PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x:Τελος Εποχης



Σελίδες : [1] 2

imstillstanding
04-09-13, 13:37
απο τα τελη του φετινου καλοκαιριου,o Οτε αρχισε να μετονομαζει τα προιοντα σου Conn-x.Η αρχη εγινε με το conn-x TV που εγινε ote tv via Conn-x και τωρα πλεον μονο ote tv.

πλεον το conn-x αφαιρεθηκε σαν brand και απο τα ευρυζωνικα προιοντα,που πλεον ονομαζονται ote double play 24 etc etc.δεν ξερω τους λογους που εγινε η μετονομασια --προφανως για λογους marketing,απλως ηθελα να να επισημανω το τελος μιας εποχης και ενος προιονοτς. r.i.p. conn-x.

nmavro73
04-09-13, 13:46
Εχει καιρό που έγινε αυτο. Στο λογαριασμό που έπαιρνα το είδα εδω και 5-6 μήνες

Vitruvian78
05-09-13, 10:59
R.I.P και σην ποιοτητα και εξυπηρετηση ΟΤΕ

body125z
05-09-13, 13:24
R.I.P και σην ποιοτητα και εξυπηρετηση ΟΤΕ

+1 για την ποιότητα και την εξυπηρέτηση! Από το κακό στο χειρότερο πάνε...

KOKORIKOS
05-09-13, 13:55
R.I.P και σην ποιοτητα και εξυπηρετηση ΟΤΕ

Τί να λέμε,σήμερα κλείνω ένα μήνα που περιμένω τεχνικό του οτε να έρθει να εγκαταστήσει το πιάτο,ο αποκωδικοποιητής ήρθε 5 Αυγούστου και υποτίθεται οτι χρειάζονται κανονικά 5 εργάσιμες,:rofl:

Vitruvian78
05-09-13, 15:31
Κι εγώ περίμενα μισή ώρα στο τηλέφωνο για μια ερωτηση τεχνικού θέματος, αφου πρωτα πηρα δεν ξερω ποσες φορες και η γραμμη εκλεινε γιατι δεν υπηρχε διαθεσιμος υπαλληλος να μου απαντησει. Στο χωριο περιμεναμε πανω απο βδομαδα για να ερθει τεχνικος να μας φτιαξει μια βλαβη. Τελικα του πηρε ενα μηνα να το διορθωσει πλήρως. Ποιά η διαφορά με τους εναλλακτικούς λοιπον;;

sdikr
05-09-13, 15:35
Όσες φόρες έχω πάρει πάνω απο 2 λεπτά δεν έχω περιμένει, βέβαια το καλό είναι οτι δεν χρειάζεται να πάρω :p

Vitruvian78
05-09-13, 16:13
Λεμε ψέματα οι υπόλοιποι τοτε λογω εμπάθειας.....
Δεν με απασχολεί φίλε μου. Εγω εφυγα και δεν ξαναγυρναω. Απο τα 2 (pπου δεν πηγαίνανε παραπανω!!) που ειχα στον ΟΤΕ πηγα στα 7mbps στη hol (που χρησιμοποιει το ίδιο σάπιο δίκτυο του ΟΤΕ), η οποία μπόρεσε να μου δωσει κατι καλύτερο με ενα απλό τηλεφωνημα και την καλή διάθεση του τεχνικού. Στον ΟΤΕ μου πεταγανε το ξερό "η γραμμη σας δεν πάει παραπανω" και μου το κλείνανε στη μούρη. Πληρώνω πολύ λιγότερα και εχω περισσοτερα αυτη τη στιγμη. Ο ΟΤΕ θα συνέλθει μόνο όταν φτασει η πελατειακη του βαση και το μεγεθός του στα επίπεδα εναλλακτικού παρόχου.

sdikr
05-09-13, 16:15
Λεμε ψέματα οι υπόλοιποι τοτε λογω εμπάθειας

Ειδικά από εσένα;
Ασε δεν απαντάω

goku
05-09-13, 16:23
Στην πόλη που είμουν εγώ φοιτητής, καθώς και εδώ στο χωριό όπου κατοικώ τώρα δεν έχω κάποιο παράπονο από τον ΟΤΕ. Μάλιστα, όταν είμουν φοιτητής, είχα πάει Σάββατο στο ΟΤΕShop, έκανα αίτηση για νέα γραμμή, και την Δευτέρα το πρωί ήρθε τεχνικός και μου έκανε την σύνδεση. Την ίδια στιγμή έκανα αίτηση για φοιτητικό ίντερνετ (έπρεπε να είχα έτοιμη την γραμμή πρώτα), και την Τετάρτη είχα και adsl. Αντιθέτως, στην πόλη που σπούδασε η αδερφή μου, κάνανε έναν ολόκληρο μήνα από τον ΟΤΕ για να μας συνδέσουν την γραμμή. Πιστεύω είναι καθαρά θέμα του τεχνικού τμήματος της περιοχής που θα πέσεις.

Vitruvian78
05-09-13, 17:04
Ναι, συμφωνώ. Σε καποια κεντρα υπαρχουν φιλότιμοι υπάλληλοι και αλλού εντελώς λουφατζήδες. Το ίδιο συμβαίνει και με την τηλεφωνική εξυπηρετηση. Και τελικα ετσι χανονται οι πελατες επειδη ο υπαλληλος ειναι βαρεμενος και βαριεται να κουνησει το δαχτυλακι του

sdikr
05-09-13, 17:42
Ναι, συμφωνώ. Σε καποια κεντρα υπαρχουν φιλότιμοι υπάλληλοι και αλλού εντελώς λουφατζήδες. Το ίδιο συμβαίνει και με την τηλεφωνική εξυπηρετηση. Και τελικα ετσι χανονται οι πελατες επειδη ο υπαλληλος ειναι βαρεμενος και βαριεται να κουνησει το δαχτυλακι του

Ενα μικρο πρόβλημα στο όλο σκεπτικό σου.
Δεν υπάρχουν τηλεφωνικά κέντρα σε κάθε περιοχή, υπάρχουν κάποια μεγάλα, ακόμα δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις 30 λεπτά δεν το επιτρέπει το σετάρισμα

Vitruvian78
05-09-13, 17:52
Απ όσο ξερω καθε περιοχή εχει το κεντρο της οπου οι παροχοι εχουν τον εξοπλισμο τους και στελεχωνονταοι απο καποιο τεχνικο προσωπικο. Σε αυτα τα κεντρα αναφερομαι και οχι στα τηλεφωνικα κεντρα με τις τηλεφωνητριες, που προφανως καταλαβες εσυ. Δεν εκατσα να χρονομετρησω κιολας ποση ωρα περιμενα στη γραμμη, ωστόσο η αναμονη ηταν τοσο μεγαλη που ξεπερναγε τα ορια της υπομονης. Παρεπιπτόντως το σχολιο σου παραπανω με προσεβαλλε, αλλα υποθετω δεν θα κανεις κατι γι αυτό, μια και εισαι moderator...

deniSun
05-09-13, 17:54
Όσες φόρες έχω πάρει πάνω απο 2 λεπτά δεν έχω περιμένει, βέβαια το καλό είναι οτι δεν χρειάζεται να πάρω :p

Το ίδιο και εγώ.
Δύο φορές χρειάστηκε να επέμβουν.
Την πρώτη ήταν όταν έγινε η σύνδεση. Μου παίρνουν τηλ. την επόμενη μέρα και μου λέει ένας τεχνικός "η γραμμή σας σηκώνει έως χΜ. Θέλετε interleave ή fast path;" Πριν του απαντήσω φυσικά Interleave ξεκινάει και μου λέει τι θα κερδίσω με το ένα και το άλλο.
Την δεύτερη φορά υπήρχε τεχνικό πρόβλημα. Παίρνω Σάββατο μεσημέρι και την Κυριακή το πρωί μου χτυπάνε το κουδούνι και μου λένε όλα οκ.
Για το Κυριακή και Σάββατο όποιος το πιστέψει... Δεν θα μπω σε τέτοια συζήτηση...

Έτυχε να πάρω τηλ για αλλαγή κωδικού Σαββάτο βράδυ και με εξυπηρέτησαν κατευθείαν.
Χρόνος αναμονής ~1-2 λεπτά.

Καμία σχέση με άλλες εταιρείες βλ. forthnet, hol στο τεχνικό κομμάτι και την εξυπηρέτηση.
Το μόνο που με χαλάει η χρεώσιμες υπηρεσίες βλ. αναγνώριση κλήσεων.
Τώρα αν θα λέγεται ote tv, double play, conn-x κλπ καρφί δεν μου καίγεται.
Και μπαρμπούτσαλα να τα πούνε πάλι αυτό θα επιλέξω λόγο ποιότητας.

sdikr
05-09-13, 18:04
Απ όσο ξερω καθε περιοχή εχει το κεντρο της οπου οι παροχοι εχουν τον εξοπλισμο τους και στελεχωνονταοι απο καποιο τεχνικο προσωπικο. Σε αυτα τα κεντρα αναφερομαι και οχι στα τηλεφωνικα κεντρα με τις τηλεφωνητριες, που προφανως καταλαβες εσυ. Δεν εκατσα να χρονομετρησω κιολας ποση ωρα περιμενα στη γραμμη, ωστόσο η αναμονη ηταν τοσο μεγαλη που ξεπερναγε τα ορια της υπομονης. Παρεπιπτόντως το σχολιο σου παραπανω με προσεβαλλε, αλλα υποθετω δεν θα κανεις κατι γι αυτό, μια και εισαι moderator...

τότε καλά έκανε το ποστ ποιο πάνω, αν και δεν βλέπω τον λόγο να σε προσβάλει, είπες περίμενες στο τηλέφωνο 30 λεπτά, τώρα μας το αλλάζεις
Δεν υπάρχει περίπτωση να κάλεσες τεχνικό στο δικό σου τοπικό κέντρο και να σου βγήκε μήνυμα καλέστε αργότερα

Οπότε απλά λες ψέματα
Και αυτό το υπογράφω!

Vitruvian78
05-09-13, 18:25
Νομιζω καταλαβαινεις ο,τι θέλεις. Πού ακριβως ειπα οτι καλεσα τεχνικό στο τοπικό καταστημα;;;
Καλεσα τουλαχιστον 5 φορες την τεχνική υποστηριξη μεσω του 13888 πατώντας το 3 και μου εβγαζε το μηνυμα οτι δεν υπαρχει διαθεσιμος υπαλληλος και να καλεσω αργοτερα και μου το εκλεινε. Όσο για τα κεντρα της καθε περιοχης, απαντουσα σε αναρτηση φιλου που ελεγε οτι στην περιοχη του ηταν ολα καλα ενω στης αδελφης του οχι. Το αν περιμενα 30 ή 20 λιγη σημασια εχει. Πηρα εξι φορες για να εξυπηρετηθώ και την τελευταια περιμενα πανω απο τα ορια της υπομονης μου. Σαφώς και εισαι προσβλητικός και εριστικός αλλα καθως ειπα περιμενω να επιληφθεί αλλος moderator

sdikr
05-09-13, 18:28
Νομιζω καταλαβαινεις ο,τι θέλεις. Που ακριβως ειπα οτι καλεσα τεχνικό στο τοπικό καταστημα;;;
Καλεσα τουλαχιστον 5 φορες την τεχνική υποστηριξη μεσω του 13888 πατώντας το 3 και μου εβγαζε το μηνυμα οτι δεν υπαρχει διαθεσιμος υπαλληλος και να καλεσω αργοτερα και μου το εκλεινε. Όσο για τα κεντρα της καθε περιοχης, απαντουσα σε αναρτηση φιλου που ελεγε οτι στην περιοχη του ηταν ολα καλα ενω στης αδελφης του οχι. Το αν περιμενα 30 ή 20 λιγη σημασια εχει. Πηρα εξι φορες για να εξυπηρετηθώ και την τελευταια περιμενα πανω απο τα ορια της υπομονης μου. Σαφώς και εισαι προσβλητικός και εριστικός αλλα καθως ειπα περιμενω να επιληφθεί αλλος moderator

Εσύ τα γράφεις ποιο πάνω, είπες οτι κάλεσες και περίμενες 30 λεπτά, μετά είπες ότι δεν κάλεσες το 13888 αλλά το τοπικό και διαφορά άλλα

τα γραπτά μένουν ξέρεις

Vitruvian78
05-09-13, 18:29
Για βρες μου πού το λεω αυτο οτι καλεσα τοπικο καταστημα σε παρακαλω!

sdikr
05-09-13, 18:31
Απ όσο ξερω καθε περιοχή εχει το κεντρο της οπου οι παροχοι εχουν τον εξοπλισμο τους και στελεχωνονταοι απο καποιο τεχνικο προσωπικο. Σε αυτα τα κεντρα αναφερομαι και οχι στα τηλεφωνικα κεντρα με τις τηλεφωνητριες, που προφανως καταλαβες εσυ. Δεν εκατσα να χρονομετρησω κιολας ποση ωρα περιμενα στη γραμμη, ωστόσο η αναμονη ηταν τοσο μεγαλη που ξεπερναγε τα ορια της υπομονης. Παρεπιπτόντως το σχολιο σου παραπανω με προσεβαλλε, αλλα υποθετω δεν θα κανεις κατι γι αυτό, μια και εισαι moderator...


Για βρες μου πού το λεω αυτο οτι καλεσα τοπικο καταστημα σε παρακαλω!

δες ποιο πάνω

και με προσβάλλεις λέγοντας οτι σου τα λέω αυτά γιατί είμαι mod,

Vitruvian78
05-09-13, 18:36
Και πού λεω οτι πηρα σε τοπικο καταστημα;;; Τα εχεις μπλεξει;; Ξαναλεω: απαντουσα στο φίλο που μιλουσε για τον ΟΤΕ της περιοχης του οτι ολα δουλευουν καλα εκει ενω στην περιοχη της αδελφης του οχι. Και του λεω ναι διοτι καποια κεντρα εχουν φιλοτιμους τεχνικους και προσωπικο που ασχολουνται με τις βλαβες ή οποιασδηποτε αλλες αναγκες εχει η περιοχη, ενω σε αλλες περιοχες το προσωπικο δεν ειναι τόσο φανατικό. Τι σχεση εχει αυτό με το δικο μου τηλεφώνημα και τα δικα μου παραπονα και εχεις το θρασος να με αποκαλεις ψευτη οταν εσυ τα εχεις μπλεξει εντελως;;; Για αλλα κεντρα μιλουσα εγω με το φιλο, και αλλα καταλαβες εσυ. Εγω πηρα το 13888, το τεχνικο τμημα για να ζητησω μια μετρηση γραμμης στο σπιτι της αδελφης μου.

sdikr
05-09-13, 18:41
Και πού λεω οτι πηρα σε τοπικο καταστημα;;; Τα εχεις μπλεξει;; Ξαναλεω: απαντουσα στο φίλο που μιλουσε για τον ΟΤΕ της περιοχης του οτι ολα δουλευουν καλα εκει ενω στην περιοχη της αδελφης του οχι. Και του λεω ναι διοτι καποια κεντρα εχουν φιλοτιμους τεχνικους και προσωπικο που ασχολουνται με τις βλαβες ή οποιασδηποτε αλλες αναγκες εχει η περιοχη, ενω σε αλλες περιοχες το προσωπικο δεν ειναι τόσο φανατικό. Τι σχεση εχει αυτό με το δικο μου τηλεφώνημα και τα δικα μου παραπονα και εχεις το θρασος να με αποκαλεις ψευτη οταν εσυ τα εχεις μπλεξει εντελως;;;


Πλάκα με κάνεις έτσι;

- - - Updated - - -


Κι εγώ περίμενα μισή ώρα στο τηλέφωνο για μια ερωτηση τεχνικού θέματος, αφου πρωτα πηρα δεν ξερω ποσες φορες και η γραμμη εκλεινε γιατι δεν υπηρχε διαθεσιμος υπαλληλος να μου απαντησει. Στο χωριο περιμεναμε πανω απο βδομαδα για να ερθει τεχνικος να μας φτιαξει μια βλαβη. Τελικα του πηρε ενα μηνα να το διορθωσει πλήρως. Ποιά η διαφορά με τους εναλλακτικούς λοιπον;;


Απ όσο ξερω καθε περιοχή εχει το κεντρο της οπου οι παροχοι εχουν τον εξοπλισμο τους και στελεχωνονταοι απο καποιο τεχνικο προσωπικο. Σε αυτα τα κεντρα αναφερομαι και οχι στα τηλεφωνικα κεντρα με τις τηλεφωνητριες, που προφανως καταλαβες εσυ. Δεν εκατσα να χρονομετρησω κιολας ποση ωρα περιμενα στη γραμμη, ωστόσο η αναμονη ηταν τοσο μεγαλη που ξεπερναγε τα ορια της υπομονης. Παρεπιπτόντως το σχολιο σου παραπανω με προσεβαλλε, αλλα υποθετω δεν θα κανεις κατι γι αυτό, μια και εισαι moderator...

1234567

Vitruvian78
05-09-13, 18:46
Πρωτα απο ολα χωρις να εχεις καταλαβει τι ελεγα με το φίλο, παρενεβεις και με προσβαλλεις βγαζοντας με ψευτη! Εγω πηρα στο 13888 και περιμενα εναν αιώνα, και στην πορεια οταν ανεφερα για τα κεντρα της καθε περιοχης, απαντουσα σε αυτο που ειπε ο φιλος. Δεν εχει καμια σχεση με το δικο μου περιστατικο. Αν θες καταλαβε το, μια και οφειλεις ωστε να κανεις τη δουλεια σου σωστα, και να εισαι πιο ευγενικός και μετρημενος, εφοσον ειναι εκδηλο οτι δεν εχεις καταλαβει τι λεω!

sdikr
05-09-13, 18:49
Πρωτα απο ολα χωρις να εχεις καταλαβει τι ελεγα με το φίλο, παρενεβεις και με προσβαλλεις βγαζοντας με ψευτη! Εγω πηρα στο 13888 και περιμενα εναν αιώνα, και στην πορεια οταν ανεφερα για τα κεντρα της καθε περιοχης, απαντουσα σε αυτο που ειπε ο φιλος. Αν θες καταλαβε το αν θες να κανεις τη δουλεια σου σωστα, και να εισαι πιο ευγενικός και μετρημενος, εφοσον ειναι εκδηλο οτι δεν εχεις καταλαβει τι λεω!

Μια χαρά έχω καταλάβει
Και ξαναλέω, δεν υπάρχει περίπτωση να περίμενες αιώνα ή 30 λεπτά δεν το επιτρέπει το σύστημα, εσύ μετα ξεκίνησες τα τοπικά κέντρα που πάλι δεν σου βγήκε

όπως είπα και ποιο πάνω ναι το υπογράφω οτι λες ψέματα

Vitruvian78
05-09-13, 18:53
Δεν θα μπω στη διαδικασία να γραψω παραπανω. Προφανως η σχεση σου με τον ΟΤΕ δεν σε αφηνει να καταλαβεις.....ή μαλλον καταλαβαινεις αλλά τι να παραδεχτεις....αφηνω στους υπολοιπους να κρινουν ποιος λεει ψεματα και ποιός μιγιαζεται. Θεωρω το ύφος σου απαραδεκτο και προσβλητικότατο

sdikr
05-09-13, 18:58
Δεν θα μπω στη διαδικασία να γραψω παραπανω. Προφανως η σχεση σου με τον ΟΤΕ δεν σε αφηνει να καταλαβεις.....ή μαλλον καταλαβαινεις αλλά τι να παραδεχτεις....αφηνω στους υπολοιπους να κρινουν ποιος λεει ψεματα και ποιός μιγιαζεται. Θεωρω το ύφος σου απαραδεκτο και προσβλητικότατο

δεν έχω κάποια σχέση με τον οτε που να με πληρώνει,
εσυ δεν ξέρω τι κάνεις με την Hol και δεν με ενδιαφέρει, το να λές όμως πράγματα που δεν υπάρχουν, είναι κάτι που απλά δεν μου αρέσει.

Vitruvian78
05-09-13, 19:06
Στο προφιλ μου γραφω εκπαιδευτικός.....λες να εχω σχεση με τη hol;; Δεν εχεις καταλαβει τι λεω, οποτε δεν εχεις το δικαιωμα να αμφισβητεις τα λεγώμενα μου. Πρωτα να καταλαβαινεις και μετα να παρεμβαινεις σε μια κουβεντα μεταξυ δυο χρηστών

sdikr
05-09-13, 19:08
Στο προφιλ μου γραφω εκπαιδευτικός.....λες να εχω σχεση με τη hol;; Δεν εχεις καταλαβει τι λεω, οποτε δεν εχεις το δικαιωμα να αμφισβητεις τα λεγώμενα μου

Εσύ είπες οτι περίμενες 30 λεπτά στο 13888,
Αυτό απλά δεν γίνεται

Δεν χρειάζεται να το συνεχίσω

Ακόμα πουθενά δεν έγινα προσβλητικός ή κάτι ανάλογο στο συγκεκριμένο νήμα

Vitruvian78
05-09-13, 19:10
Σαφώς και δεν χρειαζεται να το συνεχισεις διοτι η συζήτηση είναι εντελως ανόητη. Το αν εγινες προσβλητικός και εριστικός, να συμπληρώσω εγώ, θα αφήσω τον υπολοιπο κοσμο να το κρινει.

Pipis71
05-09-13, 19:11
Ακόμα πουθενά δεν έγινα προσβλητικός ή κάτι ανάλογο στο συγκεκριμένο νήμα

Αφού το λές εσύ............;)

FuS
05-09-13, 21:49
Αυτό που λέει ο sdikr είναι σωστό.

Για την ακρίβεια, η κλήση στο technical κρατάει έως 15 λεπτά. Υπάρχουν (υπήρξαν καλύτερα) όμως κάποιες περιπτώσεις βλάβης (πολύ σπάνια όμως) όπου μπορεί να υπήρχε πρόβλημα και για λίγο να μην ίσχυε το παραπάνω. Μπορεί.. δεν είμαι σε θέση αυτό να το πω με σιγουριά κατά πόσο σχετίζονται μετάξύ τους.
(αλλά ο κανόνας είναι το υπογραμμισμένο παραπάνω)

- - - Updated - - -


....Καλεσα τουλαχιστον 5 φορες την τεχνική υποστηριξη μεσω του 13888 πατώντας το 3 και μου εβγαζε το μηνυμα οτι δεν υπαρχει διαθεσιμος υπαλληλος και να καλεσω αργοτερα και μου το εκλεινε.

Αυτό πάντως κάτι μου θυμίζει (αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να το αναφέρω εδώ..)
Πριν πόσο καιρό; Θυμάσαι;

Vitruvian78
05-09-13, 21:56
Προχθες πρωί προς μεσημέρι. Όσο για την αναμονη, δεν γινεται να ητανε 15 λεπτά μονο....αφου το ειχα βαλει σε ανοιχτη ακρόαση και εκανα κατι αλλο μεχρι απαντησουν. Αυτο εμενα μου θυμιζει εποχες εναλλακτικων που πασχιζες να μιλησεις με ανθρωπο

FuS
05-09-13, 22:01
Κοίταξε, η αναμονή βγαίνει αυτόματα μέσα από ένα σύστημα και είναι ακριβώς στα 15 λεπτά. Εκτός αν πέσαμε σε κάποια περίπτωση.. Προχθές.. Θα το δω όμως γιατί μου έχει κινήσει την περιέργεια τι έχει συμβεί.

Vitruvian78
05-09-13, 22:05
Δεν ειναι τοσο σημαντικό. Απλα λεμε για την εκπτωση υπηρεσιών και ποιοτητας αυτων απο τον ΟΤΕ το τελευταιο διαστημα. Λογω νοικοκυρέματος της κ. Μερκελ, υποθετω. Ας μην ξεχναμε οτι μιλαμε πια για την Deutsche Telekom

FuS
05-09-13, 22:15
Η μεγάλη κατηφόρα για τον οτέ ξεκίνησε τον 09/2010 υιοθετώντας κακές πρακτικές άλλων όσον αφορά το επιθετικό marketing που κάνει. Δεν θέλω να αναφέρω όμως τι (αν και έχω αναφέρει εκτένώς παλιότερα, πριν 1-2 χρόνια).

Επίσης, εδώ και 1-1,5 χρόνο έχει χάσει τελείως τη μπάλα.

Το ότι άλλαξε σε μεγάλο βαθμό χαρακτήρα, μετά την πώληση του, είναι επίσης αδιαμφισβήτητο γεγονός.

Vitruvian78
05-09-13, 22:21
Εγώ θεωρώ και τις τυμπανοκρουσιες και τη μεγαλη διαφημιστικη καμπανια του vdsl, μια μεγαλη μαρκετινιστικη απατη. Προκειται για μια υπηρεσία ελαχιστα διαθεσιμη στο ευρύ κοινό με αγνωστη ημερομηνία ευρυτερης καλυψης, και ομως ο ΟΤΕ το πλασαρει λες και ολοι μπορουν να το εχουν. Εχει παρει πολυ κοσμο ο ΟΤΕ απο εναλλακτικους με το παραμυθι του γρηγορου ιντερνετ και μετα τους πεταει στο adsl που ετσι κι αλλιως ειχανε και πριν

FuS
05-09-13, 22:29
Σε αυτό κρατάω επιφυλάξεις γιατί δεν είμαι σίγουρος ποια ήταν τα πραγματικά του κίνητρα. Πάντως ο οτέ δεν ήταν ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει λόγω εεττ. Επίσης (δεν ξέρω αν συμβαίνει έτσι), μου φαίνεται λογικό να τις κάνει σιγά-σιγά βλέποντας ταυτόχρονα και τη ανταπόκριση του κόσμου. Το αναφέρω γιατί η εποχή είναι δύσκολη για τον κόσμο (αρα και για τα έσοδα του οτέ) καθώς και για τον ίδιο τον οτέ (επενδύσεις).
(σε αυτό που λες "έχει πάρει πολύ κόσμο από εναλλακτικούς κλπ.." γνωρίζω τι ακριβώς εννοείς και πως το κάνει και με βρίσκει αντίθετο παρόλο που κάποιος μπορεί να πει πως όλοι το κάνουν. Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα)

Vitruvian78
05-09-13, 22:35
Σε αυτό κρατάω επιφυλάξεις γιατί δεν είμαι σίγουρος ποια ήταν τα πραγματικά του κίνητρα. Πάντως ο οτέ δεν ήταν ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει λόγω εεττ. Επίσης (δεν ξέρω αν συμβαίνει έτσι), μου φαίνεται λογικό να τις κάνει σιγά-σιγά βλέποντας ταυτόχρονα και τη ανταπόκριση του κόσμου. Το αναφέρω γιατί η εποχή είναι δύσκολη για τον κόσμο (αρα και για τα έσοδα του οτέ) καθώς και για τον ίδιο τον οτέ (επενδύσεις).
(σε αυτό που λες "έχει πάρει πολύ κόσμο από εναλλακτικούς κλπ.." γνωρίζω τι ακριβώς εννοείς και πως το κάνει και με βρίσκει αντίθετο παρόλο που κάποιος μπορεί να πει πως όλοι το κάνουν. Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα)
Σε γνωστο μου που ητανε σε εναλλακτικο και σε περιοχη που ο ΟΤΕ διαφημιζότανε οτι ειχε vdsl, πηρε να ρωτησει αν οντως ειναι διαθεσιμο και η απαντηση που πηρε ητανε να κανει φορητοτητα πρωτα και μετα θα μπορουσανε να του επιβεβαιωσουν. Επειδη ειχε χαμηλες ταχυτητες λογω αποστασης, εκανε φορητοτητα, αλλα vdsl γιοκ, μπηκε σε adsl, και σε ταχυτητα πολυ χαμηλοτερη γιατι η γραμμη δεν συγχρονιζε + του υψηλοτερου snr

FuS
05-09-13, 22:43
Αυτό συμβαίνει διότι για να μετρηθεί η γραμμή του πελάτη θα πρέπει να καταχωρηθεί πρώτα. Και για να καταχωρηθεί και να βγάζει record θα πρέπει να είναι πελάτης οτέ. Γι' αυτό στην αρχή ζητάνε γειτονικά νούμερα που να είναι στον οτέ (αν και είναι χαζομάρα γιατί είναι διαφορετική γραμμή).
(πάντως η πολιτική είναι να βάζουν όσους περισσότερους μπορούν, από αυτούς που το ζητάνε και δεν υπάρχει τεχνικό πρόβλημα, σε vdsl παρά σε adsl)
(επίσης παίζει τεράστιο ρόλο και με ποιον/α θα μιλήσεις. Κάποιοι είναι πιο ευέλικτοι και κάποιοι όχι τόσο)

Vitruvian78
05-09-13, 22:50
Ναι αλλα τι ειχαμε, τι χασαμε.....ο αλλος εκανε τη φορητοτητα και τελικα τζίφος.....φυσικα και παρεμεινε κυριως γιατι βαρεθηκε να ξανασχοληθει

FuS
05-09-13, 22:52
Το ξέρω και έχεις δικιο σε αυτό.

body125z
05-09-13, 23:56
Διαβάζοντας τα παραπάνω ποστ θα αναφέρω τα βιώματα μου με τον ΟΤΕ όντας συνδρομητής της Forthnet, Wind και προσφάτως της HOL.

Αναφορικά με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση τους η κατάσταση μου θυμίζει Forthnet το 2006. Έχει τύχη να τηλεφωνήσω Σαββάτο για τεχνική υποστήριξη, να περιμένω άνω των 15 λεπτών και να το κλείνω γιατί έχω ακούσει repeat το άθλιο τραγούδι τους άνω των 5 φορών.

Επίσης το να παίρνω στο 13888 και να μου λένε λάθος ημερομηνίες λήξης των πακέτων μου χρεώνοντας με με κλήσεις που υπερέβησαν τις χρονικές προθεσμίες των προαγορασμένων λεπτών ομιλίας το θεωρώ πάλι ένα δικό τους ατόπημα.

Διαλαλούν υπηρεσίες που δεν μπορούν να προσφέρουν. Παράδειγμα ο μηνιαίος ηλεκτρονικός λογαριασμός. ΑΝΕΚΔΟΤΟ. Τα τσακάλια του ΟΤΕ θεωρούν φυσιολογικό ο λογαριασμός να εκδίδεται στις 20 του μήνα και εσύ να λαμβάνεις την ειδοποίηση έκδοσης μετά από 10 εργάσιμες μόνο στο email και όχι στο κινητό που δηλώνεις. Σήμερα μετράω 15 μέρες και ακόμη να μου δώσουν ηλεκτρονική ανάλυτική κατάσταση των κλήσεων μου.
Σε Hol, Forthnet, Wind το τελευταίο γινόταν αυθημερόν.

Το άλλο τραγικό είναι οτι στην κάθε γλάστρα τηλεφωνήτρια πρέπει να επαναλαμβάνω τα ίδια και ίδια χωρίς στο τέλος να λύνεται το πρόβλημα...
Τελειώνω το Μέρος 1 της τρελής εξυπηρέτησης του ΟΤΕ εδώ και συνεχίζω τα υπόλοιπα αύριο...:down:

FuS
06-09-13, 00:25
Αναφορικά με την τηλεφωνική εξυπηρέτηση τους η κατάσταση μου θυμίζει Forthnet το 2006. Έχει τύχη να τηλεφωνήσω Σαββάτο για τεχνική υποστήριξη, να περιμένω άνω των 15 λεπτών και να το κλείνω γιατί έχω ακούσει repeat το άθλιο τραγούδι τους άνω των 5 φορών.

Επειδή γνωρίζω πως ήταν η forthnet το '06 νομίζω πως δεν έχει (παρόλα τα στραβά) καμία σχέση.
Δεν γίνεται να περιμένεις, επίσης, πάνω από 15 λεπτά γιατί ενημερώνει και ρίχνει την κλήση το σύστημα.


Επίσης το να παίρνω στο 13888 και να μου λένε λάθος ημερομηνίες λήξης των πακέτων μου χρεώνοντας με με κλήσεις που υπερέβησαν τις χρονικές προθεσμίες των προαγορασμένων λεπτών ομιλίας το θεωρώ πάλι ένα δικό τους ατόπημα.

Λάθος ενημέρωση (δυστυχώς) συμβαίνει αλλά δεν φταίνε οι agents. Άλλοι φταίνε γι' αυτό :whistle: Θα σου πρότεινα, αν σου ξανατύχει κάτι τέτοιο να κάνεις παράπονο σε team leader (θα καταγραφεί) και να ζητήσεις την όποια αποχρέωση. Θα γίνει. Αν θες να παραπονεθείς πιο επίσημα, ως απογοητευμένος πελάτης, θα σου πρότεινα να το κάνεις εγγράφως με αρ. πρωτοκόλλου.


Διαλαλούν υπηρεσίες που δεν μπορούν να προσφέρουν. Παράδειγμα ο μηνιαίος ηλεκτρονικός λογαριασμός. ΑΝΕΚΔΟΤΟ. Τα τσακάλια του ΟΤΕ θεωρούν φυσιολογικό ο λογαριασμός να εκδίδεται στις 20 του μήνα και εσύ να λαμβάνεις την ειδοποίηση έκδοσης μετά από 10 εργάσιμες μόνο στο email και όχι στο κινητό που δηλώνεις. Σήμερα μετράω 15 μέρες και ακόμη να μου δώσουν ηλεκτρονική ανάλυτική κατάσταση των κλήσεων μου.
Σε Hol, Forthnet, Wind το τελευταίο γινόταν αυθημερόν.

Tα σχετικά των μηνιαίων λογαριασμών δεν τα γνωρίζω. Θα τα κοιτάξω όμως όσα λες. Έχεις κάνει κάπου παράπονο γι' αυτό και αν ναι, που; (ελπίζω να μη γίνομαι αδιάκριτος)


Το άλλο τραγικό είναι οτι στην κάθε γλάστρα τηλεφωνήτρια πρέπει να επαναλαμβάνω τα ίδια και ίδια χωρίς στο τέλος να λύνεται το πρόβλημα...
Τελειώνω το Μέρος 1 της τρελής εξυπηρέτησης του ΟΤΕ εδώ και συνεχίζω τα υπόλοιπα αύριο...:down:

Εδώ τώρα μου τα χαλάς. Δεν βρίζουμε ;)
Το ότι δεν λύνεται το πρόβλημα σου ΔΕΝ φταίει η agent αλλά αλλος. Και κάτι ακόμη που έχω επαναλάβει ξανά. Η agent δεν μπορεί να κάνει ότι της ζητήσεις (ακόμη και το πιο έυκολο ή αυτονόητο) αν δεν της επιτρέπεται. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα θα σε συμβούλευα να το λες στην team leader και αυτή μετά θα το στείλει μέσα. Οι agents είναι αυτοί που την πληρώνουν, να θυμάσαι, συνήθως χωρίς να είναι αυτοί που φταίνε και οι συγκεκριμένοι για 250 έως 350 ευρώ το μήνα (ανάλογα τη σύμβαση).

Archon
06-09-13, 00:53
Επειδή γνωρίζω πως ήταν η forthnet το '06 νομίζω πως δεν έχει (παρόλα τα στραβά) καμία σχέση.
Δεν γίνεται να περιμένεις, επίσης, πάνω από 15 λεπτά γιατί ενημερώνει και ρίχνει την κλήση το σύστημα.

Μια χαρα περιμενεις πανω απο 15 λεπτα. Εχω περιμενει πανω απο 20 για να με εξυπηρετησει καποιος. Το τηλεφωνο εγραφε 20+ (δεν θυμαμαι ποσα, εχει περασει καιρος).

FuS
06-09-13, 01:11
Μια χαρα περιμενεις πανω απο 15 λεπτα. Εχω περιμενει πανω απο 20 για να με εξυπηρετησει καποιος. Το τηλεφωνο εγραφε 20+ (δεν θυμαμαι ποσα, εχει περασει καιρος).

Πότε αναφέρεσαι; (στο περίπου)

Archon
06-09-13, 01:13
Προσφατα πριν κανα μηνα. Απλα στο e-bill γραφει ολη την ωρα που μιλησα (αυτονοητο βεβαια) και δεν ξερω ακριβως ποσο περιμενα. Αλλα θυμαμαι πανω απο 20 ειχε γραψει πριν μου απαντησει καποιος.

FuS
06-09-13, 01:18
Η αλήθεια είναι πως μου κάνει εντύπωση.

Archon
06-09-13, 01:23
128334

Τον προηγουμενο μηνα.

FuS
06-09-13, 01:31
Το (210)-6602000 δεν είναι του οτέ αλλά της nova.

Archon
06-09-13, 01:36
Νομιζα για nova. Αλλα και γενικα να το δουμε, παλι πολυ ειναι.

FuS
06-09-13, 01:42
Για το 13888 (το τηλέφωνο του οτέ) ήταν η κουβέντα και όχι για τη nova :)
Για τον οτέ έλεγα ότι είναι ρυθμισμένο στα 15 λεπτά.
(δες αν θέλεις και τις προηγούμενες 3 σελίδες)

@ ADSLgr.com All rights reserved.