PDA

Επιστροφή στο Forum : Ληξη 12μηνου, τι πρεπει να προσεξω?



kontinos
30-08-13, 22:16
Στις 14 Σεπτεμβριου ληγει (λογικα, αφου περυσι ενεργοποιηθηκε στις 14 Σεπτεμβριου) το 12μηνης δεσμευσης συμβολαιο μου με την forthnet. Δεν υπαρχει περιπτωση να μεινω αλλο στην εταιρια, κατευθυνομαι μαλλον προς τον ΟΤΕ, οποτε η ερωτησεις μου ειναι:
1. Επρεπε να εχω αιτηθει διακοπη της συμβασης και μη μετατροπη της σε αοριστου 30μερες πριν την ληξη της οπως αναφερει το συμβολαιο?
2. Αν κανω τωρα αιτηση φορητοτητας στον ΟΤΕ θα πληρωσω τη ρητρα διακοπης?
3. Κατα την καταβολη του τελευταιου λογαριασμου υπαρχει κανενας τροπος να διασφαλισω οτι δεν θα θα με ψαχνουν οπως αλλους μετα απο κανα χρονο για "ανεξοφλητες" οφειλες? Εκτος απο εναν λογαριασμο που πληρωθηκε σε καταστημα, οι αλλοι πληρωθηκαν/πληρωνονται μεσω e-banking.

makfil
31-08-13, 06:57
Οι υποχρεώσεις σου σε οποιοδήποτε πάροχο δεν τελειώνουν με την έκδοση και πληρωμή του τελευταίου λογαριασμού.
Μετά τη μεταφορά σου σε άλλο πάροχο θα ακολουθήσει εκκαθαριστικός που μπορεί να είναι πιστωτικός ή χρεωστικός.

ZORO
01-09-13, 01:14
Για καλό και κακό κράτα αυτή την απόδειξη που πλήρωσες το κατάστημα, αφού για τις υπόλοιπες μπορείς να τα ζητήσεις/δεις όποτε θέλεις από την τράπεζα σου.

BARKOULETOS
01-09-13, 13:44
a) Εαν δεν γινει καποια επικοινωνια η συνδεση σου θα γινει αοριστοθ απο μονη της με παγιο ομως το κανονικο και οχι την τιμη τυχον προσφορας... Παλια ηταν 34...

b) Ρωτα ΟΤΕ ποσο καιρο θελει για φορητοτητα, για αλλον παροχο τωρα ειναι η καταληλη περιοδος...

c) Αμα κανεις αιτηση φορητοτητας στην νεα εταιρια, αναμενε τηλεφωνο γιατι φευγεις και μπορεις να κανεις καλη διαπραγματευση...

d) Αν τελικα την κανεις, μολις γινει η συνδεση στην νεα εταιρια, κανε μια αιτηση διακοπης (απλο φαξ) συνδεσης απο Φορθνετ για καλου κακου.

Η τελευταια πληρωμη μπορει να γινει σε καταστημα φορθνετ ή να το αφησεις να ισοφαριστει με το εκαθαρηστικο που θα ερθει. Καλο ειναι το εκαθαριστικο να το πληρωσεις σε καταστημα.

FuS
02-09-13, 18:03
Δύο πράγματα.

Μην κάνεις αίτηση στον οτέ (ειδικά οτέ) ή σε άλλο πάροχο πριν τη λήξη της δέσμευσης σου γιατί μπορεί να έχεις ανεπιθύμητο αποτέλεσμα (να ολοκληρωθεί πριν την λήξη δέσμευσης και να χρεωθείς τέλος πρόωρης διακοπής). Κάνε την μόλις λήξει ή 1-2 μέρες πριν τη λήξη.
(ο οτέ θα σου πει το προβλεπόμενο, ότι δηλαδή θα πάρει έως 12 ημερολογιακές αλλά συνήθως -και εκτός απροόπτου- παίρνει 2-3-4 μέρες)

Στη forthnet δεν στέλνεις τίποτα.
Aπλά κάνεις αίτηση στον πάροχο που θες να πας και τίποτα απολύτως με τον νυν πάροχο.

BARKOULETOS
06-09-13, 22:55
Δεν ξερω για φορθνετ αλλα εγω οταν ειχα αλλαξει εταιρια (απο νετουαν σε ΟΝ) η νετουαν δεν μου το ειχε κοψει παρολο που ειχα συνδεθει με ΟΝ, ευτηχως το καταλαβα εγκαιρα (απο τους κωδικους) και εστειλα φαξ... Δεν χανεις τιποτα να στειλεις ενα φαξ οταν ολοκληρωθει η διαδικασια...

Ionlab
07-09-13, 20:35
Αν κάνεις αίτηση φορητότητας τοτε αυτόματα με την ολοκλήρωσή της λήγει η σύνδεσή σου. Μόνο στην περίπτωση οριστικής διακοπής (οπότε και χάνεις και το νουμερό σου) είσαι υποχρεωμένος να ενημερώσεις 30 ημέρες πιο πριν. Η αίτηση φορητότητας καλό είναι να γίνει την ημέρα της λήξης της συνδεσής σου καθώς αποτελεί ΚΑΙ αίτημα διακοπής. Η διαδικασία κανονικά πρέπει να ολοκληρωθεί σε 3 εργάσιμες.
Δες τα FAQ 8,9 εδώ http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQS/Number/

Οσον αφορά την διασφάλισή σου μπορείς αφού πληρώσεις τον εκκαθαριστικό να τους στείλεις και ένα εμαιλ όπου θα αναφέρεις ότι θα πρέπει εντός 30 ημερών από την λήψη του να σε ενημερώσουν εγγράφως για τυχόν ανεξόφλητες οφειλές και τον λόγο της μη συμπερίληψής τους στον εκκαθαριστικό λογαριασμό, γιατί από κει και πέρα δεν αναγνωρίζεις την ύπαρξη καμίας άλλης οφειλής. Επειδή δεν πρόκειται να σου απαντήσουν φύλα αυτό το εμαιλ και θεωρώ πως δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν τυχόν πας σε δικαστήριο.

Hellhamah
08-09-13, 19:53
εγώ εκανα 2 μέρες πριν λήξει το συμβόλαιο μου στην Forthnet αίτηση στον OTE, με πείραν απο Forthnet με είπαν να μην φύγω αρνήθηκα και την μέρα που τελείωσε το συμβόλαιο διακόπηκε το internet για 1 μέρα και την επόμενη είχα ΟΤΕ. Αλλά δεν τελίωσε εκεί, η forthnet με έστειλε για τους επόμενους 2 μήνες λογαριασμό (ο οποίος μάλλον είχε ήδη εκδοθεί πριν κάνω την αίτηση στον ΟΤΕ) και απο εκεί και πέρα με πέρναν τηλέφωνο απο την εταιρία που συνεργάζεται η Forthnet και εκδίδει τους λογαριασμούς για να πληρώσω για λογαριασμό 2 μηνών που δεν είχα Forthnet αλλά ΟΤΕ. μετά απο 10 τηλέφωνα στην Forthnet με διαβεβαίωναν ότι δεν θα με ξαναενοχλήσουν αλλά δεν έγινε κάτι τέτοιο, με πρίζανε πάλι απο την υπηρεσία για την εξόφληση του λογαριασμού. Έπρεπε να πάω με λογαριασμό του ΟΤΕ σε κατάστημα της Forthnet για να αποδείξω τα αυτονόητα...
Αυτά γίνανε απο την δικιά μου μετάβαση απο Forthnet σε ΟΤΕ.

sotiros
08-09-13, 20:22
Καλησπέρα ,εχω την εντ'υπωση οτι πρεπει να τους στειλεις μια φορμα - μεσω φαξ - για οριστικη διακοπη της συνδεσης σου .

VASI
07-10-13, 16:49
δράμα η κατάσταση στην Forthnet στο λογιστικό τμήμα ,για ανανεώσεις προγραμμάτων .
Αλλά όταν είναι για νέους πελάτες πάνε σφαίρα !!

triantel
08-10-13, 13:17
εγώ πάντως που είμαι forthnet αρκετά χρονια δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με την ανανέωση του συμβολαίου .τα παιδιά ήταν συνεργάσιμα και με ενημέρωναν για όλες τις υπάρχουσες προσφορές .

gkamared
08-10-13, 13:36
εγώ πάντως που είμαι forthnet αρκετά χρονια δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα με την ανανέωση του συμβολαίου .τα παιδιά ήταν συνεργάσιμα και με ενημέρωναν για όλες τις υπάρχουσες προσφορές .

Έμενα που έχω nova 13 χρονιά δεν με έχουν πάρει πότε για προσφορα και αυτό είναι το παράπονο μου

- - - Updated - - -

θα ήθελα να πάω στον ΟΤΕ σαν διακόσια πλην την αίτηση θέλει και κάτι άλλο:?:

kontinos
07-11-13, 23:43
Ειμαι στον ΟΤΕ εδω και 1.5 μηνα περιπου, χωρις να αντιμετωπιζω κανενα προβλημα απο οσα ειχα με την εν λογω "εταιρια", και παραδοξως, διοτι με ειχε ανησυχησει αυτο, κατεβαζω και με μεγαλυτερες ταχυτητες!

makis
08-11-13, 02:09
Παιδιά γιατί τόσο άγχος ... τελειώνεις με Forthnet μόλις λήξει όμορφα και ωραία κάνεις αιτησούλα στον πΟΤΕ και τέλος ούτε Fax ούτε τίποτε γιατί κάπου θα αρχειοθετηθεί ... Έχουμε ήδη τόσο άγχος για όλα τα άλλα μην βάλουμε και γι αυτό επιπλέον ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.