PDA

Επιστροφή στο Forum : TEAC TFT: ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ!!!



dhmk
11-07-04, 22:11
Αυτό το post το κάνω μόνο για να ενημερώσω άλλους πιθανούς αγοραστές προϊόντων της TEAC και ειδικά TFT monitors. Αγόρασα πριν από τρεις μήνες για πρώτη φορά ένα TFT monitor 19" παρακινημένος και από σχετικό τεστ του περιοδικού RAM. Για διόμισι μήνες δούλευε μια χαρά και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Ξαφνικά άρχισε να έχει προβλήματα. Ως εδώ καλά. Τι άλλο να πω, ήμουν άτυχος. Το monitor είχε 3 χρόνια on site εγγύηση. Βρήκα, λοιπόν, το φυλάδιο της εγγύησης όπου για κάθε ευρωπαϊκή χώρα υπάρχει ένα τηλέφωνο μιας τοπικής εταιρίας που έχει αναλάβει το service των προϊόντων της TEAC. Μου είπαν ότι το μόνιτορ θα αντικατασταθεί. Αυτό μου το είπαν πριν τρεις βδομάδες και ακόμη περιμένω. Τους πέρνω κάθε βδομάδα και μου απαντούν ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο μόνιτορ και το περιμένουν, έχουν κάνει την παραγγελία. Δεν γνωρίζουν πότε θα υπάρξει μόνιτορ για να γίνει η αντικατάσταση. Μπορεί να πάρει και μήνες; Δεν ξέρουν. ΕΓΓΥΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ ΛΟΙΠΟΝ. Στο φυλάδιο της εγγύσης λένε: "we hope you'll never need it!" (ελπίζουμε να μην την χρειαστήτε (την εγγύηση) ποτε". Προφανώς γιατί αν την χρειαστήτε την έχετε βάψει!!!

sdikr
11-07-04, 22:17
μιλάς μήπως για την ΑΛΜΑΝ;
αν ναί είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα, αλλά ήταν σίγουρο οτι όντως δεν είχαν οθονες (δεν υπήρχαν ουτε για αγορά)
Πάντως εγώ την δικιά μου την έχω αλλάξει τρείς φορες (zero pixel εγγύηση)

dhmk
11-07-04, 22:30
Ναι, η εταιρία που έχει αναλάβει το service είναι η ΑΛΜΑΝ. Το θέμα είναι ότι για να λειτουργήσουν αυτές οι εγγυήσεις πρέπει να υπάρχει στοκ δεσμευμένο, αλλιώς είναι ψεύτικες. Αν υπάρχει πρόβλημα διαθεσιμότητας οθονών θα έπρεπε να μου έδιναν μια άλλη λύση... να μου επέστρεφαν ακόμη και τα χρήματά μου. Δεν μπορεί αυτή η απαράδεκτη κατάσταση να λειτουργεί σε βάρος του πελάτη. Αλλά δεν το λέω τόσο για την ως άνω εταιρία αλλά για την TEAC την ίδια η οποία, κατά πως φαίνεται, δεν μπορεί να τηρήσει τις εγγυήσεις που δίνει για τα προϊόντα της.

nnn
11-07-04, 23:45
θα σου προτείνω να στείλεις ένα mail που θα αναφέρεις αναλυτικά το πρόβλημα στο support center της teac europe http://www.teac.de/dspd/en/support/index.html
ανέφερε τους και την ψιλοκοροιδία της εδώ αντιπροσωπείας.
πρόσεχε όμως ο τόνος σου να είναι φιλικός και ήρεμος,για να μην χάσεις το δίκιο σου.

αυτός ο τρόπος έχει πάντα αποτέλεσμα.

mechdim
12-07-04, 00:44
Το κολπο παλιο και το κανουν οι περισσοτεροι Ελληνες σαπορτερς (τρομαρα τους). Σου λεει εχω μερικες οθονες που μου τις δινει τσαμπα η εκαστοτε TEAC για να αναπληρωνω τις αστοχιες. Μην καθονται ετσι, ας της πουλησουμε βρε αδερφε σε κανα μαγαζι (αν οχι ολες τι περισσοτερες) να βγαλουμε επιπλεον φραγκα. Αλλα τι περιμενει κανεις απο το μπουρδελο κρατος που ζουμε :evil:

sdikr
12-07-04, 00:51
Το κολπο παλιο και το κανουν οι περισσοτεροι Ελληνες σαπορτερς (τρομαρα τους). Σου λεει εχω μερικες οθονες που μου τις δινει τσαμπα η εκαστοτε TEAC για να αναπληρωνω τις αστοχιες. Μην καθονται ετσι, ας της πουλησουμε βρε αδερφε σε κανα μαγαζι (αν οχι ολες τι περισσοτερες) να βγαλουμε επιπλεον φραγκα. Αλλα τι περιμενει κανεις απο το μπουρδελο κρατος που ζουμε


θα σε παρακαλούσα αν δεν έίσαι 100% σίγουρος να μην λές τέτοια πράγματα

οταν λέω 100% σίγουρος :
με την δικία μου μια Nfren όταν μου είπαν ότι δεν έχουν stock δεν είχε ουτε η αντιπροσωπία της nfren

dantouan
12-07-04, 04:06
Το κολπο παλιο και το κανουν οι περισσοτεροι Ελληνες σαπορτερς (τρομαρα τους). Σου λεει εχω μερικες οθονες που μου τις δινει τσαμπα η εκαστοτε TEAC για να αναπληρωνω τις αστοχιες. Μην καθονται ετσι, ας της πουλησουμε βρε αδερφε σε κανα μαγαζι (αν οχι ολες τι περισσοτερες) να βγαλουμε επιπλεον φραγκα. Αλλα τι περιμενει κανεις απο το μπουρδελο κρατος που ζουμε


θα σε παρακαλούσα αν δεν έίσαι 100% σίγουρος να μην λές τέτοια πράγματα

οταν λέω 100% σίγουρος :
με την δικία μου μια Nfren όταν μου είπαν ότι δεν έχουν stock δεν είχε ουτε η αντιπροσωπία της nfren

Συμφωνω απολυτα φιλε sdikr, και παρακατω παραθετω και τους λογους.
Η εταιρια ΑΛΜΑΝ εχει το αποκλειστικο service σε ολες σχεδον τις TFT οθονες που κυκλοφορουν στην Ελληνικη αγορα.
Απο την στιγμη που μια οθονη χαλαει, η αντιπροσωπεια παυει να εχει σχεση και υπευθυνη ειναι αποκλειστικα η πιο πανω εταιρια.
Λογω της πληθωρας των οθονων που αντιπροσωπευει, οι αλλαγες που γινονται στις οθονες ειναι δεκαδες καθημερινα, και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να παρατηρουνται ορισμενες καθυστερησεις.
Ειναι αρκετα αξιοπιστη, καθως παρα τις συχνες καθυστερησεις, παντα η αλλαγη της οθονης γινεται (εστω και με καποιο παρομοιο μοντελο :wink: )

dhmk
12-07-04, 09:04
θα σου προτείνω να στείλεις ένα mail που θα αναφέρεις αναλυτικά το πρόβλημα στο support center της teac europe http://www.teac.de/dspd/en/support/index.html
ανέφερε τους και την ψιλοκοροιδία της εδώ αντιπροσωπείας.
πρόσεχε όμως ο τόνος σου να είναι φιλικός και ήρεμος,για να μην χάσεις το δίκιο σου.

αυτός ο τρόπος έχει πάντα αποτέλεσμα.

Εχω στείλει ήδη email σε κάποιο διεύθυνση για monitors στη Γερμανία. Τι ευγενικός να είμαι; Τους είπα ότι πρέπει να ντρέπονται για τα χάλια τους. Ακόμη δεν έχω πάρει απάντηση τρεις μέρες τώρα. Σιγά μη τους γλύψουμε και από πάνω!

Tony_Ts
12-07-04, 09:16
θα σου προτείνω να στείλεις ένα mail που θα αναφέρεις αναλυτικά το πρόβλημα στο support center της teac europe http://www.teac.de/dspd/en/support/index.html
ανέφερε τους και την ψιλοκοροιδία της εδώ αντιπροσωπείας.
πρόσεχε όμως ο τόνος σου να είναι φιλικός και ήρεμος,για να μην χάσεις το δίκιο σου.

αυτός ο τρόπος έχει πάντα αποτέλεσμα.

Εχω στείλει ήδη email σε κάποιο διεύθυνση για monitors στη Γερμανία. Τι ευγενικός να είμαι; Τους είπα ότι πρέπει να ντρέπονται για τα χάλια τους. Ακόμη δεν έχω πάρει απάντηση τρεις μέρες τώρα. Σιγά μη τους γλύψουμε και από πάνω!

Οι άνθρωποι που έστειλες το μήνυμά σου δεν σου φταίνε κάτι. Το πιο πιθανό είναι να έχουν άγνοια για το ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα (γιατί οι περισσότεροι που αντιμετωπίζουν προβλήματα δεν μπαίνουν στον κόπο να ενημερώσουν την μαμά εταιρία ότι η αντιπροσωπεία τους στην Ελλάδα δεν είναι καλή). Δεν σου είπε κανείς να τους γλύψεις αλλά επειδή στο εξωτερικό τα πράγματα δεν είναι όπως είναι στην Ελλάδα (αν δεν φωνάξεις/βρίσεις δε γίνεται δουλειά) το πιο πιθανό είναι ότι με άσχημο τρόπο θα πετύχεις ακριβώς το αντίθετο!
Περιμένουμε πάντως να μας ενημερώσεις για νεότερα όταν έχεις.

dhmk
12-07-04, 09:27
θα σου προτείνω να στείλεις ένα mail που θα αναφέρεις αναλυτικά το πρόβλημα στο support center της teac europe http://www.teac.de/dspd/en/support/index.html
ανέφερε τους και την ψιλοκοροιδία της εδώ αντιπροσωπείας.
πρόσεχε όμως ο τόνος σου να είναι φιλικός και ήρεμος,για να μην χάσεις το δίκιο σου.

αυτός ο τρόπος έχει πάντα αποτέλεσμα.

Εχω στείλει ήδη email σε κάποιο διεύθυνση για monitors στη Γερμανία. Τι ευγενικός να είμαι; Τους είπα ότι πρέπει να ντρέπονται για τα χάλια τους. Ακόμη δεν έχω πάρει απάντηση τρεις μέρες τώρα. Σιγά μη τους γλύψουμε και από πάνω!

Οι άνθρωποι που έστειλες το μήνυμά σου δεν σου φταίνε κάτι. Το πιο πιθανό είναι να έχουν άγνοια για το ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα (γιατί οι περισσότεροι που αντιμετωπίζουν προβλήματα δεν μπαίνουν στον κόπο να ενημερώσουν την μαμά εταιρία ότι η αντιπροσωπεία τους στην Ελλάδα δεν είναι καλή). Δεν σου είπε κανείς να τους γλύψεις αλλά επειδή στο εξωτερικό τα πράγματα δεν είναι όπως είναι στην Ελλάδα (αν δεν φωνάξεις/βρίσεις δε γίνεται δουλειά) το πιο πιθανό είναι ότι με άσχημο τρόπο θα πετύχεις ακριβώς το αντίθετο!
Περιμένουμε πάντως να μας ενημερώσεις για νεότερα όταν έχεις.

Το να πεις σε κάποιον ότι έχει τα χάλια του και πρέπει να ντρέπεται δεν είναι βρίσιμο όταν αντιμετωπίζεις συγκεκριμένα γεγονότα. Περιμένω την απάντησή τους, αν απαντήσουν. Αν δεν φταίνε αυτοί ας μου το πουν. Οταν το εδώ service μου λέει ότι η Γερμανία δεν στέλνει το μόνιτορ για την αντικατάσταση σε ποιόν εγώ πρέπει να ρίξω το φταίξιμο;

XTCgr
12-07-04, 11:50
δεν ξέρω, δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι η ALMAN λέει μπαρούφες! απο οτι ξέρω είναι σοβαρή εταιρία (φίλοι που είχαν viewsonic CRT οθόνες τις άλλαξαν χωρις πολλά-πολλά!)

dhmk
21-07-04, 22:33
Εκλεισε και ο μήνας. Στην τελευταία επικοινωνία, μετά από τόσο καιρό όχι απλώς δεν μπορούν να αντικαταστήσουν το μόνιτορ αλλά ούτε που έχουν ιδέα γιατί συμβαίνει αυτή η καθυστέρηση και πότε τέλος πάντων θα αρθεί η "έλλειψη". Και πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι έλλειψη υπάρχει. Με μια περιήγηση που έκανα σε Γερμανικά online shops (στη Γερμανία είναι τα υπεύθυνα γραφεία τις TEAC) σε όλα το συγκεκριμένο μοντέλο ήταν in-stock. Τελικά τους πρότέινα να τους πάω το μόνιτορ να το επισκευάσουν (παρόλο η "εγγύηση" είναι 3 χρόνια on-site). Προσωπικά θα το προτιμούσα δεδομένου ότι δεν είχε ούτε ένα καμμένο pixel. Α, μου είπαν, αυτό μπορεί να αργήσει ακόμη περισσότερο αφού πρέπει να παραγγείλουμε τα ανταλλακτικά και μπορεί να έχουν... και αυτά έλλειψη. Με τα χίλια ζόρια μου πρότειναν να μου δώσουν μια 17ρα προσωρινά για να κάνω τη δουλειά μου... εφόσον ο συνεργάτης τους (η TEAC Γερμανίας φαντάζομαι) το "εγκρίνει". Εχουν περάσει δύο μέρες και ακόμη περιμένων τηλεφώνημά τους. Τι να πω; Δεν πρόκειται και για την εδώ αντιπροσωπία η οποία επωφελήθηκε από την πώληση για να τους ζητήσεις ακόμη και τα λεφτά σου πίσω ή να έχουν πραγματικά συμφέρον να εξυπηρετήσουν ή να πιεστούν με πιο άμεσο τρόπο. Είναι απλώς service. Ρε παιδιά μόνο σε μένα έχει συμβεί αυτό ή έχει συμβεί και σε άλλους; Ποια είναι η μέγιστη αναμονή για αντικατάσταση TFT μόνιτορ που έχετε αντιμετωπίσει; Είναι δυνατόν μετά από ένα μήνα να μην ξέρουν πότε θα αντικατασταθεί το μόνιτορ ή έστω γιατί συμβαίνει αυτή η απαράδεκτη καθυστέρηση;

George978
21-07-04, 22:41
λυση: ΙΝΚΑ

Ducklord
21-07-04, 23:15
Κοίτα, όντως με τις οθόνες πρέπει να παίζει περίεργη φάση. Έχω αγοράσει εδώ και κάποιο διάστημα μια ΕΙΖΟ 21'' CRT (T966) την οποία και χρυσοπλήρωσα (περί τα €1300). Η οθόνη, όπως το περίμενα, είναι απλά κορυφή. ΜΕΧΡΙ να την πάρω στα χέρια μου, όμως, είχα μείνει "στο περίμενε" για ενά μήνα και βάλε! Βέβαια, στη δική μου περίπτωση δεν υπάρχουν και... πολλοί ψυχωτικοί που να παραγγέλνουν τέτοια μοντέλα (και με τέτοιο κόστος) και έτσι, προφανώς, η ΕΙΖΟ "εξωτερικού" θα περίμενε να μαζευτεί "παρτίδα" για να στείλει στη χώρα μας (δεν ξέρω, μου φαίνεται λογικό).

Δοκίμασε να κάνεις και κάτι άλλο...
Βάλε κάποιον να πάρει κατευθείαν τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία που λες και να κάνει τον άσχετο. Πες του, λοιπόν, να... παραγγείλει μια οθόνη ίδια με τη δική σου! Αν σου πουν "ΟΚ, υπάρχει", κανόνισε ραντεβού για να την παραλάβετε. Όταν βρεθείτε εκεί, απλά, δώστους τη δική σου οθόνη, ρώτα τους "πως βρέθηκε οθόνη αν δεν υπάρχει στόκ;" και φύγε σαν κύριος... ;-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Νικαετός
21-07-04, 23:31
λυση: ΙΝΚΑ



Το πιο πιθανό είναι ότι από εκεί θα σε παραπέμψουν στο υπουργείο ανάπτυξης ,υπηρεσία καταναλωτή,από εκεί θα σου πουν να στείλεις επιστολή και ότι αυτοί δεν μπορούν να κάνουν και πολλά πράγματα και θα περάσει άλλος ένας μήνας χωρίς αποτέλεσμα . Νομίζω πως η πρόταση του Παπιάρχοντα έχει και τις περισσότερες πιθανότητες να πετύχει ,αρκεί βέβαια η συγκεκριμένη εταιρεία να μην είναι μόνο service !

sdikr
21-07-04, 23:40
Ρε παιδιά μόνο σε μένα έχει συμβεί αυτό ή έχει συμβεί και σε άλλους; Ποια είναι η μέγιστη αναμονή για αντικατάσταση TFT μόνιτορ που έχετε αντιμετωπίσει;


έχω κάνει 3 αλλάγες nfren tft 17, τις δύο πρώτες φορές η αλλάγη έγινε μέσα στην εβδομάδα, την τρίτη περάσαν 5 μήνες (γιατί εγώ το έιχα αφήσει), δεν είχαν για αντικατάσταση, έφυγα διακοπές, γύρισα και το ξέχασα, μετά απο 4 μήνες που βρήκα χρόνο τους πήρα και έγινε αλλαγή σε 2 μέρες

dhmk
21-07-04, 23:48
Η αλήθεια είναι ότι δοκίμασα το κόλπο του "ασχετου" με την αντιπροσωπεία. Μου είπαν ότι υπάρχουν κάποια κομμάτια και να ρωτήσω κάποιο συνεργάτη που ξέρει καλύτερα και κάτι τέτοιο. Μάλλον δεν ήξερε τι του γινόταν του τύπου. Τον ρώτησα αν η αντιπροσωπεία κάνει το service και μου απάντησε "ΝΑΙ, ΝΑΙ ΕΜΕΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣ" (ότι θέλεις δικό σου δηλαδή). Μετά τον ρώτησα για την ΑΛΜΑΝ και αν έχουν σχέση και αυτός μου είπε απλώς ότι η συγκεκριμένη εταιρία έχει αναλάβει το service όλων των οθονών στην Ελλάδα. Δεν έχουν σχέση, δεν κάνουν οι ίδιοι το service. Τελικά του είπα ότι είμαι ήδη ιδιοκτήτης της συγκεκριμένης οθόνης και από την στιγμή που παρουσίασε πρόβλημα πριν ένα μήνα δεν έχει γίνει τίποτα. Μου είπε ότι θα με ξαναπάρει να με ενημερώσει. Ε, "περιμένω" εδώ και μια βδομάδα να με ξαναπάρει. Αλλωστε δεν έχουν σχέση με το service και έτσι δεν πρόκειται να ξαναασχοληθώ με αυτούς.

dhmk
05-08-04, 10:14
Τελικά σήμερα η αντικατάσταση έγινε. Μετά από 1 1/2 μήνα ακριβώς. Πάλι καλά. Ετσι όπως έχω καταλάβει την φιλοσοφία της κατάστασης θα μπορούσε να πάρει και τρεις μήνες. Η οθόνη είναι εντελώς καινούργια από όσο μπορώ να καταλάβω (όχι επισκευασμένη) και δεν βλέπω κανένα χαλασμένο pixel. Εύχομαι αυτή τη φορά να μην παρουσιασθούν προβλήματα και ξαναμπώ στο λούκι.

antonis_wrx
05-08-04, 11:39
ωχ... τόσο χάλια η εγγύηση? πρόσφατα πήρα μια teac 17 tft ελπίζω να μην υπάρξουν προβλήματα γιατί ζήτω που καήκαμε όπως τα παρουσιάζεις...

EvilHawk
05-08-04, 13:10
Ετσι όπως έχω καταλάβει την φιλοσοφία της κατάστασης θα μπορούσε να πάρει και τρεις μήνες. Η οθόνη είναι εντελώς καινούργια από όσο μπορώ να καταλάβω (όχι επισκευασμένη) και δεν βλέπω κανένα χαλασμένο pixel.
Εκτός απο την καθυστέρηση ολα πήγαν καλά επομένως! Μήπως ήρθε λοιπόν ή ώρα να διορθώσεις και τον τίτλο σε κάτι λιγότερο δραματικό, για να μην τρομάζεις άδικα άλλους χρήστες δηλαδή :wink: !

dhmk
05-08-04, 16:20
EvilHawk,



Εκτός απο την καθυστέρηση ολα πήγαν καλά επομένως!



Με 1 1/2 μήνα καθυστέρησα προσωπικά δεν θεωρώ ότι "όλα πήγαν καλά". Από όσο ακούω γενικά υπάρχουν σοβαρά προβλήματα στα service που προσφέρονται από τις διάφορες εταιρίες. Ο καθένας ας διαβάσει το tread αυτό και ας βγάλει τα συμπεράσματά του. Ολα περιγράφονται ακρίβώς όπως συνέβησαν.

Αλλά ήταν μόνο η καθυστέρηση; Πολύ φοβούμαι ότι η καινούργια οθόνη έχει και αυτή πρόβλημα. Παρόλο που στη κάρτα οθόνης (ASUS GeForce4 V8420) είναι συνδεδεμένη μόνο η TFT στο DVI το boot εξακολουθεί να γίνεται με το αναλογικό interface και μόνο όταν μπαίνουμε στα Windows ενεργοποιείται στο DVI και βλέπω "φως". Εχω πειράξει κάτι; Αλλά τι; Με την προηγούμενη TFT δεν είχα τέτοια προβλήματα. Οταν χάλασε πείραξα κάποια πράγματα. Στο bios όμως δεν βλέπω κάτι που θα μπορούσα να είχα πειράξει. Στα Windows πάλι τι πρόβλημα να υπάρχει με αυτά αφού όταν κάνει boot ο υπολογιστής οι drivers της κάρτας δεν έχουν ακόμη φορτωθεί. Ξέρει κανείς τίποτα;

dhmk
12-08-04, 12:38
Τελικά ανακάλυψα και ένα χαλασμένο pixel. Εντάξει, δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα. Ενάμιση μήνας αναμονή και ένα χαλασμένο pixel. Χαμένος βγήκα σίγουρα. Και το πρόβλημα που ανέφερα παραπάνω. Το ακόμη χειρότερο. Το έχουν και άλλοι και με διάφορες οθόνες και κάρτες (έψαξα στο google). Κάποια ψιλοδιαφορά με τα ηλεκτρονικά. Τι λέτε να τους την ξαναστείλω πίσω; Τέλος πάντως έχω συνδέσει την οθόνη ψηφιακά και αναλογικά ταυτόχρονα και έτσι το πρόβλημα αυτό αντιμετωπίζεται με κόστος ένα extra καλώδιο στο γραφείο μου. Ξεκινά αναλογικά και όταν μπαίνει στα Windows ενεργοποιεί το ψηφιακό interface. Το έχει συναντήσει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα;

Και ένα πολύ καλύτερο service: Πέρσι το καλοκαίρι είχα αγοράσει ένα UPS της APC και παρουσίασε ένα πρόβλημα. Κάποια στιγμή που το άνοιγα έβρισκα την μπαταρία αποφορτισμένη. Αυτό συνέβαινε αραιά και που, μια φορά το μήνα ή και αραιότερα, καμμιά φορά το έκανε και δυο φορές το μήνα. Τελικά επικοινώνησα με την APC Ελλάδος (στις 6/8/2004) μου είπαν ότι θα το αντικαταστήσουν και σήμερα έγινε η αντικατάσταση. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΗ ΚΑΙ SERVICE. Βέβαια δεν γνωρίζω αν το UPS είναι καινούργιο ή επιδιορθωμένο από αντίστοιχη σαν τη δική μου επιστροφή. Μάλλον το τελευταίο ισχύει γιατί πάνω στο κουτί υπάρχει μια ταμπέλα επιστροφής ελλατωματικού με το όνομα της UNISYS. Αλλά για ένα UPS κάτι τέτοιο δεν με πειράζει. Οσο και να το συγκρίνω (εξωτερικά) με το πρώην δικό μου (γιατί τα έχω ακόμη και τα δυο - κάποια στιγμή θα επικοινωνήσουν μαζί μου για να πάρουν το προηγούμενο) δε βλέπω καμμιά διαφορά. Μόνο η ιδέα είναι. Αρκεί να κάνει τη δουλειά του σωστά αυτή τη φορά και μια χαρά είναι. Μπράβω, λοιπόν, στην APC. Είχα και προηγουμένως UPS της APC που δούλεψε τέλεια για 12 χρόνια (το πέταξα γιατί δεν έβρισκα μπαταρία) και τώρα πάλι APC. Και με τέτοιο service και στο μέλλον τα UPS της θα επιλέγω. Ενώ TEAC... μάλλον η οθόνη ήταν το τελευταίο προϊόν της που αγόρασα (έχω και ένα DVD recorder).

Και ένα τελευταίο: Εστειλα τρια email στην TEAC Γερμανίας για να ρωτήσω και για την καθυστέρηση και για το πρόβλημα με το boot και δεν πήρα ουδέποτε καμμιά απάντηση. Με γράψαν κανονικά.

antonis_wrx
12-08-04, 14:01
και εγώ έχω την ίδια οθόνη στην dvi. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μερικές φορές στις πρώτες οθόνες (πριν εκκινήσουν windows) κάνει χιόνια και η εικόνα είνια κουνημένη αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενοχλεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.