PDA

Επιστροφή στο Forum : Φορητοτητα σε ΟΤΕ απο HOL



Giannis Ch.
29-08-13, 11:37
Καλησπερα, εχω μια γραμμη στη HOL, αλλα λογω της μεγαλης μου αποστασης απο το DSLAM (Atten 63dB), η ταχυτητα μου ειναι 1-1.5MBps. Εκανα αιτηση στον ΟΤΕ, βασιζομενος στο οτι υπαρχει dslam του ΟΤΕ, πολυ πιο κοντα στο σπιτι μου. Πιο συγκεκριμενα, στο χαρτη που φαινεται παρακατω

http://i44.tinypic.com/25rfbzd.jpg

το dslam που φαινεται στα αριστερα, ονομαζεται "ΛΑΓΟΝΗΣΙ" και γραφει οτι σε αυτο εχουν προσβαση ο ΟΤΕ, η HOL και η Forthnet και ειναι το dslam στο οποιο ειμαι συνδεδεμενος αυτη τη στιγμη. Το dslam στα δεξια ονομαζεται "ΑΓ. ΜΑΡΙΝΑ ΛΑΓ" και μου γραφει στο χαρτη οτι μονο ο ΟΤΕ το χρησιμοποιει. Το 2ο Dslam ειναι στη μιση αποσταση απο το σπιτι μου απο το 1ο.

Επειδη, απο τοτε που εκανα την αιτηση φορητοτητας με εχει πρηξει η HOL οτι δεν θα υπαρχει διαφορα στην ταχυτητα κτλπ, η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει περιπτωση ο ΟΤΕ να με συνδεσει στο αρκετα πιο κοντινο "αποκλειστικα δικο του" dslam ωστε να εχω σημαντικα πιο υψηλη ταχυτητα. Ευχαριστω για τη βοηθεια.

jkoukos
29-08-13, 12:14
Δυστυχώς η φυσική σύνδεση (καλώδιο) κάθε γραμμής συνδέεται σε ένα και μοναδικό κέντρο το οποίο δεν μπορεί να αλλάξει, καθώς η όδευση είναι δεδομένη.
Ακόμη και απέναντι από το άλλο κέντρο να είσαι, αν η όδευση δεν γίνεται προς αυτό δεν μπορείς να συνδεθείς μαζί του.
Στο μόνο που ελπίζεις είναι μελλοντική αναβάθμιση στο κέντρο σου με minidslam ή νέες καμπίνες.

Giannis Ch.
29-08-13, 12:25
Μαλιστα, εχω την αισθηση οτι το 2ο κεντρο δεν υπηρχε στο χαρτη πριν 2 χρονια περιπου που το εψαχνα παλι. Υπαρχει περιπτωση να ειναι mini dslam ή ο χαρτης δειχνει μονο dslam? Αν οντως ισχυει αυτο που λεω, ποιοι συνδεονται σε αυτο το κεντρο, αφου ολα τα υπαρχοντα σπιτια θα ηταν λογικα συνδεδεμενα με το 1ο.

Να προσθεσω επισης, οτι στο σημειο που δειχνει ο χαρτης το 2ο κεντρο, δεν εχω δει καποιο μεγαλο κτηριο του ΟΤΕ οπως στο 1ο.

jkoukos
29-08-13, 12:47
Δεν ξέρω τι ισχύει στην περιοχή σου.
Γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο στον ΟΤΕ ή ακόμη καλύτερα να πας στο κέντρο σου για περισσότερες πληροφορίες από τους τεχνικούς;

Giannis Ch.
29-08-13, 13:18
Ειχα παρει στον ΟΤΕ και δεν ειχα βγαλει ακρη. Ξαναπηρα σημερα στο τεχνικο τμημα και μου ειπαν οτι παλι στο ιδιο κεντρο θα ειμαι. Οποτε μαλλον, φαινεται οτι η καταρα του 1Mbps θα με κυνηγαει για πολυ καιρο ακομα. Ευχαριστω παντως για τη βοηθεια.

vforvendetta85
29-08-13, 22:57
Γιατί δε δοκιμάζεις να πάρεις τηλ. στο τοπικό Α/Κ και να τους ρωτήσεις;Ίσως πετύχεις κανένα καλό χριστιανό και σου πει καμιά κουβέντα παραπάνω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.