PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά - Οπτική ίνα μέχρι το KV



Bl4zz0r
04-09-13, 21:41
Καλησπέρα παιδιά

Ήρθαν πριν απο λίγο δύο παιδιά από την HOL οι οποίοι πήγαιναν από πόρτα σε πόρτα και μου είπαν ότι βάλαν οπτική ίνα μέχρι το KV, μάλιστα είπαν ότι είναι απο τα καινούγια KV. Επειδή είμαι ήδη συνδρομητής hol μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα και ότι αυτομάτως θα αναβαθμιστώ στην οπτική ίνα (παραμένω adsl προφανώς). Τον ρώτησα "ρε φίλε καινούργιο KV με dslam κανονικα?" μου λέει ναι ναι. Του λέω "δηλαδή να κοιτάξω και το vdsl τώρα?", μου λέει ακόμα είναι νωρίς και ότι έχει ένα γνωστό που έβαλε (όχι στην καλαμαριά) και ακόμα κλειδώνει στα 24, καλύτερα να περιμένω να βάλει κανας άλλος.

Ξέρει κανείς τι φάση ήταν αυτή? Πολύ άκυρο

sdikr
05-09-13, 00:35
Αν ψάξεις το φόρουμ θα δείς πολλές περιπτώσεις που περνάνε αεροπλανάκι οι πωλητές της Hol, όσα σου λένε είναι απλά για να σε πάρουν πελάτη

cranky
05-09-13, 00:39
Αν ξανάρθουν, ζήτησέ τους τα γραπτώς, και με την υπογραφή τους.

Bl4zz0r
05-09-13, 01:01
Ναι μίλησα και με ένα άλλο παιδί και μου έιπε ότι τις κάνουν τέτοιες τζατζιές. Το θέμα είναι ότι εγώ ήμουν ήδη hol και μόλις του το πα, πήγε να φύγει, οπότε τον ρώτησα μερικά πράγματα. Θέλω να πω αυτά για το KV δεν μου τα πούλησε τον ρώτησα εγώ. Πάντος ούτε αλλαγή KV έχω δει ούτε σκάψιμο. Θα τους πάρω αύριο τηλέφωνο να ρωτήσω αν μας τρολλάρουν κανονικά

sdikr
05-09-13, 01:03
Ναι μίλησα και με ένα άλλο παιδί και μου έιπε ότι τις κάνουν τέτοιες τζατζιές. Το θέμα είναι ότι εγώ ήμουν ήδη hol και μόλις του το πα, πήγε να φύγει, οπότε τον ρώτησα μερικά πράγματα. Θέλω να πω αυτά για το KV δεν μου τα πούλησε τον ρώτησα εγώ. Πάντος ούτε αλλαγή KV έχω δει ούτε σκάψιμο. Θα τους πάρω αύριο τηλέφωνο να ρωτήσω αν μας τρολλάρουν κανονικά

Μια χαρά στα πούλησε, κατα 99% δεν ξέρει κάν τι είναι adsl απλά ότι τους μαθαίνουν στα σεμινάρια της μιας ώρας

Οπτικές ίνες στο KV δύσκολα θα δεις απο εναλλακτικό

Bl4zz0r
05-09-13, 18:15
Μια χαρά στα πούλησε, κατα 99% δεν ξέρει κάν τι είναι adsl απλά ότι τους μαθαίνουν στα σεμινάρια της μιας ώρας

Οπτικές ίνες στο KV δύσκολα θα δεις απο εναλλακτικό

Ρε αφού τον ρώτησα να κοιτάξω το VDSL και μου είπε όχι. Και μου είπε να πάρω τη HOL και να τους πω να μου μειώσουν το πόσα δίνω γιατί και καλά έχω ένα φίλο που δίνει λιγότερα. Δεν είχε σκοπό να μου πει τίποτα εγώ τον ρωτούσα

- - - Updated - - -

Λοιπόν παιδιά πήρα την HOL σήμερα. Πολύ ενδιαφέρουσα κλήση έχουν και ένα ρομποτ στην αρχή που του λες τι θες.

Ήταν μια κοπέλα η οποία κλασσικά ήξερε λέξεις που αφορούν τα τουτέστι των παρόχων αλλά δεν γνώριζε την ερμηνεία τους ούτε το πως συνδέονται. Τέλος πάντων στην αρχή μου είπε "ναι ναι οπτική ίνα μέχρι το ΑΚ", της λέω κοπέλα μου αυτό παίζει ήδη, μεχρι το ΚV έχετε? Απαντάει ναι ναι και σε αυτο, οπότε μιλούσαμε πολύ ώρα για το πόσο το ναι ναι είναι "περίπου" και μετά καταλήξαμε στο "κάποτε θα γίνει και αυτό αλλά ένας Θεός ξέρει πότε". Μου είπε ότι έχουν ήδη σκαφτεί ίνες Αθήνα και Ξάνθη της λέω no shit αυτό το ξέραμε ήδη, και την ρωτάω άρα Θεσσαλονίκη yok? μου λέει απ' όσο ξέρουμε yok. Της λέω παπαριές έλεγε το παιδί χθες περί αναβάθμισης δηλαδή, μου λέει οι εξελίξεις είναι ραγδέες και αν θελετε να σας σημειώσουμε για το πότε θα είναι διαθέσιμο στην περιοχή σας, λέω ναιιι οοοκ σημειώστε αλλά yeeeeeah. Στο τέλος της είπα για τον γνωστό και μου το μείωσε 5 ευρώ οπότε βγήκε και κάτι καλό.

Α την ρώτησα για το αν είναι δικές τους οι ίνες και μου είπε όχι του ότε, λέω είπα και γω.

Επί της ουσίας εγώ κατάλαβα ότι ο ΟΤΕ έχει πλάνα να βάλει VDSL με ίνα στην Θεσσαλονίκη σε 500 χρόνια και η HOL είπε α ωραία ας κάνουμε λίγο marketing. Επι της περισσότερης ουσίας δεν μας τα πε και πολύ καλά το παλικάρι χθες...

@ ADSLgr.com All rights reserved.