενεργοποιηθούν τα KV, και οι πάροχοι θα δίνουν VDSL από εκεί αν το θέλουν. Π.χ. η HOL δίνει μόνο από KV

tomcat_
28-08-13, 15:23
Νομίζω ότι αυτό που κάνουν είναι να συνδέουν στο KV μόνο αυτούς που έχουν VDSL ανεξάρτητα παρόχου και αυτοί του ADSL παραμένουν με σύνδεση από ΑΚ.
Όταν με το καλό ενεργοποιηθούν τα KV, και οι πάροχοι θα δίνουν VDSL από εκεί αν το θέλουν. Π.χ. η HOL δίνει μόνο από KV

άρα λοιπόν ένας που είναι πολύ κοντά με το καινούργιο ΚΑΦΑΟ και έχει adsl δε θα δει κάποιο όφελος?

jkoukos
28-08-13, 15:24
Σωστά.

tomcat_
28-08-13, 19:56
Σωστά.

από κάποια παλιότερα threads εδώ διάβαζα ότι αυτό θα εξαρτηθεί από την απόφαση του ΕΕΤΤ για αδειοδότηση και ότι εάν ο ΟΤΕ έβαζε τους adsl πελάτες του στο KV θα έπρεπε να το κάνει για όλους τους παροχούς. Κάποιοι μάλιστα έλεγαν ότι αυξήθηκαν κατά πολύ οι ταχύτητες τους από τότε που ενεργοποίησαν τα καινούργια KV.

Υπάρχει μήπως κάποιο νεότερο?

jkoukos
28-08-13, 20:11
Μέχρι σήμερα, εξ' όσον γνωρίζω, ούτε ο ΟΤΕ περνά τους συνδρομητές ADSL στα νέα KV και ισχύει ότι γράφεται στο θέμα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/680573-%CE%9C%CE%B5-%CF%84%CE%BF-VDSL-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-bandwidth-%CF%84%CE%BF%CF%85-ADSL-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%B1%CE%BD).
Στις νέες καμπίνες περνούν μόνο οι χρήστες VDSL.

@ ADSLgr.com All rights reserved.