PDA

Επιστροφή στο Forum : Auto mount στο gnome



adlib
07-02-07, 14:27
Έχω το εξής πρόβλημα στο Gentoo (gnome 2.16.2, dbus 1.0.2, hal 0.5.7.1-r3)
Μετά από αναβάθμιση του dbus, δεν μου εμφανίζονται στο desktop του gnome τα εικονίδια για τις κατατμήσεις των δίσκων μου, ούτε και στο gnome-mounter applet. Το auto-mount, ωστόσο δουλεύει μια χαρά για όλα τα removable drives (cd-rom, usb, camera), για τα οποία και εμφανίζεται εικονίδιο στο desktop και στο applet.
Δοκίμασα να κάνω restart το service του dbus. Τότε συμβαίνει το εξής: τα εικονίδια των partition στους δίσκους εμφανίζονται στο applet, ενώ εξαφανίζονται τα αντίστοιχα των removable media.
Οι κατατμήσεις είναι καταχωρημένες στο fstab. Οπότε δοκίμασα να τις αφαιρέσω (όπως έχω δει σε πολλά φόρουμ) μήπως και δουλέψουν, αλλά τίποτα...
Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Ξέρω πως είναι ασήμαντο πρόβλημα, όμως μου είναι πολύ χρήσιμο να έχω τα partitions στο desktop. Άσε που είναι απίστευτα εκνευριστικό κάθε φορά που βρίσκω λύση, να μη δουλεύει στο επόμενο update του κόσμου...

AddictedToChaos
07-02-07, 14:34
Στα options των partition στο fstab, έχεις auto; Βάλτο αν δεν το έχει.

adlib
07-02-07, 14:47
Ναι, έχω auto. Έχω δοκιμάσει και noauto και comment στα lines αλλα tpt...

KLG
07-02-07, 17:37
Nα τρολάρω, να μην τρολάρω...

Φίλε πέτα το gnome ακόμα βγάζει τα παιδικά του δοντάκια...

Χεχε!
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=607460&postcount=5
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25176&highlight=dbus+hal

Η παλια λύση είναι να προσθέσεις τα hal,dbus στα use flags σου στο /etc/make.conf

Η καινούρια (πιθανή) λύση είναι να βγάλεις τα services coldplug,hotplug απο το startup

TheCondor
07-02-07, 20:18
Εδω καλα καλα δεν κανει refresh απο μονο του το Desktop...

Μπορει να οφειλεται σε αυτο, αλλα το βρισκω λιγο δυσκολο. Ctrl+r ειναι το refresh παντως.

adlib
08-02-07, 15:22
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Εννοείται ότι hal και dbus ότι είναι στα use flags και διπλοτσέκαρα ότι έχει μεταγλωττιστεί αναλόγως το gnome-volume-manager, gnome-vfs, gnome-mount.

Φίλε KLG το gnome δε θα να το πετάξω ακόμα... Είμαστε 7 χρόνια κολλητά φιλαράκια
και δε μπορώ χώρια του...:) :) Με λίγο προσηλυτισμό, ίσως με έπειθε κάποιος για xfce...

θα δοκιμάσω αργότερα αυτό με τα hotplug, coldplug και ο θεός να βάλει το χέρι του...

KLG
08-02-07, 16:49
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Εννοείται ότι hal και dbus ότι είναι στα use flags και διπλοτσέκαρα ότι έχει μεταγλωττιστεί αναλόγως το gnome-volume-manager, gnome-vfs, gnome-mount.

Φίλε KLG το gnome δε θα να το πετάξω ακόμα... Είμαστε 7 χρόνια κολλητά φιλαράκια
και δε μπορώ χώρια του...:) :) Με λίγο προσηλυτισμό, ίσως με έπειθε κάποιος για xfce...

θα δοκιμάσω αργότερα αυτό με τα hotplug, coldplug και ο θεός να βάλει το χέρι του...

Λέγε τέτοια και θα σκάσει ο sdn με το zen + xfce να σε προσηλυτίσει :o

Sannin
08-02-07, 21:06
Έχω το ίδιο πρόβλημα εδώ και μερικές εκδόσεις του Gnome. Είχα ποστάρει και στα fora του gentoo αλλά λύση δεν είχα βρει...

adlib
10-02-07, 17:52
Νομίζω έχω βρει τι φταίει. Στο forum του gentoo είδα ότι στη νέα έκδοση του hal τα configuration files έχουν αλλάξει έτσι ώστε να αγνοούν τις κατατμήσεις των δίσκων. Οι developers αποφάσισαν ότι
είναι πιο σωστό αυτά να τα διαχειρίζεται κάποιο auto-mount πρόγραμμα που θα τρέχει πάνω απο το hal, όπως το gnome-volume-manager.

Κάποιος χρήστης ψάχτηκε λίγο παραπάνω με τα αρχεία αυτά, και τα τροποποίησε με αποτέλεσμα να του βγαίνουν σωστά τα εικονίδια των κατατμήσεων στο desktop του, όμως οι developers επιμένουν ότι αυτή η λύση είναι ανορθόδοξη και δε δουλεύει σε όλα τα συστήματα. Και έχουν δίκιο, γιατί το δοκίμασα κι εγώ και δε δούλευε...

Ελπίζω να αποφασίσουν και να καταλήξουν, την τακτική λειτουργίας του hal γιατί το αλλάζουν συνέχεια και έχω βαρεθεί (όπως και πολλοί άλλοι) τις χακεριές για τα παλιοεικονίδια των partitions.

Συγγνώμη που δε σας παραθέτω τα urls από τα οποία βρήκα αυτές τις πληροφορίες, αλλά δε θυμάμαι πως ακριβώς τα βρήκα και αυτή τη στιγμή είμαι βιαστικός.

@ ADSLgr.com All rights reserved.