PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο Κεραία μεγάλης εμβέλειας



michkal91
02-09-13, 00:16
Παιδιά καλησπέρα. Θέλω την βοήθεια σας. Οι γονείς μου μένουν στο εξοχικό αρκετό καιρό πλέον σαν συνταξιούχοι. Το θέμα Ίντερνετ δεν τους απασχολούσε γιατι είχαν ένα πακέτο της κοσμοτε με 5 gb με 8.9 το μήνα με την φοιτητική προσφορά μέσω του ονόματος μου. Μέχρι τώρα δεν τα ξεπερνούσαν, αλλά τους τελευταίους δυο μήνες τα ξεπερασαν. Στο χωριό πιάνω πολλά δίκτυα Ίντερνετ και ξέρω και τους κωδικούς. Ψάχνω λοιπόν μια κεραία η οποία να έχει καλή εμβέλεια. Το πιο κοντινό σπίτι με Ίντερνετ ειναι καμία 300αρια μέτρα σε ευθεία αλλά κατηφορικο το έδαφος και με ένα σπίτι μπροστά. Σκέφτηκα να πάρω μια κεραία να έχει εμβέλεια 1km να πιάσω απο του ξαδερφου το σπίτι. Εχετε να προτείνετε κάτι; Επίσης για να μοιρασω απο την κεραία το σήμα και σε άλλη συσκευή παίζει κάτι; Η μόνο μέσω του λάπτοπ;

deniSun
02-09-13, 11:24
Υπάρχουν access point με την εμβέλεια που θέλεις που σε καλύπτουν και το θέμα του share της σύνδεσης.
Ήταν της dlink αλλά δεν θυμάμαι πιο μοντέλο...

ikaros
03-09-13, 02:06
http://routerboard.com/RBSXTG2HnD
http://linkshop.gr/shop/wi-fi/outdoo...xt-g-2hnd.html

michkal91
03-09-13, 13:31
Το 2ο link δεν μου το ανοίγει. Ikaros πάντως το πρώτο μου φαίνεται κομπλέ. Αν κατάλαβα καλά, πιάνει το σήμα που θελω και το μοιράζει. Με την ακτινοβολία ομως τι παιζει?

Η εμβελεια? και η τιμη?

jkoukos
03-09-13, 14:53
Αυτό (http://linkshop.gr/shop/index.php?dispatch=products.view&product_id=800) το link εννοούσε.
Όμως το ποσό είναι μεγάλο για την δουλειά που θέλεις καθώς υπάρχει το μικρότερο RBSXT-2nDr2 (http://computers.xpatit.gr/14-diktyaka-proionta/2309-MikroTik-RBSXT-2nDr2-24GHz-2x10dBi-802.11b/g/n-RouterOS-L3.html) στη μισή τιμή.

Το θέμα είναι ότι σε αυτή την απόσταση (> 300 μέτρα) εσύ θα πιάνεις το σήμα. Η άλλη πλευρά όμως πως θα κάνει λήψη με τις μικρές κεραίες των router σε εσωτερικό μάλιστα χώρο.
Για τον λόγο αυτό συνήθως χρησιμοποιούνται 2 ίδιες τέτοιες συσκευές ώστε να δημιουργηθεί ασύρματη ζεύξη μεταξύ τους, που υπό προϋποθέσεις μπορεί να φθάσει αρκετά χιλιόμετρα.

Βασικά από το σημείο που θα πάρεις Internet υπάρχει καθαρό οπτικό πεδίο με το σπίτι σου;
Και δεύτερον, υπάρχουν πολλά ασύρματα δίκτυα στην περιοχή, που πιθανόν να δημιουργήσουν μελλοντικό πρόβλημα;
Το γράφω γιατί αν θα πας στη λύση 2 συσκευών, μπορείτε να δουλεύεται στους 5GHz που είναι καθαρή από άλλα δίκτυα.

michkal91
03-09-13, 14:59
Για να σου δωσω να καταλαβεις. Στο χωριο οι αποστασεις ειναι ολες >2km. Εχω κωδικους για δικτυα που ειναι στα 300 αλλα και πιο κοντα απο το σπιτι μου. Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει οπτικη επαφη διοτι τα 2 ρουτερ βρισκονται κατηφορικα μπροστα απο το σπιτι και ενω υπαρχει και ενα σπιτι μπροστα. Το θεμα μου ειναι αυτο. Υπαρχει η δυνατοτητα να πιασω κατι χωρις οπτικη επαφη σε τετοια αποσταση? Αν οχι να μην το ψαξω καθολου. (σκεφτηκα για μια προσφορα που ειχε ο οτε για ιντερνετ στο εξοχικο για 6 μηνες το χρονο αλλα δεν πρεπει να υπαρχει τωρα).

Τωρα αυτο που λες για τις μικρες κεραιες των router. Εννοεις οτι εγω στο σπιτι θα εχω σημα με την κεραια αλλα η κεραια δεν θα πιανει το router? ή καταλαβα λαθος?

jkoukos
03-09-13, 15:37
Το πρόγραμμα ΟΤΕ ADSL 24 "Εξοχικό"(11,63€/μήνα) ή "Εξοχικό + ΣΚ" (14,89€/μήνα) υπάρχει (https://oteshop.ote.gr/ote-WebProxyPortlet-1.1.6/ProxyServlet/www.ote.gr/storefront/renderAsset.ep?assetID=internet_ekptotika/oroi_roipotheseis_ekptotikon_programmaton_internet.pdf), απλά δεν ξέρω κατά πόσο σας βολεύει οικονομικά και ημερολογιακά.

Στο θέμα με χρήση μόνο μιας συσκευής, είναι όπως το έγραψες. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα εσύ να πιάνεις την εκπομπή αλλά η άλλη θέση να μην σε "βλέπει" για να σου απαντήσει.

Κανονικά οι συσκευές τοποθετούνται στο ψηλότερο σημείο του σπιτιού (όπως και οι τηλεοπτικές κεραίες) ώστε να ξεπερνούν τα εμπόδια και στο σπίτι μας έρχεται μόνο ένα καλώδιο δικτύου.
Η ανισοπεδής θέση των κατοικιών δεν αποτελεί πρόβλημα καθώς με κλίση στην ασύρματη συσκευή μπορούμε να κατευθύνουμε την εκπομπή.

Αυτή τη στιγμή, με ασύρματη φορητή συσκευή (laptop ή smartphone), μπορείς να συνδεθείς σε κάποιο κοντινό ή ελαφρά μακρινό ασύρματο δίκτυο έστω και με αδύναμο σήμα;
Αν ναι, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα και με την εξωτερική συσκευή θα πιάνεις σαφώς καλύτερα.
Αν όχι, τότε μόνο με δοκιμές θα βρεις άκρη και κανείς δεν μπορεί να είναι βέβαιος εκ των προτέρων.
Σε αυτή την περίπτωση παίρνεις μόνο ένα και αρχίζεις την σάρωση για να βρεις το καλύτερο σήμα.

michkal91
03-09-13, 15:46
Με laptop οχι δεν συνδεομαι σε καποιο απο τα γνωστα δικτυα. Πιανω 2 αλλα δεν εχω κωδικους. Το να βαλω κεραια στο ψηλοτερο σημειο του σπιτιου ειναι σωστο και σιγουρα θα βρισκω ενα επιπλεον δικτυο που ειναι πιο ψηλα απο το σπιτι μου. Οι αποστασεις ειναι τοσο κοντα ρε γμτ αλλα δεν πιανω τιποτα :P...

Μια κεραια που θα εχει σιγουρα αποτελεσματα (σαν αυτη που βαλατε πιο πανω) ή με μεγαλυτερη εμβελεια θα ηταν οκ νομιζω. Απο την κεραια ειπαμε βγαινει ενα καλωδιο ethernet το οποιο μετα θα μπορω να το βαλω σε ενα router για να μοιραζω το σημα ετσι? Με το θεμα της ακτινοβολιας ξερεις τι παιζει?

Οσο για τα προγραμμα ειναι κομπλε, αρχιζω να το σκεφτομαι :P

jkoukos
03-09-13, 16:09
Με laptop οχι δεν συνδεομαι σε καποιο απο τα γνωστα δικτυα. Πιανω 2 αλλα δεν εχω κωδικους. Το να βαλω κεραια στο ψηλοτερο σημειο του σπιτιου ειναι σωστο και σιγουρα θα βρισκω ενα επιπλεον δικτυο που ειναι πιο ψηλα απο το σπιτι μου. Οι αποστασεις ειναι τοσο κοντα ρε γμτ αλλα δεν πιανω τιποτα :P...
Έγραψα ότι μόνο με δοκιμή θα δεις, αλλά εκτιμώ ότι κάτι θα καταφέρεις.


Μια κεραια που θα εχει σιγουρα αποτελεσματα (σαν αυτη που βαλατε πιο πανω) ή με μεγαλυτερη εμβελεια θα ηταν οκ νομιζω. Απο την κεραια ειπαμε βγαινει ενα καλωδιο ethernet το οποιο μετα θα μπορω να το βαλω σε ενα router για να μοιραζω το σημα ετσι? Με το θεμα της ακτινοβολιας ξερεις τι παιζει?
Δεν έχει σημασία η ισχύς της εκπομπής στη λήψη ενός αδύναμου σήματος. Φαντάσου να μιλάμε φυσιολογικά οι δυο μας στο ίδιο δωμάτιο όπου καταλαβαινόμαστε. Όταν όμως εγώ πάω έξω στον κήπο θα πρέπει ν' ανεβάσω την ένταση της φωνής μου (ισχύ) για να με ακούσεις. Όμως την ίδια στιγμή ποτέ δεν θα μπορέσω να σε ακούσω αν δεν κάνεις και 'σύ το ίδιο. Και η ισχύς στα κοινά router που χρησιμοποιούμε είναι σταθερή.
Με την ακτινοβολία δεν υπάρχει θέμα εφόσον τηρούνται τα νόμιμα όρια, που είναι πολύ μικρότερα από τα ασύρματα ή τα κινητά τηλέφωνα.
Από τις εξωτερικές συσκευές κατεβαίνει ένα καλώδιο δικτύου (UTP) που το βάζεις απευθείας στον υπολογιστή ή αν έχεις περισσότερες συσκευές που θέλουν πρόσβαση σε κάποιο switch. Επίσης μπορείς να το συνδέσεις σε κάποιο εσωτερικό Access Point (ή router) για να το μοιράσεις ασύρματα στο σπίτι.


Οσο για τα προγραμμα ειναι κομπλε, αρχιζω να το σκεφτομαι :P
Παλαιότερα το είχα βάλει για ένα χρόνο στο χωριό, αλλά το έκοψα και τώρα παίρνω ασύρματα Internet από ξάδελφο.
Το σημερινό ετήσιο κόστος είναι από ~155€ ("Εξοχικό") έως ~195€ ("Εξοχικό" + ΣΚ) και τουλάχιστον στη δικιά μου περίπτωση τον περισσότερο καιρό πλήρωνα σε γραμμή που δεν χρησιμοποιούσα.
Με άπαξ κόστος 100€-150€ για 2 ίδιες συσκευές μαζί με τα υλικά εγκατάστασης, έχεις για πάντα πρόσβαση εφόσον υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες.

michkal91
03-09-13, 16:17
ουπς ακυρο... με ειχαν ενημερωσει λαθος οτι πληρωνες στον οτε μονο τους 6 μηνες... αρα ναι ακυρο...

Οποτε η μονη λυση ειναι αυτο με τις κεραιες. Απο οτι καταλαβα δηλαδη αν βαλω 2 ιδιες κεραιες. Η μια θα μπει κοντα στο ρουτερ ετσι ωστε να στελνει το σημα στην δικη μου. Και ολο αυτο θα γινεται επειδη οι κεραιες αυτες εχουν μεγαλυτερη εμβελεια απο τις κεραιες του ρουτερ. Σωστα?

Αρα παιρνω για αρχη την μια βλεπω αν πιανω κατι και αν οχι τοτε παω σε δευτερη κεραια ετσι?

jkoukos
03-09-13, 16:32
Δεν ξέρω πως είναι η μορφολογία του εδάφους και η χωροθέτηση των σπιτιών στην περιοχή σου, αλλά γενικά σε μη αστικά περιβάλλοντα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα καλής ασύρματης ζεύξης μεταξύ 2 σημείων.

Υπάρχει περίπτωση από την κορυφή του σπιτιού σου να βλέπεις καθαρά την κορυφή του σπιτιού κάποιο γνωστού σου, ακόμη και σε μεγάλη απόσταση;
Αν ναι, τότε με 2 ίδιες συσκευές (όχι υποχρεωτικά οι παραπάνω) θα έχεις 100% επιτυχία, τοποθετώντας τες στη κορυφή των 2 κτιρίων.
Πριν προχωρήσεις σε αγορά, καθώς υπάρχουν διάφορες επιλογές και δυνατότητες, απάντησε στο παραπάνω ερώτημα.

Οι εξωτερικές αυτές συσκευές είναι ταυτόχρονα κατευθυντικές κεραίες και ασύρματος πομποδέκτης (Access Point). Το πλεονέκτημά τους είναι ότι εκπέμπουν όλη την ισχύ τους προς ένα συγκεκριμένο τόξο και δεν την μοιράζουν κυκλικά όπως οι πανκατευθυντικές (Omni) των κοινών εσωτερικών συσκευών. Επιπρόσθετα έχουν μεγαλύτερη απολαβή στη λήψη. Για τον λόγο αυτό επιτυγχάνουν συνδέσεις (υπό προϋποθέσεις) μεγάλων αποστάσεων.

michkal91
03-09-13, 16:57
Καταλαβαινω τι λες. Το να βαλω και στους αλλους κεραια θα ηθελα να ηταν η εσχατη λυση. Οποτε ας ψαξω καταρχας για μια κεραια καλη (που να εχει προοπτικες να συνδεθει και με κατι αλλο σε περιπτωση που δεν κανουμε δουλεια). Καπως ετσι το σκεφτομαι.

jkoukos
03-09-13, 17:25
Σωστό ως σκέψη, αλλά δες που μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.

Οι φθηνές εξωτερικές συσκευές που χρησιμοποιούνται ως Client ( όπως δηλαδή το σκέφτεσαι) συνήθως έχουν μεγαλύτερο άνοιγμα τόξου (beamwidth) και χρησιμοποιούνται σε κοντινές αποστάσεις.
Απεναντίας για συνδέσεις με χρήση 2 συσκευών χρησιμοποιούνται συσκευές με μικρότερο άνοιγμα εκπομπής με αποτέλεσμα μακρύτερες ζεύξεις.
Βέβαια και οι πρώτες μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε ζεύγη, αλλά για μικρότερες αποστάσεις.

Ένα άλλο είναι ότι στην πρώτη περίπτωση υποχρεωτικά θέλεις συσκευές στους 2.4GHz, ενώ στην δεύτερη μπορείς κάλλιστα να πας στους 5GHz με μηδαμινά προβλήματα σε περιοχές με κορεσμένα ασύρματα δίκτυα.

Αν επιμένεις, προτείνω το Ubiquiti NanoStation Loco 2 MiMo (http://www.skroutz.gr/s/422936/Ubiquiti-NanoStation-Loco-2-MiMo.html) σε συνδυασμό με ένα Ubiquiti UbiBracket (http://www.skroutz.gr/c/131/diafora-diktiaka.html?keyphrase=UBIBRACKET) για εύκολη ρύθμιση σε όλους τους άξονες.
Το Mikrotik υπερτερεί σε δυνατότητες λόγω του firmware, που το σύνολο σχεδόν θα παραμείνει αχρησιμοποίητο στην περίπτωσή σου και αυτό της Ubiquity στην ευκολία ρύθμισης και ελαφρά στην σταθερότητα της κατασκευής.
Κατά τα άλλα και τα 2 θα κάνουν τη δουλειά σου σε μικρές σχετικά αποστάσεις.

michkal91
03-09-13, 17:35
Για να καταλάβω, η κεραία που λέγαμε στην αρχή δεν μπορεί να λειτουργήσει μονη της; Αν ναι που υπάρχει πρόβλημα στο να πάρω αυτή αρχικά και αν δεν κάνει δουλειά να αγοράσω άλλη μια για να τις βάλω μαζί; Ας δώσω και κάτι παραπάνω για κάτι ποιοτικό, γιατι όπως είπες και συ, δίνεις ένα πόσο και θα το έχεις για πάντα.

jkoukos
03-09-13, 18:14
Τουναντίον, μια χαρά συσκευή (και όχι μόνο κεραία) είναι με ίδια χαρακτηριστικά με την άλλη και επιπλέον σαφώς υπερτερεί στις δυνατότητες του λογισμικού.
Όμως θέλει αρκετές γνώσεις για σωστή ρύθμιση ενώ η άλλη είναι πανεύκολη.

Και οι 2 μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε σύνδεση ζεύγους αλλά σε μικρή απόσταση, εκτιμώ μέγιστο 2χλμ καθώς έχουν άνοιγμα 60° σε οριζόντιο και κατακόρυφο άξονα.
Για μεγαλύτερες αποστάσεις θέλεις στενότερη δέσμη και μεγαλύτερη απολαβή κεραίας, άρα πας σε ακριβότερες λύσεις.
Πόσο ακριβότερα; Εξαρτάται από την απόσταση, τη συχνότητα λειτουργίας, το κέρδος της κεραίας κλπ.

Γι' αυτό έγραψα παραπάνω για πιθανό πρόβλημα αν ξεκινήσεις με μία μόνο συσκευή για έλεγχο κοντινών ασύρματων δικτύων και μετά πας σε λύση ζεύγους σε μακρινή απόσταση.
Γιατί στην περίπτωση που θέλεις ζεύξη στα 5χλμ, τότε η μία φθηνή κατά πάσα πιθανότητα δεν θα σου κάνει.

michkal91
03-09-13, 18:26
για μεγαλυτερη εμβελεια δηλαδη στα 5 km ευθεια? (το μεγαλωσαμε αρκετα) τι προτεινεις?

Το ιδανικο θα ηταν ενα καταστημα να δοκιμασω και μετα να υπαρχει η δυνατοτητα αλλαγης αλλα που...

@ ADSLgr.com All rights reserved.