PDA

Επιστροφή στο Forum : Παράκληση - Ελληνικά.



Σελίδες : [1] 2 3 4

NeK
17-04-03, 02:31
Θα παρακαλούσα από εδώ και στο εξής να γράφουμε όλοι μας στην μητρική μας γλώσσα δηλαδή τα Ελληνικά με ελληνική γραμματοσειρά και όχι πλέον Greeklish.

Αυτός δεν είναι απόλυτος κανόνας αλλά θα σας γίνετε η παρατήρηση όταν θα χρησιμοποιείτε Greeklish την πρώτη φορά. Αν όμως το συνεχίσει κάποιος χωρίς λόγο θα σβήνεται το μύνημά του για να επανεγραφτεί από τον ίδιο σε Ελληνικά.

Με λίγα λόγια δεν επιτρέπονται τα Greeklish πλέον.

Ευχαριστώ.
Γιάννης.

mechdim
17-04-03, 03:20
ρε empire μας κατέστρεψες τώρα. Δεν γίνεται να αναθεωρήσεις? Μια ώρα έκανα να γραψω τούτα δω. :( :( :(

wizardsl
17-04-03, 03:49
I agree with the sysop. No greeklish anymore.

HOW
17-04-03, 07:42
Λαθος εποχη το κανετε αυτο αν θετε την γνωμη μου !
Θα χασετε μελη τωρα που τα χρειαζομαστε ολοι μηπως και γινει τιποτα με την dsl !!
Εγω προσωπικα δε ξανα κανω post εδω γιατι γουσταρω να γραφω με greeklish.

Προσεχτε μι χασετε και αλλα μελη !!
Καντε το αργοτερα τουλαχιστον αφου τελειωσει ο αγωνας μας !

wizardsl
17-04-03, 08:08
Εγώ από την άλλη τα βρίσκω εκνευριστικά τα γκρίκλις.. Η θα γράφουμε στα ελληνικά ή στα αγγλικά. Στα γιαλαντζί δε λέει.

JOEBOO
17-04-03, 08:15
to 8ema einai oti merikoi apo emas den exoyn ellhnikh grammatoseira sto PC mas....To exeis skeftei auto Empire? Ta greek-english de nomizw na einai mega problhma alla h or8ografia EINAI...O nown nohtw!

PALADIN
17-04-03, 08:16
συμφωνώ απολύτως.
Θα πρέπει να μάθουμε καί εμείς κάποτε την γλώσσα μας.
Είτε Ελληνικά ή Αγγλικά.
Εκείνο που θα πρότεινα είναι να προσθέσουμε κάποιο software για spelling στα Ελληνικά.

Craven
17-04-03, 08:57
Εγώ από την άλλη τα βρίσκω εκνευριστικά τα γκρίκλις.. Η θα γράφουμε στα ελληνικά ή στα αγγλικά. Στα γιαλαντζί δε λέει.

Δεν είναι θέμα πως είναι καλύτερο να γράφει ο καθένας (και εγώ προτειμώ μερικές φορές τα greeklish γιατί έτσι έχω μάθει απο τα bbs και το irc εδώ και 7 χρόνια άλλα δεν θα είναι μεγάλο πρόβλημα.
Το θέμα είναι στην ελευθερία του λόγου και στην έννοια της δημοκρατίας, το να αφήνεις τον άλλο δηλαδή να εκφραστεί όπως θέλει (μέσα σε πλαίσια κανένα πρόβλημα) λέγοντας του το "μη" για σοβαρά πράγματα αλλιώς χάνει την αξία του... αυτό δεν είναι κάτι σοβαρό και ίσα ίσα βολέυει πολλούς. Δεν είναι ούτε Caps lock που όλοι αν το κλείσουν γράφουν το ίδιο καλά και γρήγορα ούτε βρισίδια που δεν έχουν κανένα νόημα. Είναι μια συνήθεια και επιλογή που δεν επιτρέπεται κατ`εμε στον άλλο να του πείς στην απαγορεύω. Όταν ενα forum αρχίζει τις ανούσιες απαγορεύσεις τότε δεν έχει νόημα να συνεχίζεις μαζί του όσο καλός και αν είναι ο σκόπός του.. έτσι θα σκεφτούν πολλοί και για να σου πώ την αλήθεια έτσι ένοιωθα πάντα και εγώ.

ps. Και εγώ θα προτειμούσα Έλληνικά άλλα αυτό πρέπει να είναι επιλογή μου όχι να μου το επιβάλλουν :) και στην τελική.. δουλειά δεν είχαμε.. τόσα προβλήματα έχουμε.. dsl φτηνό προσπαθούμε να φέρουμε.. με άσχετα ασχολούμαστε σε δουλειά να βρισκόμαστε.

JOEBOO
17-04-03, 09:02
Εγώ από την άλλη τα βρίσκω εκνευριστικά τα γκρίκλις.. Η θα γράφουμε στα ελληνικά ή στα αγγλικά. Στα γιαλαντζί δε λέει.

Δεν είναι θέμα πως είναι καλύτερο να γράφει ο καθένας (και εγώ προτειμώ μερικές φορές τα greeklish γιατί έτσι έχω μάθει απο τα bbs και το irc εδώ και 7 χρόνια άλλα δεν θα είναι μεγάλο πρόβλημα.
Το θέμα είναι στην ελευθερία του λόγου και στην έννοια της δημοκρατίας, το να αφήνεις τον άλλο δηλαδή να εκφραστεί όπως θέλει (μέσα σε πλαίσια κανένα πρόβλημα) λέγοντας του το "μη" για σοβαρά πράγματα αλλιώς χάνει την αξία του... αυτό δεν είναι κάτι σοβαρό και ίσα ίσα βολέυει πολλούς. Δεν είναι ούτε Caps lock που όλοι αν το κλείσουν γράφουν το ίδιο καλά και γρήγορα ούτε βρισίδια που δεν έχουν κανένα νόημα. Είναι μια συνήθεια και επιλογή που δεν επιτρέπεται κατ`εμε στον άλλο να του πείς στην απαγορεύω. Όταν ενα forum αρχίζει τις ανούσιες απαγορεύσεις τότε δεν έχει νόημα να συνεχίζεις μαζί του όσο καλός και αν είναι ο σκόπός του.. έτσι θα σκεφτούν πολλοί και για να σου πώ την αλήθεια έτσι ένοιωθα πάντα και εγώ.


Craven ,symfwnw apolytws mazi sou...To 8ema einai: mhpws yparxei kapoios idiaiteros logos pou o Empire e3efrase authn thn apopsh? Kai an nai gnwmh mou einai pws 8a prepei na to dhlwsei...Exw kati ypopsh mou alla siwpw pros to paron mpas kai ekfrastei enas tetoios logos. :roll:

ogenikos
17-04-03, 09:29
Συμφωνώ και εγώ, αν και έχω καιρό που το φωνάζω, ή Ελληνικά ή Αγγλικά
Την έχουμε πηδήξει την γλώσσα μας. Και στο κάτω-κάτω της γραφής βάλτε και ένα download greek fonts, και όποιος δεν βλέπει Ελληνικά να τα κατεβάσει.

Gothic
17-04-03, 10:47
Θα προτιμούσα μια παράκληση απο μέρους σου παρά μία απαίτηση, μια και αυτό που μας ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή στο συγκεκριμένο forum είναι το DSL.

Άν θές να δεις σοδομισμό των Ελληνικών, ρίξε μια ματιά στα TV chat και τις άλλες παπαριές (θές δεν θές θα πέσει το μάτι σου) που άν και έχουν ελληνικούς χαρακτήρες θα δείς "ισιτιριο" και "ιμε σποιττοι μου κε πινο αμειττα".

Και με την ευκαιρία ξεκίνησε και μία διαμαρτυρία για τον Ελληνικό Στρατό που χρησιμοποιεί Greeklish στα σήματα του. Όταν είχα ρωτήσει γιατί, μου είχαν απαντήσει οτι τα πανάρχαια τηλέτυπα δέν υποστηρίζουν καλά τους ελληνικούς χαρακτήρες, ενώ με δικές μου δοκιμές δούλευαν μία χαρα, ακόμα και υπο κρυπτογράφηση.

Είμαι τελείως αντίθετος στην απαγόρευση, ειδικά αυτη την εποχή, και τώρα που το forum έχει τόσα μέλη. Αν θές την γνώμη μου θα μπορούσες να το είχες κάνει κανόνα απο την αρχή που ξεκίνησε αυτή η προσπάθεια και τότε θα το σεβόντουσαν όλοι.

Εγώ γράφω τα greeklish απο συνήθεια και αυτό δέν σημαίνει οτι δέν σέβομαι την μητρική μου γλώσσα, απλα μπορώ και γράφω 40% γρηγορότερα (λόγω IRC κλπ) και όταν είμαι online αυτός ο χρόνος μετράει...

_DiMoN_
17-04-03, 10:54
Είχα αρχίσει να κουράζομαι με τα Greeklish, παιδιά είναι πολύ καλά τα Ελληνικά γιατί δεν σε κουράζουν αν έχει γραφτεί ένα μεγάλο κείμενο.

1) Για όσους λένε για την ορθογραφία, ας κατεβάσουν τα proofing tool του Word 2000 ή XP και αφού γράφουν το κείμενο να κάνου copy και paste να πατάνε το κουμπάκι F7 και τσουπ το κείμενο διορθώθηκε από ορθογραφικά!!!!Μπορώ να δώσω το link που έχει τον "διορθωτή ορθογραφίας" του Word.

2) Για όσους λένε ότι δεν μπορούν να γράψουν γρήγορα με ελληνικά θα τους πω ότι είναι καθαρά θέμα συνήθειας. Είναι αλήθεια ότι τα 3 πρώτα post δεν θα γραφούν γρήγορα αλλά μετά θα πάρετε φόρα.

3) Για όσους λένε ότι δεν έχουν ελληνικά στο PC τους κι έχουν Windows κάνουν λάθος, διότι μπαίνουν (τα ελληνικά) σε 45 δευτερόλεπτα και χωρίς καν restart. Αν θέλετε πείτε μου να σας πω πως γίνεται αυτό!!!

Craven
17-04-03, 11:10
Είχα αρχίσει να κουράζομαι με τα Greeklish, παιδιά είναι πολύ καλά τα Ελληνικά γιατί δεν σε κουράζουν αν έχει γραφτεί ένα μεγάλο κείμενο.

1) Για όσους λένε για την ορθογραφία, ας κατεβάσουν τα proofing tool του Word 2000 ή XP και αφού γράφουν το κείμενο να κάνου copy και paste να πατάνε το κουμπάκι F7 και τσουπ το κείμενο διορθώθηκε από ορθογραφικά!!!!Μπορώ να δώσω το link που έχει τον "διορθωτή ορθογραφίας" του Word.

2) Για όσους λένε ότι δεν μπορούν να γράψουν γρήγορα με ελληνικά θα τους πω ότι είναι καθαρά θέμα συνήθειας. Είναι αλήθεια ότι τα 3 πρώτα post δεν θα γραφούν γρήγορα αλλά μετά θα πάρετε φόρα.

3) Για όσους λένε ότι δεν έχουν ελληνικά στο PC τους κι έχουν Windows κάνουν λάθος, διότι μπαίνουν (τα ελληνικά) σε 45 δευτερόλεπτα και χωρίς καν restart. Αν θέλετε πείτε μου να σας πω πως γίνεται αυτό!!!

οκ μπες εσυ στο irc γραφε ελληνικά να στην λένε οι μισοί που δεν έχουν γραμματοσειρές κτλ. και που όλοι μιλανε greeklish και έλα μετά να γράψεις στο καπάκι ένα μήνυμα εδώ και μετά πες μου για συνήθεια... είναι άσχετο ΞΑΝΑλεω το αν θα έπρεπε η όχι να γράφουμε ελληνικά δεν είναι αυτό το θέμα μας... θα έπρεπε... το θέμα επιμένω είναι πως αυτό θα πρέπει να είναι προσωπική επιλογή του καθενός και όχι επιβολή! αυτό ΔΕΝ έχει καμιά σχέση με το τι είναι καλύτερο και τι όχι.. είναι απλά τα πράγματα. Τέσπα πολύ το κουράσαμε και πολύ θέμα το κάναμε... είπαμε σε δουλειά να βρισκόμαστε... όποιος θέλει γράφει όποιος δεν θέλει σταματάει... απλά δεν μου αρέσουν οι απαγορεύσεις... μου την δίνουν κάπως :) αν άρχιζα και εγώ τις απαγορεύσεις στο site και στο κανάλι του Gothic τότε θα με έκραζαν όλοι και με το δίκιο τους :) Αυτά δεν ξανασχολούμαι με το θέμα.

_DiMoN_
17-04-03, 11:16
:lol: Ξέρεις μερικές φορές είναι απαραίτητες αλλιώς δεν θα λειτουργούν τα πράγματα σωστά. Παράδειγμα, η Δημοκρατιά στηρίζεται στις απαγορεύσεις αλλιώς θα είχαμε αναρχία (με την κακιά έννοια). Τόσο δύσκολο είναι να γράψουμε στην γλώσσα μας;;;;;;;;;;;;;;;;;;

PALADIN
17-04-03, 12:35
Είχα αρχίσει να κουράζομαι με τα Greeklish, παιδιά είναι πολύ καλά τα Ελληνικά γιατί δεν σε κουράζουν αν έχει γραφτεί ένα μεγάλο κείμενο.

1) Για όσους λένε για την ορθογραφία, ας κατεβάσουν τα proofing tool του Word 2000 ή XP και αφού γράφουν το κείμενο να κάνου copy και paste να πατάνε το κουμπάκι F7 και τσουπ το κείμενο διορθώθηκε από ορθογραφικά!!!!Μπορώ να δώσω το link που έχει τον "διορθωτή ορθογραφίας" του Word.

2) Για όσους λένε ότι δεν μπορούν να γράψουν γρήγορα με ελληνικά θα τους πω ότι είναι καθαρά θέμα συνήθειας. Είναι αλήθεια ότι τα 3 πρώτα post δεν θα γραφούν γρήγορα αλλά μετά θα πάρετε φόρα.

3) Για όσους λένε ότι δεν έχουν ελληνικά στο PC τους κι έχουν Windows κάνουν λάθος, διότι μπαίνουν (τα ελληνικά) σε 45 δευτερόλεπτα και χωρίς καν restart. Αν θέλετε πείτε μου να σας πω πως γίνεται αυτό!!!



_DiMoN_,

Συμφωνώ μαζί σου,

Μιά πού προσφέρθηκες να μας βοηθήσεις, μπορείς να μας πείς πώς θα εγκαταστήσουμε τον διορθωτή ορθογραφίας;
Εχεις τίποτα links; ή άλλες οδηγείες;



Γενικώς πιστεύω ότι όλοι μας πρέπει να κάνουμε μία προσπάθεια να γράφουμε στα Ελλινικά ή Αγγλικά. Στην αρχή είναι λίγο δύσκολο αλλά πιστεύω θα το συνηθίσουμε γρήγορα.

_DiMoN_
17-04-03, 13:15
http://www.zjzmpop.co.yu/

sigmacom
17-04-03, 13:24
Συμφωνώ απόλυτα. Προσωπικά εγώ δεν διαβάζω ΠΟΤΕ μακροσκελή μηνύματα σε greeklish. Δεν μπορώ! Μου πέφτουν τα μάτια! Καλύτερα ένα ανορθόγραφο στα Ελληνικά (γιατί μάλλον γι' αυτό διαμαρτύρονται όσοι διαμαρτύρονται), παρά ο εξωλκέας ματιών!
Κι όσον αφορά τον τρόπο "επιβολής", και πάλι συμφωνώ (όχι μόνο γιατί με συμφέρει). Συμμετέχουμε σε μια "κοινωνία" (το παρόν φόρουμ) με αρχηγούς (moderators) και οφείλουμε να υπακούμε. Έτσι δεν ζούμε και στην κανονική ζωή μας?...

zeus
17-04-03, 13:43
Όσον αφορά τη δικαιολογία ότι στο IRC γράφουν όλοι με greeklish θέλω να αναφέρω ότι εκεί υπάρχει συνομιλία σε real time και η ανάγκη για γρήγορη επικοινωνία είναι απαραίτητη. Στο forum εδώ, ο σκοπός είναι νομίζω να εκφράζει ο καθένας την άποψή του πάνω σε κάποιο θέμα, ώστε να την διαβάζουν και να την καταλαβαίνουν και οι υπόλοιποι αναγνώστες. Ειδικά όταν είναι και μια σελίδα κείμενο, τα greeklish είναι κουραστικά και τελικά ενοχλητικά.

Τόσα χρόνια θέλαμε "εξελληνισμένα" λειτουργικά με εγγενή υποστήριξη ελληνικών και τώρα λέμε "με τα greeklish γράφω καλύτερα";!

Πάντως καλύτερα θα ήταν να μην γίνεται υποχρεωτικά αυτή η αλλαγή, αλλά όλοι να αρχίζουμε σταδιακά να γράφουμε στα ελληνικά.

kinq1
17-04-03, 15:00
Και καλά τα greeklish, μπορώ να τα ανεχτώ αν και τα διαβάζω πιο δύσκολα από ό,τι τα ελληνικά, αλλά μερικοί που γράφουνε με κεφαλαία?

mechdim
17-04-03, 15:18
Μετα το ζητημα του dsl θα λυσουμε και το γλωσσικο. :lol: :lol:

NeK
17-04-03, 18:52
Καλησπέρα,

Τα ελληνικά τα ζήτησα γιατί πλέον αρχίζουν και μας διαβάζουν ακόμα πιο πολλοί (δείτε εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ) και είναι πολύ άσχημο να βλέπει κανείς παντού greeklish.

Εγώ τα Greeklish τα διαβάζω νεράκι, αλλά έχω όμως πάνω από 8 χρόνια εξηκοίωση με αυτά. Εάν δείτε πως τα διαβάζει κάποιος που δεν τα έχει συνηθήσει τότε καλύτερα να τα γράφουμε στα Άγγλικα να τελειώνουμε.

Οπότε για να μην δυσαρεστηθεί κανένας, λέω να το αφήσουμε ως απλή παράκληση και όχι απόλυτη υποχρέωση.

Όμως σας ζητάω τουλάχιστον για τα μακροσκελή μυνήματα να είναι γραμμένα στα Ελληνικά και ποτέ Greeklish. Ελπίζω να μην διαφωνεί κανείς σε αυτό!

Γιάννης.

dReamh
17-04-03, 19:22
Έχω ίδη αρχίσει να γράφω στα Ελληνικά

st0rmrd
17-04-03, 21:48
πάντως στο Mozilla 1.3 που έχω (λίγο πιο καινούργιο από το Netscape 7.1) όταν κάνω reply, το preview που υπάρχει χαμηλώτερα και περιέχει όσα έχουν πει οι προηγούμενοι, είναι χάλια και δεν μπορείς να διαβάσεις τους ελληνικούς χαρακτήρες...

κι εμένα μ' αρέσουν τα ελληνικά κι ας μην είμαι καλώς στην ορθογραφία... αλλά δεν είναι μόνο θέμα προτίμησης.

wizardsl
17-04-03, 22:12
Πλάκα πλάκα κι εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τους χαρακτήρες. (δε μπορώ να διαβάσω τι έγραψαν οι προηγούμενοι στο reply screen)

Τώρα περί της ορθογραφίας, όντως, όσοι παρακολουθούν Τεμπο κτλ. την έχουν ήδη ξεχάσει! Ιμε 19 χρονον κε θαιλο κωπαιλοια απω αθεινα για γνορειμοια κε ωτει πρωκιψοι.

panoz
17-04-03, 22:36
Όταν κάνεις reply πήγαινε στο view->character coding->greek(windows-1253).. μάλλον ο Mozilla δυσκολεύεται να καταλάβει την κωδικοποίηση της σελίδας, ή απλά η σελίδα έχει bug (κάτι του στυλ, άλλη κωδικοποίηση από το υπόλοιπο forum..)...

kostthem
17-04-03, 23:00
Όταν κάνεις reply πήγαινε στο view->character coding->greek(windows-1253).. μάλλον ο Mozilla δυσκολεύεται να καταλάβει την κωδικοποίηση της σελίδας, ή απλά η σελίδα έχει bug (κάτι του στυλ, άλλη κωδικοποίηση από το υπόλοιπο forum..)...

Χρησιμοποιώ μόνο Mozilla και δουλεύει μια χαρά. Παίξτε με την κωδικοποίηση. Κάπου εκεί πρέπει να είναι το πρόβλημα. Microsoft sucks! Ζήτω ο Mozilla!

Όσο για τα Ελληνικά, συμφωνώ απόλυτα. Ή Ελληνικά ή Greeklish. Να πω την αλήθεια όμως, τώρα συμφωνώ περισσότερο που είναι υπό μορφή παράκλησης και όχι υποχρέωσης.

Gothic
18-04-03, 10:59
Πάνω που είχα γράψει
"Οτι και αν ήταν (encoding σελίδας) φτιάχτηκε γιατί απο σήμερα το Opera 7 δείχνει κανονικά τα ελληνικά στο Topic review. :)"
πάτησα Preview και ξανα το encoding πηγε περίπατο.
"Κυριε διαχειριστααα!"

Pope
18-04-03, 14:11
Καλησπέρα,

Τα ελληνικά τα ζήτησα γιατί πλέον αρχίζουν και μας διαβάζουν ακόμα πιο πολλοί (δείτε εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ) και είναι πολύ άσχημο να βλέπει κανείς παντού greeklish.

Εγώ τα Greeklish τα διαβάζω νεράκι, αλλά έχω όμως πάνω από 8 χρόνια εξηκοίωση με αυτά. Εάν δείτε πως τα διαβάζει κάποιος που δεν τα έχει συνηθήσει τότε καλύτερα να τα γράφουμε στα Άγγλικα να τελειώνουμε.

Οπότε για να μην δυσαρεστηθεί κανένας, λέω να το αφήσουμε ως απλή παράκληση και όχι απόλυτη υποχρέωση.

Όμως σας ζητάω τουλάχιστον για τα μακροσκελή μυνήματα να είναι γραμμένα στα Ελληνικά και ποτέ Greeklish. Ελπίζω να μην διαφωνεί κανείς σε αυτό!

Γιάννης.

Ίσως έτσι έπρεπε να είχες αρχίσει. Το πρώτο σου post είχε το ύφος εντολής και δυσαρέστησε αρκετό κόσμο (μαζί μ'αυτούς κι εμένα). Ας γράφει ο καθένας όπως μπορεί κι αν κάποιος θέλει να καταλάβει τι γράφουμε ας βάλει τα δυνατά του ή ας φωνάξει το γιο/κόρη του να τα μεταφράσει. Τα greeklish είναι αναπόσπαστο μέρος της ελληνικής κουλτούρας internet (προς το παρόν τουλάχιστον). Στο μέλλον θα μιλάμε online περισσότερο παρά θα γράφουμε <- αυτό για να μην ανησυχούν όσοι φοβούνται ότι θα χάσουμε την εθνική μας ταυτότητα.

mechdim
18-04-03, 15:59
Βρε empire αφου μας διαβαζουν και τα ΝΕΑ δεν τους λες να βαλουν και κανα baneraki? :lol: :lol:

morfeas-dsl-
19-04-03, 11:09
ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΡΑΦΩ ΚΕΦΑΛΑΙΑ. ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΖΩ ΤΟΝΟΥΣ ΑΠΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΣΤΙΚΟ.... ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΘΑ ΘΑΒΩ,,,,,, CU LATER ALIGATOR

yiapap
25-04-03, 22:34
Γράφω και θα γράφω πάντα με Ελληνικά εκτός κι αν είναι απόλυτη ανάγκη.

Διαφωνώ όμως ΚΑΘΕΤΑ με τον eMPiRe για την ΕΠΙΒΟΛΗ του να γράφουμε με Ελληνικά

Όπως ανέφερε προηγούμενο Post κάποιοι ΔΕΝ έχουν Ελληνικές γραμματοσειρές. Και είναι φυσικά πολύ εύκολο να λες "κατέβασε γραμματοσειρές" θεωρώντας ως αυτονότητο:
1. Ότι δουλεύει σε OS που σηκώνει Ελληνικά από την εγκατάστασή του... Για πες μας empire πως είπαμε ότι βάζουμε Ελληνικά σε SOLARIS;
2. Ότι αυτός που κάνει post έχει δικαιώματα να εγκαταστήσει καινούργιες γραμματοσειρές (οι οποίες αύριο θα είναι στη θέση τους). Π.χ. Όλοι οι υπολογιστές εργαστηρίων πανεπιστημίων στο εξωτερικό ΔΕΝ έχουν Ελληνικούς χαρακτήρες και ΔΕΝ έχουν διακαιώματα εγκατάστασης οι χρήστες (εκτός βέβαια κι αν υπάρχει κανένας Έλληνας admin τριγύρω :wink: ).

Φυσικά όλα αυτά ΔΕΝ ισχύουν για όλους. Αλλά έστω και ένας να υπάρχει που να μην καλύπτει τις προδιαγραφές ;;;;
Άσε που όση ώρα τα γράφω αυτά, ήδη αισθάνομαι άσχημα γι αυτούς που δεν μπορούν να διαβάσουν τα postings μου...

Υ.Γ. Μεταξύ μας προτιμώ τους chatάδες (γλωσσοπλασία) να γράφουν σε greeklish παρά να βλέπω ορθογραφίες του τύπου "Προσεχτε μι χασετε...". Και να ΞΕΡΩ ότι ο άνθρωπος ΓΝΩΡΙΖΕΙ ότι το "Μη" γράφεται με ΗΤΑ!
Δεν μπορεί... Το γνωρίζει...
Υ.Γ.2 Πραγματικά στα replies δεν υπάρχει language tag στο κείμενο. Με Internet Explorer 6 και Auto-Select στη γλώσσα βγαίνουν κινέζικα (Greek ISO Standard). Α! Και πριν αλλάξετε την Κωδικοσελίδα (Encoding) κάντε ένα copy το κείμενο που γράφετε τόση ώρα (γ*μώ τις συμβουλές "Αλλάξτε το encoding"!!!! Τόση ώρα ξαναγράφω :evil:)

Anonymous
26-04-03, 00:08
sumfwno giati afto einai to swsto
dikaiwma sou re file sto apaforefse kaneis?

pcman
26-04-03, 00:24
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα ελληνικά. Είναι η γλώσσα μου και την αγαπώ, τα μέχρι τώρα post μου ήταν όλα στα ελληνικά. Όμως μερικοί, όπως είναι ο wizardsl και ο bluedark, θα βρίσκουν έτσι μια καλύτερη ευκαιρεία να ασχολούνται με ορθογραφικά λάθη, να καταπιάνονται μ' αυτά και να αφήνουν την ουσία του θέματος. Δείτε το topic "Ημερομηνία διάθεσης DSL από τον ΟΤΕ" και τις απαντήσεις που έδωσαν τα εν λόγω άτομα, για να καταλάβετε καλά τι εννοώ.

PhoiNiX
26-04-03, 02:23
Καλά με τέτοιου είδους ‘ανωριμότητες’ δε θα ασχολιόμαστε pcman.

Τώρα όσο αφορά για τη παράκληση, σκεφτείτε ότι επισκέπτεται τη σελίδα κάποιος ISP, κατά 70% δε θα διαβάσει τα posts που είναι γραμμένα σε Greeklish.

Τέλος, δε μπορούμε να επιβάλουμε σε κανέναν να γράφει όπως θέλουμε και αυτό φαίνεται.

pcman
26-04-03, 02:38
ελπίζω αυτές τις ανοριμότητες που λες Phoenix να μην τις απέδωσες σε μένα... :D

pcman
26-04-03, 02:43
οπς, την πάτησα και γω με τα ορθογραφικά λάθη και έγραψα "ανοριμότητες" αντί για "ανωριμότητες" που είναι το ορθό (και έλεγα κάτι δεν πάει καλά εδώ)... χε! χε! να κάνουμε και το καλαμπουράκι μας... :D :D :D

st0rmrd
26-04-03, 04:43
λοιπόν, εγκατέστησα προχτές τα SuSE 8.2 (offtopic) και μπορώ να σας πω ότι τουλάχιστον στον Konqueror τα ελληνικά παίζουν. Βέβαια το κολπάκι με το Encoding στο παράθυρο Topic Review (στο Reply) πρέπει να το κάνεις, αλλά τουλάχιστον αν δεν θυμάσαι τι γράψανε οι προηγούμενοι και πρέπει να το διαβάσεις μπορείς να το διαβάσεις (με το κολπάκι που αναφέρθηκε νωρίτερα). Υποψιάζομαι πάντως ότι μπορεί να μην είναι το default encoding του Browser που χρησιμοποιεί ο χρήστης αλλά το encoding που χρησιμοποιεί το "παραθυράκι" topic review. Ίσως ο Phoinix (ο PHP-guru αν θυμάμαι καλά) να μπορεί να μπεί στο συγκεκριμένο scriptάκι και να προσθέσει το ελληνικό.

Κατά τα άλλα, δεν τρέχει τίποτα. Κι εμένα μ' αρέσει να βλέπω ελληνικά, σαν εικαστικό αποτέλεσμα, και όχι σαν κάτι επί της ουσίας. Για αυτό δεν θεωρώ ότι θα έπρεπε (δεν θα μπορούσε, άλλωστε) να επιβληθεί κάτι τέτοιο. Όσοι μπορούν πάντως go ahead (αυτά τα γράφω σε linux, οπότε αν δεν το έχετε ρυθμίσει ακόμα do it!).

Τώρα για το Solaris, κλπ. καταλαβαίνω, αν και έχω δει SunONE ρυθμισμένο σωστά, αλλά έχω δει και άλλα μη ρυθμισμένα, ακόμα και win98, ή ρυθμισμένα να γράφουν αλλά να μη διαβάζουν ελληνικά (θυμάστε την Δαμόκλειο Σπάθη της επιλογής codepage; χεχε)

Πάντως θεωρώ ότι ένας browser που σέβεται τον εαυτό του ΠΡΕΠΕΙ να εμφανίζει την πλειοψηφία των γλωσσών. Οι περισσότεροι, Netscape 4, IE 3+, Mozilla, κλπ. τα πάνε καλά, ακόμα κι αν το λειτουργικό δεν υποστηρίζει αυτές τις γλώσσες και δεν έχει τα fonts (ειδικά ο mozilla που έχει και δικά του fonts).

Να μην παρλαπιάζω άλλο, όμως να πω το εξής: "Αντί να προσαρμοστούμε στο χαμηλότερο δυνατό επίπεδο, ας ανεβάσουμε το επίπεδο στα μέτρα μας". Αν επιμείνουμε να γράφουμε ελληνικά τότε θα πειστεί περισσότερος κόσμος ότι τη σήμερον ημέρα δεν δικαιολογείται να μην υπάρχουν τα ελληνικά ή fonts που να έχουν ελληνικούς χαρακτήρες. Καλύτερα όσοι αδικούνται με αυτόν τον τρόπο να διαμαρτυρηθούν στους υπευθύνους, και ας κάνουν κατάληψη για αυτό το σκοπό και όχι την στρογγυλή τυρόπιτα :wink:

Anonymous
26-04-03, 10:03
egw vasika agapw tin glwssa mou alla epeidi den eimaste monoi ston planiti mou aresei na milaw polu tin aggliki glwssa , kai gia na sinithizw alla kai epeidi m'aresei i profora kai aftes oi wrees lekseis

twra oso anafora to grapsimo me latinikous xaraktires pistevw oti einai poio elefthero kai den pedevesai mia wra na skefteis pws grafete mia leksei, xtipas ena o kai telos i ena i

P.S. As kleisoume to thema tis glwssas edw kai as asxolithoume me ta dodia xahehe :lol: :lol:

wizardsl
26-04-03, 12:13
Όμως μερικοί, όπως είναι ο wizardsl και ο bluedark, θα βρίσκουν έτσι μια καλύτερη ευκαιρεία να ασχολούνται με ορθογραφικά λάθη, να καταπιάνονται μ' αυτά και να αφήνουν την ουσία του θέματος. Δείτε το topic "Ημερομηνία διάθεσης DSL από τον ΟΤΕ" και τις απαντήσεις που έδωσαν τα εν λόγω άτομα, για να καταλάβετε καλά τι εννοώ.

Να συλληφθούν οι υπεύθυνοι. Εχε εμπιστοσύνη στην ελληνική δικαιοσύνη. Η αμέριστη συμπαράσταση όλων θα σε συντροφεύει αρχηγέ..

Εγώ λέω να το αναφέρεις σε όλα τα topics ώστε η λαική οργή να καταποντίσει αυτό το κάθαρμα, τον ανορθόγραφο και άσχετο wizardsl. Πετάξτε τον έξω από το φόρουμ!! Αβε pcmam.

pcman
26-04-03, 12:25
Ευχαριστώ για την συμπαράσταση σου wizardsl! Εύγε παιδί μου! Να σαι καλά, με έκανες και γέλασα... :D

wizardsl
26-04-03, 15:23
Είδες έχω και χιούμορ. :!:

Anonymous
26-04-03, 15:56
pare posa posts eginan gia afto to thema , les kai irthe to telos tou kosmou, pali ha ta ksanaleme?
empire alitheia, esy proswpika giati epimeneis sta ellinika me tosi mania?
exw megali periergeia na mathw!!

PhoiNiX
27-04-03, 01:22
Καλησπέρα,

Τα ελληνικά τα ζήτησα γιατί πλέον αρχίζουν και μας διαβάζουν ακόμα πιο πολλοί (δείτε εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ) και είναι πολύ άσχημο να βλέπει κανείς παντού greeklish.

Εγώ τα Greeklish τα διαβάζω νεράκι, αλλά έχω όμως πάνω από 8 χρόνια εξηκοίωση με αυτά. Εάν δείτε πως τα διαβάζει κάποιος που δεν τα έχει συνηθήσει τότε καλύτερα να τα γράφουμε στα Άγγλικα να τελειώνουμε.

Οπότε για να μην δυσαρεστηθεί κανένας, λέω να το αφήσουμε ως απλή παράκληση και όχι απόλυτη υποχρέωση.

Όμως σας ζητάω τουλάχιστον για τα μακροσκελή μυνήματα να είναι γραμμένα στα Ελληνικά και ποτέ Greeklish. Ελπίζω να μην διαφωνεί κανείς σε αυτό!

Γιάννης.


Για αυτό επιμένει με “τόση μανία”. Σου λύθηκε η απορία τώρα x-mail;
Αυτό είναι στην αρχή της δεύτερης σελίδας του θέματος.

Anonymous
27-04-03, 02:50
to kserw, to thema einai pws exw na grapsw ellinika se pc edw kai 2 xronia kai otan grafw sinithws kanw lathi giafto ama grapsw sta ellinika pote kai deis kanenan lethos den einai epeidi den kserw orthografia alla gia to alo pou anefera prin ok man???

st0rmrd
28-04-03, 02:36
ρε παιδιά, παράκληση ήταν. Όσοι θέλετε σεβαστείτε το. Πάντως η αλήθεια είναι ότι και πιο ξεκούραστο είναι το να διαβάζεις τα post και πιο όμορφο. Σίγουρα υπάρχουν δυσκολίες, αλλά αν προσπαθήσουμε όλοι τότε θα είναι καλύτερα. Μην αρπάζεστε και σε λίγο καιρό ούτε που θα το καταλαβαίνουμε.

ΥΓ. μέχρι να ενσωματωθεί κάποιος ελληνικός αυτόματος διορθωτής (καλός) καλό είναι να σχολιάζουμε μεν τα ορθογραφικά, αλλά μόνο όταν θα είναι για να βελτιωνόμαστε σαν άτομα. Νομίζω είμαστε όλοι ώριμοι αρκετά ώστε να ξέρουμε πως τα λεγόμενα κάποιου δεν κρίνονται από το πόσο καλά ξέρει να τα αποτυπώνει γραπτώς αλλά από το τι σημαίνουν. Κι επειδή πιστεύω ότι ο wizardsl και ο κάθε wizardsl δεν ήθελε να μειώσει κανέναν, απλά έκανε ένα χιουμοριστικό σχόλιο, δεν υπάρχει λόγος κανένας από τους δύο να παρεξηγηθεί. Και παλιότερα υπήρξαν αψημαχίες μέσα στο forum (βλ. holy - st0rmrd) και ξεφύγαμε εντελώς από το νόημα και τον σκοπό που βρισκόμαστε εδώ.

sigmacom
28-04-03, 10:15
Αυτό το post ήθελα να το κάνω εδώ και καιρό, αλλά δεν ήθελα να σκανδαλίσω τους χρήστες του forum.

Πιστεύω ότι η ορθογραφία είναι σημαντικότατη για την γενικότερη εικόνα ενός ανθρώπου προς τα έξω. Εγώ για παράδειγμα, όποτε πέσει στα χέρια μου βιογραφικό με (αρκετά) ορθογραφικά λάθη, το στέλνω πίσω. Δεν μπορώ να πάρω στα σοβαρά κάποιον που κάνει οικτρά ορθογραφικά λάθη, ρε αδερφέ! Πέφτει στα μάτια μου. Πόσο μάλλον "κάποιοι" που μας διαβάζουν, βλέπουν τα (μερικές φορές οικτρά) ορθογραφικά λάθη και ίσως να γελάνε λέγοντας: "Χα, χα, χα! Εδώ να γράφουν δε ξέρουν, θέλουν κι ADSL???? Χα, χα, χα! Ούστ!". Θυμηθείτε τι τσεκαρίσματα για ορθογραφία πέφτουνε σε κάποια από τα μαζικά e-mails πριν σταλθούν... Εκεί μας νοιάζει η εικόνα μας, ε?

Όπως έμαθα εγώ ορθογραφία, να μάθει κι ο άλλος. Δεν υπάρχει "δεν μπορώ", αλλά "δεν θέλω".
Αν δεν έχει το φιλότιμο να μάθει ορθογραφία, ας γράφει greeklish.
Καλύτερα να προσπερνούν τα posts, παρά να γελάνε.

Αυτή είναι η (ταπεινή) γνώμη μου.
Παιρημένω τα σχώληά σασ. :lol:

grrrrr
28-04-03, 10:38
Επόμενο είναι ανάμεσα στα 1200+ μέλη του Forum να υπάρχουν πολλών ειδών άτομα. Δεν είναι μόνο το θέμα της ορθογραφίας που δείχνει τις διαφορές μας.
Άλλος νευριάζει όταν διαβάζει ανορθόγραφα post, άλλος (π.χ. εγώ) όταν διαβάζει επαναλαμβανόμενες μπαρούφες είτε σε greekenglish είτε σε πολυτονικό. Ο λόγος που μαζευτήκαμε εδώ είναι οι προσιτές broadband υπηρεσίες, ή θα είμαστε "λίγοι και καλοί" (κούνια που μας κούναγε) ή θα ζητάμε την προσέλευση του κόσμου με όλα τα μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα που συνεπάγεται αυτό.
Όπως και να το κάνουμε μετά από μερικές επισκέψεις ο κάθε ένας μας αισθάνεται το forum αυτό σαν το “forum του”, οπότε επόμενο είναι να εκφράζεται κάπως πιο χαΛΛΛΛαρά.
:roll:

st0rmrd
28-04-03, 18:15
Όπως έμαθα εγώ ορθογραφία, να μάθει κι ο άλλος. Δεν υπάρχει "δεν μπορώ", αλλά "δεν θέλω".
Αν δεν έχει το φιλότιμο να μάθει ορθογραφία, ας γράφει greeklish.
Καλύτερα να προσπερνούν τα posts, παρά να γελάνε.

Αυτή είναι η (ταπεινή) γνώμη μου.
Παιρημένω τα σχώληά σασ. :lol:

αν και καταλαβαίνω την άποψή σου, επειδή στο τέλος "κοροϊδεύεις" να σου θυμήσω ότι υπάρχουν και άτομα με δυσλεξία.

αν θέλουμε "αυτοί" να μην γράφουν greeklish τότε θα πρέπει να συγκρατούμε τα σχόλια μας για την όποια εικόνα δημιουργούν. Φυσικά έχουμε δικαίωμα να έχουμε άποψη, αλλά το να την εκφράζουμε είναι πράξη και έχει συνέπειες. Αν τα σχόλιά μας είναι πράξεις που βλάπτουν το forum ή καθυστερούν την εφαρμογή του μη-greeklish κειμένου, τότε εμείς ζημιωνόμαστε. Ας το σκεφτούμε κι αυτό.

Τέλος, μηλάς για ελέγχους ορθογραφίας "όταν μας νοιάζει η εικόνα μας". Όμως ο έλεγχος γίνεται γιατί δεν μπορούν να είναι σίγουροι ότι η ορθογραφία τους είναι σωστή, και όχι γιατι "ξέρουν" ορθογραφία.

Επίσης, πιστεύω όντως στο ότι δεν υπάρχει "δεν μπορώ", αλλά "δεν θέλω", αλλά άμα κάποιος δεν θέλει; Τέλος πάντων, τα ορθογραφικά που γίνονται σε αυτό το forum δεν είναι τόσο τραγικά, και πολλές φορές γίνονται και εκ παραδρομής. Ας μην είμαστε βιαστικοί να κρίνουμε ο ένας τον άλλον. Για άλλο σκοπό είμαστε εδώ και αυτός είναι πιο σημαντικός, και μην τρογόμαστε μεταξύ μας τώρα που πάμε κάτι να κάνουμε.

wizardsl
28-04-03, 19:37
Εγώ από την άλλη πιστεύω ότι δεν υπάρχει "δε μπορώ" αλλά "δε θέλω". :lol:

holy
29-04-03, 04:02
Egw apo thn alli pisteuw oti greeklish rulez kai opoios den mporei na ta diabasei einai malak....pitouras:>

Anyway egw barieme na grafw sta ellinika giati apla logo mi eksikiwshs tha mou pairnei double xrono an pote baloume adsl pou den tha paizei xronoxrewsh no problemo na grafw kai ellinika kai oti allo thelete...:>

@ ADSLgr.com All rights reserved.