PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεώσεις και μέτρηση download



spartacus
11-07-04, 06:26
Καλημέρα, πως στο καλό γίνεται η μέτρηση του d/l από τους providers? χώρίς να έχω κάνει χτες ούτε ένα d/l μου δείχνει η καρτέλα 79,585 kb και τις προηγούμενες μέρες το ίδιο συνέβη, ξέρω ότι σερφάροντας γίνεται ένα πάρε δώσε τόσο πολύ όμως? επίσης όταν παίζεις online παιχνίδια τι γίνεται? έχεις d/l μεγάλο? έχω το πακέτο economy 1000 της otenet.

DrWho
11-07-04, 08:57
Καλά ντε, 80 kbits κατέβασες (δηλαδή 9 κBytes, μέχρι τα 1024 ....έχεις καιρό). (Ελπίζω να εννοείς kb και όχι κΒ). Καλά μην υπερβάλλεις δεν είναι και πολύ αυτό. Πάντως όπως έχει ήδη ειπωθεί σε αυτό το φόρουμ τα πακέτα ογκοχρέωσης και χρονοχρέωσης είναι - ως ένα βαθμό -κοροιδία. Απο ό,τι θυμάμαι ο "όγκος " διακίνησης δεδομένων αφορά τόσο το ingoing όσο και το outgoing traffic.

Σκέψου πάντως λίγο.
Πληρώνεις που πληρώνεις το πάγιο του ΟΤΕ ( 24,99 χωρίς ΦΠΑ για την 384).
Έχεις ήδη αγοράσει τον εξοπλισμό ( μοντεμ , φίλτρα , ιστορίες) .
Πληρώνεις τα 9,95 ( πάλι χωρίς φπα) για το πακέτο της ΟΤΕNET για διακίνηση 1000 MB. ( δηλαδή ούτε ένα GB!! κάτι που οι πιο πολύ εδώ μέσα το κατεβάζουν σε μια μέρα , πόσο μάλλον σε μήνα).

Είσαι σίγουρος ότι σε συμφέρει...; ( αν ναι πάω πάσο)
Απλά δίνεις σύνολο 24,99 + 9.95 =34.94.
Βάλε και το ΦΠΑ κι έχεις 41.2€ το μήνα.

Με τα ίδια περίπου λεφτά έχεις 256άρα μεν σύνδεση , αλλά χωρίς το βραχνά της ογκοχρέωσης ( οπότε και θα απολαύσεις πραγματικα τη DSL).
Mε 49.5€ έχεις 256άρα από vivodi ( μιλάω μονο για ISP vivodi )
Με 50.5 € έχεις 256άρα από ACN.
Δηλαδή με λιγότερο από 10 € παραπάνω, δε σε νοιάζει η ογκοχρέωση .


Σκέψου το.

spartacus
11-07-04, 09:43
79.856 kb αντί για τελεία έβαλα κατά λάθος κόμμα και έτσι δεν έγινα αντιληπτός.

DrWho
11-07-04, 14:26
Δηλαδη σχεδόν 9 MBs χωρίς - όπως λες - να κάνεις τίποτα. ( μιλάμε για 79000 kbits έτσι ; όχι κΒytes)Που να κατεβάσεις και κάνα update , κάναν driver της κάρτας σου, να κατεβάσεις κάνα τραγουδάκι , κανα demo.
Για αυτό σου λέω . Μην ψαρώνεις με τις κουταμάρες τις ογκοχρέωσης. Για την ώρα πλήρωσε 8-10 € παραπάνω και απολαμβάνεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τη DSL.
Δεν νομίζω να έιναι μεγάλο το ποσό , ειδικά αν λάβεις υπόψη ότι θα έχεις μια τελείως διαφορετική υπηρεσία χωρίς το άγχος του ΠΟΣΟ κατέβασα, ή ποση ώρα είμαι ONLINE και κάνω σερφ.

spartacus
11-07-04, 15:23
Για κBytes μιλάω φίλε μου, δηλ. 79ΜΒ

r3b
11-07-04, 15:35
[censored]

spartacus
11-07-04, 15:40
Ωχ τώρα μου βάζεις δύσκολα, αν μπορείς γίνε λίγο πιο σαφής σε παρακαλώ.

r3b
11-07-04, 15:44
[censored]

JohnGR
11-07-04, 15:44
http://www.netlimiter.com/

Το κατεβάζεις, το φορτώνεις και βλέπεις ποια εφαρμογή κατεβάζει/ανεβάζει κάτι.

dantouan
11-07-04, 16:07
Μπορεις να βαλεις και το netpersec, η το dumeter, προγραμματακια που σου δειχνουν το upload, downoad που εχει η συνδεση σου :wink:

spartacus
11-07-04, 20:59
20' λεπτά online Wolfenstein - Enemy Territory = 14.38 MB D/L και2.14 ΚΒ U/L σύνολο 16,53 ΜΒ για ένα εικοσάλεπτο παιχνιδιού, έτσι εξηγούνται τα 70 και 80 ΜΒ που έβλεπα στο τέλος κάθε ημέρας και δεν ήξερα πως διάολο μαζεύτηκαν τόσα :D όσο για το σερφάρισμα για να ανοίξω την σελίδα του ADSLgr.com χρειάστικα 32.5 kb κηροζίνη και 18.6 kb βενζίνη :D :D :D , της next2you 110 KB και 45 ΚΒ αντίστοιχα, και όλα αυτά σε μερικά δευτερόλεπτα μόνο, για σκεφτείτε για έναν που σερφάρει πολύ ώρα το κόστος!!!! ευθύς αμέσως θα αλλάξω την economy1000 που έχω σε απεριορίστου χρόνου. :D :D :D

Papous
11-07-04, 21:16
:shock: :shock: :shock:

Καλά, έχω πάθει πλάκα με αυτά που διάβασα!
Το θεωρούσα δεδομένο ότι οι ογκοχρεώσεις δεν συμφέρουν αλλά τα νούμερα που παρατέθηκαν είναι τρομερά. Μεγάλη απάτη!
Δηλαδή ποιος μπορεί να ωφεληθεί από αυτά τα πακέτα όταν ήδη πληρώνει το πάγιο της ADSL???
Το έβαλε για να κατεβάζει mail δηλαδή? Άκου έχει χρεώνουν και in και out! Απαράδεκτος αποπροσανατολισμός του καταναλωτή. :evil:

redlemon.gr
11-07-04, 22:24
τα χουν βγάλει μόνο για να μην τους πρήζουν απο την ευρωπαική ένωση για το υψηλό κόστος του broadband στην (πρωταθλήτρια χεχε) Ελλάδα.. Σου λέει, να κύριε.. εγώ έχω και πολύ οικονομικές λύσεις.. μόνο που είναι για όσους βλέπουν web με browser που δείχνει μόνο κείμενο.. χεχεχεχε... ΑΠΑΤΗΗΗΗΗ ζήτω η Ελλάς... ευτυχώς που μας φτιάξαν την διάθεση οι μάγκες του ΟΤΤΟ.. :|

morfeas-dsl-
12-07-04, 00:10
παιδια το netlimiter το αγορασατε ή το βρηκατε απο αλλου?

JohnGR
12-07-04, 00:12
morfeas-dsl-, αφού δεν είναι δωρεάν τότε σίγουρα το αγοράσαμε, ή έστω το δοκιμάσαμε για 30 μέρες και μετά το κάναμε uninstall.

morfeas-dsl-
12-07-04, 00:58
morfeas-dsl-, αφού δεν είναι δωρεάν τότε σίγουρα το αγοράσαμε, ή έστω το δοκιμάσαμε για 30 μέρες και μετά το κάναμε uninstall.
ή το σπασαμε ή το κατεβασαμε απο kazaa ή το βρηκαμε απο πειρατη ή κτλ κτλ κτλ :twisted: :twisted:

sdikr
12-07-04, 01:01
ή το σπασαμε ή το κατεβασαμε απο kazaa ή το βρηκαμε απο πειρατη ή κτλ κτλ κτλ

τα ευκόλος ενοούμενα παραλίπονται! (που θα πάει θα τον βάλω τον ορθογράφο!)

JohnGR
12-07-04, 01:02
morfeas-dsl- αυτό το έχεις διαβάσει ποτέ: http://www.adslgr.com/policy.php ;

Δεν έχει σημασία πώς το βρήκες εσύ ή κάποιος άλλος. Το θέμα είναι να μην γίνονται τέτοιες συζητήσεις εδώ μέσα για το καλό του site και τίποτα άλλο.

Φιλικά,
Γιάννης

runnerma
12-07-04, 01:03
ή το σπασαμε ή το κατεβασαμε απο kazaa ή το βρηκαμε απο πειρατη ή κτλ κτλ κτλ

τα ευκόλος ενοούμενα παραλίπονται! (που θα πάει θα τον βάλω τον ορθογράφο!)


lol ακριβώς το ίδιο post πήγαινα να γράψω αλλά το παράτησα λόγω ορθογραφίας :lol: :lol: :lol: :lol:

morfeas-dsl-
12-07-04, 01:19
ανεφερα κανενα "μεθόδους εξουδετέρωσης της προστασίας λογισμικού (Crack, Serial, Key Generator) καθώς και συνδέσμους (links) για ιστοσελίδες με τέτοιο περιεχόμενο"? nop..
αρα δεν παραβιασα καμια συνθηκη

JohnGR
12-07-04, 01:23
morfeas-dsl- σου εξήγησα γιατί έγραψα ότι έγραψα. Δεν μου αρέσει ο τρόπος σου, αλλά φαντάζομαι κι εσένα ο δικός μου.


Οποιοδήποτε μήνυμα σχετικά με παράνομο λογισμικό ή μεθόδους εξουδετέρωσης της προστασίας λογισμικού

Φιλικά,
Γιάννης

ROA
12-07-04, 01:29
Γιατί να παιδευεσαι με shareware, όταν την δουλειά σου μπορεί να την κάνει και ένα freeware.
http://readerror.gmxhome.de/
Δοκιμάστε το και θα δείτε...

morfeas-dsl-
12-07-04, 01:31
κοιτα αν εφαρμοζεις καταλεξης καθε λεξη και εσυ παραβαινεις τους ορους καθως
"Τα μηνύματά θα πρέπει να δημοσιεύονται σε forum, του οποίου η θεματολογία (τίτλος - περιγραφή) σχετίζεται με το περιεχόμενο των μηνυμάτων." επομενως αν νομιζεις οτι εκανα κατι παρανομο συμφωνα με τους ορους επρεπε να το πεις σε thread με αναλογο τιτλο.επισης υπαρχουν moderators για τα σχολεια και τις παρατηρησεις και σωστοτερο θα ηταν να αφηνουμε αυτους να τις κανουν.
δεν εχω κατι μαζι σου και ουτε προκειται να συνεχισω.ειμαστε εδω για την παρεα.ετσι θα συνεχισουμε

JohnGR
12-07-04, 01:31
ROA το παραπάνω πρόγραμμα μπορεί να κάνει ότι και το NetLimiter, ή περιορίζεται στο να σου δείχνει up & down;

Ευχαριστώ,
Γιάννης

JohnGR
12-07-04, 01:33
morfeas-dsl- ναι βγήκα off-topic, το κάνω συχνά, είναι ελάττωμα.

Συμφωνώ στα υπόλοιπα.

Φιλικά,
Γιάννης

morfeas-dsl-
12-07-04, 01:38
μπορεις να με λες ή morfea ή αν το θυμασαι Γιωργο?
νιωθω σα να ειμαι αλλοδαπος οταν με λενε morfeas-dsl-!!

r3b
12-07-04, 01:38
[censored]

JohnGR
12-07-04, 01:41
r3b ευχαριστώ.

Γιώργο θα προσπαθήσω να το θυμάμαι.

morfeas-dsl-
12-07-04, 01:44
thnx

r3b
12-07-04, 02:09
[censored]

JohnGR
12-07-04, 02:13
Και VPN :shock:

r3b
12-07-04, 02:37
[censored]

@ ADSLgr.com All rights reserved.