PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με διακύμανση SNR



tonygrunt
03-09-13, 00:34
Γεια σας.

Η ADSL μου άρχισε να παρουσιάζει διακυμάνσεις στο SNR τις τελευταιές ημέρες, που δημουργούν προβλήματα σε οτιδήποτε σχετικό με το Internet.
Online gaming είναι αδύνατο, streaming videos κολλάνε, ταχύτητα όταν κατεβάζω κάτι παίζει πάνω-κάτω και πολλές φορές πρέπει να ανανεώσω σελίδες που δεν ολοκληρώνονται.
Άρχισα χτες την καταγραφή του SNR με το RouterSTats-Lite και έχω δύο screenshots.
128128128129
Φαίνεται ότι παράγει το πρόβλημα σταμάτησε στις 01:45 και ξαναξεκίνησε στις 13:42, ακριβώς 12 ώρες.
Καμία ιδέα τι μπορεί να είναι;

Τρεις βδομάδες πριν είχα το ίδιο πρόβλημα το οποίο ξεκίνησε πάλι την ίδια ημέρα (Κυριακή πρωί) μετά από μια πολύωρη διακοπή ρεύματος.
Μετά απο επικοινωνία με τον ΟΤΕ η λύση τους ήταν να με κλειδώσουν στα 2MBit και με προέτρεψαν να αλλάξω την συνδρομή σε 2MBit. Όση ώρα ήμουνα 2ΜBit είχα τα ίδια προβλήματα απλά με μικρότερη μεγιστη ταχύτητα.
Το ζήτησα και το γυρίσαν σε 8MBit και μετά από μερικές ημέρες η διακύμανση SNR σταμάτησε.

Έαν έδινα πάλι βλάβη στο ΟΤΕ έχετε τίποτα να προτείνεται στο τι να τους πω;

FuS
03-09-13, 17:11
Από τις 13:42 το μεσημέρι έως τις 01:45 το βράδυ μήπως είχες κάποια συσκευή ή κάτι άλλο ανοιχτό; Μήπως βάζεις κάτι σε λειτουργία εκείνη την ώρα;

Οι μετρήσεις που έχεις πάρει φαντάζομαι γίνονται στην κεντρική γραμμή, σωστά;
Είχες συνδεδεμένα και τηλέφωνα (με splitter ή φίλτρα) ή μόνο το router κατευθείαν στη μπρίζα;
Έχεις συναγερμό ή κάτι άλλο που παρεμβάλεται στη τηλεφωνική γραμμή;

Δώσε αν θέλεις όλα τα στατιστικά όπως αναγράφονται στο router σου.

tonygrunt
03-09-13, 21:39
Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα με κάποια από τις συσκευές μου αλλά ο μόνος τρόπος να είμαι σίγουρος είναι να κατεβάσω το γενικό και να δουλέψω μόνο ένα laptop και ένα router με γεννήτρια.

Η γραμμή (PSTN) είναι συνδεμένη κατευθείαν μόνο στο router (χωρίς splitter ή φίλτρο). Το router είναι σε μια αποθήκη μακριά από το σπίτι για να περιοριστούν παρεμβολές.
Το πρόβλημα εμφανίζεται και όταν διακόψω το σπίτι από τον ΟΤΕ και συνδεθώ κατευθείαν στο καλώδιο ΟΤΕ.
Υπάρχει και 2η ADSL(PSTN) 2MBit με το ίδιο πρόβλημα.
ADSL Status:
128171
Σε άλλη σελίδα τα Errors και Drops είναι μηδέν

(Bug με το DMT που δεν δείχνει ταχύτητες.)
DMT γράφημα με το πρόβλημα U/D (3656 / 933).
128172

DMT γράφημα με διακοπή ρεύματος στην περιοχή (ιδανικές συνθήκες) 4 εβδομάδες πριν και ρεύμα από γεννήτρια. U/D (5900 / 975).
128173

Δεν ελπίζω να πιάσω τις παραπάνω ταχύτητες απλά θα ήθελα πάλι την σταθερότητα που είχα στην γραμμή για χρόνια.

marios79
03-09-13, 22:16
καλησπερα,

επειδη εχω ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο προβλημα κ θελω να παρακολουθησω το snr, μπορεις να μου πεις με ποιο προγραμμα πηρες το γραφημα του snr στο πρωτο μηνυμα σου.

Ευχαριστω πολυ

tonygrunt
03-09-13, 22:42
RouterStats-Lite (http://vwlowen.co.uk/internet/files.htm#routerstatslite)
Η σελίδα έχει και το RouterStats το οποίο είναι μια έκδοση με περισσότερες δυνατότητες αλλά όχι τόσο συχνά ενημερωμένη, σου προτείνω το απλό RouterStats-Lite.

marios79
04-09-13, 02:55
ευχαριστω πολυ, τυχαια το βρηκα λιγο πριν μου το πεις. οπως κ να εχει παντως ευχαριστω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.