PDA

Επιστροφή στο Forum : Monitor Traffic σε ρούτερ (σε δίκτυο με πολλά PC).



radiodj105
29-08-13, 17:00
Γειά χαρά.
Στη δουλειά μου, υπάρχουν φορές που πραγματικά χρειάζεται να στείλω ένα mail και δεν μπορεί να φύγει με τίποτα, αφού κάποια συνάδελφος βλέπει τα Εγκλήματα ή τις Επιθυμίες από το Web TV του ANT1 ( πόσο πιο συγκεκριμένος να γίνω, πια; )
Στο δίκτυο είμαστε συνδεδεμένα κάπου 20 κομπιούτερς. 'Ολα με στατική IP.
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μου κάνει monitoring βάσει της IP ώστε να ξέρω ποιός τρώει όλο το bandwidth?

deniSun
29-08-13, 18:15
Γειά χαρά.
Στη δουλειά μου, υπάρχουν φορές που πραγματικά χρειάζεται να στείλω ένα mail και δεν μπορεί να φύγει με τίποτα, αφού κάποια συνάδελφος βλέπει τα Εγκλήματα ή τις Επιθυμίες από το Web TV του ANT1 ( πόσο πιο συγκεκριμένος να γίνω, πια; )
Στο δίκτυο είμαστε συνδεδεμένα κάπου 20 κομπιούτερς. 'Ολα με στατική IP.
Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μου κάνει monitoring βάσει της IP ώστε να ξέρω ποιός τρώει όλο το bandwidth?

Έτσι απλά που το λες όχι δεν υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα.
Το θέμα του traffic έχει να κάνει με το ρούτερ και το switch.
Μπορείς να το ελέγξεις μέσω αυτών των δύο αν το υποστηρίζουν.
Σχετικά με τα switch θα πρέπει να είναι managed switch.
Σχετικά με το ρούτερ μπορείς να κάνεις έλεγχο της κίνησης με ένα καλό ρούτερ που να διαθέτει καλό QoS.
Σε ακριβότερα ρούτερ μπορείς να ελέγξεις το bandwidth ανά ip.

radiodj105
29-08-13, 18:31
Έτσι απλά που το λες όχι δεν υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα.
Το θέμα του traffic έχει να κάνει με το ρούτερ και το switch.
Μπορείς να το ελέγξεις μέσω αυτών των δύο αν το υποστηρίζουν.
Σχετικά με τα switch θα πρέπει να είναι managed switch.
Σχετικά με το ρούτερ μπορείς να κάνεις έλεγχο της κίνησης με ένα καλό ρούτερ που να διαθέτει καλό QoS.
Σε ακριβότερα ρούτερ μπορείς να ελέγξεις το bandwidth ανά ip.

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες. Νόμιζα πως ήταν πιο απλό αυτό που ζητάω.
Να είσαι καλά!

kostas_thess
29-08-13, 21:59
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες. Νόμιζα πως ήταν πιο απλό αυτό που ζητάω.
Να είσαι καλά!

μπορεις να κανεις την δουλεια σου με ενα ρουτερ τον 40-50 ευρω και να κανεις ολα τα παραπανω που περιεργαψε ο φιλος :)

radiodj105
30-08-13, 00:09
Σύμφωνοι, αλλά δεν νομίζω να θέλουν να δώσουν οι δικοί μου χρήματα για ρούτερ, τη στιγμή που κάνουμε τη δουλειά μας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.